Breednet Results

GEELONG - Wednesday, August 9

Race 1 - Bet365 Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:04.69 (34.12)
Prizemoney: $25,000
1
6/1
T: L and T Corstens
R: Ben Thompson (57)
6/1
This nick: 47 runners; 36 winners; 3 SW. Details
2
0.8
4/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (57)
4/1
3f bel esprit (AUS) x suzebabe (AUS) (testa rossa (AUS))
3
0.9
11/8F
T: G M Begg
R: J Noonan (57)
11/8F
3f pour moi (IRE) x cap eden roc (AUS) (fastnet rock (AUS))
4
3.3
3/1
T: N A Blackiston
R: D Dunn (57)
3/1
3f animal kingdom (USA) x mirovaya (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
4.3
20/1
T: D K Weir
R: Damian Lane (57)
20/1
6
5.3
80/1
T: D J Cannon
R: S Tsaikos (57)
80/1
3f street boss (USA) x her majesty (AUS) (king of kings (IRE))
7
6.6
66/1
T: Luke Oliver
R: Jye McNeil (57)
66/1
3f not a single doubt (AUS) x amo la nonna (AUS) (show a heart (AUS))
8
6.7
15/1
T: M G Price
R: B Melham (57)
15/1
3f smart missile (AUS) x never (AUS) (tale of the cat (USA))
9
16.7
60/1
T: P Morgan
R: S Baster (57)
60/1
3f excelebration (IRE) x you smarty pants (USA) (smarty jones (USA))
Race 2 - Prestige Jayco Mdn Plate (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:18.72 (35.12)
Prizemoney: $25,000
1
11/4
T: M G Price
R: J Noonan (58.5)
11/4
4g high chaparral (IRE) x dazzledar (GB) (zamindar (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
13/2
T: Shea Eden
R: Ms N Beriman (56.5)
13/2
5m reward for effort (AUS) x shesbig (AUS) (with class (CAN))
3
1.4
16/1
T: John McArdle
R: D W Stackhouse (58.5)
16/1
4g magnus (AUS) x pharoah's spirit (AUS) (catrail (USA))
4
1.5
20/1
T: Jamie Edwards
R: Ben Thompson (54)
20/1
3f elzaam (AUS) x rue de l'amour (AUS) (street cry (IRE))
5
2.8
7/1
T: Jason Warren
R: B Melham (56)
7/1
6
4
Kragle (5)
7/1
T: D K Weir
R: Damian Lane (58.5)
7/1
4g high chaparral (IRE) x daria (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
4.1
100/1
T: P G Carey
R: R McLeod (56.5)
100/1
4m helenus (AUS) x a bu cha (AUS) (oratorio (IRE))
8
4.2
9/4F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (56)
9/4F
9
4.3
30/1
T: Sharna Valli
R: Ms J Da Rose (56.5)
30/1
5m lago delight (AUS) x chancelot (AUS) (umatilla (NZ))
10
5.3
20/1
T: A G Sawden
R: Boris Thornton (58.5)
20/1
4g bel esprit (AUS) x belle of drysdale (AUS) (racer's edge (AUS))
11
6.8
30/1
T: Chris Calthorpe
R: M J Walker (56.5)
30/1
5m ruwi (GB) x mighty assunta (AUS) (crafty c. t. (USA))
12
6.9
150/1
T: E W Nichols
R: C A Robertson (58.5)
150/1
4g keep the faith (AUS) x metallic mover (AUS) (dash for cash (AUS))
Race 3 - Geelong Homes Mdn Plate (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:18.83 (35.40)
Prizemoney: $25,000
1
60/1
T: Matthew Sykes
R: Ms G Cartwright (56.5)
60/1
4g toorak toff (AUS) x coablo (AUS) (vettori (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
Azyaan (12)
20/1
T: M G Price
R: M J Dee (54)
20/1
3f dream ahead (USA) x zyoon (AUS) (al maher (AUS))
3
1.1
9/2
T: Matthew Cumani
R: C Newitt (54.5)
9/2
3f dream ahead (USA) x saltator (AUS) (testa rossa (AUS))
4
2
11/1
T: Ms U Clarke
R: Patrick Moloney (58.5)
11/1
5g danerich (AUS) x just ryah (AUS) (ali-royal (IRE))
5
2.5
5/1
T: D T O'Brien
R: Damian Lane (56)
5/1
3g makfi (GB) x irlanda (NZ) (o'reilly (NZ))
6
2.6
60/1
T: G M Begg
R: Jye McNeil (56)
60/1
3g big brown (USA) x shakira morn (NZ) (more than ready (USA))
7
2.8
15/4
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (58.5)
15/4
4g fastnet rock (AUS) x captivate (NZ) (stravinsky (USA))
8
3
30/1
T: M J Williams
R: D Moor (58.5)
30/1
9
3.1
30/1
T: John McArdle
R: D W Stackhouse (56.5)
30/1
4m per incanto (USA) x figuig (NZ) (star way (GB))
10
3.6
7/2F
T: J D Sadler
R: Chris Caserta (54.5)
7/2F
11
4.6
66/1
T: Ebony Tucker
R: Ms N Beriman (56.5)
66/1
4m danesis (IRE) x stirring (NZ) (align (AUS))
12
5.1
66/1
T: G A Osborne
R: Declan Bates (56.5)
66/1
5m amadeus wolf (GB) x calm sun (AUS) (desert sun (GB))
13
8.9
200/1
T: F Creamona
R: Ben Thompson (54)
200/1
3f all american (AUS) x hyperinflation (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
Race 4 - B & B Aluminium Mdn Plate (1715m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:46.63 (35.30)
Prizemoney: $25,000
1
9/1
T: J F Moloney
R: B Melham (56.5)
9/1
4m magic albert (AUS) x orcades (AUS) (flying spur (AUS))
Winning siblings: Aegean, Ordell, Praetorian,
This nick: 25 runners; 19 winners; 0 SW. Details
2019 Inglis Melbourne Gold Yearling Sale
$5,000
Vendor: Princess Park Thoroughbred Farm, Nagambie
Buyer: Keyhinge
2
0.2
40/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: M J Dee (54)
40/1
3f redwood (GB) x haylin (AUS) (viscount (AUS))
3
1.7
20/1
T: R L Smith
R: Brandon Stockdale (58.5)
20/1
7g olympus (AUS) x mel's glory (AUS) (honour and glory (USA))
4
1.9
Alloye (14)
11/2
T: Brian McGrath
R: D Oliver (56)
11/2
3c medaglia d'oro (USA) x dreamworker (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
2.2
20/1
T: J W Price
R: Damian Lane (58.5)
20/1
4g host (CHI) x noble glow (AUS) (jeune (GB))
6
2.6
7/1
T: C W Little
R: D W Stackhouse (56.5)
7/1
4m keep the faith (AUS) x rorys belle (AUS) (general nediym (AUS))
7
3.6
11/4F
T: M Ellerton and S Zahra
R: Ben Thompson (54)
11/4F
8
3.8
8/1
T: A H Parker
R: Regan Bayliss (56.5)
8/1
6m savabeel (AUS) x tawny run (NZ) (runyon (IRE))
9
4
60/1
T: Archie Alexander
R: Jye McNeil (54)
60/1
3f domesday (AUS) x pure excellence (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
10
4.1
15/4
T: N A Blackiston
R: M J Walker (56.5)
15/4
4m pentire (GB) x sand skipper (USA) (sligo bay (IRE))
11
4.2
50/1
T: Zach Hatch
R: J Noonan (58.5)
50/1
4g jimmy choux (NZ) x margarita (NZ) (dance floor (USA))
12
5.7
30/1
T: L C Kiernan
R: Ms N Beriman (56.5)
30/1
4m congrats (USA) x storming bai (AUS) (geiger counter (USA))
13
8.7
100/1
T: G A Thornton
R: Ms S Thornton (54.5)
100/1
4m authorized (IRE) x origami (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
14
11.2
Indaba (17)
200/1
T: Q J Scott
R: R McLeod (58.5)
200/1
4g helenus (AUS) x dollar burn (AUS) (ihtiram (IRE))
Race 5 - Hyland Race Colours (Bm70) (1100m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:05.03 (34.12)
Prizemoney: $30,000
1
2/1F
T: Lee and Anthony Freedman
R: M Zahra (59)
2/1F
4m stravinsky (USA) x pride of tralee (NZ) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Caribbean Rose,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
5/2
T: D T O'Brien
R: D Oliver (60)
5/2
4g stratum (AUS) x sprung (USA) (grand slam (USA))
3
1.7
13/2
T: Henry Dwyer
R: Regan Bayliss (59)
13/2
6m econsul (NZ) x simply the best (NZ) (kingdom bay (NZ))
4
2.6
30/1
T: G A Osborne
R: Jordan Childs (58.5)
30/1
6g good journey (USA) x reine sauvage (AUS) (indian danehill (IRE))
5
3.4
25/1
T: Ms W Kelly
R: Brandon Stockdale (58)
25/1
5g bon hoffa (AUS) x sweet bea (AUS) (catbird (AUS))
6
3.5
15/2
T: M J Williams
R: B Melham (60.5)
15/2
7
3.8
20/1
T: Dan O'Sullivan
R: Lucinda Doodt (57)
20/1
6g kaphero (AUS) x ellexcell (AUS) (octagonal (NZ))
8
4.5
11/1
T: D K Weir
R: Liam Riordan (56.5)
11/1
5g duporth (AUS) x rejoice (AUS) (belong to me (USA))
9
5.8
25/1
T: Adam Chambers
R: A Darmanin (56.5)
25/1
6m turffontein (AUS) x dol de lago (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
6.1
16/1
T: D K Weir
R: Damian Lane (60)
16/1
5g stratum (AUS) x moral suasion (USA) (pulpit (USA))
11
10.1
80/1
T: M Beer and M Hinton
R: J Noonan (57.5)
80/1
Race 6 - Iga Liquor (Bm70) (1100m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:04.85 (34.22)
Prizemoney: $30,000
1
13/4
T: James Cummings
R: Damian Lane (59)
13/4
4g street cry (IRE) x shatters (AUS) (lonhro (AUS))
This nick: 15 runners; 13 winners; 2 SW. Details
2
0.3
16/1
T: Ms U Clarke
R: Patrick Moloney (58.5)
16/1
7g azevedo (AUS) x prima cavallo (AUS) (last tycoon (IRE))
3
0.8
9/2
T: C D Widdison
R: Liam Riordan (58)
9/2
5g strategic maneuver (AUS) x western success (AUS) (success express (USA))
4
2.5
7/4F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (59)
7/4F
4h snitzel (AUS) x starlevie (AUS) (fasliyev (USA))
5
2.7
9/1
T: D K Weir
R: M Zahra (58)
9/1
4g hard spun (USA) x last quill (AUS) (last tycoon (IRE))
6
4.7
30/1
T: John McArdle
R: D W Stackhouse (57)
30/1
7
6.5
Quarck (2)
50/1
T: Daniel Bowman
R: Jack Martin (58.5)
50/1
8
6.6
9/1
T: N A Blackiston
R: M J Walker (55.5)
9/1
4m gio ponti (USA) x tantrum (NZ) (savabeel (AUS))
9
7.6
50/1
T: Ms J Beriman
R: Ms N Beriman (58.5)
50/1
6g murphy's blu boy (AUS) x clearly unique (AUS) (clear choice (USA))
10
7.7
16/1
T: P A Preusker
R: Ms H McKechnie (59.5)
16/1
5g gonski (AUS) x star of brocco (AUS) (brocco (USA))
Race 7 - Jack Rabbit Vineyard (Bm64) (2418m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 2:32.63 (36.54)
Prizemoney: $25,000
1
14/1
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (56.5)
14/1
5g zabeel (NZ) x katy keen (NZ) (zorro's lad (AUS))
Winning siblings: Katy O'beel,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.3
11/4F
T: D K Weir
R: Damian Lane (58)
11/4F
4g ladoni (GB) x regal heights (NZ) (zabeel (NZ))
3
0.5
5/1
T: C Maher
R: M Zahra (58.5)
5/1
4
0.7
13/2
T: Aaron Purcell
R: Jack Hill (60)
13/2
5g shocking (AUS) x untouched (NZ) (danske (NZ))
5
1.2
20/1
T: Archie Alexander
R: Jordan Childs (59.5)
20/1
6m hidden dragon (AUS) x phi gracely (AUS) (king cugat (USA))
6
1.4
40/1
T: R D Daniel
R: Brandon Stockdale (56.5)
40/1
7g barely a moment (AUS) x sanah (AUS) (hennessy (USA))
7
1.5
100/1
T: Amy McDonald
R: Ms N Beriman (54)
100/1
8
2.7
7/1
T: Matthew Cumani
R: Lucinda Doodt (60)
7/1
7g golden snake (USA) x patsetorri (AUS) (el moxie (USA))
9
2.9
12/1
T: Jamie Edwards
R: D Moor (57)
12/1
5m mastercraftsman (IRE) x bak da chief (NZ) (chief bearhart (CAN))
10
3.1
20/1
T: Byron Cozamanis
R: D W Stackhouse (59)
20/1
5g lonhro (AUS) x assertive angel (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
11
3.3
11/2
T: Mitchell Freedman
R: B Melham (56)
11/2
6m high chaparral (IRE) x heavenly dreamer (USA) (fusaichi pegasus (USA))
12
3.5
100/1
T: B I Stanaway
R: C J Parish (54)
100/1
10g manner hill (AUS) x knucklemania (AUS) (mister c. (USA))
13
10.5
80/1
T: Scott Brunton
R: Ms S Thornton (52)
80/1
7m savoire vivre (GB) x almecca (AUS) (devon flyer (AUS))
14
11.3
Indexes (12)
100/1
T: D E Coombes
R: M J Dee (54)
100/1
15
12.5
150/1
T: B I Stanaway
R: Taylor Marshall (54)
150/1
8g pentire (GB) x clarissa (NZ) (zabeel (NZ))
16
12.9
100/1
T: B I Stanaway
R: Chris Caserta (52.5)
100/1
5h good journey (USA) x cuplet (AUS) (will dancer (FR))
Race 8 - No Fuss Event Hire Hcp (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:12.22 (34.96)
Prizemoney: $25,000
1
7/4F
T: Ms A Johnston
R: M J Allen (60)
7/4F
4g reward for effort (AUS) x rapid sensation (AUS) (success express (USA))
Winning siblings: Pristine Image, Social Media,
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.8
10/1
T: Ms W Kelly
R: Brandon Stockdale (58.5)
10/1
4g bon hoffa (AUS) x jest dreamin' (AUS) (rory's jester (AUS))
3
1.8
15/1
T: D T O'Brien
R: D Moor (59)
15/1
4g beneteau (AUS) x free friday (AUS) (helissio (FR))
4
2.2
13/4
T: G Eurell
R: D Oliver (59)
13/4
4g o'lonhro (AUS) x phil's ophidian (AUS) (golden snake (USA))
5
2.4
20/1
T: Tim Hughes
R: Jake Bayliss (58.5)
20/1
4m o'lonhro (AUS) x fee mail (GB) (danehill (USA))
6
2.6
40/1
T: J W Price
R: Ms L J Meech (55)
40/1
5m zuberi (AUS) x spinnerina (AUS) (spinning world (USA))
7
5.6
16/1
T: B J McCarthy
R: Damian Lane (59)
16/1
8
5.8
150/1
T: Kelvin Smith
R: Taylor Marshall (56)
150/1
5g artie schiller (USA) x angel's walk (NZ) (entrepreneur (GB))
9
6.6
8/1
T: D R Brideoake
R: Ryan Maloney (57.5)
8/1
4m not a single doubt (AUS) x rulable (AUS) (kingston rule (USA))
10
18.6
100/1
T: Andrew Campbell
R: H Coffey (55.5)
100/1
6m time thief (AUS) x kissed by a king (AUS) (desert king (IRE))
Race 9 - Viatek (Bm64) (1400m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:25.51 (35.92)
Prizemoney: $25,000
1
10/1
T: P A Preusker
R: Ms H McKechnie (58.5)
10/1
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
3.3
40/1
T: A H Parker
R: Jordan Childs (57.5)
40/1
7g niello (AUS) x beach bell (AUS) (bellotto (USA))
3
4.1
20/1
T: M M Laurie
R: M J Dee (57)
20/1
5m artie schiller (USA) x ransom rouge (AUS) (red ransom (USA))
4
4.7
13/2
T: D and R Beriman
R: Ms N Beriman (59.5)
13/2
5
6
5/1
T: C Maher
R: Ms S Thornton (59)
5/1
6g wonderful world (AUS) x happily (AUS) (galileo (IRE))
6
6.2
4/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (59)
4/1
5g turffontein (AUS) x act of grace (AUS) (top of the pack (AUS))
7
6.9
12/1
T: E W Nichols
R: C A Robertson (56.5)
12/1
5m oamaru force (AUS) x metallic mover (AUS) (dash for cash (AUS))
8
7.2
Giroux (11)
5/2F
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (57.5)
5/2F
4m sepoy (AUS) x paprika (AUS) (general nediym (AUS))
9
7.3
14/1
T: Jamie Edwards
R: Ben Thompson (58)
14/1
10
7.5
60/1
T: R T Cleaver
R: B Higgins (58)
60/1
9g don eduardo (NZ) x pacific fun (NZ) (bigstone (IRE))
11
8.5
20/1
T: Chris Calthorpe
R: Chris Caserta (53.5)
20/1
Race 10 - Big Group Of Companies (Bm64) (1715m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:46.63 (35.72)
Prizemoney: $25,000
1
13/8F
T: G Eurell
R: C Newitt (58.5)
13/8F
4g high chaparral (IRE) x danaupair (NZ) (danasinga (AUS))
This nick: 6 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.5
9/2
T: S J Webb
R: B Melham (58)
9/2
3
0.7
10/1
T: A H Parker
R: Taylor Marshall (57)
10/1
8g seul amour (NZ) x that's de lago (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
1.4
10/1
T: G M Duryea
R: A Mallyon (59.5)
10/1
5
2.9
20/1
T: Jamie Edwards
R: D Oliver (58)
20/1
4g monaco consul (NZ) x miss cutie (AUS) (street cry (IRE))
6
3.2
25/1
T: Ms A Bennett
R: Jack Hill (58.5)
25/1
6g u s ranger (USA) x chichen itza (NZ) (kaapstad (NZ))
7
3.5
12/1
T: R Cluning
R: Jack Martin (58.5)
12/1
8
3.6
Prating (16)
25/1
T: P Morgan
R: Ms L J Meech (56.5)
25/1
4m al maher (AUS) x set to talk (AUS) (reset (AUS))
9
4.6
9/1
T: Daniel Bowman
R: Declan Bates (58.5)
9/1
10
4.9
12/1
T: N A Blackiston
R: M J Walker (57.5)
12/1
5m shocking (AUS) x sentura (NZ) (volksraad (GB))
11
5.7
20/1
T: M M Laurie
R: Ben Thompson (56.5)
20/1
5m starcraft (NZ) x miss gai flyer (AUS) (flying spur (AUS))
12
7.7
40/1
T: R W Smerdon
R: Ryan Maloney (59.5)
40/1
5g casino prince (AUS) x fine red (AUS) (red ransom (USA))
13
8.4
Barwon (4)
66/1
T: Steven Pateman
R: R McLeod (59.5)
66/1
6g reset (AUS) x kanetoshi peko (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
* Nick figures are for Australasia.