Breednet Results

GEELONG - Monday, October 1

Race 1 - Bet365 Mdn Plate (1240m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:12.89 (34.38)
Prizemoney: $26,000
1
11/4
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (54)
11/4
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
7/4F
T: Chris Meagher
R: Damian Lane (56)
7/4F
3g darci brahma (NZ) x lucky be lucky (USA) (storm cat (USA))
3
4.6
Okie (2)
9/1
T: M W Young
R: Chris Parnham (58.5)
9/1
4
5.2
11/4
T: P G Carey
R: Jack Martin (56.5)
11/4
5
6.7
20/1
T: L and T Corstens
R: S Baster (54)
20/1
3f i am invincible (AUS) x honest polly (AUS) (distorted humor (USA))
6
7.2
Usarmi (6)
50/1
T: Ricky Pike
R: Chris Symons (56.5)
50/1
4m americain (USA) x misura (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
7.4
150/1
T: Brett Scott
R: Clayton Douglas (58.5)
150/1
4g real saga (AUS) x loves attention (AUS) (taimazov (ARG))
8
8.2
60/1
T: D K Weir
R: D Yendall (56)
60/1
3g hussonet (USA) x shesalwaysawoman (NZ) (casual lies (USA))
9
10.4
30/1
T: V L Malady
R: J Mott (58.5)
30/1
4g nicconi (AUS) x universal (AUS) (secret savings (USA))
10
12.7
20/1
T: Michael Trotter
R: Ms J Payne (56.5)
20/1
4m ekraar (USA) x ghemashah (AUS) (danewin (AUS))
Race 2 - Shojun Concrete Mdn Plate (1240m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:13.71 (35.12)
Prizemoney: $26,000
1
7/1
T: Ms N Shelton
R: A B Robertson (56.5)
7/1
5m bushranger (IRE) x lottacosta (NZ) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Clever Costa, Haakon,
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
1.8
30/1
T: Andrew Noblet
R: Ben Thompson (54)
30/1
3f fiorente (IRE) x l'inquisitor (AUS) (blackfriars (AUS))
3
2.6
15/4
T: D K Weir
R: D Yendall (54)
15/4
3f domesday (AUS) x love attack (AUS) (commands (AUS))
4
3.2
15/1
T: A W Noonan
R: J Noonan (56.5)
15/1
5
4.5
15/2
T: John Holcombe
R: Ethan Brown (58.5)
15/2
4g duporth (AUS) x partiva (AUS) (orpen (USA))
6
5.7
Laino (8)
30/1
T: J W Bridgman
R: M J Dee (56)
30/1
3c sepoy (AUS) x rathlin island (AUS) (giant's causeway (USA))
7
6
11/4F
T: Jason Warren
R: Damien Thornton (58.5)
11/4F
4g sebring (AUS) x lady rah rah (AUS) (choisir (AUS))
8
9.8
Hediard (10)
11/4F
T: Anthony Freedman
R: Jye McNeil (54)
11/4F
3f bernardini (USA) x crillon (NZ) (zabeel (NZ))
9
10
Lucas (3)
11/1
T: Ms S Ferchie
R: L Nolen (58.5)
11/1
4g lope de vega (IRE) x dowinga (IRE) (hawk wing (USA))
10
12.2
100/1
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (56.5)
100/1
5m kaphero (AUS) x booker darri (AUS) (toy pindarri (NZ))
Race 3 - Bet365 Mdn Plate (1755m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:49.02 (35.94)
Prizemoney: $26,000
1
9/1
T: Ms J Arneill
R: Ben Thompson (58.5)
9/1
7h authorized (IRE) x regal vintage (AUS) (lacryma cristi (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
10/9F
T: S J McKee
R: Damian Lane (56)
10/9F
3c savabeel (AUS) x halloween (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
1.6
20/1
T: Ms K Durden
R: Jarrod Fry (58.5)
20/1
4
1.7
Maigret (10)
9/2
T: D K Weir
R: D Yendall (54)
9/2
3f reset (AUS) x deraismes (AUS) (grand lodge (USA))
5
1.8
14/1
T: Jamie Edwards
R: C A Robertson (56)
14/1
3g snitzel (AUS) x miss zenella (NZ) (zabeel (NZ))
6
3.4
9/1
T: J Dann
R: Jack Martin (56.5)
9/1
4m americain (USA) x royal isolt (AUS) (royal academy (USA))
7
3.6
16/1
T: G D Lunn
R: Chris Parnham (56.5)
16/1
4m floral pegasus (AUS) x miss moguls (AUS) (giant's causeway (USA))
8
3.7
11/1
T: M D Moroney
R: J Benbow (56.5)
11/1
4m mastercraftsman (IRE) x top spot (NZ) (high chaparral (IRE))
9
8.7
15/1
T: Andrew Campbell
R: J Mott (58.5)
15/1
10
10.7
100/1
T: G D Lunn
R: Chelsea Hall (58.5)
100/1
4g stryker (AUS) x casula gal (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 4 - Avalon Airport Mdn Plate (1755m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:47.29 (35.70)
Prizemoney: $26,000
1
9/2
T: L and T Corstens
R: Chris Parnham (58.5)
9/2
4g high chaparral (IRE) x our eva (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
Winning siblings: Crafty Eva,
This nick: 8 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
0.2
6/1
T: R D Griffiths
R: Jye McNeil (54)
6/1
3f sebring (AUS) x miss keepsake (NZ) (keeper (AUS))
3
2.7
6/4F
T: D T O'Brien
R: D Oliver (56)
6/4F
3g reliable man (GB) x miss artistic (NZ) (darci brahma (NZ))
4
6.7
9/2
T: M G Price
R: M J Dee (56)
9/2
3c tavistock (NZ) x on arrival (NZ) (zabeel (NZ))
5
7.7
16/1
T: P and C Hyland
R: Jordan Childs (56.5)
16/1
4m savabeel (AUS) x ripple rock (AUS) (fastnet rock (AUS))
6
8.9
9/1
T: Robert Hickmott
R: Damien Thornton (58.5)
9/1
4g uncle mo (USA) x she's captivating (AUS) (regal classic (CAN))
7
10.2
150/1
T: N A Blackiston
R: Toby Atkinson (58.5)
150/1
8
18.4
25/1
T: D K Weir
R: John Allen (58.5)
25/1
4g highly recommended (AUS) x sefidi (NZ) (bigstone (IRE))
9
19.2
15/1
T: Ms K Durden
R: Jarrod Fry (56.5)
15/1
Race 5 - Viatek Hcp (C1) (1140m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:06.36 (34.88)
Prizemoney: $25,000
1
Ruchla (5)
6/1
T: J D Sadler
R: Jordan Childs (58)
6/1
4m dalakhani (IRE) x tis isat (AUS) (lujain (USA))
Winning siblings: Senor Gaudi, Thespinis,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
2/1F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (55)
2/1F
3f fastnet rock (AUS) x dance mix (USA) (hennessy (USA))
3
2.1
11/2
T: Luke Oliver
R: Damian Lane (57)
11/2
4
3.7
7/1
T: M and L Cerchi
R: Damien Thornton (56)
7/1
5g equiano (FR) x tendency (AUS) (rory's jester (AUS))
5
3.8
80/1
T: Ricky Pike
R: Chris Symons (59.5)
80/1
5g red arrow (AUS) x lucky doris (AUS) (bradbury's luck (AUS))
6
5.1
5/2
T: Daniel Bowman
R: L Nolen (59.5)
5/2
4g hard spun (USA) x hippy deluxe (AUS) (danehill (USA))
7
5.5
12/1
T: Shawn Mathrick
R: Patrick Moloney (54)
12/1
8
7.7
20/1
T: B J McCarthy
R: Ms G Cartwright (60)
20/1
5g street sense (USA) x bella vichy (AUS) (bahamian bounty (GB))
9
10.7
66/1
T: Neville Aulich
R: Clayton Douglas (59)
66/1
5g bushranger (IRE) x cutie bird (AUS) (black hawk (GB))
Race 6 - Elephant & Castle Hotel (Bm58) (2460m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 2:35.90 (36.76)
Prizemoney: $20,000
1
7/4F
T: D K Weir
R: D Yendall (57.5)
7/4F
4m pentire (GB) x charlotte russe (NZ) (red ransom (USA))
Winning siblings: Poppiholla, Vineyard Mcphee,
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
2.8
15/2
T: P G Carey
R: Jack Martin (61)
15/2
6g teofilo (IRE) x carlarossa (AUS) (testa rossa (AUS))
3
4.3
7/2
T: Amy McDonald
R: John Allen (60)
7/2
5g pour moi (IRE) x argante (NZ) (star way (GB))
4
5.7
20/1
T: Ms S Gotts
R: Jye McNeil (57)
20/1
6m beaufort scale (USA) x de arts (AUS) (ice point (ARG))
5
6.5
16/1
T: B I Stanaway
R: C J Parish (60)
16/1
11g good journey (USA) x sly one (NZ) (o'reilly (NZ))
6
7
20/1
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (54)
20/1
6m lucky unicorn (AUS) x zabex (AUS) (zabeel (NZ))
7
7.1
20/1
T: Mitchell Beer
R: Ms S Thornton (55)
20/1
8
9.8
9/1
T: Henry Dwyer
R: Rose Pearson (60.5)
9/1
9
9.9
4/1
T: J W Bridgman
R: J Mott (60.5)
4/1
6g street sense (USA) x marheta (AUS) (al maher (AUS))
10
18.9
150/1
T: B I Stanaway
R: A B Robertson (54)
150/1
6h good journey (USA) x cuplet (AUS) (will dancer (FR))
11
19
150/1
T: Ms A Blackburn
R: Ms G Cartwright (54)
150/1
11g umatilla (NZ) x american graffiti (AUS) (keltrice (AUS))
Race 7 - Connet Tel (Bm58) (1240m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:14.14 (34.84)
Prizemoney: $20,000
1
8/1
T: D T O'Brien
R: J Winks (57)
8/1
3f dawn approach (IRE) x brand new choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
7/4F
T: R and S Cameron
R: Damian Lane (58)
7/4F
4m al maher (AUS) x rhiannons girl (AUS) (general nediym (AUS))
3
1.2
5/1
T: John McArdle
R: J Mott (59.5)
5/1
4g hard spun (USA) x miss chard (AUS) (al samer (AUS))
4
2.1
12/1
T: G R Webb
R: Ms G Cartwright (61.5)
12/1
8g delago brom (AUS) x dynasty ark (AUS) (ark regal (NZ))
5
2.6
2/1
T: D K Weir
R: John Allen (60)
2/1
4g star witness (AUS) x aultone (AUS) (canny lad (AUS))
6
3.4
16/1
T: Jamie Edwards
R: Damien Thornton (60)
16/1
6g bushranger (IRE) x roseen (NZ) (kaapstad (NZ))
7
4.1
40/1
T: N J Harnett
R: Jye McNeil (57.5)
40/1
12g pins (AUS) x anza belle (NZ) (centaine (AUS))
8
5.9
12/1
T: D J Bourne
R: B Rawiller (61.5)
12/1
4g red arrow (AUS) x on the ready (AUS) (more than ready (USA))
9
20.9
100/1
T: Matthew Sykes
R: Chris Parnham (58)
100/1
5g toorak toff (AUS) x coablo (AUS) (vettori (IRE))
Race 8 - Iga Liquor (Bm64) (1755m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:47.68 (35.82)
Prizemoney: $25,000
1
6/4F
T: C J Waller
R: Damian Lane (57)
6/4F
3g jakkalberry (IRE) x lioness (NZ) (generous (IRE))
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
4/1
T: G Eurell
R: Zac Spain (56.5)
4/1
3g smart missile (AUS) x minnastar (NZ) (black minnaloushe (USA))
3
0.6
12/1
T: Ms W Kelly
R: C A Robertson (56.5)
12/1
4m bushranger (IRE) x dawn rising (AUS) (tuscanos (AUS))
4
0.7
10/1
T: M G Price
R: J Noonan (61)
10/1
4g galileo (IRE) x half queen (USA) (deputy minister (CAN))
5
1.4
25/1
T: Ms K Durden
R: Lucinda Doodt (56.5)
25/1
6g casino prince (AUS) x decryption (AUS) (bletchley park (IRE))
6
1.6
20/1
T: P and P Snowden
R: Beau Mertens (58.5)
20/1
4g sebring (AUS) x bourgogne (AUS) (choisir (AUS))
7
2.1
20/1
T: James Cummings
R: Regan Bayliss (54.5)
20/1
3f helmet (AUS) x living spirit (AUS) (hennessy (USA))
8
2.2
7/1
T: N A Blackiston
R: Damien Thornton (57)
7/1
4m mastercraftsman (IRE) x british dame (NZ) (black minnaloushe (USA))
9
2.4
9/1
T: Jamie Edwards
R: Trent Germaine (57.5)
9/1
5g street cry (IRE) x mead (AUS) (galileo (IRE))
10
5.7
10/1
T: Renate Du Plessis
R: Ms G Cartwright (57)
10/1
4m pierro (AUS) x strawberry malt (AUS) (lion hunter (AUS))
Race 9 - J.T Dixon (Bm64) (1540m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:33.80 (35.86)
Prizemoney: $25,000
1
10/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (56)
10/1
3g fastnet rock (AUS) x pear tart (AUS) (dehere (USA))
Winning siblings: Great Smart, Hey Mighty, Italia Bella,
This nick: 29 runners; 21 winners; 2 SW. Details
2019 Inglis Australian Easter Yearling Sale
Vendor: Coolmore Stud, Jerrys Plains
Buyer: Passed in - $ 300,000
2
1.3
12/1
T: Shawn Mathrick
R: B Higgins (58.5)
12/1
3
1.5
20/1
T: M G Price
R: Zac Spain (57)
20/1
4
1.6
11/1
T: Dan O'Sullivan
R: Lucinda Doodt (60)
11/1
7g hold that tiger (USA) x academy kiss (AUS) (west point (AUS))
5
1.7
10/9F
T: Anthony Freedman
R: Jye McNeil (58.5)
10/9F
4g uncle mo (USA) x citirecruit (AUS) (citidancer (IRE))
6
1.8
20/1
T: Richard Laming
R: J Mott (59.5)
20/1
5g reset (AUS) x qualia (AUS) (dehere (USA))
7
2
2/1
T: Brent Stanley
R: B Rawiller (60)
2/1
5g hinchinbrook (AUS) x bronislava (AUS) (galileo (IRE))
8
2.2
16/1
T: Ms C Martindale
R: Ben Thompson (58)
16/1
5g captain gerrard (IRE) x magic benbara (AUS) (king of kings (IRE))
9
9.2
100/1
T: J D Madden
R: Damien Thornton (57)
100/1
9g hat trick (JPN) x dingle lass (AUS) (rustic amber (IRE))
Race 10 - Bet365 Geelong Cup 24/10-Bm70 (1340m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:21.48 (34.40)
Prizemoney: $30,000
1
Tamasa (3)
4/5F
T: D K Weir
R: John Allen (59.5)
4/5F
4h so you think (NZ) x fill the page (AUS) (dane shadow (AUS))
Winning siblings: Fun Fact,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
20/1
T: M W Lewis
R: J Noonan (59)
20/1
3
1.2
13/4
T: G Eurell
R: J Mott (59.5)
13/4
5g o'lonhro (AUS) x phil's ophidian (AUS) (golden snake (USA))
4
1.5
13/2
T: Ms S Ferchie
R: Jye McNeil (58.5)
13/2
7g hard spun (USA) x lorette (AUS) (snippets (AUS))
5
2.8
13/2
T: D K Weir
R: B Rawiller (60)
13/2
4g manhattan rain (AUS) x whisper bay (AUS) (royal academy (USA))
6
3.8
16/1
T: M and L Cerchi
R: Damien Thornton (57.5)
16/1
5g foxwedge (AUS) x irish nova (NZ) (o'reilly (NZ))
7
4.5
100/1
T: A H Parker
R: Jordan Childs (59)
100/1
9g seul amour (NZ) x that's de lago (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
6.8
66/1
T: Ms S Ferchie
R: L Nolen (56.5)
66/1
6g canny lad (AUS) x scandal at court (AUS) (mister c. (USA))
9
10.3
150/1
T: Aaron Purcell
R: Clayton Douglas (59)
150/1
6g al maher (AUS) x ashwaq (AUS) (galileo (IRE))
10
60.3
150/1
T: Aaron Purcell
R: Liam Riordan (57)
150/1
9g postponed (USA) x clancy o'ceirin (NZ) (al akbar (AUS))
* Nick figures are for Australasia.