Breednet Results

GEELONG - Sunday, January 27

Race 1 - Maree Thomas Mem. Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:05.95
Prizemoney: $35,000
1
25/1
T: P and P Snowden
R: Beau Mertens (56)
25/1
2f snitzel (AUS) x exceptionally (NZ) (ekraar (USA))
Winning siblings: Mr Kylin,
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
La Tene (11)
13/2
T: James Cummings
R: Damian Lane (56)
13/2
2f helmet (AUS) x celts (AUS) (lonhro (AUS))
2
2
4/1
T: C Maher and D Eustace
R: D Dunn (56)
4/1
2f i am invincible (AUS) x sensibility (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
4.2
20/1
T: Matthew Cumani
R: Ms L J Meech (56)
20/1
2f holy roman emperor (IRE) x church on sunday (AUS) (bubble gum fellow (JPN))
5
4.3
5/2F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Jamie Kah (56)
5/2F
2f i am invincible (AUS) x shaaheq (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
5.3
13/2
T: P Stokes
R: Dylan Dunn (58)
13/2
2g charm spirit (IRE) x bryony (AUS) (fastnet rock (AUS))
7
5.6
Vinco (9)
16/1
T: Tony McEvoy
R: L Currie (58)
16/1
2c i am invincible (AUS) x percussive (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
6.1
20/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: D Oliver (56)
20/1
2f sebring (AUS) x recooperate (AUS) (general nediym (AUS))
10
7.9
6/1
T: M D Moroney
R: M J Walker (58)
6/1
2c fastnet rock (AUS) x bird of fire (NZ) (stravinsky (USA))
11
8.9
100/1
T: G R Webb
R: Trent Germaine (55)
100/1
2g red arrow (AUS) x gadabout (AUS) (special bond (AUS))
Race 2 - Metcon Steel Geelong Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:13.09
Prizemoney: $35,000
1
13/4
T: D K Weir
R: D Yendall (57)
13/4
3f epaulette (AUS) x permissive (AUS) (snippets (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
7/1
T: Matthew Cumani
R: Jordan Childs (57)
7/1
3f i am invincible (AUS) x salila (IRE) (sadler's wells (USA))
3
0.9
4/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (57)
4/1
3f starcraft (NZ) x vortex (AUS) (reset (AUS))
4
1.1
Vescio (12)
9/4F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: D Dunn (57)
9/4F
3f street boss (USA) x galldora (AUS) (minardi (USA))
5
1.2
20/1
T: D K Weir
R: Dean Holland (57)
20/1
3f war (AUS) x optimizing (AUS) (exceed and excel (AUS))
6
1.3
100/1
T: Steven Pateman
R: J Noonan (57)
100/1
3f fiorente (IRE) x more than mum (AUS) (more than ready (USA))
7
2.5
30/1
T: D K Weir
R: John Allen (57)
30/1
3f bernardini (USA) x miss tizzy (USA) (cee's tizzy (USA))
8
3.3
20/1
T: Henry Dwyer
R: Beau Mertens (57)
20/1
3f americain (USA) x princess storm (AUS) (hurricane sky (AUS))
9
4.3
20/1
T: M D Moroney
R: Damien Thornton (57)
20/1
3f wanted (AUS) x nuclear force (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
14.3
6/1
T: A J Vasil
R: D Oliver (57)
6/1
3f moshe (AUS) x silver barbie (AUS) (desert king (IRE))
Race 3 - All Time Plumbing Mdn Plate (2400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 2:34.70
Prizemoney: $35,000
1
3/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Jamie Kah (58.5)
3/1
4g desert king (IRE) x dark wine (AUS) (rustic amber (IRE))
Winning siblings: Darbu,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
15/4
T: R D Griffiths
R: Martin Seidl (58.5)
15/4
4g americain (USA) x taleer (AUS) (seattle dancer (USA))
3
3.1
10/1
T: Dane Smith
R: C A Robertson (58.5)
10/1
5g golden lake (AUS) x universal diva (AUS) (universal prince (AUS))
4
3.1
80/1
T: B I Stanaway
R: Neil Farley (56.5)
80/1
7m istidaad (USA) x javaloushe (NZ) (black minnaloushe (USA))
5
3.2
16/1
T: T and K O'Sullivan
R: Jordan Childs (58.5)
16/1
4g raise the flag (GB) x ardent fire (NZ) (danzighill (AUS))
6
3.5
16/1
T: Ms D Clover
R: Damien Thornton (56.5)
16/1
4m americain (USA) x last goodbye (AUS) (last tycoon (IRE))
7
3.8
100/1
T: B I Stanaway
R: C J Parish (58.5)
100/1
8
4.3
11/1
T: Greg Hayes
R: D W Stackhouse (58.5)
11/1
4g pierro (AUS) x with love (AUS) (favorite trick (USA))
9
7
11/4F
T: D K Weir
R: John Allen (58.5)
11/4F
5g cape blanco (IRE) x wave to lottie (NZ) (crested wave (USA))
10
9.3
6/1
T: S J Richards
R: J Baldock (58.5)
6/1
4g keep the faith (AUS) x arco iris (AUS) (canny lad (AUS))
11
15.3
Laheeb (8)
100/1
T: B I Stanaway
R: Harry Grace (56.5)
100/1
4g street cry (IRE) x reggae (IRE) (danehill (USA))
12
16.3
100/1
T: Erin Maher
R: Tahlia Hope (56.5)
100/1
4m jimmy choux (NZ) x selenus (NZ) (pentire (GB))
13
28.3
60/1
T: R J Besanko
R: Dean Holland (58.5)
60/1
4g bullet train (GB) x in the neaux (AUS) (holy roman emperor (IRE))
14
28.5
100/1
T: Erin Maher
R: J Bowditch (56.5)
100/1
4m von costa de hero (AUS) x silesia (AUS) (king of prussia (AUS))
Race 4 - Sandra Plunkett Memorial Mdn (1700m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:44.44
Prizemoney: $35,000
1
4/1
T: K L Corstens
R: Liam Riordan (57)
4/1
3g akeed mofeed (GB) x twilighting (AUS) (desert sun (GB))
Winning siblings: Twilight Sun,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
4.3
Vamonoz (12)
5/2F
T: Henry Dwyer
R: Damian Lane (57)
5/2F
3g dalakhani (IRE) x montoya heights (NZ) (high chaparral (IRE))
3
6.6
6/1
T: S Georgios
R: Jamie Kah (58.5)
6/1
5g canford cliffs (IRE) x boundary west (AUS) (mister frisky (USA))
4
7
Maslow (9)
9/2
T: Heath Conners
R: J Winks (57)
9/2
3g lonhro (AUS) x tahnee tango (AUS) (grand lodge (USA))
5
8.2
8/1
T: S J Richards
R: J Baldock (58.5)
8/1
4g pierro (AUS) x corton charlemagne (AUS) (king charlemagne (USA))
6
8.3
20/1
T: Henry Dwyer
R: Damien Thornton (57)
20/1
3g foxwedge (AUS) x banker's choice (USA) (canadian frontier (USA))
7
10.3
Usarmi (14)
150/1
T: Ricky Pike
R: M Aitken (56.5)
150/1
4m americain (USA) x misura (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
12.1
25/1
T: Brent Stanley
R: John Allen (57)
25/1
9
13.3
30/1
T: D K Weir
R: D Yendall (55)
30/1
3f americain (USA) x four kisses (AUS) (danehill dancer (IRE))
10
13.8
12/1
T: Jason Warren
R: Beau Mertens (55)
12/1
3f pierro (AUS) x quick notice (USA) (more than ready (USA))
11
15.1
66/1
T: R D Griffiths
R: Martin Seidl (57)
66/1
3g man of power (AUS) x dansingonwaves (NZ) (danasinga (AUS))
12
15.8
20/1
T: Dane Smith
R: C A Robertson (58.5)
20/1
4g god's own (AUS) x valenshikov (AUS) (baryshnikov (AUS))
13
18.6
Lenny (8)
100/1
T: Lesia Masnyj
R: S Tsaikos (57)
100/1
3g elvstroem (AUS) x pretty maid (AUS) (skalato (AUS))
14
24.6
100/1
T: Saab Hasan
R: D Dunn (56.5)
100/1
4m time thief (AUS) x walk on (AUS) (octagonal (NZ))
Race 5 - Associated Cold Tread Tyres-C1 (1700m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:45.21
Prizemoney: $35,000
1
5/4F
T: T Busuttin and N Young
R: Jamie Kah (60)
5/4F
4g tavistock (NZ) x miss debonair (NZ) (danehill (USA))
Winning siblings: Eye Will, Fairlight, Urbane Valour, Why Not,
This nick: 1 runners; 16 winners; 1 SW. Details20 runners; 16 winners; 1 SW. Details
2
1.5
15/8
T: Henry Dwyer
R: Beau Mertens (57)
15/8
3f pierro (AUS) x true doubt (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
2
7/2
T: N A Blackiston
R: D Dunn (56.5)
7/2
4m savabeel (AUS) x lightning spur (AUS) (flying spur (AUS))
4
2.2
12/1
T: Richard Laming
R: D Oliver (58.5)
12/1
4g zacinto (GB) x variation (NZ) (volksraad (GB))
5
5.7
25/1
T: Thomas Carberry
R: Neil Farley (58.5)
25/1
3g americain (USA) x play mizzty for me (CAN) (mizzen mast (USA))
6
6.2
100/1
T: M A Townsend
R: Dean Holland (54.5)
100/1
6g new approach (IRE) x clothilde (AUS) (danehill (USA))
7
11.2
100/1
T: Alan Hunter
R: Mikaela Claridge (51)
100/1
9g bianconi (USA) x late night fun (AUS) (handy proverb (AUS))
8
11.9
100/1
T: Stephen Lenehan
R: Tahlia Hope (54)
100/1
6m gallo di ferro (USA) x spinning edge (AUS) (racer's edge (AUS))
9
12.2
30/1
T: R J Coombes
R: Ms L J Meech (57)
30/1
5g anacheeva (AUS) x dolphin serenade (AUS) (dolphin street (FR))
Race 6 - Breast Care Nurses (Bm58) (1200m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:12.07
Prizemoney: $35,000
1
5/1
T: Luke Oliver
R: Martin Seidl (56)
5/1
7m bianconi (USA) x orbi tilla (AUS) (umatilla (NZ))
Winning siblings: Smart Direction, Tillaconi,
This nick: 7 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.8
10/1
T: D E Coombes
R: C A Robertson (57)
10/1
6g hong kong stopover (AUS) x bar sector (AUS) (dolphin street (FR))
3
2.8
8/1
T: K G McCartin
R: Damian Lane (58)
8/1
8m bel esprit (AUS) x encosta rules (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
2.9
4/1
T: R D Griffiths
R: M J Allen (60.5)
4/1
5g commands (AUS) x exquisite (AUS) (viscount (AUS))
5
3
Ajuda (4)
3/1F
T: Mitchell Freedman
R: J Mott (59.5)
3/1F
5m astronomer royal (USA) x lady lisbon (AUS) (favorite trick (USA))
6
3.4
9/1
T: Gavin Bedggood
R: D Oliver (60)
9/1
7
3.5
11/2
T: M D Moroney
R: Harry Grace (57.5)
11/2
8
7.3
16/1
T: V L Malady
R: Jordan Childs (57)
16/1
6m bramshaw (AUS) x tamisra (AUS) (choisir (AUS))
9
8.3
10/1
T: John McArdle
R: J Bowditch (58)
10/1
10
9.8
100/1
T: Ricky Pike
R: M Aitken (59.5)
100/1
5g red arrow (AUS) x lucky doris (AUS) (bradbury's luck (AUS))
Race 7 - Pink Angels Cup (Bm64) (1500m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:32.16
Prizemoney: $35,000
1
9/10F
T: John McArdle
R: J Mott (59)
9/10F
3c statue of liberty (USA) x miss doopsy (AUS) (bite the bullet (USA))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
9/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (57.5)
9/1
6g lonhro (AUS) x bashful girl (AUS) (perugino (USA))
3
1.5
6/1
T: Gemma Rielly
R: J Bowditch (56)
6/1
5m war chant (USA) x cyclone bella (AUS) (hurricane sky (AUS))
4
1.6
9/2
T: Colin Scott
R: D Oliver (58.5)
9/2
4g testa rossa (AUS) x trella (AUS) (niello (AUS))
5
1.7
7/1
T: Matthew Cumani
R: Dean Holland (57.5)
7/1
3c jakkalberry (IRE) x explosive (NZ) (exploding prospect (USA))
6
2
60/1
T: Gavin Bedggood
R: Jordan Childs (60.5)
60/1
7
2.1
40/1
T: D K Weir
R: John Allen (57.5)
40/1
4g zed (NZ) x my duchess (NZ) (volksraad (GB))
8
3.6
25/1
T: Andrew Campbell
R: M J Walker (61.5)
25/1
6g exceed and excel (AUS) x special melody (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
3.7
12/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damien Thornton (57.5)
12/1
3g helmet (AUS) x miss chaski (USA) (gone west (USA))
10
6
60/1
T: Peter Gelagotis
R: Jye McNeil (58)
60/1
4g star witness (AUS) x philliann (AUS) (bellotto (USA))
Race 8 - Bet365 (Bm64) (1100m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:05.56
Prizemoney: $35,000
1
30/1
T: Dane Smith
R: C A Robertson (59)
30/1
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
9/1
T: Saab Hasan
R: Dean Holland (55.5)
9/1
5m redente (AUS) x gucciconi (AUS) (bianconi (USA))
3
1.5
8/1
T: Archie Alexander
R: D Yendall (55)
8/1
3f unencumbered (AUS) x victory vein (AUS) (mr. henrysee (USA))
4
1.6
25/1
T: G A Thornton
R: Damien Thornton (58)
25/1
6m snippetson (AUS) x gossips (AUS) (stratum (AUS))
5
1.9
15/2
T: Ms W Kelly
R: Ms S Thornton (60)
15/2
6g bon hoffa (AUS) x sweet bea (AUS) (catbird (AUS))
6
2.7
8/1
T: Alan Hunter
R: D Dunn (62.5)
8/1
7
3.4
5/1
T: Stephen Lenehan
R: Tahlia Hope (59)
5/1
5m walking or dancing (NZ) x circus rock (AUS) (fastnet rock (AUS))
8
5.4
20/1
T: Colin Scott
R: D Oliver (59)
20/1
5m magnus (AUS) x scarcity (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
6.7
20/1
T: Matthew Cumani
R: Jordan Childs (58.5)
20/1
5g mosayter (USA) x harkam grace (AUS) (poliuto (IRE))
10
8.7
Mutombo (12)
5/4F
T: Henry Dwyer
R: Damian Lane (57.5)
5/4F
3g al maher (AUS) x breannon (AUS) (charge forward (AUS))
* Nick figures are for Australasia.