Breednet Results

GEELONG - Friday, June 12

Race 1 - Bet365 Odds Protector Mdn (1250m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:14.67 (34.54)
Prizemoney: $31,500
1
5/2F
T: M Price & M Kent Jnr
R: D Oliver (57)
5/2F
2f smart missile (AUS) x alana's dream (AUS) (bernardini (USA))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
15/1
T: L & T Corstens
R: John Allen (57)
15/1
2f vancouver (AUS) x fair isle (NZ) (fastnet rock (AUS))
3
1.8
4/1
T: James Cummings
R: B Rawiller (57)
4/1
2f medaglia d'oro (USA) x viennese (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
3.2
5/1
T: R D Griffiths
R: J Mott (57)
5/1
2f magnus (AUS) x gail (AUS) (bianconi (USA))
5
5.7
40/1
T: Daniel Bowman
R: Damien Thornton (57)
40/1
2f deep field (AUS) x johan's toy (AUS) (johan cruyff (GB))
6
7
Forche (4)
14/1
T: Robert Hickmott
R: Teodore Nugent (57)
14/1
2f poet's voice (GB) x miss witness (AUS) (el moxie (USA))
7
8.7
15/1
T: L Smith
R: C Newitt (57)
15/1
2f smart missile (AUS) x terrestria (NZ) (encosta de lago (AUS))
8
9.1
8/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: D W Stackhouse (57)
8/1
2f vancouver (AUS) x stellar vinia (AUS) (redoute's choice (AUS))
9
9.9
20/1
T: G M Begg
R: Jordan Childs (57)
20/1
2f snitzel (AUS) x sasa (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
10.6
9/1
T: N A Blackiston
R: Will Price (55.5)
9/1
2f americain (USA) x eternal circle (AUS) (fastnet rock (AUS))
11
11
15/1
T: C J Waller
R: Craig Williams (57)
15/1
2f savabeel (AUS) x spending (NZ) (pins (AUS))
Race 2 - Rirchie Bros. Auctioneers Mdn (1250m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:14.38 (35.48)
Prizemoney: $31,500
1
2/1F
T: Byron Cozamanis
R: J Maskiell (59.5)
2/1F
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
9/2
T: Henry Dwyer
R: Michael Poy (57.5)
9/2
3f dissident (AUS) x my five eightyate (AUS) (bernardini (USA))
2019 Inglis Classic Yearling Sale
$160,000
Vendor: Murrulla Stud, Wingen
Buyer: Portelli Racing
3
1.9
3/1
T: P Stokes
R: Ben Thompson (57.5)
3/1
3f fighting sun (AUS) x web of love (AUS) (show a heart (AUS))
4
4.1
Ikara (10)
6/1
T: M Ellerton & S Zahra
R: Jamie Kah (57)
6/1
5
4.2
66/1
T: S L Muir
R: Alana Kelly (55.5)
66/1
6
4.4
150/1
T: S R Fisher
R: Zac Spain (59.5)
150/1
6r atomic (AUS) x little arrows (AUS) (shagny (USA))
7
4.8
150/1
T: Patrick Keane
R: J Bowditch (57.5)
150/1
3f helmet (AUS) x quality coup (AUS) (elusive quality (USA))
8
4.9
7/2
T: M Price & M Kent Jnr
R: D Oliver (57)
7/2
2g street boss (USA) x demeanour (AUS) (commands (AUS))
9
6.1
80/1
T: R Pecora
R: Chelsea Hall (57.5)
80/1
3f artie schiller (USA) x sin no more (AUS) (lacryma cristi (IRE))
10
10.4
200/1
T: Chris Calthorpe
R: Damien Thornton (55)
200/1
2f office bearer (AUS) x bella vichy (AUS) (bahamian bounty (GB))
11
13.1
50/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: Dylan Dunn (59.5)
50/1
3g choisir (AUS) x pure intentions (AUS) (cape cross (IRE))
Race 3 - Roderick Insurance Brokers Mdn (1250m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:14.72 (35.30)
Prizemoney: $31,500
1
9/4F
T: J F Moloney
R: D Oliver (57)
9/4F
2g pierro (AUS) x flokkati (AUS) (fastnet rock (AUS))
This nick: 39 runners; 23 winners; 2 SW. Details
2
2
5/2
T: M Price & M Kent Jnr
R: M J Walker (55)
5/2
2f sebring (AUS) x aloha (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
2.3
6/1
T: G M Begg
R: Jordan Childs (57.5)
6/1
3f iffraaj (GB) x star band (USA) (dixieland band (USA))
4
3.8
Fenyx (5)
3/1
T: D T O'Brien
R: Craig Williams (57.5)
3/1
3f smart missile (AUS) x showstoppa (AUS) (show a heart (AUS))
5
5
12/1
T: Paul Rocke
R: W Egan (59.5)
12/1
3g shamexpress (NZ) x dumont (NZ) (mastercraftsman (IRE))
6
5.2
100/1
T: D J Cannon
R: S Tsaikos (57.5)
100/1
4m swiss ace (AUS) x symphony (AUS) (fastnet rock (AUS))
7
5.7
30/1
T: Simon Lee
R: A Lynch (59.5)
30/1
3g polanski (AUS) x la piazza (AUS) (dolphin street (FR))
8
6.1
16/1
T: Peter Gelagotis
R: A Darmanin (59.5)
16/1
3g reset (AUS) x sea terrace (AUS) (authorized (IRE))
9
7.1
150/1
T: Stephen Field
R: J Keating (57.5)
150/1
4m burgundy (NZ) x head girl (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
8.4
200/1
T: S R Fisher
R: K Bohorun (59.5)
200/1
4g host (CHI) x deassis (AUS) (good journey (USA))
Race 4 - Dmb Contracting Mdn Plate (2480m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 2:37.42 (37.22)
Prizemoney: $31,500
1
5/1
T: Anthony Freedman
R: C Newitt (56.5)
5/1
Winning siblings: Sunny,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
12/1
T: P G Carey
R: R Mc Leod (58.5)
12/1
3g so you think (NZ) x mei lin mao (AUS) (testa rossa (AUS))
3
2.8
7/1
T: P F Ryan
R: Jordan Childs (58.5)
7/1
4
2.9
5/2F
T: N A Blackiston
R: Declan Bates (56.5)
5/2F
3f redwood (GB) x haliburton (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
3
15/1
T: Ms C Graesser
R: B Rawiller (58.5)
15/1
6
3.3
20/1
T: Daniel Bowman
R: D Moor (58.5)
20/1
7
4.1
150/1
T: B I Stanaway
R: M Carson (56.5)
150/1
8m istidaad (USA) x javaloushe (NZ) (black minnaloushe (USA))
8
6.1
13/4
T: Aaron Purcell
R: W Egan (58.5)
13/4
4g americain (USA) x magicmolly (AUS) (bellotto (USA))
9
9.1
13/2
T: Brett Scott
R: J Mott (58.5)
13/2
4g rebel raider (AUS) x grand zee (AUS) (danzero (AUS))
10
10.3
30/1
T: John Markovic
R: Alana Kelly (56.5)
30/1
11
12.3
100/1
T: Q J Scott
R: Campbell Rawiller (57)
100/1
5g raise the flag (GB) x ardent fire (NZ) (danzighill (AUS))
Race 5 - Jack Rabbit Vineyard (Bm64) (1450m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:27.80 (35.68)
Prizemoney: $31,500
1
9/10F
T: D T O'Brien
R: D Oliver (59)
9/10F
3f shamus award (AUS) x hilton head (AUS) (fastnet rock (AUS))
Winning siblings: Jerry's Witness, Sunny Boy,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.8
50/1
T: Shea Eden
R: Jye McNeil (58)
50/1
3f zebedee (GB) x tigers eyes (AUS) (tale of the cat (USA))
3
2.1
3/1
T: Andrew Noblet
R: Jamie Kah (59)
3/1
3f war chant (USA) x rokeby's witch (AUS) (blackfriars (AUS))
4
3.2
20/1
T: Symon Wilde
R: D Moor (58)
20/1
3f war (AUS) x crevasse (AUS) (snowland (AUS))
5
3.4
25/1
T: Anthony Freedman
R: Damien Thornton (58.5)
25/1
6
3.8
15/4
T: N A Blackiston
R: Will Price (59)
15/4
3f sacred falls (NZ) x pinot gris (NZ) (pentire (GB))
7
4
25/1
T: J P Salanitri
R: Campbell Rawiller (56.5)
25/1
3f foxwedge (AUS) x defrock (AUS) (canny lad (AUS))
8
6.5
100/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: M J Walker (58)
100/1
3f moshe (AUS) x sunset sioux (AUS) (umatilla (NZ))
9
6.6
30/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: D W Stackhouse (60.5)
30/1
3f written tycoon (AUS) x french resistence (AUS) (peintre celebre (USA))
10
7.6
66/1
T: S R Fisher
R: Jordan Childs (58)
66/1
Race 6 - Happy 60th Oatesy (Bm64) (1550m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:35.80 (34.62)
Prizemoney: $31,500
1
10/1
T: Patrick Payne
R: W Egan (61.5)
10/1
Winning siblings: Dontbreakmyheart, Richie Rich,
This nick: 6 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
6/1
T: P A Chow
R: Michael Poy (58.5)
6/1
4m zoustar (AUS) x charleston lady (GB) (hurricane run (IRE))
3
1.8
5/2F
T: D T O'Brien
R: Craig Williams (60.5)
5/2F
5g galileo (IRE) x fire lily (IRE) (dansili (GB))
4
2
13/2
T: G M Begg
R: Jordan Childs (60)
13/2
3g street boss (USA) x my option (AUS) (danerich (AUS))
5
2.1
11/4
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: D W Stackhouse (58.5)
11/4
3g written tycoon (AUS) x waldorf (AUS) (dash for cash (AUS))
6
2.3
20/1
T: R D Griffiths
R: M J Allen (58.5)
20/1
5g maxios (GB) x la reine noir (GER) (rainbow quest (USA))
7
5.3
50/1
T: Andrew Campbell
R: B Rawiller (60)
50/1
7g exceed and excel (AUS) x special melody (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
5.5
8/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: J Mott (60.5)
8/1
3g fastnet rock (AUS) x wokpool (AUS) (hussonet (USA))
9
5.7
40/1
T: Ms J Beriman
R: M J Walker (57.5)
40/1
5g street cry (IRE) x clothing (AUS) (commands (AUS))
10
6.5
150/1
T: Q J Scott
R: Campbell Rawiller (56)
150/1
5m ekraar (USA) x ivy rose (NZ) (don eduardo (NZ))
11
10
40/1
T: Ms B Dunn
R: J Maskiell (61.5)
40/1
6g snippetson (AUS) x broccoli (AUS) (brocco (USA))
12
10.1
80/1
T: Symon Wilde
R: D Moor (61.5)
80/1
4h vespone (IRE) x porza (FR) (septieme ciel (USA))
Race 7 - Shojun Concreting (Bm70) (1150m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:07.13 (34.22)
Prizemoney: $31,500
1
12/1
T: D T O'Brien
R: D Moor (58)
12/1
4g shamexpress (NZ) x les miserables (NZ) (volksraad (GB))
Winning siblings: Humoresque, Loburn Lass,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
5/2F
T: James Cummings
R: B Rawiller (60)
5/2F
3g hallowed crown (AUS) x wide open (AUS) (danehill dancer (IRE))
3
1.8
7/1
T: M J McKenzie
R: Jarrod Fry (62.5)
7/1
6g o'lonhro (AUS) x little thread (AUS) (inflate (USA))
4
2
3/1
T: L Smith
R: M Rodd (58)
3/1
3g atlante (AUS) x gee whiz (NZ) (o'reilly (NZ))
5
2.2
7/1
T: Patrick Payne
R: W Egan (60)
7/1
6
2.4
8/1
T: Ms S Ferchie
R: B Park (56.5)
8/1
6g hard spun (USA) x universal (AUS) (secret savings (USA))
7
3.7
13/2
T: Kylie Vella
R: S Vella (61)
13/2
5g atomic (AUS) x raaz noire (AUS) (citizen kane (ARG))
8
5.4
14/1
T: Daniel Bowman
R: J Winks (58.5)
14/1
4g smart missile (AUS) x fumble (AUS) (snippets (AUS))
9
9.7
Hezagoa (15)
200/1
T: Russell Brown
R: Samuel Payne (56)
200/1
8g witherwings (AUS) x rowcare (AUS) (ducare (AUS))
Race 8 - Prestige Jayco Geelong (Bm70) (2480m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 2:35.40 (36.44)
Prizemoney: $31,500
1
6/4F
T: Archie Alexander
R: Declan Bates (58.5)
6/4F
4g redwood (GB) x crown tigress (AUS) (hold that tiger (USA))
Winning siblings: Persia,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
40/1
T: E V Musgrove
R: A Lynch (61.5)
40/1
7g tavistock (NZ) x bagalollies (AUS) (zabeel (NZ))
3
1.9
7/1
T: Peter Gelagotis
R: A Darmanin (56)
7/1
4g dalakhani (IRE) x witwatersrand (IRE) (unfuwain (USA))
4
4.3
15/2
T: Patrick Payne
R: B Rawiller (59)
15/2
6g pentire (GB) x classic blonde (NZ) (king's chapel (AUS))
5
5.6
60/1
T: Saab Hasan
R: D Moor (57)
60/1
6g galileo (IRE) x breeze hill (IRE) (danehill (USA))
6
6.1
8/1
T: Aaron Purcell
R: W Egan (61)
8/1
6g nayef (USA) x imagery (GER) (monsun (GER))
7
6.3
100/1
T: Amy McDonald
R: Tatum Bull (60.5)
100/1
8g husson (ARG) x loving new (BRZ) (choctaw ridge (USA))
8
6.4
11/1
T: N A Blackiston
R: Jarrod Fry (58.5)
11/1
6g reset (AUS) x queen josephine (AUS) (success express (USA))
9
7.4
20/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: J Mott (60)
20/1
5g dalakhani (IRE) x crazy deputy (AUS) (french deputy (USA))
10
8.9
60/1
T: D R Brideoake
R: Rose Pearson (56.5)
60/1
10g ramonti (FR) x queen of rap (IRE) (alhaarth (IRE))
11
38.9
7/2
T: Anthony Freedman
R: Jye McNeil (59.5)
7/2
4g dansili (GB) x gaze (GB) (galileo (IRE))
Race 9 - Avalon Airport (Bm70) (1350m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:20.67 (35.18)
Prizemoney: $31,500
1
5/2F
T: Patrick Payne
R: W Egan (59.5)
5/2F
5g tough speed (USA) x butter street (AUS) (secret savings (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
11/2
T: Jamie Edwards
R: Craig Williams (59)
11/2
5m elzaam (AUS) x rue de l'amour (AUS) (street cry (IRE))
3
0.2
12/1
T: Symon Wilde
R: B Rawiller (61.5)
12/1
4g written tycoon (AUS) x carnivale (AUS) (carnegie (IRE))
4
1.9
13/2
T: Daniel Bowman
R: Declan Bates (58)
13/2
5
2
4/1
T: Richard Cully
R: John Allen (57.5)
4/1
5m darci brahma (NZ) x miss nikki (AUS) (strategic (AUS))
6
3
40/1
T: Ms W Kelly
R: Thomas Stockdale (56.5)
40/1
5m hard spun (USA) x fantagonal (AUS) (octagonal (NZ))
7
4
25/1
T: Gemma Rielly
R: J Bowditch (59.5)
25/1
5g anacheeva (AUS) x sensational spirit (AUS) (invincible spirit (IRE))
8
4.1
11/2
T: Anthony Freedman
R: C Newitt (57)
11/2
3g mawingo (GER) x our magic choice (NZ) (stravinsky (USA))
9
4.9
20/1
T: Henry Dwyer
R: Damien Thornton (56)
20/1
5m so you think (NZ) x alana's dream (AUS) (bernardini (USA))
10
7.1
16/1
T: D R Brideoake
R: Jye McNeil (58)
16/1
5g mossman (AUS) x biancon rose (AUS) (bianconi (USA))
10
7.1
40/1
T: Saab Hasan
R: Michael Poy (56)
40/1
5m magnus (AUS) x paloma bella (AUS) (golden snake (USA))
12
8.6
60/1
T: Symon Wilde
R: D Moor (59.5)
60/1
* Nick figures are for Australasia.