Breednet Results

GOLD COAST - Saturday, January 6

Race 1 - Aquisfarm.Com Plate (C3) (900m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 0:50.60 (32.51)
Prizemoney: $30,000
1
16/1
T: M T Eggleston
R: J L Taylor (55.5)
16/1
4m gio ponti (USA) x love and money (AUS) (secret savings (USA))
Winning siblings: More Than Money, Show Your Money,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
3
2.5
Crusher (11)
6/4F
T: Ben Currie
R: M McGillivray (54)
6/4F
3f snitzel (AUS) x rock idol (AUS) (flying spur (AUS))
4
2.9
20/1
T: S B Lee
R: J Byrne (57.5)
20/1
4g drumbeats (AUS) x jetling (AUS) (jet spur (AUS))
5
3.3
9/2
T: B Witt
R: M Cahill (57.5)
9/2
5g street cry (IRE) x come hither (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
3.8
15/1
T: Ms T Cotsiopoulos
R: Ms S Lacy (54)
15/1
7
3.9
12/1
T: M T Eggleston
R: L P Rolls (59)
12/1
6g meld (AUS) x rhell love (AUS) (forest glow (USA))
8
4.9
100/1
T: L J Clapham
R: Jag Guthmann-Chester (53)
100/1
6m commands (AUS) x crackle dash (AUS) (hennessy (USA))
Race 2 - Follow @aquisfarm On Twitter (1100m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:02.48 (34.02)
Prizemoney: $60,000
1
1/2F
T: Tony McEvoy
R: L Currie (58)
1/2F
2f zoustar (AUS) x solar charged (AUS) (charge forward (AUS))
Winning siblings: Halogen, Sheikha, Sisstar, Solar Cry,
This nick: 3 runners; 2 winners; 2 SW. Details
2020 Inglis Australian Easter Yearling Sale
$1,100,000
Vendor: Widden Stud, Widden Valley
Buyer: Hawkes Racing
2
4.5
5/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (55)
5/1
2020 MM Gold Coast Yearling Sale
$260,000
Vendor: Widden Stud, Widden Valley, NSW
Buyer: Gai Waterhouse & Adrian Bott Racing
3
4.7
6/1
T: G W Moore
R: M J Walker (57.5)
6/1
4
9.2
200/1
T: Angela Plumb
R: Ron Stewart (55)
200/1
2f sizzling (AUS) x sugar rose (AUS) (exceed and excel (AUS))
5
10.7
30/1
T: M J Dunn
R: R Fradd (55.5)
30/1
2f delago deluxe (AUS) x alezan thunder (AUS) (written tycoon (AUS))
6
11.7
25/1
T: K M Schweida
R: M McGillivray (57.5)
25/1
2c jet spur (AUS) x mishani ladyhawke (AUS) (show a heart (AUS))
7
33.4
200/1
T: B J Dais
R: L P Rolls (55)
200/1
2f testa rossa (AUS) x furoshiki (AUS) (redoute's choice (AUS))
300
11/1
T: Chris Meagher
R: B E Grylls (55.5)
11/1
2f spirit of boom (AUS) x wisp o' will (AUS) (red dazzler (AUS))
Race 3 - Spill The Beans 1st Weanlings (1800m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:49.28 (35.62)
Prizemoney: $60,000
1
15/4
T: Chris Anderson
R: J Lloyd (57)
15/4
3g show a heart (AUS) x scarlet tanager (AUS) (red dazzler (AUS))
Winning siblings: Mishani Blossom,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/2F
T: A J Edmonds
R: M McGillivray (55)
5/2F
3f sebring (AUS) x rosekay heart (AUS) (show a heart (AUS))
3
0.5
3/1
T: G W Moore
R: M J Walker (59.5)
3/1
4
1.5
12/1
T: B J Dais
R: L P Rolls (54)
12/1
3g all american (AUS) x savalook (NZ) (savabeel (AUS))
5
1.7
15/1
T: B and D Guy
R: Ron Stewart (54)
15/1
6
3.7
50/1
T: G R Duncan
R: Tiffani Brooker (53)
50/1
3f bernardini (USA) x smash hit (AUS) (danehill dancer (IRE))
7
4.7
25/1
T: B and D Guy
R: M Cahill (54)
25/1
3f not a single doubt (AUS) x jive (CAN) (dynaformer (USA))
8
5.7
25/1
T: J W Zielke
R: R Fradd (54)
25/1
3g bullet train (GB) x sigidas (AUS) (perugino (USA))
9
7.5
12/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (54)
12/1
3f captain sonador (AUS) x everybodys talking (AUS) (unbridled's song (USA))
10
7.7
8/1
T: R L Heathcote
R: J L Taylor (54)
8/1
Race 4 - Aquis R'horse Retirement-Bm80 (2200m)
Class: Benchmark 80 Track: Good(4) Time: 2:15.88 (36.22)
Prizemoney: $60,000
1
7/1
T: P and W Hulbert
R: M McGillivray (56.5)
7/1
4g dane shadow (AUS) x endless maize (AUS) (end sweep (USA))
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.8
13/4F
T: C J Waller
R: J Byrne (58)
13/4F
7g dansili (GB) x take the hint (GB) (montjeu (IRE))
3
2.3
6/1
T: Chris Munce
R: Ron Stewart (54)
6/1
4m al maher (AUS) x chai (AUS) (viscount (AUS))
4
2.8
12/1
T: M J Dunn
R: M Cahill (54)
12/1
6m onemorenomore (AUS) x dyna myta (AUS) (keltrice (AUS))
5
3.2
20/1
T: Marcus Wilson
R: B N Stewart (59)
20/1
6g medaglia d'oro (USA) x makarova (AUS) (thunder gulch (USA))
6
4.2
9/1
T: J Dann
R: Emma Ljung (53)
9/1
7g all bar one (AUS) x royal insight (AUS) (royal academy (USA))
7
5.7
6/1
T: Kristie Clark-Peoples
R: Tiffani Brooker (53)
6/1
6g floral pegasus (AUS) x safety first (AUS) (well protected (AUS))
8
6.7
8/1
T: M J Dunn
R: R Fradd (54)
8/1
9
9
12/1
T: G R Duncan
R: Adam Sewell (56.5)
12/1
8g magnus (AUS) x rhythm in the skye (AUS) (arctic rhythm (AUS))
10
11.8
40/1
T: B Robinson
R: J L Taylor (54)
40/1
7g tycoon ruler (AUS) x diamonesque (AUS) (sri pekan (USA))
11
23.3
11/1
T: Jeffrey Chan
R: J Lloyd (55.5)
11/1
9g big bad bob (IRE) x heroine (GB) (sadler's wells (USA))
Race 5 - Follow @aquisfarm On Facebook (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:09.48 (35.05)
Prizemoney: $60,000
1
9/4F
T: D J Hansen
R: J Lloyd (56)
9/4F
3g falvelon (AUS) x regal megan (AUS) (knowledge (AUS))
Winning siblings: Royal Physician, Schooner Rock,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
15/2
T: Steven O'Dea
R: P Hammersley (56.5)
15/2
3f dream ahead (USA) x kiss me katy (AUS) (mull of kintyre (USA))
3
0.6
11/4
T: C J Waller
R: R Fradd (57)
11/4
3f foxwedge (AUS) x take charge (AUS) (dehere (USA))
4
0.8
15/1
T: G K Taylor
R: D J Browne (57.5)
15/1
3g testa rossa (AUS) x morning glow (AUS) (mister c. (USA))
5
1
30/1
T: Chris Munce
R: Ron Stewart (54)
30/1
6
2.3
Susurri (13)
8/1
T: B J Lockwood
R: R McMahon (54)
8/1
7
3.3
25/1
T: S J Morrisey
R: M Cahill (54)
25/1
3g rock 'n' pop (AUS) x cape merlot (NZ) (cape cross (IRE))
8
4.8
Zukaz (8)
20/1
T: S W Kendrick
R: L V Cassidy (55)
20/1
3g i am invincible (AUS) x zabeeler (AUS) (magic albert (AUS))
9
5
12/1
T: Marcus Wilson
R: Boris Thornton (56)
12/1
10
5.5
13/2
T: B and D Guy
R: J Byrne (55)
13/2
3g smart missile (AUS) x lunasong (AUS) (unbridled's song (USA))
Race 6 - Subscribe To Aquis Farm (C6) (1400m)
Class: Class 6 Track: Good(4) Time: 1:22.13 (33.39)
Prizemoney: $60,000
1
4/1
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (54)
4/1
4m pluck (USA) x logan's choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
14/1
T: L D Kelly
R: Boris Thornton (56)
14/1
5g oratorio (IRE) x gypsy mai (AUS) (our maizcay (AUS))
3
2.3
Cruze (16)
5/2F
T: B J Lockwood
R: R McMahon (53)
5/2F
3g pierro (AUS) x alessandra (AUS) (fastnet rock (AUS))
4
2.5
9/1
T: T J Gollan
R: M McGillivray (56)
9/1
6g northern meteor (AUS) x kondari (NZ) (o'reilly (NZ))
5
3.8
14/1
T: Tom Bourke
R: Adam Sewell (54)
14/1
5g drumbeats (AUS) x priced (AUS) (alannon (AUS))
6
4
30/1
T: M J Dunn
R: B N Stewart (57.5)
30/1
6g lonhro (AUS) x lamarr (AUS) (quest for fame (GB))
7
4.5
15/1
T: M J Dunn
R: J Byrne (57.5)
15/1
6g jet spur (AUS) x perfect feeling (AUS) (spinning world (USA))
8
4.6
Pegapus (14)
10/1
T: M J Dunn
R: R Fradd (54)
10/1
9
7.9
7/2
T: Steven O'Dea
R: P Hammersley (54.5)
7/2
10
8.7
66/1
T: B S Baldwin
R: L P Rolls (55.5)
66/1
5m raheeb (AUS) x consciousness (GB) (pivotal (GB))
11
14.7
50/1
T: Owen Glue
R: J L Taylor (57)
50/1
5m stratum (AUS) x pirate queen (AUS) (marauding (NZ))
12
18.2
200/1
T: Melissa Leitch
R: Jag Guthmann-Chester (53)
200/1
6g ad valorem (USA) x salsify (AUS) (grand lodge (USA))
Race 7 - Aquisrace2win.Com Synd. (Bm90) (1800m)
Class: Benchmark 90 Track: Good(3) Time: 1:48.11 (35.89)
Prizemoney: $60,000
1
5/2F
T: S J Morrisey
R: R Fradd (54)
5/2F
5g northern meteor (AUS) x piquette (AUS) (grand lodge (USA))
Winning siblings: Grappa Brandy, Miss Fifi, Wobbly Boots,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
9/1
T: B and D Guy
R: Ron Stewart (54)
9/1
6g magic albert (AUS) x torrini (AUS) (danzero (AUS))
2016 Inglis Scone Select Yearling Sale
Vendor: Middlebrook Valley Lodge, Scone
Buyer: Passed $ 15,000 / Reserve $ 20,000
4
1.4
15/1
T: D J Graham
R: A Spinks (55.5)
15/1
5g onemorenomore (AUS) x haughty (AUS) (viscount (AUS))
5
2.4
Feltre (2)
4/1
T: B J Smith
R: J Byrne (59.5)
4/1
7g show a heart (AUS) x chick gold (AUS) (testa rossa (AUS))
6
3.7
20/1
T: Grant Young
R: Jag Guthmann-Chester (53)
20/1
7g danehill dancer (IRE) x helena molony (IRE) (sadler's wells (USA))
7
4
100/1
T: Marcus Wilson
R: L P Rolls (54)
100/1
8
4.3
16/1
T: M J Dunn
R: J Lloyd (54)
16/1
5g magic albert (AUS) x ambers waltz (AUS) (danehill dancer (IRE))
9
6.6
20/1
T: Diane Murphy
R: M Cahill (54)
20/1
5g dylan thomas (IRE) x zara (NZ) (zabeel (NZ))
10
7.9
9/2
T: Ben Currie
R: Boris Thornton (59.5)
9/2
11
11.4
60/1
T: G R Duncan
R: Tiffani Brooker (53)
60/1
7g rock hard ten (USA) x to the brim (CAN) (ascot knight (CAN))
12
13.4
30/1
T: D J Wilcock
R: Adam Sewell (52.5)
30/1
Race 8 - Aquis Farm Pre-Training Hcp (1200m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:09.03 (34.43)
Prizemoney: $60,000
1
10/1
T: Zach Hatch
R: M McGillivray (55.5)
10/1
8g host (CHI) x mighty fine (AUS) (keltrice (AUS))
Winning siblings: Megablitz, Mightyblitz, Speed Eight,
This nick: 5 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.3
Raido (13)
6/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (54)
6/1
6g husson (ARG) x misguiding (AUS) (royal academy (USA))
3
1.6
7/2F
T: C J Waller
R: M Cahill (54.5)
7/2F
4m stratum (AUS) x ruth's secret (AUS) (noverre (USA))
4
1.8
15/1
T: Ms H Page
R: Ron Stewart (54)
15/1
8g zizou (AUS) x exclusive bid (AUS) (snippets (AUS))
5
3.1
7/1
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (59.5)
7/1
7g jet spur (AUS) x classic covet (AUS) (st. covet (AUS))
6
4.1
11/1
T: Ms K Doughty
R: L P Rolls (58)
11/1
7g clang (AUS) x zedatier (AUS) (zeditave (AUS))
7
4.3
5/1
T: A J Edmonds
R: P Hammersley (54)
5/1
5g hidden dragon (AUS) x mountain of love (AUS) (monashee mountain (USA))
8
5.3
16/1
T: J F Moloney
R: L V Cassidy (54)
16/1
5m show a heart (AUS) x zilzie (NZ) (generous (IRE))
9
6.3
100/1
T: Paul Butterworth
R: Adam Sewell (52.5)
100/1
5g publishing (AUS) x mine counter (AUS) (zeditave (AUS))
10
6.5
16/1
T: J D Shelton
R: Ms R Ride (51)
16/1
7g northern meteor (AUS) x arising (AUS) (marauding (NZ))
11
13.3
12/1
T: M J Dunn
R: Boris Thornton (55.5)
12/1
5g nicconi (AUS) x suzy grey (AUS) (county (AUS))
Race 9 - Aquisfarm On Instagram (Rs0mw) (1200m)
Class: Rest 0 Metro Wins Track: Good(3) Time: 1:09.61 (34.86)
Prizemoney: $40,000
1
11/2
T: R L Heathcote
R: Ron Stewart (54)
11/2
5g denman (AUS) x sing for us (NZ) (danasinga (AUS))
Winning siblings: Night King,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
Nilette (12)
7/2F
T: R L Heathcote
R: M McGillivray (54)
7/2F
5m snitzel (AUS) x shelbey (AUS) (gilded time (USA))
3
0.5
66/1
T: B S Baldwin
R: B N Stewart (57.5)
66/1
6g court command (AUS) x rose island (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
4
0.6
11/2
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (54)
11/2
4g sequalo (AUS) x mountain of love (AUS) (monashee mountain (USA))
5
2.1
13/2
T: T J Gollan
R: J Byrne (54)
13/2
4m sequalo (AUS) x piccolo music (AUS) (piccolo (GB))
6
2.3
60/1
T: David Fletcher
R: R Fradd (54)
60/1
7
4.3
10/1
T: T J Sears
R: Emma Ljung (53.5)
10/1
8
4.4
Nakanai (20)
150/1
T: M T Eggleston
R: L P Rolls (54)
150/1
9g mister kwila (AUS) x shinko fortune (AUS) (shinko forest (IRE))
9
4.6
15/1
T: S W Kendrick
R: Boris Thornton (55)
15/1
5g not a single doubt (AUS) x patronage (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
10
5
30/1
T: Ms H Page
R: Adam Sewell (53.5)
30/1
6m starcraft (NZ) x miss carolion (AUS) (lion hunter (AUS))
11
6
100/1
T: Scott Henley
R: J L Taylor (54)
100/1
5m sebring (AUS) x pearl ardane (AUS) (danehill (USA))
12
6.5
50/1
T: T W McCarthy
R: Ms R Ride (51)
50/1
8g holy roman emperor (IRE) x umoya (GB) (nashwan (USA))
13
7
200/1
T: L J Clapham
R: A Spinks (54)
200/1
6m red element (AUS) x mulsanne (AUS) (flying spur (AUS))
14
7.4
9/2
T: G K Taylor
R: M Cahill (55)
9/2
4g red dazzler (AUS) x flying tequila (AUS) (flying spur (AUS))
15
12.2
16/1
T: D J Bougoure
R: Tiffani Brooker (53)
16/1
5m snitzel (AUS) x rainbow joy (AUS) (spectrum (IRE))
16
20.7
25/1
T: J Wehlow
R: P Hammersley (56)
25/1
6g kaphero (AUS) x secret scribe (AUS) (kingston rule (USA))
* Nick figures are for Australasia.