Breednet Results

GOLD COAST - Saturday, July 20

Race 1 - Orbitz Elevators Hcp (C2) (1200m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:09.33 (33.86)
Prizemoney: $30,000
1
Stampe (2)
10/9F
T: Chris Munce
R: S Cormack (56.5)
10/9F
2g whittington (AUS) x envelope (AUS) (monashee mountain (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
7/2
T: T J Sears
R: Emma Ljung (55)
7/2
2g top echelon (AUS) x siren song (AUS) (magic albert (AUS))
3
2
2/1
T: L D Kelly
R: Daniel Griffin (58)
2/1
2020 MM Gold Coast March Yearling Sale
$27,000
Vendor: Eureka Stud, Cambooya, Qld
Buyer: Robert Heathcote/Steve Morley Bloodstock
4
3.8
16/1
T: L D Kelly
R: Adin Thompson (52)
16/1
2f warhead (AUS) x cryptic lady (AUS) (dane shadow (AUS))
5
4.8
10/1
T: M A Kropp
R: J L Taylor (56)
10/1
2g tycoon ruler (AUS) x bella sea (AUS) (king of danes (AUS))
6
13.3
Diyosa (5)
40/1
T: S J Morrisey
R: Anthony Allen (54)
40/1
2f benfica (AUS) x round robin (AUS) (langfuhr (CAN))
Race 2 - Rochele Painting Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:24.10 (36.53)
Prizemoney: $21,000
1
25/1
T: Glen Petersen
R: W D O'Connell (56.5)
25/1
3g oratorio (AUS) x supreme sally (AUS) (is it true (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
10/1
T: Paul Robbins
R: J L Taylor (57)
10/1
5g soldier hollow (GB) x monblue (GB) (monsun (GER))
3
0.5
13/4
T: Billy Healey
R: Adam Sewell (56.5)
13/4
3g exceed and excel (AUS) x dreamy (AUS) (bel esprit (AUS))
4
1.5
4/9F
T: B and D Guy
R: Daniel Griffin (56.5)
4/9F
5
7.8
9/1
T: B and D Guy
R: L R Dittman (56.5)
9/1
3g dawn approach (IRE) x mlada (NZ) (danasinga (AUS))
6
8.3
60/1
T: Jason Reilly
R: Anthony Allen (56.5)
60/1
Race 3 - Hickey Lawyers Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:23.69 (37.12)
Prizemoney: $21,000
1
5/2
T: Anderson Heathcote Racing
R: S Galloway (57)
5/2
5m all american (AUS) x miss love (AUS) (fastnet rock (AUS))
Winning siblings: Harbour Alert, Magic Love,
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
2
Qualify (12)
11/2
T: T M Whittington
R: Anthony Allen (55)
11/2
2f sebring (AUS) x frankie (AUS) (manhattan rain (AUS))
3
3
4/1
T: L D Kelly
R: Daniel Griffin (56.5)
4/1
4
3.5
12/1
T: P and W Hulbert
R: Adin Thompson (54.5)
12/1
3f the factor (USA) x love of liberty (AUS) (general nediym (AUS))
5
3.6
12/1
T: Glen Baker
R: Alannah Fancourt (56.5)
12/1
3f reliable man (GB) x ugly betty (AUS) (high yield (USA))
6
4.6
30/1
T: Glen Baker
R: Brooke Ainsworth (56.5)
30/1
7
4.9
66/1
T: Ms S Batten
R: A Spinks (57)
66/1
4m drumbeats (AUS) x jubilee (AUS) (dehere (USA))
8
5.9
15/8F
T: B and D Guy
R: L R Dittman (56.5)
15/8F
3f pierro (AUS) x lilakyn (NZ) (danehill (USA))
9
6.1
100/1
T: S J Morrisey
R: Taylor Marshall (56.5)
100/1
3f savabeel (AUS) x on broadway (NZ) (pins (AUS))
10
7.9
Falaeb (3)
66/1
T: S Andersen
R: Ms H E Poland (57)
66/1
11
8.4
80/1
T: James Hepworth
R: Adam Spinks (54.5)
80/1
3f azevedo (AUS) x flirtatious girl (AUS) (foreplay (AUS))
Race 4 - Archers-Strata Profess. (Bm62) (900m)
Class: Benchmark 62 Track: Good(4) Time: 0:50.86 (33.07)
Prizemoney: $21,000
1
11/2
T: B J Smith
R: S Galloway (57)
11/2
3f tycoon ruler (AUS) x moonan kathleen (AUS) (afleetaffair (CAN))
Winning siblings: Moonan Me,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
3/1F
T: Ms H Page
R: Taylor Marshall (55.5)
3/1F
3f denman (AUS) x vecchia roma (AUS) (testa rossa (AUS))
3
2.8
9/2
T: Ben Hull
R: J Hodge (60.5)
9/2
4g commands (AUS) x top of the rock (AUS) (easy rocking (AUS))
4
2.9
Ligreb (6)
13/4
T: L D Kelly
R: Daniel Griffin (55.5)
13/4
3f tycoon ruler (AUS) x song of the bell (AUS) (artie schiller (USA))
5
3
10/1
T: Gregory Booth
R: Ms T Gray (61.5)
10/1
4g hinchinbrook (AUS) x follow that cat (AUS) (tale of the cat (USA))
6
3.2
8/1
T: R K Mahon
R: N Fazackerley (55)
8/1
5m dutch harry (AUS) x china tang (AUS) (exceed and excel (AUS))
7
4.7
12/1
T: Diane Murphy
R: Matthew Palmer (56)
12/1
8
4.9
15/1
T: G J Banks
R: Adin Thompson (53.5)
15/1
9
9.4
100/1
T: Ms L Thomson
R: A Spinks (54)
100/1
3f rocker (AUS) x cradlewood (AUS) (easy rocking (AUS))
10
18.9
100/1
T: Faye Hall
R: Brooke Ainsworth (54)
100/1
4m pluck (USA) x girl of fortune (AUS) (marechal (AUS))
Race 5 - Hospitality Strata Hcp (C5) (1200m)
Class: Class 5 Track: Good(4) Time: 1:08.56 (34.68)
Prizemoney: $21,000
1
4/1
T: G C Kilner
R: Brooke Ainsworth (54.5)
4/1
3f choisir (AUS) x loch leven (AUS) (general nediym (AUS))
Winning siblings: Pride Of Kinross, She's Leaven,
This nick: 15 runners; 9 winners; 0 SW. Details
2
1
6/1
T: Gary Doughty
R: S Galloway (55.5)
6/1
4m jet spur (AUS) x eminence grise (AUS) (sea road (AUS))
3
2.5
11/8F
T: David Vandyke
R: Ms S Lacy (56.5)
11/8F
3g spirit of boom (AUS) x ossie's secret (AUS) (red dazzler (AUS))
2019 MM Gold Coast Yearling Sale Book 2
$110,000
Vendor: Eureka Stud Cambooya Qld
Buyer: John Morrisey
4
4.3
10/1
T: Natalie McCall
R: Daniel Griffin (56.5)
10/1
5
5.1
50/1
T: Troy Pascoe
R: Taylor Marshall (56.5)
50/1
6
6.1
12/1
T: S B Lee
R: Adin Thompson (52)
12/1
5g drumbeats (AUS) x jetling (AUS) (jet spur (AUS))
7
6.2
7/2
T: M A Currie
R: Anthony Allen (54.5)
7/2
8
14.5
30/1
T: Ms T Timbery
R: J Hodge (58.5)
30/1
6g fastnet rock (AUS) x gambei (AUS) (dehere (USA))
Race 6 - Marsh Advantage Insurance (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:22.99 (35.77)
Prizemoney: $21,000
1
10/9F
T: L D Kelly
R: Daniel Griffin (59)
10/9F
3g zoffany (IRE) x ab fav di (AUS) (falvelon (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
30/1
T: Mark Renehan
R: Adin Thompson (54.5)
30/1
5g publishing (AUS) x blue butterfly (AUS) (archregent (CAN))
3
0.4
Boyles (11)
12/1
T: Scott Henley
R: Anthony Allen (55)
12/1
3g excelebration (IRE) x cuchurita (CHI) (dushyantor (USA))
4
0.7
11/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: A Spinks (57)
11/1
3g spirit of boom (AUS) x count the silver (AUS) (canadian silver (CAN))
5
2.2
11/1
T: Jon Walk
R: J L Taylor (57)
11/1
4g not a single doubt (AUS) x zanus (AUS) (hussonet (USA))
6
3
Revel (2)
7/2
T: T J Gollan
R: Alannah Fancourt (59)
7/2
3g epaulette (AUS) x milieu (AUS) (quest for fame (GB))
7
3.1
40/1
T: Carolyn Halliday
R: S Galloway (55)
40/1
3g al maher (AUS) x new moves (AUS) (easy rocking (AUS))
8
3.6
30/1
T: M G Nolan
R: Taylor Marshall (56.5)
30/1
3c easy rocking (AUS) x liddy rules (NZ) (faltaat (USA))
9
5.6
66/1
T: Billy Healey
R: Adam Sewell (56.5)
66/1
4g hussonet (USA) x reigning belle (AUS) (military plume (NZ))
10
5.7
5/1
T: C J Waller
R: G Colless (57.5)
5/1
3g sebring (AUS) x roman treasure (USA) (roman ruler (USA))
Race 7 - Arc Utilities Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:23.55 (36.14)
Prizemoney: $21,000
1
9/2F
T: D J Hansen
R: Anthony Allen (59)
9/2F
3f dream ahead (USA) x tempest bay (AUS) (savoire vivre (GB))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
9/2F
T: Gary Doughty
R: S Galloway (59)
9/2F
3f zoustar (AUS) x go again (AUS) (husson (ARG))
3
1.5
6/1
T: B and D Guy
R: G Colless (57)
6/1
5m show a heart (AUS) x wabeel (AUS) (commands (AUS))
4
2
10/1
T: Ms K Geran
R: Ms S Lacy (56)
10/1
5m oratorio (IRE) x carat cake (AUS) (marwina (AUS))
5
3.3
20/1
T: Jason Edwards
R: A Spinks (57)
20/1
3f mahisara (AUS) x pentagonal (AUS) (zeditave (AUS))
6
4.3
8/1
T: David Vandyke
R: L R Dittman (58)
8/1
7
4.5
8/1
T: W J Phelan
R: A Chau (58)
8/1
8
4.7
5/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: Alannah Fancourt (57.5)
5/1
3f sizzling (AUS) x sky bar (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
6.2
15/2
T: B and D Guy
R: Daniel Griffin (58)
15/2
3f mossman (AUS) x creative chance (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
11.2
20/1
T: Ms H Page
R: Taylor Marshall (58)
20/1
3f real saga (AUS) x hearty laughter (AUS) (show a heart (AUS))
11
12
80/1
T: Ms K Geran
R: Adin Thompson (52)
80/1
5m dream ahead (USA) x line of sight (AUS) (elusive quality (USA))
* Nick figures are for Australasia.