Breednet Results

GOLD COAST - Saturday, August 3

Race 1 - Tab Mdn Hcp (900m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:51.06 (32.62)
Prizemoney: $21,000
1
9/10F
T: Natalie McCall
R: Daniel Griffin (57)
9/10F
3c charge forward (AUS) x glade (NZ) (iffraaj (GB))
Winning siblings: Hidden Glade,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.5
11/1
T: E Press
R: Carly Frater-Hill (56.5)
11/1
5g star witness (AUS) x roxy express (AUS) (success express (USA))
2017 MM Gold Coast March Yearling Sale
$65,000
Vendor: Waylon J Stud Wamuran Qld
Buyer: Munce Racing
3
4.5
Santiki (12)
14/1
T: M J Dunn
R: Taylor Marshall (55)
14/1
3f smart missile (AUS) x tiki (AUS) (dubawi (IRE))
4
5
13/2
T: P J Cunningham
R: S Galloway (55)
13/2
5
5.3
20/1
T: Angela Plumb
R: R Plumb (59)
20/1
4g albrecht (AUS) x foila (AUS) (honours list (IRE))
6
6.3
7/2
T: C J Waller
R: G Colless (56)
7/2
3g sizzling (AUS) x northern friends (AUS) (distinctly north (USA))
7
6.6
100/1
T: T W McCarthy
R: Noriyuki Masuda (53)
100/1
3f rothesay (AUS) x non capishe (AUS) (zeditave (AUS))
8
6.8
20/1
T: A M Flatley
R: Anthony Allen (58.5)
20/1
5g dubleo (USA) x matelasse (ARG) (equal stripes (ARG))
9
10.1
100/1
T: Ms A Willick
R: A Spinks (57)
100/1
10
10.5
14/1
T: J C Smerdon
R: J Woodhouse (57.5)
14/1
4m tavistock (NZ) x i'ma turner (NZ) (pyrus (USA))
Race 2 - Cnw Electrical Mdn Hcp (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:23.93 (36.06)
Prizemoney: $21,000
1
13/4
T: Ms A Willick
R: M Shimodaira (56)
13/4
3f anacheeva (AUS) x lady innocent (AUS) (mr. innocent (AUS))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
3/1F
T: L D Kelly
R: Anthony Allen (56.5)
3/1F
3f warhead (AUS) x cryptic lady (AUS) (dane shadow (AUS))
3
0.6
7/2
T: P Duff
R: L R Dittman (58.5)
7/2
3g jet spur (AUS) x empress of rome (AUS) (holy roman emperor (IRE))
4
1.1
9/2
T: T J Gollan
R: G Colless (57.5)
9/2
3f olympic glory (IRE) x absolute faith (AUS) (not a single doubt (AUS))
5
2.6
6/1
T: A J and T Edmonds
R: R Plumb (59)
6/1
6
2.8
30/1
T: L D Kelly
R: J Watkins (59)
30/1
7
6.8
10/1
T: A J and T Edmonds
R: S Galloway (59)
10/1
3c holy roman emperor (IRE) x phocis (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
7
15/1
T: L D Kelly
R: Daniel Griffin (58.5)
15/1
3g all too hard (AUS) x scottish tartan (AUS) (more than ready (USA))
9
23.3
66/1
T: S J Morrisey
R: Taylor Marshall (58.5)
66/1
3g dissident (AUS) x in masquerade (NZ) (pentire (GB))
Race 3 - Schneider Electrical Mdn Hcp (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:23.02 (36.94)
Prizemoney: $21,000
1
14/1
T: D J Graham
R: Sheriden Tomlinson (52.5)
14/1
Winning siblings: Wormy,
This nick: 4 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
4/1
T: M J Dunn
R: Taylor Williams (53)
4/1
4m show a heart (AUS) x ultrazonal (AUS) (falvelon (AUS))
2018 MM Gold Coast March Yearling Sale
$18,000
Vendor: Bahrinna Beaudesert Qld
Buyer: Kendrick Racing Pty Ltd
3
0.8
Arzu (3)
5/2F
T: Jason Edwards
R: A Spinks (55.5)
5/2F
4m bernardini (USA) x damah lady (AUS) (mukaddamah (USA))
4
3.3
20/1
T: Gary Doughty
R: Carly Frater-Hill (52)
20/1
4m starmaker (AUS) x double dutch (AUS) (snippets (AUS))
5
3.4
3/1
T: C J Waller
R: G Colless (56)
3/1
4m ocean park (NZ) x royal ambition (NZ) (royal academy (USA))
6
3.5
15/2
T: Ms V Chalmers
R: J L Taylor (54.5)
15/2
6m dane shadow (AUS) x lady frisco (AUS) (frisco view (USA))
7
9
25/1
T: Paul Robbins
R: Anthony Allen (54)
25/1
8
10.3
40/1
T: P and W Hulbert
R: Alannah Fancourt (54)
40/1
4m the factor (USA) x love of liberty (AUS) (general nediym (AUS))
9
10.4
66/1
T: Kerry Baumann
R: Adam Spinks (52)
66/1
5g trusting (AUS) x star tour (AUS) (dolphin street (FR))
10
13.4
Liliero (12)
12/1
T: B and D Guy
R: N Fazackerley (53.5)
12/1
4m pierro (AUS) x lilakyn (NZ) (danehill (USA))
11
13.5
20/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: Daniel Griffin (55.5)
20/1
4m war stories (AUS) x dancing sound (NZ) (stylish century (AUS))
12
14.5
30/1
T: D D Schmidt
R: S Galloway (54)
30/1
13
18.2
100/1
T: S J Morrisey
R: Taylor Marshall (54)
100/1
4m savabeel (AUS) x on broadway (NZ) (pins (AUS))
14
18.7
Elysia (11)
100/1
T: Ms A Willick
R: M Shimodaira (52)
100/1
5m medaglia d'oro (USA) x lindabrava (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
15
34.5
66/1
T: W L King
R: A Dykes (59)
66/1
5g parameter (AUS) x lucky kentucky (AUS) (lucky owners (NZ))
Race 4 - Haneco Lighting Plate (C2) (1100m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 1:03.62 (34.27)
Prizemoney: $21,000
1
13/2
T: Ben Hull
R: R Plumb (59)
13/2
5g smart missile (AUS) x royal babe (AUS) (rory's jester (AUS))
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2017 MM Adelaide Yearling Sale
$17,000
Vendor: Attunga Stud Scone NSW
Buyer: Joshua Cartwright
2017 Inglis Ready 2 Race Sale
$40,000
Vendor: Noorilim Park, Arcadia
Buyer: Beijing Racing Stable
2
0.3
10/9F
T: B and D Guy
R: Daniel Griffin (57.5)
10/9F
4g hinchinbrook (AUS) x bridie belle (NZ) (al akbar (AUS))
3
1.3
20/1
T: T W McCarthy
R: Noriyuki Masuda (57)
20/1
4g canford cliffs (IRE) x lucky stone (NZ) (cape cross (IRE))
4
1.5
15/1
T: Ms G Heinrich
R: Taylor Marshall (55.5)
15/1
5
2
12/1
T: A F Ryan
R: Anthony Allen (57.5)
12/1
5g sepoy (AUS) x our tigress (AUS) (tiger hill (IRE))
6
2.5
12/1
T: T D Cowan
R: Carly Frater-Hill (57)
12/1
5g red arrow (AUS) x lady piermont (AUS) (latarmiss (IRE))
7
2.7
5/1
T: B J Lockwood
R: Taylor Williams (57.5)
5/1
4g spirit of boom (AUS) x areeba areeba (AUS) (victory note (USA))
8
3.5
20/1
T: J P Wallace
R: A Spinks (57)
20/1
5m showcasing (GB) x ivy hall (NZ) (towkay (AUS))
9
3.9
16/1
T: David Fletcher
R: G Colless (57)
16/1
4m drumbeats (AUS) x zaheerina (AUS) (desert king (IRE))
10
4.9
80/1
T: M T Eggleston
R: N Fazackerley (54)
80/1
7m meld (AUS) x mystic scene (AUS) (falvelon (AUS))
11
5.5
Million (12)
30/1
T: Thomas Lunney
R: Jordan Grob (55.5)
30/1
4m epaulette (AUS) x warrior girl (AUS) (ombra della sera (AUS))
12
8.5
20/1
T: A J and T Edmonds
R: S Galloway (59)
20/1
5g pluck (USA) x peggy fusaichi (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
Race 5 - Prysmian Hcp (C1) (1300m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:16.91 (34.92)
Prizemoney: $21,000
1
11/4
T: A J and T Edmonds
R: R Plumb (58.5)
11/4
Winning siblings: Bygone Era, Fast Sun, Kissing Game, Nashashuk,
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1
Boyles (12)
5/1
T: Scott Henley
R: Anthony Allen (55.5)
5/1
4g excelebration (IRE) x cuchurita (CHI) (dushyantor (USA))
3
1.2
13/2
T: Anderson Heathcote Racing
R: A Spinks (57.5)
13/2
4g spirit of boom (AUS) x count the silver (AUS) (canadian silver (CAN))
4
2
Peppino (10)
11/8F
T: J C Smerdon
R: Daniel Griffin (56.5)
11/8F
5g pierro (AUS) x corton charlemagne (AUS) (king charlemagne (USA))
5
2.5
25/1
T: Angela Plumb
R: Ms T Gray (54.5)
25/1
6
3.2
20/1
T: Mark Renehan
R: Taylor Marshall (57)
20/1
6g publishing (AUS) x blue butterfly (AUS) (archregent (CAN))
7
4.2
20/1
T: T J Gollan
R: Alannah Fancourt (58.5)
20/1
4g lucas cranach (GER) x unreal deal (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
6
60/1
T: M T Eggleston
R: N Fazackerley (54.5)
60/1
6g meld (AUS) x black britty (AUS) (anglia (AUS))
9
7.7
100/1
T: H J Norman
R: Brooke Ainsworth (54)
100/1
5g lonhro (AUS) x murray mary (NZ) (black minnaloushe (USA))
10
9
60/1
T: Ms A Willick
R: S Galloway (57)
60/1
6g bon hoffa (AUS) x she's all business (NZ) (amazing dancer (USA))
11
10.7
100/1
T: Kerry Baumann
R: Carly Frater-Hill (52.5)
100/1
7g street boss (USA) x oriental (AUS) (monde bleu (GB))
12
11
16/1
T: Jan Pritchard
R: J L Taylor (56)
16/1
Race 6 - Brooks Hcp (C1) (1300m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:16.63 (35.59)
Prizemoney: $21,000
1
15/4
T: Michael Costa
R: Daniel Griffin (58.5)
15/4
4m unencumbered (AUS) x margene (AUS) (magic albert (AUS))
Winning siblings: Magic By Design,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.5
12/1
T: A J and T Edmonds
R: R Plumb (57.5)
12/1
4m the factor (USA) x fledgling (AUS) (more than ready (USA))
3
0.7
20/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: S Galloway (57)
20/1
6m all american (AUS) x miss love (AUS) (fastnet rock (AUS))
4
2
15/1
T: David Vandyke
R: J L Taylor (58)
15/1
4m camelot (GB) x imperial ballet (AUS) (danehill dancer (IRE))
5
2.2
30/1
T: S J Phelps
R: Noriyuki Masuda (54)
30/1
4m al maher (AUS) x grand acclaim (AUS) (piccolo (GB))
6
2.3
8/1
T: B and D Guy
R: Sheriden Tomlinson (52.5)
8/1
6m show a heart (AUS) x wabeel (AUS) (commands (AUS))
7
2.5
20/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: A Spinks (55.5)
20/1
4m sizzling (AUS) x sky bar (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
3.5
5/2F
T: M J Dunn
R: L R Dittman (58.5)
5/2F
4m redoute's choice (AUS) x real quality (AUS) (elusive quality (USA))
9
4.2
16/1
T: W J Phelan
R: A Chau (56)
16/1
10
5.7
16/1
T: Chris Munce
R: Anthony Allen (56.5)
16/1
4m hinchinbrook (AUS) x mystic belle (AUS) (success express (USA))
11
6.7
50/1
T: M J Lakey
R: Mikiko Nakao (54)
50/1
4m red element (AUS) x justifier (AUS) (catbird (AUS))
12
8.2
11/1
T: T M Whittington
R: Carly Frater-Hill (56)
11/1
4m nicconi (AUS) x no time (AUS) (barely a moment (AUS))
13
8.4
30/1
T: T J Gollan
R: G Colless (57)
30/1
14
9.4
8/1
T: J A Gilmore
R: Taylor Marshall (56)
8/1
4m eurozone (AUS) x lady gretchen (NZ) (don eduardo (NZ))
Race 7 - Clevertronics (Bm65) (1800m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:49.70 (36.83)
Prizemoney: $30,000
1
15/1
T: B and D Guy
R: J L Taylor (54)
15/1
6m love conquers all (AUS) x athena mana mou (AUS) (mull of kintyre (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
9/1
T: Ms C Allardyce
R: Sheriden Tomlinson (55.5)
9/1
3
1.1
9/2
T: B S Baldwin
R: Brooke Ainsworth (56)
9/2
6g rothesay (AUS) x art gallery (AUS) (marju (IRE))
4
2.1
20/1
T: M T Eggleston
R: N Fazackerley (57.5)
20/1
5
2.6
6/1
T: Bruce Hill
R: S Galloway (57.5)
6/1
4g redwood (GB) x raffaella (NZ) (duelled (AUS))
6
2.9
15/2
T: M J Dunn
R: L R Dittman (56.5)
15/2
5g keeper (AUS) x miss grosvenor (NZ) (grosvenor (NZ))
7
3.1
7/2F
T: L J Mayfield-Smith
R: G Colless (55.5)
7/2F
5g monaco consul (NZ) x susie jane (AUS) (king of kings (IRE))
8
3.5
8/1
T: T M Whittington
R: Anthony Allen (56.5)
8/1
7m duporth (AUS) x chula vista (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
4.5
40/1
T: B J Smith
R: A Spinks (54)
40/1
6g helmet (AUS) x miss aryan (NZ) (masterclass (USA))
10
6.3
9/2
T: Bruce Hill
R: Ms R Palmer (55.5)
9/2
6g excites (AUS) x chantilly babe (AUS) (dehere (USA))
11
7
100/1
T: B Robinson
R: M Shimodaira (52)
100/1
6m sebring (AUS) x fiery sunset (AUS) (thunder gulch (USA))
Race 8 - Tab Hcp (C4) (1400m)
Class: Class 4 Track: Good(3) Time: 1:22.15 (35.38)
Prizemoney: $21,000
1
4/1
T: J C Smerdon
R: J L Taylor (55)
4/1
Winning siblings: Annaman, Shining Brooke, Who Doubted Me,
This nick: 6 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.8
25/1
T: C J Waller
R: S Galloway (54)
25/1
5m reliable man (GB) x black cat (NZ) (black minnaloushe (USA))
2017 NZB Select Yearling Sale
$55,000
Vendor: Westbury Stud
Buyer: Feek Racing
3
1.3
5/2F
T: L D Kelly
R: Daniel Griffin (58)
5/2F
5g so you think (NZ) x morning light (AUS) (danehill (USA))
4
3.5
100/1
T: S J Morrisey
R: Brooke Ainsworth (54)
100/1
5g ocean park (NZ) x zigalong (NZ) (danzighill (AUS))
5
4.3
25/1
T: Angela Plumb
R: Carly Frater-Hill (52)
25/1
5g fastnet rock (AUS) x gold anthem (AUS) (made of gold (USA))
6
4.6
11/1
T: T J Gollan
R: R Plumb (59)
11/1
5g star witness (AUS) x flawless (NZ) (zabeel (NZ))
7
5.6
15/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: A Spinks (55.5)
15/1
5g star witness (AUS) x majeed (AUS) (fastnet rock (AUS))
8
5.7
8/1
T: S J Morrisey
R: Anthony Allen (54)
8/1
7g savabeel (AUS) x tonic (NZ) (blues traveller (IRE))
9
5.8
30/1
T: S Strazzieri
R: Alannah Fancourt (54)
30/1
6g dream ahead (USA) x porcelain (AUS) (redoute's choice (AUS))
10
6
8/1
T: C A Cousins
R: Taylor Marshall (54.5)
8/1
4m spirit of boom (AUS) x swing and miss (NZ) (celtic swing (GB))
11
6.5
9/2
T: P A Youngberry
R: L R Dittman (56)
9/2
12
12.7
Sornja (3)
16/1
T: S B Lee
R: N Fazackerley (54)
16/1
13
32.7
20/1
T: C J Waller
R: G Colless (56)
20/1
5g so you think (NZ) x sun song (AUS) (desert sun (GB))
* Nick figures are for Australasia.