Breednet Results

GOLD COAST - Saturday, June 6

Race 1 - Tab Mdn Hcp (900m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:50.88 (33.09)
Prizemoney: $21,000
1
8/15F
T: Natalie McCall
R: Daniel Griffin (56)
8/15F
Winning siblings: Miss Nasty, Nasty Gal,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2020 MM Gold Coast March Yearling Sale
$82,500
Vendor: Lyndhurst Stud Farm, Warwick, Qld
Buyer: Topline Thoroughbreds/Matthew Dunn/Neil Jenkinson
2
1
8/1
T: K M Schweida
R: G Colless (57.5)
8/1
3f spirit of boom (AUS) x nobody's girl (AUS) (quest for fame (GB))
3
2
3/1
T: S P Ryan
R: Anthony Allen (60)
3/1
4g i am invincible (AUS) x sister madly (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
2.1
Palate (11)
20/1
T: S J Morrisey
R: J Woodhouse (55)
20/1
5
4.6
25/1
T: Ms H Page
R: Alannah Fancourt (60)
25/1
3g dissident (AUS) x miss twiggy (AUS) (snitzel (AUS))
6
5.4
Freyja (7)
20/1
T: S W Kendrick
R: Sheriden Tomlinson (52.5)
20/1
2f time for war (AUS) x private kiss (AUS) (general nediym (AUS))
7
5.5
20/1
T: S B Laming
R: Matthew Palmer (57)
20/1
4m so you think (NZ) x blarney wish (AUS) (snippets (AUS))
8
16
100/1
T: Scott Barker
R: Michael Murphy (56.5)
100/1
3g al samer (AUS) x xaaroon (AUS) (xaar (GB))
Race 2 - Olmedo @ Aquis In 2020 Hcp (1800m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:50.71 (34.92)
Prizemoney: $21,000
1
11/8
T: H J Norman
R: Brooke Ainsworth (60)
11/8
5g instinction (AUS) x remembering (NZ) (don eduardo (NZ))
Winning siblings: High I Cue,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1
13/2
T: S B Lee
R: Sheriden Tomlinson (52)
13/2
6g street cry (IRE) x disputes (AUS) (manton (AUS))
3
3.5
9/10F
T: A J & T Edmonds
R: Anthony Allen (55)
9/10F
4m trade fair (GB) x king's lynn (AUS) (king's best (USA))
4
8.5
11/1
T: Chris Anderson
R: S Galloway (55)
11/1
6g more than ready (USA) x zona (AUS) (zabeel (NZ))
Race 3 - Dubious @ Aquis In 2020 Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:10.62 (34.33)
Prizemoney: $21,000
1
9/4
T: K M Schweida
R: Leslie Tilley (58)
9/4
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
13/4
T: Ms G Heinrich
R: Daniel Griffin (58)
13/4
2g olympic glory (IRE) x moral minefield (AUS) (all bar one (AUS))
3
3.3
11/8F
T: Kacy Fogden
R: Alannah Fancourt (59)
11/8F
2c more than ready (USA) x heart ashley (USA) (lion heart (USA))
4
9.3
80/1
T: Rodney Hurley
R: J Woodhouse (59)
80/1
2g markane (AUS) x found (AUS) (hidden dragon (AUS))
5
13.3
13/2
T: S B Laming
R: Matthew Palmer (59)
13/2
2g dundeel (NZ) x elegant attire (AUS) (flying spur (AUS))
6
13.7
66/1
T: Rodney Hurley
R: Anthony Allen (59)
66/1
2g real saga (AUS) x sklodowska (AUS) (mossman (AUS))
7
14.5
20/1
T: R L Cameron
R: Sheriden Tomlinson (56)
20/1
8
17.3
60/1
T: Gregory Cornish
R: Brooke Ainsworth (59)
60/1
2g domesday (AUS) x moonlight nova (AUS) (bel danoro (AUS))
Race 4 - Pierata @ Aquis In 2020 Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:09.12 (34.24)
Prizemoney: $21,000
1
4/9F
T: B & D Guy
R: Daniel Griffin (59)
4/9F
2f written tycoon (AUS) x beauty world (AUS) (danehill dancer (IRE))
This nick: 12 runners; 10 winners; 3 SW. Details
2
6
Satine (8)
10/1
T: A J & T Edmonds
R: S Galloway (58)
10/1
2f super one (AUS) x picture play (AUS) (commands (AUS))
3
9.5
20/1
T: D J Hansen
R: Anthony Allen (58)
20/1
2f spill the beans (AUS) x military bride (AUS) (general nediym (AUS))
4
9.6
5/1
T: Chris Anderson
R: Leslie Tilley (57)
5/1
2f press statement (AUS) x cupid shuffle (AUS) (more than ready (USA))
5
10.1
14/1
T: J P Wallace
R: N Fazackerley (55)
14/1
2f smart missile (AUS) x fouette (AUS) (viscount (AUS))
6
11.9
40/1
T: B V Crowley
R: J Woodhouse (57.5)
40/1
2f denman (AUS) x divine faith (AUS) (falbrav (IRE))
7
13.2
30/1
T: G K Taylor
R: Alannah Fancourt (58.5)
30/1
2f bel esprit (AUS) x dezario (AUS) (red dazzler (AUS))
8
14.5
30/1
T: J W Zielke
R: Matthew Palmer (58)
30/1
9
15.8
30/1
T: L D Kelly
R: Michael Murphy (58.5)
30/1
2f ekraar (USA) x ghemashah (AUS) (danewin (AUS))
10
16.1
60/1
T: K M Schweida
R: G Colless (58.5)
60/1
2f wandjina (AUS) x moretti (AUS) (more than ready (USA))
Race 5 - Tab (Bm68) (1100m)
Class: Benchmark 68 Track: Good(4) Time: 1:03.16 (33.68)
Prizemoney: $21,000
1
8/1
T: B J Dais
R: Sheriden Tomlinson (57.5)
8/1
6g snippetson (AUS) x time alone (AUS) (danehill (USA))
This nick: 9 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
0.5
2/1F
T: Natalie McCall
R: Daniel Griffin (60)
2/1F
3g bel esprit (AUS) x polythene pam (AUS) (distant music (USA))
3
1.5
Beatsme (11)
5/1
T: A J & T Edmonds
R: Anthony Allen (57)
5/1
3g love conquers all (AUS) x tarique (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
2019 MM National Yearling Sale Book 2
$27,500
Vendor: Arawata Bloodstock Innisplain Qld
Buyer: LS Bloodstock
4
2
11/4
T: Ms G Heinrich
R: Michael Murphy (56)
11/4
3f eurozone (AUS) x feline flyer (AUS) (catbird (AUS))
5
2.2
60/1
T: Ben Hull
R: J Woodhouse (58.5)
60/1
5g commands (AUS) x top of the rock (AUS) (easy rocking (AUS))
6
3.2
12/1
T: D J Hansen
R: N Fazackerley (56)
12/1
4m golden archer (AUS) x titanius (NZ) (thorn park (AUS))
7
3.4
30/1
T: Ms T Timbery
R: Leslie Tilley (57)
30/1
8m dubai's choice (AUS) x whimsy (NZ) (jetball (AUS))
8
3.9
16/1
T: Ms H Page
R: Alannah Fancourt (60)
16/1
4g spirit of boom (AUS) x tiyatro (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
4.7
15/2
T: Michael Costa
R: Chris Taylor (58)
15/2
5g star witness (AUS) x commaura (AUS) (commands (AUS))
10
6
25/1
T: K M Schweida
R: G Colless (57.5)
25/1
Race 6 - Olmedo @ Aquis In 2020 Hcp (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:09.93 (33.13)
Prizemoney: $30,000
1
5/1
T: Chris Anderson
R: Daniel Griffin (56.5)
5/1
5g exceed and excel (AUS) x preserve (AUS) (canny lad (AUS))
This nick: 20 runners; 17 winners; 2 SW. Details
2
0.8
80/1
T: L H Wheeler
R: Alannah Fancourt (55)
80/1
8g oratorio (IRE) x legal tactics (AUS) (victory note (USA))
3
2.3
2/5F
T: J C Smerdon
R: P Hammersley (60)
2/5F
4
3.3
14/1
T: D J Hansen
R: Anthony Allen (55)
14/1
7g bryannbo's gift (NZ) x compulsion (AUS) (danehill (USA))
5
3.6
5/1
T: Wayne Stephens
R: Sheriden Tomlinson (57.5)
5/1
6g drumbeats (AUS) x cradle rock (AUS) (sequalo (AUS))
6
3.8
40/1
T: L J Hatch
R: S Galloway (55)
40/1
7g monaco consul (NZ) x allinfrontofher (AUS) (street cry (IRE))
7
4
80/1
T: M T Eggleston
R: N Fazackerley (55)
80/1
8
4.2
50/1
T: Brenton Andrew
R: Ms B Andrew (55)
50/1
5g mulaazem (AUS) x apple candy (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
Race 7 - Dubious @ Aquis In 2020 (C3) (1800m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:51.71 (34.50)
Prizemoney: $21,000
1
13/2
T: B & D Guy
R: Daniel Griffin (57)
13/2
5g animal kingdom (USA) x frenchs forest (AUS) (french deputy (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
7/2
T: D J Hansen
R: Leslie Tilley (59)
7/2
4g bullet train (GB) x silent symphony (AUS) (show a heart (AUS))
3
2.3
7/2
T: R L Cameron
R: Sheriden Tomlinson (53.5)
7/2
6m time thief (AUS) x celti lass (AUS) (greenlander (GB))
4
4.1
3/1F
T: S W Kendrick
R: P Hammersley (60)
3/1F
5
5.6
20/1
T: S J Morrisey
R: S Galloway (55)
20/1
4g tavistock (NZ) x monkey magic (NZ) (golan (IRE))
6
7.4
8/1
T: A J & T Edmonds
R: Anthony Allen (57)
8/1
3g power (GB) x stella's honour (NZ) (o'reilly (NZ))
7
7.9
10/1
T: Neil Hocking
R: Minonette Kennedy (53.5)
10/1
4g bradbury's luck (AUS) x e'minor (AUS) (e dubai (USA))
8
8.1
Mogul (13)
100/1
T: David Scanes
R: Alannah Fancourt (55)
100/1
6g uncle mo (USA) x astonish (GB) (cape cross (IRE))
9
8.3
16/1
T: Michael Costa
R: G Colless (58.5)
16/1
5g darci brahma (NZ) x queen of lions (NZ) (king of kings (IRE))
10
19.6
20/1
T: R L Heathcote
R: Matthew Palmer (57.5)
20/1
5g myboycharlie (IRE) x geography (AUS) (timber country (USA))
Race 8 - XXXX Dry Hcp (C2) (1400m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:23.15 (35.50)
Prizemoney: $21,000
1
13/2
T: Gary Doughty
R: S Galloway (57.5)
13/2
4m zoustar (AUS) x go again (AUS) (husson (ARG))
Winning siblings: Single Again,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
9/2
T: Natalie McCall
R: Daniel Griffin (59.5)
9/2
4g delago deluxe (AUS) x zabere (AUS) (dehere (USA))
3
1
30/1
T: Ben Hull
R: Alex Patis (53)
30/1
4m animal kingdom (USA) x tumble turn (AUS) (redoute's choice (AUS))
2017 Inglis Scone Weanling Sale
$8,000
Vendor: Arrowfield Stud, Scone
Buyer: K Harris
4
1.5
Brocky (2)
7/2F
T: A J & T Edmonds
R: Anthony Allen (58.5)
7/2F
3g stratum (AUS) x mountain legacy (USA) (mt. livermore (USA))
5
1.7
20/1
T: Ms L Garrett
R: Matthew Palmer (56)
20/1
5m therock (AUS) x strarena's prize (NZ) (stravinsky (USA))
6
2
11/1
T: Chris Munce
R: Leslie Tilley (56.5)
11/1
3g rothesay (AUS) x pinot girl (AUS) (iglesia (AUS))
7
2.2
6/1
T: Chris Anderson
R: Sheriden Tomlinson (54.5)
6/1
4g spirit of boom (AUS) x count the silver (AUS) (canadian silver (CAN))
8
2.5
50/1
T: H J Norman
R: Ms R Palmer (57)
50/1
3g helmet (AUS) x lake mountain (AUS) (monashee mountain (USA))
9
2.7
25/1
T: Rodney Hurley
R: Alannah Fancourt (56.5)
25/1
10
3.1
50/1
T: A J & T Edmonds
R: N Fazackerley (55.5)
50/1
4g dundeel (NZ) x fast gal (AUS) (fastnet rock (AUS))
11
3.9
15/2
T: M J Lakey
R: G Colless (57.5)
15/2
5g rothesay (AUS) x our sweet moss (AUS) (mossman (AUS))
12
4.2
13/2
T: S J Morrisey
R: J Woodhouse (56)
13/2
3g hinchinbrook (AUS) x mifflin (AUS) (street cry (IRE))
13
6
20/1
T: Paul Butterworth
R: Brooke Ainsworth (57.5)
20/1
4g eurozone (AUS) x sancha (AUS) (god's own (AUS))
* Nick figures are for Australasia.