Breednet Results

GOSFORD - Thursday, January 16

Race 1 - Central Coast Granite Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:04.89 (34.58)
Prizemoney: $35,000
1
6/4F
T: C J Waller
R: B Avdulla (57)
6/4F
4m i am invincible (AUS) x khepri (NZ) (faltaat (USA))
Winning siblings: Atum, Danubian, Redwood Baby, Scarab,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
3
1
5/2
T: Brad Widdup
R: Tommy Berry (57)
5/2
4m casino prince (AUS) x not a token woman (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
1.9
4/1
T: Joseph Pride
R: C Reith (59)
4/1
4g zoustar (AUS) x classic guitar (AUS) (lonhro (AUS))
5
6.5
50/1
T: L J Fairhall
R: Jake Hull (59)
50/1
Race 2 - Tanti Financial Services (C1) (1900m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:57.05 (36.28)
Prizemoney: $35,000
1
Tochi (6)
5/2
T: R & L Price
R: B Avdulla (57)
5/2
4m al maher (AUS) x imperatrix (AUS) (strategic (AUS))
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
3
15/1
T: M C Conners
R: J R Collett (59)
15/1
4g harbour watch (IRE) x morosi (AUS) (grass wonder (USA))
2019 MM Adelaide Yearling Sale Session 1
$38,000
Vendor: Sun Stud Kerrie Vic
Buyer: Stuart Padman
4
4.1
6/1
T: Grant Allard
R: Tom Sherry (53)
6/1
5m onemorenomore (AUS) x fuwa (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
6.9
66/1
T: Stephen Schofield
R: Ms M Weir (55)
66/1
5m mosayter (USA) x plaisance (AUS) (commands (AUS))
6
7.1
4/1
T: G W Moore
R: C Reith (59)
4/1
4g so you think (NZ) x starspangled (IRE) (danehill (USA))
7
9.4
80/1
T: John Higgins
R: C Lever (59)
80/1
5g choisir (AUS) x french elle (AUS) (honour and glory (USA))
8
13
4/1
T: P & P Snowden
R: Tommy Berry (59)
4/1
4g frankel (GB) x give me five (GER) (monsun (GER))
9
13.8
100/1
T: M J Dwyer
R: C G O'Brien (56.5)
100/1
5g dane shadow (AUS) x sonette (AUS) (hussonet (USA))
Race 3 - Pirtek Cenral Coast Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:37.68 (35.52)
Prizemoney: $35,000
1
6/1
T: R & M Freedman
R: K S Latham (59)
6/1
3g more than ready (USA) x dynesque (USA) (dynaformer (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
7/2
T: C J Waller
R: B Avdulla (56)
7/2
3g epaulette (AUS) x kidnapper (AUS) (red ransom (USA))
3
2.6
11/2
T: G Portelli
R: Tom Sherry (55.5)
11/2
3g adelaide (IRE) x tropicana lady (AUS) (fastnet rock (AUS))
4
2.9
10/1
T: Craig Carmody
R: Ms R Murray (56)
10/1
3f dawn approach (IRE) x dame elisabeth (AUS) (elusive quality (USA))
5
3.5
8/1
T: Clare Cunningham
R: J R Collett (55.5)
8/1
3f hinchinbrook (AUS) x malaahy (AUS) (medaglia d'oro (USA))
6
3.8
25/1
T: Patrick Webster
R: B Griffiths (55)
25/1
3f sepoy (AUS) x bakarje diva (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
3.9
3/1F
T: R & M Freedman
R: J Ford (57)
3/1F
3f deep impact (JPN) x miss world (USA) (bernstein (USA))
8
4
10/1
T: Bjorn Baker
R: Tim Clark (55)
10/1
3f smart missile (AUS) x rorippa (NZ) (towkay (AUS))
9
6
Elon (2)
15/1
T: C J Waller
R: G Schofield (58)
15/1
10
6.5
30/1
T: G A Ryan
R: J Innes Jnr (57.5)
30/1
11
7.9
Romany (12)
100/1
T: P M Perry
R: G Buckley (55)
100/1
3g zoffany (IRE) x gypsy dancer (NZ) (dance floor (USA))
Race 4 - Pluim Group Hcp (C2) (1600m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:36.81 (35.14)
Prizemoney: $35,000
1
13/8F
T: G A Ryan
R: J Ford (57.5)
13/8F
4m bernardini (USA) x sweet corn (AUS) (scenic (IRE))
Winning siblings: Baby Corn, Relishing, Shelled, Shoepeg,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
3.8
16/1
T: L J Bridge
R: Travis Wolfgram (58.5)
16/1
5g high chaparral (IRE) x indirect (AUS) (elusive quality (USA))
3
3.9
16/1
T: P M Perry
R: G Buckley (57.5)
16/1
4g so you think (NZ) x cutie express (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
5.6
6/1
T: T & P Vigouroux
R: C Lever (58)
6/1
4g zariz (AUS) x scenic review (AUS) (scenic (IRE))
5
5.9
5/1
T: Richard Litt
R: Tom Sherry (54.5)
5/1
4g dundeel (NZ) x no mistaking (AUS) (testa rossa (AUS))
6
6.3
9/1
T: J & G Lee
R: A Hyeronimus (57.5)
9/1
4g haradasun (AUS) x alicia markova (NZ) (entrepreneur (GB))
7
6.4
5/2
T: J C Coyle
R: A Gibbons (57)
5/2
5g manhattan rain (AUS) x fabulous cat (JPN) (sunday silence (USA))
8
10.6
100/1
T: J N Englebrecht
R: S Lisnyy (54)
100/1
4m pierro (AUS) x arrowette (AUS) (not a single doubt (AUS))
9
12.5
50/1
T: Ms C Murnane
R: C G O'Brien (56)
50/1
5m teofilo (IRE) x brookes (AUS) (jugah (USA))
Race 5 - Big Boy Nanas Hcp (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:10.73 (34.95)
Prizemoney: $35,000
1
6/4F
T: Bjorn Baker
R: J R Collett (57)
6/4F
Winning siblings: Intrepic, Man Star, Rocketing By,
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1.5
Tereka (5)
8/1
T: Joseph Pride
R: Tim Clark (56)
8/1
4m pierro (AUS) x trail of secrets (AUS) (secret savings (USA))
3
1.9
30/1
T: Jacqueline Greentree
R: Ms R Murray (54)
30/1
4m delago deluxe (AUS) x cosmic safari (AUS) (tale of the cat (USA))
4
2.3
100/1
T: E B Holland
R: R Dolan (54)
100/1
6g dream ballad (AUS) x crezned (AUS) (manner hill (AUS))
5
2.4
25/1
T: J & G Lee
R: Ms L Day (52)
25/1
4g highly recommended (AUS) x splash (NZ) (captain rio (GB))
6
2.5
7/2
T: Richard Litt
R: Tom Sherry (57)
7/2
4g pierro (AUS) x rosnaree (IRE) (danehill (USA))
7
3
13/2
T: J & G Lee
R: A Hyeronimus (56)
13/2
8
3.9
10/1
T: P & P Snowden
R: Tommy Berry (54.5)
10/1
3f rubick (AUS) x chelsea hotel (AUS) (dylan thomas (IRE))
9
4.1
16/1
T: Matthew Vella
R: Mitchell Bell (55)
16/1
4m trusting (AUS) x blue princess (AUS) (bluebird (USA))
10
4.4
7/1
T: Brad Widdup
R: G Schofield (57.5)
7/1
3c deep field (AUS) x cleo's raine (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 6 - Sneddon Bros Prov & Ctry Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:11.56 (35.24)
Prizemoney: $35,000
1
6/4
T: K A Lees
R: B Avdulla (57.5)
6/4
3c i am invincible (AUS) x sensible lady (USA) (street sense (USA))
Winning siblings: Dominant Lady,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
13/2
T: K A Lees
R: Tommy Berry (57.5)
13/2
3g jakkalberry (IRE) x errant (NZ) (jungle pocket (JPN))
3
1.4
11/8F
T: A Newing
R: Mitchell Bell (55.5)
11/8F
3f dawn approach (IRE) x just divine (AUS) (fastnet rock (AUS))
4
3.3
8/1
T: T J Bartley
R: D Mc Lellan (55.5)
8/1
3f fastnet rock (AUS) x necessary evil (USA) (harlan's holiday (USA))
5
3.4
60/1
T: E B Holland
R: R Dolan (57)
60/1
5m time thief (AUS) x tzigany (AUS) (diogenes (AUS))
6
5.7
100/1
T: M S Minervini
R: A Gibbons (57)
100/1
7
6.8
100/1
T: Wayne Seelin
R: Tom Sherry (55.5)
100/1
8
7
20/1
T: John Higgins
R: Ms L Day (57)
20/1
5g star witness (AUS) x gloss (AUS) (strategic (AUS))
9
7.3
40/1
T: R A Bailey
R: Ms R Murray (59)
40/1
4g akeed mofeed (GB) x dream beauty (AUS) (lacryma cristi (IRE))
10
9.5
Gerwig (11)
30/1
T: R & L Price
R: J Ford (55.5)
30/1
3f salade (AUS) x our greta (AUS) (rory's jester (AUS))
Race 7 - Under The Southern Stars-Bm64 (1100m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:04.04 (35.45)
Prizemoney: $35,000
1
5/2F
T: G A Ryan
R: R Dolan (58.5)
5/2F
4g i am invincible (AUS) x belves (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
Winning siblings: Dordogne, Le Chiffre, Operose,
This nick: 9 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
1.3
25/1
T: Ms C Murnane
R: Ms J Taylor (54.5)
25/1
5g delago deluxe (AUS) x increase (AUS) (zeditave (AUS))
2017 MM Gold Coast Yearling Sale
$140,000
Vendor: Newhaven Park Boorowa NSW
Buyer: Michael Freedman Racing
3
1.8
Islands (10)
7/2
T: Brad Widdup
R: C Reith (55.5)
7/2
4
1.9
7/2
T: P & P Snowden
R: Tommy Berry (57.5)
7/2
3g i am invincible (AUS) x tracy's image (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
2
30/1
T: Ms L Munce
R: G Buckley (58.5)
30/1
5g benfica (AUS) x little emily (AUS) (sequalo (AUS))
6
2.3
40/1
T: Grant Allard
R: Ms L Day (52)
40/1
6m salade (AUS) x lady octa (AUS) (octagonal (NZ))
7
3
11/1
T: Rick Worthington
R: K S Latham (57.5)
11/1
5m marechal (AUS) x snitzabelle (AUS) (snitzel (AUS))
8
3.9
9/2
T: G D Hickman
R: Tom Sherry (55)
9/2
7m strada (AUS) x aubade (AUS) (mukaddamah (USA))
9
5.8
16/1
T: M S Minervini
R: A Gibbons (58)
16/1
4m barbados (AUS) x rainbird blue (AUS) (bluebird (USA))
10
9.8
16/1
T: P M Perry
R: A Hyeronimus (56.5)
16/1
4g choisir (AUS) x pure intent (AUS) (bianconi (USA))
* Nick figures are for Australasia.