Breednet Results

HAMILTON - Sunday, October 29

Race 1 - Walkers Earthworks Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:39.14 (36.52)
Prizemoney: $22,000
1
8/15F
T: D K Weir
R: D Yendall (56)
8/15F
3g zed (NZ) x anne boleyn (NZ) (grosvenor (NZ))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
12/1
T: D N Kolpin
R: Ms C Puls (58.5)
12/1
5g ice point (ARG) x hold the kalua (AUS) (hold that tiger (USA))
3
2.7
13/2
T: James Wardeiner
R: Ms H McKechnie (56.5)
13/2
4m myboycharlie (IRE) x ithilien lass (AUS) (tiger hill (IRE))
4
2.7
Tempt (7)
4/1
T: C A Conron
R: Jordan Childs (56)
4/1
3g congrats (USA) x mesmerize me (AUS) (al maher (AUS))
5
6.7
30/1
T: Kaye Edwards
R: Chelsea Hall (57)
30/1
6g musee d'orsay (AUS) x picaprincess (AUS) (picnicker (AUS))
6
6.9
30/1
T: Alexander Rae
R: Ismail Toker (58.5)
30/1
4g master of design (AUS) x danazira (NZ) (danasinga (AUS))
7
7.7
16/1
T: Kate Rousseaux
R: Ms G Cartwright (54.5)
16/1
6m bianconi (USA) x speciosa (AUS) (special bond (AUS))
Race 2 - The Spectator Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:23.75 (35.63)
Prizemoney: $22,000
1
100/1
T: Clint Marshall
R: D Moor (58.5)
100/1
5g econsul (NZ) x spartamiss (AUS) (spartacus (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
13/2
T: D K Weir
R: H Coffey (54)
13/2
3f zoffany (IRE) x steinway lass (NZ) (stravinsky (USA))
3
2.3
4/1
T: Daniel Bowman
R: Damien Thornton (58.5)
4/1
4g turffontein (AUS) x night sky dancer (AUS) (danehill dancer (IRE))
4
3.2
13/8F
T: D K Weir
R: D Yendall (56)
13/8F
3g hard spun (USA) x art of deception (AUS) (artie schiller (USA))
5
5.2
15/2
T: M J Williams
R: Jarrod Fry (56.5)
15/2
4m myboycharlie (IRE) x alltalknoaction (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
6
5.3
4/1
T: Aaron Purcell
R: Ms L J Meech (54)
4/1
3f fastnet rock (AUS) x mennetou (IRE) (entrepreneur (GB))
7
6.3
16/1
T: T Kilgower
R: Ms J Beriman (58.5)
16/1
8g strategic (AUS) x old blush (IRE) (octagonal (NZ))
8
6.4
50/1
T: K M Elford
R: Chelsea Hall (57)
50/1
7g bootleg (AUS) x miss bayview (AUS) (clear choice (USA))
9
8.7
30/1
T: Ms K Durden
R: Ms C Puls (58.5)
30/1
10
11.4
100/1
T: Jessie Constantine
R: Melissa Julius (57)
100/1
Race 3 - Patrick Of Coonawarra Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:05.43 (34.80)
Prizemoney: $22,000
1
10/9F
T: D K Weir
R: D Yendall (56.5)
10/9F
4m lonhro (AUS) x zubbaya (AUS) (dubawi (IRE))
Winning siblings: Langoustine, Unblushing,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
13/2
T: S McCusker
R: Ms Yoko Ota (58.5)
13/2
5g star witness (AUS) x bella maddelena (AUS) (flying spur (AUS))
3
0.4
20/1
T: Matthew Cumani
R: D Moor (54.5)
20/1
4
1.1
11/1
T: T Dansie and Ms N Storr
R: Ms J Beriman (58.5)
11/1
4g equiano (FR) x play mizzty for me (CAN) (mizzen mast (USA))
5
1.3
12/1
T: P W McKenna
R: Damien Thornton (58.5)
12/1
5g danzero (AUS) x ora smytzer (AUS) (rory's jester (AUS))
6
1.4
11/2
T: M A Townsend
R: Ms L J Meech (58.5)
11/2
5g new approach (IRE) x clothilde (AUS) (danehill (USA))
7
2.7
30/1
T: Ms M Harry
R: Jarrod Fry (56.5)
30/1
4m testa rossa (AUS) x lupara (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
4.2
100/1
T: P W McKenna
R: Chelsea Hall (57)
100/1
4g floral pegasus (AUS) x magic morning (NZ) (gold brose (AUS))
9
5.7
6/1
T: Stephen Lockhart
R: S Tsaikos (58.5)
6/1
4g foreplay (AUS) x ta ta for now (AUS) (hold that tiger (USA))
10
11.4
40/1
T: Dane Smith
R: Ms C Puls (58.5)
40/1
4g atomic (AUS) x rediscover (AUS) (elvstroem (AUS))
Race 4 - Callaghan Motors (Bm64) (2200m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 2:19.99 (35.61)
Prizemoney: $20,000
1
4/1
T: J A McLean
R: Justin Huxtable (58.5)
4/1
5h montjeu (IRE) x seatone (USA) (mizzen mast (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
9/4F
T: Matthew Cumani
R: Jordan Childs (57)
9/4F
3
1.7
8/1
T: R K Challis
R: Jarrod Fry (57.5)
8/1
5m road to rock (AUS) x vestvagoy (NZ) (victory dance (IRE))
4
2.9
25/1
T: T Cottier
R: Ms H McKechnie (55)
25/1
5
4.7
11/1
T: Sharna Valli
R: D Moor (55)
11/1
6m desert king (IRE) x chancelot (AUS) (umatilla (NZ))
6
4.8
8/1
T: J D Madden
R: Ms J Beriman (58)
8/1
8g hat trick (JPN) x dingle lass (AUS) (rustic amber (IRE))
7
5.2
8/1
T: E V Musgrove
R: D Yendall (59)
8/1
8
5.9
12/1
T: Jamie Edwards
R: C A Robertson (59)
12/1
9
6.2
13/2
T: Aaron Purcell
R: Liam Riordan (58)
13/2
10
26.2
100/1
T: M W Smith
R: Damien Thornton (55)
100/1
5g keeper (AUS) x trisha's belle (NZ) (sir tristram (IRE))
Race 5 - Midfield Group (Bm70) (1100m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 1:03.32 (33.79)
Prizemoney: $40,000
1
11/8F
T: Aaron Purcell
R: Ms L J Meech (61.5)
11/8F
4g falvelon (AUS) x bay breeze (AUS) (belong to me (USA))
Winning siblings: Garvoc, I'm Cool, Orbost, Sheeze Hectic,
This nick: 5 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
0.5
5/2
T: Archie Alexander
R: Jordan Childs (56)
5/2
5m hard spun (USA) x rada (AUS) (royal academy (USA))
3
2.8
25/1
T: D N Kolpin
R: Ms C Puls (55.5)
25/1
5m sharkbite (AUS) x delightful dale (AUS) (armidale (AUS))
4
4.5
11/1
T: D W Whitworth
R: Jessica Eaton (57.5)
11/1
6g crystal finale (AUS) x bad angel (AUS) (court of jewels (NZ))
5
6.5
15/1
T: P A Preusker
R: Ms H McKechnie (57.5)
15/1
6g bushranger (IRE) x vanity sky (AUS) (mossman (AUS))
6
6.7
20/1
T: Stephen Lenehan
R: Ms G Cartwright (54)
20/1
8m face value (AUS) x saintly halo (AUS) (don't say halo (USA))
7
7.1
40/1
T: Clint Marshall
R: D Moor (54.5)
40/1
8
7.8
15/2
T: J A McLean
R: Justin Huxtable (57.5)
15/2
5g hard spun (USA) x look hither (AUS) (palace music (USA))
9
10.1
12/1
T: M J Williams
R: Damien Thornton (58)
12/1
4g choisir (AUS) x quest for success (AUS) (quest for fame (GB))
Race 6 - Bet365 Hamilton Cup (2200m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 2:17.49 (36.33)
Prizemoney: $60,000
1
6/1
T: P A Preusker
R: Ms H McKechnie (54)
6/1
7g savoire vivre (GB) x dazzling vintage (AUS) (weasel clause (AUS))
Winning siblings: Methuselah, Stella's Rose, Tough Vintage,
This nick: 8 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
0.8
1/2F
T: D K Weir
R: D Yendall (54)
1/2F
3
2.3
25/1
T: Symon Wilde
R: D Moor (54)
25/1
8g good journey (USA) x misty lane (AUS) (last tycoon (IRE))
4
2.4
25/1
T: R K Challis
R: Damien Thornton (54)
25/1
7m southern image (USA) x rosa gallica (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
4.7
30/1
T: J A McLean
R: Justin Huxtable (54)
30/1
6
5.2
13/2
T: Archie Alexander
R: Jordan Childs (57.5)
13/2
8g zed (NZ) x liberal (NZ) (generous (IRE))
7
10.2
20/1
T: E V Musgrove
R: C A Robertson (58)
20/1
8
14.4
Mickiem (11)
100/1
T: R D Daniel
R: J R Todd (54)
100/1
10g alannan (USA) x sans pari (AUS) (lunchtime (GB))
9
16.9
20/1
T: E V Musgrove
R: Ms L J Meech (54)
20/1
7g montjeu (IRE) x four roses (IRE) (darshaan (GB))
Race 7 - Ace Radio (Bm70) (1600m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 1:36.17 (36.19)
Prizemoney: $50,000
1
12/1
T: P A Jones
R: H Coffey (56)
12/1
Winning siblings: Funny Business, Impulsive Business,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
25/1
T: N J Dyer
R: J R Todd (59.5)
25/1
6g bel esprit (AUS) x mrs. bently (AUS) (euclase (AUS))
3
0.9
5/1
T: T and K O'Sullivan
R: Jack Hill (57)
5/1
5g bianconi (USA) x emily's a star (AUS) (mull of kintyre (USA))
4
1
5/4F
T: D K Weir
R: D Yendall (56)
5/4F
4g tamayuz (GB) x world class (GB) (galileo (IRE))
5
1.8
25/1
T: G Withers
R: Ms G Cartwright (55.5)
25/1
5g lonhro (AUS) x dreamy (AUS) (bel esprit (AUS))
6
1.9
14/1
T: Mitchell Freedman
R: D Moor (57)
14/1
4g strategic (AUS) x what a beauty (AUS) (octagonal (NZ))
7
2
Flo Fo (13)
16/1
T: Symon Wilde
R: Ms L J Meech (57)
16/1
5m oratorio (IRE) x mrs bobo (AUS) (fuji kiseki (JPN))
8
2.1
10/1
T: Matthew Cumani
R: Jordan Childs (59)
10/1
5h excellent art (GB) x respectfilly (GB) (mark of esteem (IRE))
9
2.2
60/1
T: P A Preusker
R: Ms H McKechnie (58.5)
60/1
10
3.7
100/1
T: Dan O'Sullivan
R: Damien Thornton (57)
100/1
5g bon hoffa (AUS) x pink bay (AUS) (kenvain (AUS))
11
4
66/1
T: J Tarin
R: S Tsaikos (54.5)
66/1
12
4.1
20/1
T: Matthew Leek
R: Jarrod Fry (58.5)
20/1
6g court of jewels (NZ) x wildwood princess (AUS) (kingston rule (USA))
13
6.1
8/1
T: T Busuttin and N Young
R: Zac Spain (56.5)
8/1
4g savabeel (AUS) x pins on ice (NZ) (pins (AUS))
14
7.3
40/1
T: S Cooper
R: Jessica Eaton (56.5)
40/1
6g starcraft (NZ) x enchanteress (NZ) (danehill (USA))
Race 8 - Sinclair Wilson (Bm64) (1400m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:22.01 (35.71)
Prizemoney: $20,000
1
2/1F
T: D K Weir
R: D Yendall (59)
2/1F
4g bullbars (AUS) x amazing spirit (NZ) (montjeu (IRE))
Winning siblings: Amazingly, Better Not Rain,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.3
5/2
T: D K Weir
R: D Moor (59)
5/2
4g jimmy choux (NZ) x speechless (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
0.5
10/1
T: M J Williams
R: Damien Thornton (58)
10/1
4m wanted (AUS) x scottish (AUS) (testa rossa (AUS))
4
0.7
15/1
T: P A Preusker
R: Justin Huxtable (58)
15/1
6g testafiable (AUS) x canally lass (AUS) (commands (AUS))
5
1.9
14/1
T: D K Weir
R: H Coffey (55.5)
14/1
4m authorized (IRE) x acatabove (AUS) (catbird (AUS))
6
2.1
20/1
T: Q J Scott
R: Jordan Childs (60)
20/1
7g host (CHI) x carriole (CHI) (worldwatch (USA))
7
2.2
8/1
T: R K Challis
R: Jarrod Fry (59)
8/1
8
2.5
30/1
T: G A Daffy
R: Ms J Beriman (56.5)
30/1
6m lago delight (AUS) x annamalia (AUS) (lacryma cristi (IRE))
9
2.6
30/1
T: P A Preusker
R: Ms H McKechnie (58.5)
30/1
4g wanted (AUS) x gu li (NZ) (last tycoon (IRE))
10
2.8
50/1
T: Ms I Peskett
R: Ms G Cartwright (53.5)
50/1
5g blevic (AUS) x gahela baby (AUS) (monongahela (USA))
11
3.8
100/1
T: T and K O'Sullivan
R: Jessica Eaton (59)
100/1
7g alamosa (NZ) x alapia (NZ) (pins (AUS))
12
3.9
16/1
T: J S Bull
R: Jack Hill (56.5)
16/1
4g any suggestion (AUS) x biennale (AUS) (royal academy (USA))
13
4
25/1
T: Q J Scott
R: Melissa Julius (60)
25/1
7g authorized (IRE) x pay my bail (NZ) (justice prevails (AUS))
* Nick figures are for Australasia.