Breednet Results

HAWKESBURY - Thursday, August 23

Race 1 - Richmond Club Hcp (C1) (1800m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:51.58 (33.81)
Prizemoney: $30,000
1
14/1
T: G A Ryan
R: J Innes Jnr (54)
14/1
3f zoustar (AUS) x oxigenada (ARG) (ibero (ARG))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
30/1
T: Wayne Austin
R: J Penza (54.5)
30/1
4g sebring (AUS) x tigress lily (AUS) (snitzel (AUS))
3
0.4
13/4
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (59)
13/4
4
0.9
11/2
T: C J Waller
R: J B McDonald (58.5)
11/2
4g reliable man (GB) x repenting (NZ) (ekraar (USA))
5
1.5
9/10F
T: C J Waller
R: T Angland (59.5)
9/10F
4g ocean park (NZ) x eliza blues (NZ) (o'reilly (NZ))
6
4
100/1
T: Ms K Outtrim
R: G Buckley (54)
100/1
4g americain (USA) x you'd better (AUS) (falvelon (AUS))
7
4.3
15/2
T: Mark Newnham
R: Rachel King (57)
15/2
4m high chaparral (IRE) x lustre lady (AUS) (flying spur (AUS))
Race 2 - Castle Hill Rsl Hcp (C2) (1000m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 0:57.44 (33.11)
Prizemoney: $30,000
1
10/9F
T: James Cummings
R: K McEvoy (58)
10/9F
4m sepoy (AUS) x rinky dink (AUS) (distorted humor (USA))
Winning siblings: Amateurish, Bantam, Galah, Miniature, Pygmy,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
9/2
T: Joseph Pride
R: A Adkins (57.5)
9/2
4g choisir (AUS) x street sign (USA) (high yield (USA))
3
2
11/8
T: P and P Snowden
R: T Angland (58)
11/8
4
2.2
16/1
T: Edward O'Rourke
R: Tim Clark (54)
16/1
4m sebring (AUS) x catch a thief (NZ) (one cool cat (USA))
Race 3 - Royal Hotel Richmond Mdn Hcp (1000m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 0:57.44 (33.28)
Prizemoney: $30,000
1
Bandol (6)
3/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (57)
3/1
3f snitzel (AUS) x miss match (ARG) (indygo shiner (USA))
Winning siblings: Born To Succeed, Glitch,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2019 MM Gold Coast Yearling Sale
$500,000
Vendor: Arrowfield Stud Scone NSW
Buyer: Gai Waterhouse & Adrian Bott Racing
2
0.5
16/1
T: Ms G Markwell
R: A Hyeronimus (58.5)
16/1
3g dalghar (FR) x courtly fashion (NZ) (black minnaloushe (USA))
3
4.3
Quenya (10)
11/2
T: James Cummings
R: K McEvoy (57)
11/2
3f sepoy (AUS) x eldarin (AUS) (marauding (NZ))
4
4.4
12/1
T: Nick Mitchell
R: R Hutchings (58.5)
12/1
3c uncle mo (USA) x nash rambler (AUS) (diatribe (AUS))
5
9.2
7/1
T: G Portelli
R: T Angland (59)
7/1
3g snitzel (AUS) x cinq rouge (AUS) (red ransom (USA))
6
10.3
16/1
T: Joseph Pride
R: J Ford (57)
16/1
3f snitzel (AUS) x mimi lebrock (AUS) (show a heart (AUS))
7
14.6
5/4F
T: G A Ryan
R: J Innes Jnr (57)
5/4F
3f rothesay (AUS) x calibre cut (AUS) (danehill dancer (IRE))
8
18.2
100/1
T: T Wong
R: J Penza (55)
100/1
3f benfica (AUS) x great boon (AUS) (aspiration (IRE))
Race 4 - Kevin Waters Towing Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:04.27 (34.53)
Prizemoney: $30,000
1
3/1
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (54.5)
3/1
3f snitzel (AUS) x found the one (AUS) (bel esprit (AUS))
Winning siblings: Dis Dah Wun, Finally Realise,
This nick: 6 runners; 6 winners; 2 SW. Details
2
2.8
Pindus (5)
7/2
T: James Cummings
R: T Angland (56.5)
7/2
3g exceed and excel (AUS) x melpomene (AUS) (elusive quality (USA))
3
3
Autumn (7)
11/4F
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (54.5)
11/4F
3f medaglia d'oro (USA) x spring venture (USA) (spring at last (USA))
4
3.1
16/1
T: Bjorn Baker
R: J R Collett (57)
16/1
5
3.8
25/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Rachel King (54.5)
25/1
3f medaglia d'oro (USA) x love to tell (USA) (stage colony (USA))
6
4.1
3/1
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (57)
3/1
7
7.3
Image (3)
40/1
T: James Cummings
R: G Schofield (57)
40/1
8
13.1
14/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: J B McDonald (57)
14/1
4m charge forward (AUS) x femme liberte (NZ) (flying spur (AUS))
Race 5 - Windsor Rsl Club Prov/Ctry Mdn (1300m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:17.94 (35.88)
Prizemoney: $30,000
1
3/1
T: K A Lees
R: G Schofield (54.5)
3/1
3f savabeel (AUS) x daffodil (NZ) (no excuse needed (GB))
Winning siblings: Grand De Flora, Snowdrop,
This nick: 12 runners; 8 winners; 1 SW. Details
2
0.1
13/2
T: S I Singleton
R: C Reith (54.5)
13/2
3f roman emperor (NZ) x holy one (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
0.3
2/1F
T: N Mayfield-Smith
R: B Spriggs (55)
2/1F
4
1.7
Tiomo (14)
12/1
T: Donna Grisedale
R: J Grisedale (54.5)
12/1
4g uncle mo (USA) x sunday's choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
2.7
10/1
T: John Higgins
R: R Brewer (59)
10/1
4g star witness (AUS) x gloss (AUS) (strategic (AUS))
6
3.4
50/1
T: Jason Attard
R: K S Latham (58.5)
50/1
4g red dazzler (AUS) x hughmidity (AUS) (henny hughes (USA))
7
4
9/1
T: Peter D Green
R: J R Collett (57)
9/1
5g redoute's choice (AUS) x kidman (AUS) (quest for fame (GB))
8
6.3
Euclid (2)
40/1
T: T J Clark
R: C G O'Brien (58.5)
40/1
4g sebring (AUS) x joyous rosa (AUS) (danehill dancer (IRE))
9
6.4
25/1
T: Jason Attard
R: Tommy Berry (56.5)
25/1
4m niagara (AUS) x rezidencia (NZ) (carnegie (IRE))
10
6.5
40/1
T: T and P Vigouroux
R: Ms W Costin (54.5)
40/1
4m hinchinbrook (AUS) x flying dansino (NZ) (fusaichi pegasus (USA))
11
6.6
15/1
T: G K White
R: Ms A Borg (52.5)
15/1
4m dane shadow (AUS) x best out west (AUS) (best western (AUS))
12
6.9
50/1
T: Jason Attard
R: T Block (54.5)
50/1
4m star witness (AUS) x liza (AUS) (strategic (AUS))
13
7.3
100/1
T: Donna Grisedale
R: S Pollard (57.5)
100/1
4g lucky owners (NZ) x bless me albert (AUS) (magic albert (AUS))
14
11.1
100/1
T: M C Vella
R: Simone Vella (53.5)
100/1
6m ad valorem (USA) x dolphinima (AUS) (dolphin street (FR))
Race 6 - Bird In Hand Inn Mdn Plate (1300m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:18.11 (34.28)
Prizemoney: $30,000
1
4/5F
T: C J Waller
R: J B McDonald (57)
4/5F
4m high chaparral (IRE) x endearment (AUS) (danehill (USA))
This nick: 63 runners; 50 winners; 6 SW. Details
2
2.3
9/1
T: P and P Snowden
R: C Reith (54.5)
9/1
3f sepoy (AUS) x madame trop vite (IRE) (invincible spirit (IRE))
3
2.7
Shouson (12)
16/1
T: Mark Newnham
R: J Parr (56.5)
16/1
3g star witness (AUS) x fille the joy (AUS) (royal academy (USA))
4
3.9
30/1
T: John Thompson
R: A Hyeronimus (57)
30/1
4m your song (AUS) x false light (AUS) (fantastic light (USA))
5
4.2
Carif (7)
8/1
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (56.5)
8/1
3c so you think (NZ) x norzita (NZ) (thorn park (AUS))
6
4.3
16/1
T: David Payne
R: A Adkins (59)
16/1
4g manhattan rain (AUS) x charming estelle (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
4.8
7/1
T: C J Waller
R: T Angland (56.5)
7/1
3g sebring (AUS) x roman treasure (USA) (roman ruler (USA))
8
4.9
40/1
T: R L Pearse
R: G Buckley (59)
40/1
6g reset (AUS) x commands a smile (AUS) (commands (AUS))
9
6.1
15/1
T: G A Ryan
R: J Innes Jnr (56.5)
15/1
3g warhead (AUS) x sunbrella (AUS) (peintre celebre (USA))
10
7.7
80/1
T: J and G Lee
R: J P Morris (57)
80/1
4m duelled (AUS) x lavoca (NZ) (johar (USA))
11
18.5
Burn'm (1)
25/1
T: Ms K Owen
R: Tim Clark (59)
25/1
4g bernardini (USA) x crash'm (AUS) (shamardal (USA))
Race 7 - Polytrack Rowley Mile (1600m) LR
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:34.84 (34.34)
Prizemoney: $150,000
1
5/2F
T: C J Waller
R: J B McDonald (58.5)
5/2F
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.5
Flow (5)
13/4
T: James Cummings
R: K McEvoy (56)
13/4
5g street cry (IRE) x glissade (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
2.3
25/1
T: C J Waller
R: Ms K O'Hara (55.5)
25/1
6g aqlaam (GB) x sharedah (IRE) (pivotal (GB))
4
3
20/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: A Hyeronimus (56.5)
20/1
5g so you think (NZ) x danevade (AUS) (danehill (USA))
5
3.4
7/1
T: C J Waller
R: Tommy Berry (55)
7/1
5g sebring (AUS) x fools gold (AUS) (commands (AUS))
6
4.9
30/1
T: C J Waller
R: L Magorrian (55)
30/1
8g al maher (AUS) x grand ovation (AUS) (scenic (IRE))
7
5
6/1
T: C J Waller
R: T Angland (56.5)
6/1
8
5.2
9/1
T: C J Waller
R: J R Collett (54)
9/1
6m darci brahma (NZ) x one perfect day (NZ) (fusaichi pegasus (USA))
9
5.9
8/1
T: John Thompson
R: S R Weatherley (55)
8/1
10
8
Embley (9)
100/1
T: Bjorn Baker
R: A Adkins (55.5)
100/1
11
8.5
40/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (55)
40/1
6g high chaparral (IRE) x viviane (NZ) (volksraad (GB))
12
8.7
150/1
T: J A O'Shea
R: Rachel King (56)
150/1
10h lando (GER) x princess cheri (GER) (mondrian (GER))
Race 8 - One80tc (Bm67) (1400m)
Class: Benchmark 67 Track: Good(3) Time: 1:23.50 (35.45)
Prizemoney: $30,000
1
Laszlo (2)
6/1
T: Ms K Buchanan
R: J Penza (58.5)
6/1
6g teofilo (IRE) x lonrose (AUS) (lonhro (AUS))
Winning siblings: Neruda, Paavo, Sakhumzi,
This nick: 9 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
2.5
8/1
T: G K White
R: Ms A Borg (58.5)
8/1
5m duporth (AUS) x roughwood croft (AUS) (woodman (USA))
3
2.7
5/2F
T: P and P Snowden
R: J B McDonald (57.5)
5/2F
5g helmet (AUS) x nepal (AUS) (quest for fame (GB))
2017 Inglis Classic Yearling Sale
$40,000
Vendor: Chatsworth Park, Scone
Buyer: Pride Racing Pty Ltd
4
3.3
7/2
T: John Thompson
R: T Angland (56)
7/2
3g snitzel (AUS) x royal mask (AUS) (royal academy (USA))
5
3.8
10/1
T: Jamie Thomsen
R: B Spriggs (58.5)
10/1
5g duporth (AUS) x shadow miss (AUS) (dane shadow (AUS))
6
5.2
9/1
T: J C Coyle
R: Ms K O'Hara (56)
9/1
7
5.3
4/1
T: M and D Kearney
R: Rachel Hunt (53.5)
4/1
5g dreamscape (AUS) x italian romance (AUS) (honours list (IRE))
8
5.7
40/1
T: S I Singleton
R: T Block (56)
40/1
7g tavistock (NZ) x chelse (NZ) (zabeel (NZ))
* Nick figures are for Australasia.