Breednet Results

HAWKESBURY - Thursday, November 8

Race 1 - Sambell Concreting Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:04.07 (33.83)
Prizemoney: $35,000
1
9/4
T: P and P Snowden
R: J Parr (57.5)
9/4
Winning siblings: Catch Me,
This nick: 9 runners; 7 winners; 2 SW. Details
2019 Inglis Australian Easter Yearling Sale
$1,400,000
Vendor: Segenhoe Stud Australia Pty Ltd, Scone
Buyer: T Magnier / Hermitage Bloodstock
2
0.8
Lagarde (10)
15/4
T: Brad Widdup
R: C Reith (55.5)
15/4
3f hinchinbrook (AUS) x liamena (AUS) (not a single doubt (AUS))
4
4.7
5/4F
T: M and D Kearney
R: J Ford (55.5)
5/4F
5
6
Pauper (4)
7/1
T: James Cummings
R: G Schofield (57.5)
7/1
3g exceed and excel (AUS) x caline (AUS) (elusive quality (USA))
6
7.8
80/1
T: John Thompson
R: S R Weatherley (59)
80/1
7
11.2
30/1
T: G A Ryan
R: J Innes Jnr (55.5)
30/1
3f zoustar (AUS) x dushanbe (AUS) (secret savings (USA))
8
16.7
40/1
T: T and P Vigouroux
R: Ms W Costin (57.5)
40/1
3g choisir (AUS) x posta (AUS) (more than ready (USA))
Race 2 - All State Shopfitting Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:04.27 (34.69)
Prizemoney: $35,000
1
5/1
T: T J Bartley
R: G Buckley (57.5)
5/1
3g eurozone (AUS) x all black girl (AUS) (canny lad (AUS))
Winning siblings: Chloebella Rose, Princess Elle,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
15/1
T: D Lane
R: J R Collett (59)
15/1
5g redoute's choice (AUS) x montana sunset (AUS) (more than ready (USA))
2017 Inglis Australian Easter Yearling Sale
$375,000
Vendor: Davali Thoroughbreds, Luskintyre
Buyer: Echo Beach Bloodstock Pty Ltd
3
1.7
9/2
T: N Mayfield-Smith
R: J Ford (56)
9/2
3f equiano (FR) x ready to reign (AUS) (more than ready (USA))
4
2.5
15/4
T: S I Singleton
R: Rachel King (57.5)
15/4
3g nicconi (AUS) x rubirose (AUS) (rubiton (AUS))
5
3.2
13/4F
T: Brad Widdup
R: C Reith (55.5)
13/4F
6
4
30/1
T: J Louizos
R: Jenny Duggan (53.5)
30/1
4m mint lane (USA) x fantastic dream (AUS) (fantastic light (USA))
7
4.2
30/1
T: T P Croft
R: Jean Van Overmeire (55)
30/1
3f charge forward (AUS) x luanne (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
5.2
12/1
T: G K White
R: R Dolan (53)
12/1
4m dane shadow (AUS) x best out west (AUS) (best western (AUS))
9
5.4
60/1
T: Jason Attard
R: A Hyeronimus (55.5)
60/1
4m sebring (AUS) x catalan bay (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
10
5.9
80/1
T: Jamie Thomsen
R: B Griffiths (54)
80/1
3f eurozone (AUS) x zastabelle (AUS) (benicio (AUS))
11
8.3
9/2
T: Tash Burleigh
R: Qin Yong (52)
9/2
3f snitzel (AUS) x city of song (AUS) (bel esprit (AUS))
Race 3 - Easy Lane Mdn Plate (1500m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:31.62 (34.69)
Prizemoney: $35,000
1
7/1
T: John Thompson
R: A Adkins (57)
7/1
4m snitzel (AUS) x sunset coast (AUS) (dubleo (USA))
Winning siblings: Camarillo,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/4F
T: Mark Newnham
R: Rachel King (55.5)
5/4F
2019 MM Gold Coast Yearling Sale
$120,000
Vendor: Gooree Park Stud Mudgee NSW
Buyer: Gai Waterhouse & Adrian Bott Racing
3
0.7
15/8
T: James Cummings
R: J Parr (57.5)
15/8
3g sepoy (AUS) x vimy (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
2.1
Hiero (3)
66/1
T: Robyn Anderson
R: S R Weatherley (59)
66/1
4g lonhro (AUS) x snow spell (GB) (daylami (IRE))
5
2.5
16/1
T: C Karakatsanis
R: J Ford (57)
16/1
4m excelebration (IRE) x symileo (AUS) (galileo (IRE))
6
2.6
150/1
T: Matthew Smith
R: S Guymer (57.5)
150/1
3g helmet (AUS) x purity (AUS) (ferocity (AUS))
7
3
16/1
T: G W Moore
R: G Schofield (59)
16/1
8
4.7
8/1
T: Ms E Potowski
R: G Buckley (59)
8/1
5g casino prince (AUS) x langtryst (AUS) (langfuhr (CAN))
9
5.3
150/1
T: John Thompson
R: A Hyeronimus (57.5)
150/1
3g bernardini (USA) x carlarossa (AUS) (testa rossa (AUS))
10
7.7
30/1
T: M and D Kearney
R: J R Collett (57.5)
30/1
3c husson (ARG) x take your mark (AUS) (flying spur (AUS))
Race 4 - T & L Fowler Concreting (C1) (1600m)
Class: Class 1 Track: Soft(5) Time: 1:38.51 (34.26)
Prizemoney: $35,000
1
15/2
T: G W Moore
R: G Schofield (57)
15/2
3g more than ready (USA) x malapert (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 39 runners; 25 winners; 0 SW. Details
2
0.2
Elkano (5)
11/2
T: Clare Cunningham
R: J R Collett (56)
11/2
4g lonhro (AUS) x fupeg angel (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
3
2
9/10F
T: C J Waller
R: J Ford (57.5)
9/10F
4m eighth wonder (NZ) x nautical (NZ) (yachtie (AUS))
4
2.4
40/1
T: J A Steinmetz
R: Rachel King (54.5)
40/1
8g shinko king (IRE) x tokyo belle (NZ) (kaapstad (NZ))
5
4.6
7/2
T: John Thompson
R: S R Weatherley (59)
7/2
6
7.6
20/1
T: T Wong
R: G Buckley (54)
20/1
4h teofilo (IRE) x min river (AUS) (flying spur (AUS))
7
9.3
16/1
T: Peter D Green
R: Simone Vella (51)
16/1
5m wanted (AUS) x west of katrina (USA) (gone west (USA))
8
10.6
16/1
T: G K White
R: A G Robinson (54)
16/1
Race 5 - T McCabe Sky Series Heat3 (C5) (1500m)
Class: Class 5 Track: Soft(5) Time: 1:29.75 (34.81)
Prizemoney: $50,000
1
12/1
T: M P Tubman
R: Ms M Weir (54.5)
12/1
6h redoute's choice (AUS) x kishkat (AUS) (spinning world (USA))
This nick: 6 runners; 6 winners; 1 SW. Details
2
1
8/11F
T: B J Kelly
R: J Parr (56)
8/11F
5g beneteau (AUS) x my dear (AUS) (dehere (USA))
3
2.5
10/1
T: Mitch Newman
R: Josh Adams (57.5)
10/1
5g arlington (AUS) x itsahit (AUS) (pure theatre (AUS))
4
2.6
10/1
T: R and L Price
R: A Adkins (56)
10/1
4g casino prince (AUS) x cuban girl (AUS) (hemingway (IRE))
5
3.5
4/1
T: Ms K Waugh
R: A Gibbons (56)
4/1
5g uncle mo (USA) x no comment (AUS) (danzero (AUS))
6
4.9
16/1
T: T J Bartley
R: G Buckley (54)
16/1
4m drumbeats (AUS) x larenco (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
5.4
14/1
T: N Mayfield-Smith
R: J Ford (56)
14/1
5g pendragon (NZ) x initial (AUS) (flying spur (AUS))
8
26.9
60/1
T: R and L Price
R: R Dolan (53.5)
60/1
5m curata storm (AUS) x terrera (AUS) (intergaze (AUS))
Race 6 - Blake's Marine (Bm64) (1100m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(5) Time: 1:03.95 (34.83)
Prizemoney: $35,000
1
11/4F
T: P and P Snowden
R: C Reith (59)
11/4F
Winning siblings: Anish, Darmita, Fira, Joan Constance, Rajamani, Ravi,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
14/1
T: R L Pearse
R: J Parr (56)
14/1
3
1.9
15/2
T: Ms G Englebrecht
R: A Hyeronimus (59.5)
15/2
5g choisir (AUS) x surprise bid (AUS) (general nediym (AUS))
4
2
3/1
T: G L Frazer
R: J R Collett (61.5)
3/1
4g hinchinbrook (AUS) x mccune (AUS) (bel esprit (AUS))
5
2.1
25/1
T: R P Northam
R: R Dolan (55)
25/1
6
2.2
10/1
T: G A Ryan
R: J Innes Jnr (57)
10/1
4m zizou (AUS) x lets have some fun (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
4.9
50/1
T: Ms K Outtrim
R: B El-Issa (54)
50/1
7g prince arthur (AUS) x danlora (GB) (shareef dancer (USA))
8
5
Vega (3)
14/1
T: Bjorn Baker
R: Jean Van Overmeire (60.5)
14/1
5g lope de vega (IRE) x our duchess (AUS) (flying spur (AUS))
9
6.9
Beware (7)
6/1
T: James Cummings
R: G Schofield (57.5)
6/1
3g exceed and excel (AUS) x caveat (AUS) (elusive quality (USA))
10
13.9
7/1
T: G D Neale
R: Qin Yong (58)
7/1
5g more than ready (USA) x ocean dream (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 7 - Lander Toyota Ladies Day Cup (1400m) LR
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:22.62 (34.74)
Prizemoney: $150,000
1
Pecans (6)
2/1F
T: Joseph Pride
R: J R Collett (55)
2/1F
5m skilled (AUS) x walnut (AUS) (procol harum (NZ))
Winning siblings: Kernel, Montignac, Purdey, Secession, Tuiserkan,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.2
10/1
T: Mark Newnham
R: J Parr (59)
10/1
7g northern meteor (AUS) x dearness (AUS) (snippets (AUS))
3
2.5
11/2
T: G Waterhouse and A Bott
R: A Hyeronimus (59)
11/2
7g high chaparral (IRE) x desina (AUS) (desert king (IRE))
4
3
4/1
T: James Cummings
R: Rachel King (55)
4/1
6g medaglia d'oro (USA) x satin kiss (USA) (seeking the gold (USA))
5
4.2
13/2
T: C J Waller
R: G Schofield (54)
13/2
5g darci brahma (NZ) x shalaka (AUS) (lonhro (AUS))
6
5.2
7/2
T: Joseph Pride
R: J Ford (57)
7/2
7
5.5
12/1
T: K Dryden and S Collings
R: L Magorrian (54)
12/1
8
9.6
100/1
T: W M Slinkard
R: G Buckley (54)
100/1
7g aussie rules (USA) x royal scarlet (AUS) (pure theatre (AUS))
Race 8 - Richmond Club Stayers Hcp-C4 (2100m)
Class: Class 4 Track: Soft(5) Time: 2:09.85 (35.00)
Prizemoney: $45,000
1
5/2F
T: Clare Cunningham
R: J R Collett (58.5)
5/2F
6g keeper (AUS) x black widow (NZ) (black minnaloushe (USA))
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2015 NZB National Weanling Broodmare and Mixed Sale - Weanlings
$1,800
Vendor: Wentwood Grange
Buyer: Mr WJ Thurlow
2
0.5
16/1
T: R P Northam
R: Josh Adams (54)
16/1
4m poet's voice (GB) x star of athena (AUS) (fantastic light (USA))
3
0.6
8/1
T: C J Waller
R: G Schofield (58)
8/1
4g pierro (AUS) x vinavion (AUS) (flying spur (AUS))
4
2
11/2
T: J A Steinmetz
R: Rachel Hunt (56.5)
11/2
5g dylan thomas (IRE) x deal or no deal (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
2.4
12/1
T: Angela Davies
R: A Gibbons (56)
12/1
6
2.8
40/1
T: J N Englebrecht
R: G Buckley (54)
40/1
5m smart missile (AUS) x lapse (AUS) (thunder gulch (USA))
7
5.7
5/1
T: G A Ryan
R: J Innes Jnr (60.5)
5/1
4h dalakhani (IRE) x global dance (IRE) (sadler's wells (USA))
8
7.3
8/1
T: John Thompson
R: B Spriggs (55.5)
8/1
7g sea the stars (IRE) x tina bull (USA) (holy bull (USA))
9
35.8
15/4
T: Jason Attard
R: J Parr (57.5)
15/4
6g monaco consul (NZ) x perjurer (AUS) (redoute's choice (AUS))
* Nick figures are for Australasia.