Breednet Results

HEALESVILLE - Saturday, December 8

Race 1 - Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:59.42
Prizemoney: $4,000
1
3/1F
T: A W Keenan
R: Maxwell Keenan (65)
3/1F
5m reward for effort (AUS) x palaris (AUS) (kenny's best pal (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
7/1
T: Ms R Waymouth
R: Ms D Waymouth (65)
7/1
3
1.9
20/1
T: M A Bell
R: Ms C Pace (65)
20/1
4
2
11/1
T: T Kilgower
R: Mr G Seccombe (65)
11/1
6m dubai's choice (AUS) x lady buccaneer (AUS) (portland pirate (AUS))
5
2.1
5/1
T: Mark Thomas
R: Toby Lake (65.5)
5/1
5m wilful default (AUS) x payperview (AUS) (tiger hill (IRE))
6
2.9
3/1F
T: Logan McGill
R: Shaun Cooper (63)
3/1F
6m testa rossa (AUS) x friye (ARG) (southern halo (USA))
7
3.6
16/1
T: E W Ewert
R: Ms Anita Bell (63)
16/1
5m statue of liberty (USA) x canhill (AUS) (dangerous (AUS))
8
3.9
5/1
T: R J Stephens
R: Reece Goodwin (67.5)
5/1
4g toorak toff (AUS) x angelmouse (AUS) (redoute's choice (AUS))
9
4.9
10/1
T: Shelley Kirkpatrick
R: Mr R Kirkpatrick (67)
10/1
4g wanted (AUS) x zeftabaa (AUS) (anabaa (USA))
10
5.1
25/1
T: Ms C Boyd
R: Mr R Douglas (67)
25/1
Race 2 - Rst Trophy (1) (1200m)
Class: Restricted Track: Good(4) Time: 1:15.45
Prizemoney: $4,000
1
20/1
T: M T Quadara
R: Ms D Walker (63)
20/1
5g stryker (AUS) x whenever (AUS) (anabaa (USA))
Winning siblings: Hinchin Time, Johnny Angel,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
4/5F
T: A G Pace
R: Ms C Pace (65.5)
4/5F
5g magnus (AUS) x tulla lass (AUS) (danzero (AUS))
3
1.3
8/1
T: Ms B Bamford
R: Ms Anita Bell (63.5)
8/1
6g redente (AUS) x rosebud avenue (AUS) (keep the faith (AUS))
4
1.4
Onyeka (2)
7/1
T: Mark Thomas
R: Toby Lake (66.5)
7/1
8m lonhro (AUS) x windy cape (NZ) (cape cross (IRE))
5
2.6
20/1
T: T Kilgower
R: J Eady (63)
20/1
5m seventh reason (AUS) x umasari (AUS) (umatilla (NZ))
6
3.1
9/1
T: B J Goodwin
R: Mr G Seccombe (64)
9/1
5g more than ready (USA) x lotteria (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
6.3
3/1
T: N T Robb
R: Shaun Cooper (62)
3/1
8g bel esprit (AUS) x tulla lass (AUS) (danzero (AUS))
Race 3 - Rst Trophy (3) (1200m)
Class: Restricted Track: Good(4) Time: 1:15.37
Prizemoney: $4,000
1
7/2
T: P W Boag
R: Ms C Pace (64)
7/2
7m presence (AUS) x almoner (AUS) (zorro's lad (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
2/1F
T: Kelvin Southey
R: Shaun Cooper (67.5)
2/1F
6m over (AUS) x rosita's gem (AUS) (zephyr zip (NZ))
3
0.9
3/1
T: D P Dwyer
R: Ms D Walker (68)
3/1
6m oamaru force (AUS) x frilly milly (AUS) (military plume (NZ))
4
3.1
5/1
T: Sally Wynne
R: Ms M Morris (66.5)
5/1
7g strada (AUS) x quick pik (USA) (fastness (IRE))
5
3.4
16/1
T: N T Robb
R: Jack Virgona (60.5)
16/1
7g mossman (AUS) x hyperinflation (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
6
6.7
12/1
T: Ms M Cox
R: Mr G Seccombe (63)
12/1
10g runs to win (AUS) x miss navvy (AUS) (stargazer (NZ))
Race 4 - Trophy Race (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:14.49
Prizemoney: $4,000
1
9/2
T: R J Stephens
R: Shaun Cooper (68.5)
9/2
7g i am invincible (AUS) x somethingbeautiful (AUS) (nuclear freeze (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.8
20/1
T: James Vosti
R: Mr G Seccombe (64)
20/1
3
2.9
2/1F
T: John R Allen
R: Toby Lake (66.5)
2/1F
9m estambul (ARG) x tilly tumba (AUS) (archway (IRE))
4
3.6
9/2
T: Tony Romeo
R: Dylan Dean (69)
9/2
7g bushranger (IRE) x just for profit (AUS) (king of kings (IRE))
5
4.3
9/2
T: B J Goodwin
R: Reece Goodwin (70)
9/2
7m o'lonhro (AUS) x sector (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
4.6
10/1
T: Ms E Haworth
R: Tim Grace (62.5)
10/1
8g dangerous (AUS) x western mist (AUS) (rustic amber (IRE))
7
6.6
15/1
T: T Kilgower
R: Ms M Morris (64)
15/1
8g real saga (AUS) x shobelle (AUS) (show a heart (AUS))
8
10.4
7/2
T: Charmaine Barnes
R: Ms C Pace (67)
7/2
8g exceed and excel (AUS) x on type (AUS) (zeditave (AUS))
Race 5 - Rst Trophy (1) (1650m)
Class: Restricted Track: Good(4) Time: 1:48.58
Prizemoney: $4,000
1
2/1F
T: Ms C Alderson
R: Ms M Morris (62)
2/1F
4m cape cross (IRE) x permeate (GB) (rail link (GB))
Winning siblings: Lime And Sugar, Shiranda,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
8/1
T: Timothy Grace
R: Ms C Pace (63)
8/1
5m von costa de hero (AUS) x miss londolozi (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
3
2.3
6/1
T: Stephen Field
R: Dylan Dean (67)
6/1
5g runs to win (AUS) x banditos (AUS) (perugino (USA))
4
2.4
5/1
T: T Kilgower
R: Toby Lake (67)
5/1
8g tale of the cat (USA) x aver (AUS) (bubble gum fellow (JPN))
5
4.3
9/4
T: Lisa Jones
R: Shaun Cooper (65)
9/4
6
5.3
7/1
T: G C Strang
R: Natasha Baxter (62)
7/1
5g host (CHI) x marionette (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
7
9.1
20/1
T: Stephen Field
R: Ms D Walker (63)
20/1
8g testafiable (AUS) x palixandre (AUS) (pine circle (USA))
8
9.3
30/1
T: N T Robb
R: Jack Virgona (60)
30/1
9
9.5
8/1
T: Timothy Grace
R: Tim Grace (60.5)
8/1
5g anacheeva (AUS) x elle domine (AUS) (giant's causeway (USA))
Race 6 - Trophy Race (1650m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:46.18
Prizemoney: $4,000
1
1/1F
T: B J Goodwin
R: Reece Goodwin (68)
1/1F
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2016 MM National Yearling Sale
$210,000
Vendor: Milburn Creek Wildes Meadow NSW
Buyer: Redgum Racing
2016 Inglis Premier Yearling Sale
Vendor: Milburn Creek, Wildes Meadow, NSW
Buyer: Withdrawn
2
0.4
11/2
T: D M Noonan
R: Ms M Morris (69)
11/2
9g testa rossa (AUS) x cocodiva (AUS) (carnegie (IRE))
3
1.7
4/1
T: Ms K McAdam
R: Toby Lake (64.5)
4/1
4
1.8
15/4
T: G F Thornell
R: Mr G Seccombe (68)
15/4
5g new approach (IRE) x piety (IRE) (danehill (USA))
5
2.7
12/1
T: A Rosolini
R: Dylan Dean (64)
12/1
6g shinzig (AUS) x zatrice (AUS) (keltrice (AUS))
6
9.7
4/1
T: M A Bell
R: Ms C Pace (66.5)
4/1
5g artie schiller (USA) x al manara (AUS) (al maher (AUS))
7
10.2
12/1
T: Shelley Kirkpatrick
R: Mr R Kirkpatrick (66.5)
12/1
8
22.2
40/1
T: Ms T Maddox
R: Jack Virgona (60)
40/1
7g kempinsky (AUS) x water frame (AUS) (dolphin street (FR))
* Nick figures are for Australasia.