Breednet Results

INVERELL - Sunday, January 1

Race 1 - Bede Thomas Memorial Mdn Plate (1010m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:59.25
Prizemoney: $20,000
1
12/1
T: R P Hartley
R: R Spokes (55.5)
12/1
3f arlington (AUS) x secret escort (AUS) (secret savings (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
2/1F
T: H Kilner
R: M Paget (57.5)
2/1F
3g drumbeats (AUS) x jetling (AUS) (jet spur (AUS))
3
2.3
McRae (3)
12/1
T: Peter G Sinclair
R: D A Jones (57.5)
12/1
3g helmet (AUS) x democrat (AUS) (octagonal (NZ))
4
3.2
7/1
T: Ms N Stewart
R: Olivia Pickering (54)
7/1
5m shaft (AUS) x tiger magic (AUS) (strategic (AUS))
5
3.5
4/1
T: S W Thompson
R: Ms R Murray (57)
4/1
4m dubleo (USA) x purse strings (AUS) (secret savings (USA))
6
5.2
20/1
T: P J Cunningham
R: A Chau (57.5)
20/1
3g more than great (AUS) x acquits (AUS) (mr. innocent (AUS))
7
5.7
3/1
T: S J Dixon
R: M McGuren (57)
3/1
8
6.2
30/1
T: Sarah Gaffaney
R: Ms J Worley (57)
30/1
4m money or the gun (AUS) x endear (AUS) (grandera (IRE))
9
6.4
30/1
T: C R Dixon
R: Jackson Murphy (57)
30/1
5g olympus (AUS) x behappi (AUS) (encounter (AUS))
10
8.9
6/1
T: Ms S Grills
R: Ms S Young (55.5)
6/1
11
10.7
50/1
T: Bryan Dixon
R: Leslie Tilley (57)
50/1
5m jezadane (AUS) x rainbow city (AUS) (skalato (AUS))
12
10.9
Redraw (12)
10/1
T: P J Cunningham
R: T Treichel (55)
10/1
2g tickets (AUS) x trickspiel (AUS) (singspiel (IRE))
Race 2 - Tatts Htl / Brian Baldwin Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:24.81
Prizemoney: $20,000
1
6/1
T: A F Ryan
R: B Looker (56.5)
6/1
3g onemorenomore (AUS) x open cut (AUS) (made of gold (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
16/1
T: P J Cunningham
R: T Treichel (58)
16/1
3
0.2
4/1
T: M R Stitt
R: Ms M Weir (54)
4/1
4
0.4
50/1
T: P Cheers
R: A Chau (56)
50/1
4m onemorenomore (AUS) x melody (NZ) (stravinsky (USA))
5
0.6
13/2
T: Colt Prosser
R: Ms B Hodder (56.5)
13/2
3g nicconi (AUS) x revidere (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
1.6
12/1
T: S J Dixon
R: Leslie Tilley (56)
12/1
4m oratorio (IRE) x tycoon stella (AUS) (falvelon (AUS))
7
1.7
11/4F
T: W Oakenfull
R: M McGuren (56)
11/4F
4g big brown (USA) x typing pool (AUS) (zeditave (AUS))
8
2.2
30/1
T: Philip Duffy
R: Jackson Murphy (54)
30/1
3f hussonet (USA) x giuditta (AUS) (exceed and excel (AUS))
9
2.3
11/2
T: G C Kilner
R: M Paget (56)
11/2
10
4.7
12/1
T: I P Cook
R: G Snowden (56)
12/1
11
6.2
7/1
T: Ms J Clement
R: Ms R Murray (56)
7/1
12
7.2
25/1
T: Paul Grills
R: Ms J Worley (56)
25/1
13
13.4
25/1
T: D B Campbell
R: Carla Dougherty (55)
25/1
4g olympus (AUS) x bold katie (AUS) (external kingdom (AUS))
Race 3 - Campbell's Fuel (Bm55) (1010m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(3) Time: 0:58.95
Prizemoney: $20,000
1
11/4F
T: Sarah Gaffaney
R: Ms J Worley (60)
11/4F
5g nidan (AUS) x dancing bird (AUS) (sinatra (NZ))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
3/1
T: Darryl White
R: B Appo (56.5)
3/1
4m snippetson (AUS) x crest of the wave (AUS) (lion hunter (AUS))
2
1
11/4F
T: Ms S Grills
R: D A Jones (61.5)
11/4F
4g rothesay (AUS) x material girl (AUS) (flying spur (AUS))
4
1.6
9/1
T: Peter G Sinclair
R: A Chau (57.5)
9/1
7g danbird (AUS) x our option (AUS) (final card (AUS))
5
1.9
11/2
T: Luke Berger
R: Ms M Weir (57)
11/2
6
3.2
Alakai (9)
8/1
T: Jacob Perrett
R: T Treichel (57.5)
8/1
4m kaphero (AUS) x hula guest (AUS) (prego (IRE))
7
3.4
12/1
T: C R Dixon
R: Jackson Murphy (55.5)
12/1
8
3.9
20/1
T: P W Keenan
R: Leslie Tilley (58)
20/1
6m carry the flag (GB) x pure angel (AUS) (lion hunter (AUS))
9
5
20/1
T: Melanie O'Gorman
R: N Perrett (61)
20/1
4g ready as (AUS) x kwila (AUS) (mister kwila (AUS))
10
5.4
50/1
T: C R Clegg
R: Ms S Young (56.5)
50/1
6m sequalo (AUS) x cielo gold (AUS) (catbird (AUS))
11
10
9/1
T: P J Cunningham
R: Carla Dougherty (61.5)
9/1
8g green perfume (USA) x rowella (AUS) (snippets (AUS))
12
10.1
40/1
T: P Cleal
R: Melanie Bolwell (55)
40/1
Race 4 - 2017 Inverell Shorts (1010m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 0:58.47
Prizemoney: $22,000
1
4/1
T: Jacob Perrett
R: N Perrett (60.5)
4/1
7g dane fever (AUS) x magic myalla (AUS) (zeditave (AUS))
Winning siblings: Pushthru,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
13/4F
T: J D Shelton
R: Jackson Murphy (61)
13/4F
6g northern meteor (AUS) x arising (AUS) (marauding (NZ))
3
1.5
11/1
T: G L Woodward
R: Ms B Hodder (58.5)
11/1
7g murphy's blu boy (AUS) x opera weekend (NZ) (paris opera (AUS))
4
1.7
12/1
T: Luke Berger
R: R Spokes (54)
12/1
7g starcraft (NZ) x quicken (AUS) (elusive quality (USA))
5
3.1
13/4F
T: Greg Bennett
R: Mollie Partridge (57)
13/4F
5g lonhro (AUS) x de lago lass (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
3.5
7/1
T: Cody Morgan
R: B Looker (56)
7/1
5g nicconi (AUS) x quietzer (AUS) (more than ready (USA))
7
3.6
10/1
T: H Kilner
R: M Paget (56)
10/1
8g towkay (AUS) x ulmer (NZ) (carnegie (IRE))
8
4.7
11/2
T: N R Stewart
R: T Treichel (54.5)
11/2
6g bel esprit (AUS) x palace dawn (AUS) (palace music (USA))
9
6
50/1
T: Troy O'Neile
R: Ms M Brown (54)
50/1
7g dr green (NZ) x starspotting (AUS) (loup sauvage (USA))
10
6.4
7/1
T: Peter G Sinclair
R: D A Jones (54)
7/1
5g commands (AUS) x permai (AUS) (rory's jester (AUS))
Race 5 - Ehsman Kelpies Stud Hcp (C3) (1200m)
Class: Class 3 Track: Good(3) Time: 1:10.20
Prizemoney: $20,000
1
5/2F
T: J D Shelton
R: M Paget (55)
5/2F
Winning siblings: Cash Spinner,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2
6/1
T: W J Gavenlock
R: Ms R Murray (54)
6/1
3
3.3
15/4
T: Ms S Grills
R: M McGuren (57.5)
15/4
5g dubleo (USA) x fancy yellow (AUS) (commands (AUS))
4
3.4
5/1
T: Paul Grills
R: Ms J Worley (59)
5/1
5g any given saturday (USA) x final file (AUS) (pride of place (AUS))
5
3.5
7/2
T: P J Cunningham
R: T Treichel (55.5)
7/2
5g duporth (AUS) x chilli trick (AUS) (favorite trick (USA))
6
6.8
20/1
T: Ms S Grills
R: Ms S Young (56.5)
20/1
4m dubleo (USA) x annjolino (AUS) (dexter (GB))
7
8.1
30/1
T: R T Hay
R: B Appo (54)
30/1
7g high chaparral (IRE) x monteray (NZ) (famous star (GB))
8
9.2
40/1
T: K T Dixon
R: Jackson Murphy (52)
40/1
6m alert (ARG) x emma's magic (AUS) (magic albert (AUS))
9
10
7/2
T: Peter G Sinclair
R: Leslie Tilley (58.5)
7/2
4g starcraft (NZ) x zelsnitz (AUS) (snitzel (AUS))
10
12.1
Rubidus (10)
20/1
T: B Robinson
R: G Snowden (54)
20/1
5g red element (AUS) x sheathy (NZ) (howbaddouwantit (USA))
11
14.7
30/1
T: A J Foran
R: Ms B Hodder (54)
30/1
4g exceedingly good (AUS) x clever princess (AUS) (forever regal (CAN))
Race 6 - Stewart's Grain Trading (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:34.56
Prizemoney: $20,000
1
14/1
T: Ms N Stewart
R: Carla Dougherty (52.5)
14/1
6m floral pegasus (AUS) x safety first (AUS) (well protected (AUS))
Winning siblings: First Stimulus, Getouttheway,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
14/1
T: W A Perrett
R: G Snowden (58)
14/1
3
2.5
6/4F
T: W Oakenfull
R: Ms R Murray (61)
6/4F
6g street cry (IRE) x viennese (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
2.7
14/1
T: Ms J Clement
R: Ms M Weir (53)
14/1
5
3.5
6/1
T: Peter G Sinclair
R: D A Jones (55)
6/1
4m real saga (AUS) x fledgling (AUS) (more than ready (USA))
6
4.2
7/2
T: S W Edmonds
R: M McGuren (56.5)
7/2
7
4.4
7/2
T: P J Cunningham
R: T Treichel (57.5)
7/2
5m dane shadow (AUS) x hooplahula (AUS) (strategic (AUS))
8
4.8
Torpedo (14)
30/1
T: M A Gwynne
R: A Chau (54)
30/1
5g warhead (AUS) x my key (AUS) (kaaptive edition (NZ))
9
6.6
9/1
T: Michelle Fleming
R: M Paget (54)
9/1
8g dash for cash (AUS) x miss academic (AUS) (royal academy (USA))
10
7.2
11/1
T: A J Foran
R: Ms J Worley (54)
11/1
11
8.3
11/1
T: John McLachlan
R: B Looker (54)
11/1
6g show a heart (AUS) x thunderunder (AUS) (thunder gulch (USA))
12
10
14/1
T: Philip Duffy
R: Jackson Murphy (52)
14/1
6g benicio (AUS) x non divisible (AUS) (spectrum (IRE))
Race 7 - XXXX Gold 2017 Inverell Cup (1400m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:22.43
Prizemoney: $35,000
1
8/1
T: S W Edmonds
R: M McGuren (61.5)
8/1
10g platinum scissors (AUS) x helen (AUS) (quest for fame (GB))
Winning siblings: My Harry,
This nick: 4 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.4
12/1
T: W J Gavenlock
R: R Spokes (54)
12/1
8g untouchable (AUS) x timber lass (AUS) (timber country (USA))
3
1.7
4/1
T: Donald Baker
R: B Looker (54)
4/1
6m mossman (AUS) x georgian belle (AUS) (hussonet (USA))
4
1.8
20/1
T: P J Cunningham
R: A Chau (54)
20/1
6g carry the flag (GB) x gee gee (AUS) (king's theatre (IRE))
5
4.1
9/4F
T: P J Cunningham
R: M Paget (59)
9/4F
5g hidden dragon (AUS) x true cross (AUS) (general nediym (AUS))
6
5
7/2
T: W Oakenfull
R: T Treichel (54)
7/2
6m jet spur (AUS) x miss louisa (AUS) (clang (AUS))
7
5.1
30/1
T: J D Shelton
R: Ms K Stanley (54.5)
30/1
8g rock of gibraltar (IRE) x barbut delcia (NZ) (brilliant invader (AUS))
8
6.5
Arawak (6)
8/1
T: Peter G Sinclair
R: D A Jones (54)
8/1
8g reset (AUS) x hispaniola (USA) (danzig (USA))
9
8.1
30/1
T: R T Hay
R: Leslie Tilley (55)
30/1
7g exceed and excel (AUS) x amitola (AUS) (viscount (AUS))
10
8.8
7/1
T: Ms J Clement
R: Ms R Murray (54)
7/1
7g trotamondo (CHI) x page three girl (AUS) (encosta de lago (AUS))
11
9.1
20/1
T: S J Campbell
R: Jackson Murphy (53)
20/1
7g bernardini (USA) x queen of babylon (AUS) (king's best (USA))
12
9.6
20/1
T: Paul Grills
R: Ms J Worley (54)
20/1
8g benicio (AUS) x suspended time (AUS) (gilded time (USA))
13
11.5
50/1
T: R J Morris
R: Ms S Young (54)
50/1
14
12.1
10/1
T: T G Payne
R: G Snowden (54)
10/1
5m nicconi (AUS) x snipallah (AUS) (snippets (AUS))
Race 8 - R.L Moses Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:23.56
Prizemoney: $20,000
1
9/4
T: Ms S Grills
R: M McGuren (58)
9/4
5g duke of marmalade (IRE) x arroyo belle (AUS) (general nediym (AUS))
Winning siblings: Dry Times,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
60/1
T: Ms J Clement
R: Ms M Weir (52)
60/1
4m murtajill (AUS) x blonde'n'dangerous (AUS) (show a heart (AUS))
3
0.3
7/1
T: Pat W Webster
R: Leslie Tilley (58.5)
7/1
4
0.4
7/4F
T: B D Bellamy
R: R Spokes (60)
7/4F
4g bon hoffa (AUS) x jinx johnson (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
0.5
16/1
T: Michelle Fleming
R: T Treichel (55.5)
16/1
4g drumbeats (AUS) x honour happy list (AUS) (honour and glory (USA))
6
1.4
7/1
T: Paul Grills
R: Ms J Worley (54.5)
7/1
7
2.5
40/1
T: Colt Prosser
R: Ms B Hodder (57)
40/1
3g ready's image (USA) x fabled (NZ) (seattle dancer (USA))
8
2.6
16/1
T: A F Ryan
R: M Paget (55)
16/1
4m natural destiny (AUS) x golden dreams (AUS) (legal opinion (AUS))
9
4.1
7/1
T: Melanie O'Gorman
R: Ms R Murray (54)
7/1
10
4.2
30/1
T: P Cheers
R: A Chau (57.5)
30/1
4g hussonet (USA) x blue music (AUS) (bluebird (USA))
11
5.3
10/1
T: M R Stitt
R: B Looker (57.5)
10/1
5g bel esprit (AUS) x motto's belle (AUS) (bellotto (USA))
12
8.3
30/1
T: K T Dixon
R: Jackson Murphy (52)
30/1
7g nidan (AUS) x del some (AUS) (delphinus (AUS))
13
10.2
40/1
T: P Cheers
R: Mollie Partridge (55.5)
40/1
4g excellent art (GB) x taispeann (AUS) (unbridled's song (USA))
14
11
14/1
T: G L Woodward
R: B Appo (54)
14/1
4m red giant (USA) x mother (AUS) (red ransom (USA))
* Nick figures are for Australasia.