Breednet Results

IPSWICH - Wednesday, November 21

Race 1 - Ipswich Racing Museum Hire Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:05.49 (35.87)
Prizemoney: $25,000
1
8/15F
T: Steven O'Dea
R: Ryan Maloney (56)
8/15F
3g the factor (USA) x de lago flash (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 9 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
2.3
66/1
T: L G Ross
R: Dale Smith (56)
66/1
3
2.7
9/2
T: S W Kendrick
R: Luke Tarrant (56)
9/2
3g star witness (AUS) x fancyfree (NZ) (danasinga (AUS))
4
3.2
30/1
T: Rochelle Smith
R: Sally Sweeney (52.5)
30/1
6m sequalo (AUS) x truela (AUS) (scenic (IRE))
5
3.7
50/1
T: K R Kemp
R: M R Du Plessis (56)
50/1
3g denman (AUS) x taya (AUS) (al maher (AUS))
6
3.8
8/1
T: S P Tregea
R: Clayton Gallagher (54.5)
8/1
7
5.3
8/1
T: B J Dais
R: Corey Bayliss (52.5)
8/1
4m testa rossa (AUS) x laura magne (AUS) (king charlemagne (USA))
8
7.8
20/1
T: M J Lakey
R: J Byrne (54)
20/1
3f mossman (AUS) x cara biddy (AUS) (show a heart (AUS))
9
12.1
50/1
T: Ms T Cotsiopoulos
R: R Wiggins (57.5)
50/1
5g makfi (GB) x farasha (NZ) (jeune (GB))
10
12.9
150/1
T: R W Connolly
R: Hannah English (54.5)
150/1
4g myboycharlie (IRE) x cupro (AUS) (naturalism (NZ))
300
66/1
T: Gregory Cornish
R: J Hodge (54.5)
66/1
4g choisir (AUS) x seeyalater (AUS) (general nediym (AUS))
Race 2 - Go Racing@ipswichturfclub-Bm70 (1200m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 1:10.91 (35.52)
Prizemoney: $30,000
1
5/1
T: Chris Meagher
R: Ron Stewart (57)
5/1
5m denman (AUS) x cymbal (AUS) (commands (AUS))
Winning siblings: Cymbalic, Prestissimo, Write The Score,
This nick: 31 runners; 20 winners; 0 SW. Details
2
3
13/8F
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (55)
13/8F
4m smart missile (AUS) x eureka moment (AUS) (general nediym (AUS))
3
4.3
7/2
T: Darlene Duryea
R: Carly Frater-Hill (57.5)
7/2
7m time thief (AUS) x goanna (AUS) (general nediym (AUS))
4
4.5
20/1
T: Gregory Cornish
R: M Cahill (54)
20/1
6m outback prince (AUS) x moongambler (AUS) (victory note (USA))
5
5
4/1
T: R L Heathcote
R: Dale Smith (54)
4/1
4m purrealist (AUS) x piccadilly moon (AUS) (fastnet rock (AUS))
6
5.3
25/1
T: B J Costello
R: Alannah Fancourt (54)
25/1
6m lope de vega (IRE) x not yet (AUS) (cape cross (IRE))
7
7.1
Allena (1)
7/1
T: S Strazzieri
R: Corey Bayliss (57.5)
7/1
5m zizou (AUS) x snipps safari (AUS) (lion hunter (AUS))
8
10.6
15/1
T: R Litton
R: J Byrne (56)
15/1
Race 3 - Carlton Mid Hcp (1200m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:10.60 (35.20)
Prizemoney: $30,000
1
5/2
T: Desleigh Forster
R: M R Du Plessis (54)
5/2
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
10/9F
T: T J Gollan
R: J Byrne (54)
10/9F
3g eurozone (AUS) x pilgrim (AUS) (danehill (USA))
3
3.5
20/1
T: P Duff
R: Hannah English (51)
20/1
4
9.3
9/1
T: Natalie McCall
R: Taylor Marshall (54)
9/1
3g top echelon (AUS) x tango monet (AUS) (monashee mountain (USA))
5
10.6
13/4
T: M J Dunn
R: Clayton Gallagher (57)
13/4
3g denmarket (AUS) x blue white (AUS) (monashee mountain (USA))
6
19.4
80/1
T: Matt Boland
R: Taylor Williams (52)
80/1
3g tycoon ruler (AUS) x neylynne belle (AUS) (pure theatre (AUS))
Race 4 - Sirromet Hcp (1200m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:11.15 (35.41)
Prizemoney: $30,000
1
7/2F
T: Desleigh Forster
R: J Byrne (56.5)
7/2F
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
4/1
T: R G Lipp
R: Corey Bayliss (55)
4/1
3f so you think (NZ) x dual chamber (AUS) (show a heart (AUS))
3
0.9
6/1
T: T J Gollan
R: M McGillivray (57)
6/1
3f sepoy (AUS) x salix caprea (AUS) (catbird (AUS))
4
2.2
9/1
T: Chris Anderson
R: R Wiggins (57)
9/1
3f shamus award (AUS) x rosekay heart (AUS) (show a heart (AUS))
5
2.3
Tatcee (6)
15/4
T: C J Waller
R: J Lloyd (57.5)
15/4
3f foxwedge (AUS) x hides (AUS) (giant's causeway (USA))
6
2.4
14/1
T: Chris Anderson
R: M Hellyer (57)
14/1
3f real saga (AUS) x wabeel (AUS) (commands (AUS))
7
2.5
60/1
T: Paul Butterworth
R: Taylor Marshall (56)
60/1
3f spirit of boom (AUS) x capewind (AUS) (dust in the wind (NZ))
8
2.7
11/2
T: L G Ross
R: Clayton Gallagher (54.5)
11/2
3f turffontein (AUS) x blessed anna (AUS) (general nediym (AUS))
9
3.2
14/1
T: R L Heathcote
R: Dale Smith (58)
14/1
3f nicconi (AUS) x flying style (AUS) (flying spur (AUS))
10
4.5
150/1
T: P Duff
R: M Cahill (56)
150/1
3f sequalo (AUS) x knight's emotion (AUS) (sunday knight (AUS))
11
4.8
66/1
T: Chris Munce
R: L V Cassidy (57.5)
66/1
3f foxwedge (AUS) x lonoree (AUS) (lonhro (AUS))
12
7.1
50/1
T: L G Ross
R: M R Du Plessis (58)
50/1
13
7.3
Sweet (9)
40/1
T: M J Dunn
R: Ron Stewart (57)
40/1
3f wanted (AUS) x chocolate icecream (NZ) (more than ready (USA))
Race 5 - Schweppes Cannonball (Bm75) (800m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(3) Time: 0:45.88 (32.33)
Prizemoney: $30,000
1
Redex (3)
11/4
T: M G Nolan
R: M Schrapel (54)
11/4
4g golden archer (AUS) x regal estate (AUS) (show a heart (AUS))
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2
7/2
T: Ben Currie
R: J Lloyd (54)
7/2
4h pluck (USA) x on cosmos (AUS) (fasliyev (USA))
3
2.5
40/1
T: S L Smith
R: P Romeo (55.5)
40/1
5g written tycoon (AUS) x train of love (AUS) (universal prince (AUS))
4
2.7
9/4F
T: Marcus Wilson
R: Clayton Gallagher (56.5)
9/4F
5
2.8
7/1
T: David Murphy
R: Corey Bayliss (54)
7/1
8g starcraft (NZ) x alborada (AUS) (zeditave (AUS))
6
3
6/1
T: P Duff
R: Hannah English (51)
6/1
5g sequalo (AUS) x forest dawn (AUS) (shinko forest (IRE))
7
3.3
30/1
T: R W Stephenson
R: R Goltz (54)
30/1
8
4.3
10/1
T: Steven Thomas
R: G Geran (59)
10/1
5g denman (AUS) x vicereine (GB) (zamindar (USA))
Race 6 - River 94.9fm Plate (C6) (1350m)
Class: Class 6 Track: Good(3) Time: 1:21.04 (34.62)
Prizemoney: $30,000
1
8/11F
T: Ben Currie
R: Baylee Nothdurft (52.5)
8/11F
6h kodiac (GB) x namibia (GER) (galileo (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
15/8
T: C J Waller
R: J Lloyd (59)
15/8
3
1.7
20/1
T: Gregory Cornish
R: Jag Guthmann-Chester (57)
20/1
8g old deuteronomy (USA) x ensejaam (AUS) (end sweep (USA))
4
2.5
12/1
T: Darlene Duryea
R: M McGillivray (59)
12/1
5
2.7
Deitch (5)
15/1
T: S W Kendrick
R: Luke Tarrant (57.5)
15/1
7g denman (AUS) x amish (AUS) (canny lad (AUS))
6
3.7
30/1
T: W Oakenfull
R: Clayton Gallagher (56)
30/1
7g northern meteor (AUS) x basra (AUS) (desert king (IRE))
7
5.2
40/1
T: J G Symons and S Laxon
R: M Hellyer (57.5)
40/1
8g ekraar (USA) x sahayb (NZ) (zabeel (NZ))
8
9.2
150/1
T: K J Jones
R: Carly Frater-Hill (53)
150/1
6g ferocity (AUS) x jellicoe (AUS) (langfuhr (CAN))
Race 7 - Queensland Times Hcp (C1) (1666m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:43.75 (35.53)
Prizemoney: $30,000
1
5/2
T: T J Gollan
R: J Lloyd (57.5)
5/2
4m bernardini (USA) x loch maryanne (AUS) (general nediym (AUS))
Winning siblings: Lasting Friendship,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
11/2
T: K M Schweida
R: J Byrne (59)
11/2
3g hinchinbrook (AUS) x ultimate rock (AUS) (tale of the cat (USA))
2019 Inglis Classic Yearling Sale
Vendor: Pepper Tree Farm, Cowra
Buyer: Passed in - $ 30,000
3
0.5
5/4F
T: C J Waller
R: M J McNab (58.5)
5/4F
4m al maher (AUS) x shimasani (AUS) (royal academy (USA))
4
0.6
50/1
T: Paul Butterworth
R: M R Du Plessis (54)
50/1
5
0.9
30/1
T: J W Zielke
R: J L Taylor (58.5)
30/1
4g tycoon ruler (AUS) x over and over (AUS) (baryshnikov (AUS))
6
1.7
30/1
T: Glen Baker
R: Taylor Marshall (55.5)
30/1
4m testa rossa (AUS) x sexy thing (AUS) (mossman (AUS))
7
1.9
10/1
T: J Dann
R: Justin P Stanley (59)
10/1
4g helmet (AUS) x shibboleth (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
3.4
100/1
T: P M Kalinowski
R: M Cahill (54)
100/1
4m onemorenomore (AUS) x bechwat (AUS) (danzero (AUS))
9
4.4
9/1
T: Matthew Dunn
R: Ryan Maloney (59)
9/1
4g starcraft (NZ) x star of broadway (AUS) (quest for fame (GB))
10
5.7
20/1
T: Jon Walk
R: Dale Smith (56.5)
20/1
4g not a single doubt (AUS) x zanus (AUS) (hussonet (USA))
Race 8 - Entertain At The Itc (Bm70) (1200m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 1:10.32 (34.60)
Prizemoney: $30,000
1
13/4
T: C J Waller
R: J Lloyd (58)
13/4
5g denman (AUS) x permission (AUS) (commands (AUS))
Winning siblings: Wrapped,
This nick: 31 runners; 20 winners; 0 SW. Details
2
0.1
5/2F
T: T J Gollan
R: Dale Smith (59)
5/2F
5g hinchinbrook (AUS) x truly ablaze (AUS) (statue of liberty (USA))
3
2.4
20/1
T: B and D Guy
R: M R Du Plessis (56.5)
20/1
5g toorak toff (AUS) x shoptalk (AUS) (flying spur (AUS))
4
2.9
5/2
T: K M Schweida
R: Baylee Nothdurft (56)
5/2
5
4.4
25/1
T: Chris Anderson
R: Jag Guthmann-Chester (58.5)
25/1
6g jet spur (AUS) x talk to the heart (AUS) (show a heart (AUS))
6
5.2
50/1
T: Michael Frappell
R: N Tomizawa (56)
50/1
5g tycoon ruler (AUS) x make a buck (AUS) (buck's pride (AUS))
7
7
30/1
T: Paul Butterworth
R: Clayton Gallagher (56.5)
30/1
6g publishing (AUS) x mine counter (AUS) (zeditave (AUS))
8
9
16/1
T: Chris Anderson
R: Corey Bayliss (55)
16/1
5g smart missile (AUS) x elysian hera (NZ) (stravinsky (USA))
9
9.1
6/1
T: Ben Currie
R: Ryan Maloney (55)
6/1
4g bradbury's luck (AUS) x lana belle (AUS) (fuji kiseki (JPN))
10
9.3
30/1
T: John Holcombe
R: M Cahill (54.5)
30/1
11
15.3
60/1
T: R L Heathcote
R: Taylor Marshall (58)
60/1
6g nicconi (AUS) x call collect (AUS) (charge forward (AUS))
12
15.4
50/1
T: Marcus Wilson
R: Ms T Harrison (55.5)
50/1
6g encosta de lago (AUS) x passageway (USA) (gold fever (USA))
* Nick figures are for Australasia.