Breednet Results

IPSWICH - Wednesday, June 17

Race 1 - Kevin Keidge Memorial Mdn (1666m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:44.13 (36.07)
Prizemoney: $27,500
1
20/1
T: T D Cowan
R: A Chau (56)
20/1
3f olympic glory (IRE) x crystal event (USA) (event of the year (USA))
Winning siblings: Eugenie, She's Fast,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
15/2
T: S B Laming
R: M Cahill (56.5)
15/2
4m so you think (NZ) x blarney wish (AUS) (snippets (AUS))
3
0.6
Kaaydeh (12)
7/2
T: Chris Anderson
R: M R Du Plessis (56)
7/2
3f dream ahead (USA) x golden edict (USA) (empire maker (USA))
4
0.8
15/4
T: Steven O'Dea
R: Ms S Thornton (56.5)
15/4
4m sebring (AUS) x squalls (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
5
2.3
25/1
T: J D Wilson
R: R Fradd (56.5)
25/1
4m bullet train (GB) x pediment (AUS) (lonhro (AUS))
6
4.3
60/1
T: J D Wilson
R: L R Dittman (58)
60/1
3g so you think (NZ) x my precious (AUS) (belong to me (USA))
7
4.6
30/1
T: Ms J Aitkenhead
R: Jackson Murphy (56.5)
30/1
6g nicconi (AUS) x by her smile (NZ) (defensive play (USA))
8
4.7
100/1
T: David Scanes
R: S Galloway (58)
100/1
3g sepoy (AUS) x aim for gold (AUS) (end sweep (USA))
9
7.7
20/1
T: P Duff
R: Dale Smith (58)
20/1
3g jet spur (AUS) x empress of rome (AUS) (holy roman emperor (IRE))
10
8.2
100/1
T: Bruce Hill
R: Boris Thornton (56.5)
100/1
4m lope de vega (IRE) x rock to rock (AUS) (fastnet rock (AUS))
11
9
9/2
T: G R Duncan
R: Ryan Maloney (58.5)
9/2
4g hidden dragon (AUS) x redsyn (AUS) (red dazzler (AUS))
12
9.8
150/1
T: G J Hutchesson
R: N Tomizawa (56)
150/1
13
9.9
100/1
T: R W Christsen
R: A Spinks (56.5)
100/1
9m gonski (AUS) x get your gun (AUS) (bite the bullet (USA))
14
68.7
3/1F
T: J G Symons & S Laxon
R: L V Cassidy (58)
3/1F
Race 2 - Sky Racing Plate (C4) (1666m)
Class: Class 4 Track: Soft(7) Time: 1:41.84 (35.56)
Prizemoney: $35,000
1
13/2
T: M A Currie
R: B N Stewart (58)
13/2
4m all too hard (AUS) x galvez (AUS) (zizou (AUS))
Winning siblings: Dixon Bay,
This nick: 11 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
1
9/2
T: Tony & Maddysen Sears
R: Alex Patis (57)
9/2
3
1.2
15/2
T: M J Lakey
R: M Cahill (58.5)
15/2
4g pluck (USA) x our jill (AUS) (semipalatinsk (USA))
4
1.7
4/1F
T: R L Heathcote
R: J Byrne (56.5)
4/1F
3g mossman (AUS) x prinny's girl (AUS) (commands (AUS))
5
2.2
12/1
T: Chris Anderson
R: Justin Huxtable (58)
12/1
6g lonhro (AUS) x bernicia (AUS) (elusive quality (USA))
6
3
Tunero (6)
7/1
T: C J Waller
R: L R Dittman (58.5)
7/1
5g teofilo (IRE) x sweet little lies (AUS) (elusive quality (USA))
7
6.3
5/1
T: R L Heathcote
R: Ms S Thornton (57)
5/1
4g rothesay (AUS) x toorak show (AUS) (show a heart (AUS))
8
8.3
5/1
T: Steven O'Dea
R: Boris Thornton (55)
5/1
4m kuroshio (AUS) x fast fleet (AUS) (fastnet rock (AUS))
9
9.1
30/1
T: S B Laming
R: James Orman (60)
30/1
5g so you think (NZ) x blarney wish (AUS) (snippets (AUS))
Race 3 - Schweppes Hcp (800m)
Class: Open Track: Soft(6) Time: 0:45.94 (32.41)
Prizemoney: $35,000
1
5/2
T: R G Lipp
R: James Orman (57)
5/2
2c real saga (AUS) x star drop (AUS) (starcraft (NZ))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
2/1
T: Marcus Wilson
R: R Fradd (55)
2/1
3
0.6
10/9F
T: Tony & Maddysen Sears
R: M Cahill (59.5)
10/9F
2g better than ready (AUS) x laura magne (AUS) (king charlemagne (USA))
2020 MM Gold Coast March Yearling Sale
Vendor: Lyndhurst Stud Farm, Warwick, Qld
Buyer: Psd $45000 Res $50000
4
2.1
20/1
T: P Duff
R: Dale Smith (56.5)
20/1
2g domesday (AUS) x hidden shuffle (AUS) (hidden dragon (AUS))
5
3.4
Freyja (6)
30/1
T: S W Kendrick
R: Jake Bayliss (55)
30/1
2f time for war (AUS) x private kiss (AUS) (general nediym (AUS))
Race 4 - Sirromet Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:04.83 (34.62)
Prizemoney: $27,500
1
9/2
T: R G Lipp
R: Emma Ljung (56)
9/2
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.8
11/1
T: R L Heathcote
R: Ms S Thornton (58)
11/1
2c spirit of boom (AUS) x auburn gold (AUS) (red dazzler (AUS))
3
4
13/4
T: T J Gollan
R: J Byrne (56)
13/4
2f dream ahead (USA) x vivid (AUS) (eavesdropper (USA))
4
4.8
4/5F
T: Chris Munce
R: L V Cassidy (56)
4/5F
2f rubick (AUS) x sarisara (AUS) (red dazzler (AUS))
5
7.3
20/1
T: H J Norman
R: Ms R Palmer (58)
20/1
2g super one (AUS) x mydalea (AUS) (myboycharlie (IRE))
6
11.3
50/1
T: S J Morrisey
R: N Tomizawa (58)
50/1
2g love conquers all (AUS) x ahri (AUS) (exceed and excel (AUS))
7
11.6
40/1
T: J J Hubbard
R: Matthew Palmer (58)
40/1
2g epaulette (AUS) x you smarty pants (USA) (smarty jones (USA))
8
11.7
30/1
T: Jason Edwards
R: Taylor Marshall (58)
30/1
2c benfica (AUS) x aegina (AUS) (canny lad (AUS))
9
12.7
60/1
T: J P Wallace
R: N Fazackerley (55)
60/1
2f jet spur (AUS) x class of gold (AUS) (mossman (AUS))
Race 5 - Carlton Mid Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:04.90 (35.14)
Prizemoney: $27,500
1
4/1
T: L J Mayfield-Smith
R: Adin Thompson (56)
4/1
2g kaphero (AUS) x desired gurl (AUS) (covetous (AUS))
Winning siblings: Cobb 'N' Co, Destiny's Desire, Eulo Miss,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
20/1
T: K M Schweida
R: James Orman (56)
20/1
3
1.3
8/1
T: Steven O'Dea
R: Boris Thornton (58)
8/1
4
1.4
5/2F
T: Tony & Maddysen Sears
R: M Cahill (56)
5/2F
2f dawn approach (IRE) x at the peak (AUS) (commands (AUS))
5
1.6
3/1
T: David Vandyke
R: Ryan Maloney (56)
3/1
2f all too hard (AUS) x nakataan (NZ) (zabeel (NZ))
6
1.7
20/1
T: P P Jenkins
R: R Fradd (58)
20/1
2g top echelon (AUS) x glamour rock (AUS) (fastnet rock (AUS))
7
1.8
8/1
T: Chris Munce
R: Justin Huxtable (54)
8/1
8
5.3
25/1
T: E J Hayes
R: R M Goldsbury (56)
25/1
2f benfica (AUS) x treasured harmony (AUS) (redoute's choice (AUS))
9
6.1
Zayde (5)
20/1
T: T B Thomas
R: M R Du Plessis (58)
20/1
2c better than ready (AUS) x splendent choice (AUS) (bradbury's luck (AUS))
10
6.3
16/1
T: S W Kendrick
R: Dale Smith (58)
16/1
2c jet spur (AUS) x guissepino (AUS) (falvelon (AUS))
Race 6 - Grandview Stud Mdn Hcp (1100m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:04.49 (34.11)
Prizemoney: $27,500
1
8/11F
T: T J Gollan
R: J Byrne (60)
8/11F
3g i am invincible (AUS) x maritess (AUS) (magic albert (AUS))
This nick: 9 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
5.3
20/1
T: B J Lockwood
R: B N Stewart (60)
20/1
5g onemorenomore (AUS) x ballet shoes (AUS) (testa rossa (AUS))
3
5.8
15/4
T: Steven O'Dea
R: Boris Thornton (58)
15/4
4m top echelon (AUS) x miss carolion (AUS) (lion hunter (AUS))
4
5.9
25/1
T: R L Heathcote
R: M R Du Plessis (55.5)
25/1
3f rothesay (AUS) x she's a danica (AUS) (sebring (AUS))
5
7.2
5/1
T: K M Schweida
R: James Orman (57.5)
5/1
3f snitzel (AUS) x returntosender (AUS) (elusive city (USA))
6
8
20/1
T: A & T Sweeney
R: G Geran (57.5)
20/1
3f rubick (AUS) x carmen over baby (AUS) (elvstroem (AUS))
7
8.8
12/1
T: M J Dunn
R: R Fradd (59.5)
12/1
3g tavistock (NZ) x leveller (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
8.9
40/1
T: K J Jones
R: Leslie Tilley (58.5)
40/1
4g written tycoon (AUS) x bolisimo miss (AUS) (bel esprit (AUS))
9
13.2
100/1
T: Trevor Stevens
R: N Fazackerley (55)
100/1
3f pins (AUS) x we love (NZ) (o'reilly (NZ))
Race 7 - Ray White Ipswich Mdn Plate (1350m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:21.51 (35.78)
Prizemoney: $27,500
1
5/4F
T: B & D Guy
R: Ryan Maloney (58)
5/4F
3g deep field (AUS) x reggae (IRE) (danehill (USA))
Winning siblings: Gaja, Laheeb, Unique Quality,
This nick: 8 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.1
7/2
T: Steven O'Dea
R: Ms S Thornton (58)
7/2
3g dream ahead (USA) x ring me ruby (AUS) (lion heart (USA))
3
2.4
40/1
T: R L Heathcote
R: J Byrne (58)
40/1
3g husson (ARG) x wychette (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
2.9
16/1
T: K M Schweida
R: James Orman (56)
16/1
5
3.7
80/1
T: B J Lockwood
R: Boris Thornton (56)
80/1
3f tavistock (NZ) x zeditave rose (AUS) (zeditave (AUS))
6
4.7
13/2
T: C W Weston
R: Brooke Ainsworth (56)
13/2
3f shamus award (AUS) x jessphine (AUS) (octagonal (NZ))
7
6
15/2
T: G R Duncan
R: S Cormack (58)
15/2
8
6.5
60/1
T: Ms T Cotsiopoulos
R: A Spinks (58)
60/1
3g top echelon (AUS) x lion force (AUS) (lion cavern (USA))
9
6.6
30/1
T: M A Currie
R: A Mallyon (58)
30/1
3g sidestep (AUS) x shahnameh (AUS) (war pass (USA))
10
6.9
12/1
T: S J Morrisey
R: N Tomizawa (56)
12/1
3f rothesay (AUS) x ellythea (AUS) (show a heart (AUS))
11
7.1
50/1
T: B J Lockwood
R: M Cahill (56)
50/1
12
8.6
30/1
T: T J Gollan
R: B N Stewart (58)
30/1
3g lucas cranach (GER) x swish wish (AUS) (starcraft (NZ))
13
9.9
100/1
T: David Reynolds
R: Ms L Mc Coy (58)
100/1
3g spirit of boom (AUS) x yarranabbe (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 8 - Tab (Bm72) (1200m)
Class: Benchmark 72 Track: Soft(6) Time: 1:10.50 (35.31)
Prizemoney: $35,000
1
7/2
T: T J Gollan
R: J Byrne (59)
7/2
4m your song (AUS) x sheeznodoubt (AUS) (not a single doubt (AUS))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2018 MM Gold Coast Yearling Sale
$250,000
Vendor: Widden Stud Widden Valley NSW
Buyer: MiRunners Racing No 1
2
0.1
4/1
T: M A Currie
R: B N Stewart (57)
4/1
3f shooting to win (AUS) x exquisite art (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
0.5
6/1
T: A J & T Edmonds
R: Justin Huxtable (57.5)
6/1
4
0.7
12/1
T: Dale Groves
R: James Orman (60.5)
12/1
4g mossman (AUS) x command more (AUS) (more than ready (USA))
5
1.2
14/1
T: K M Schweida
R: Jackson Murphy (60)
14/1
6
2
100/1
T: Douglas Lane
R: W D O'Connell (55)
100/1
7g o'reilly (NZ) x miraculous miss (AUS) (exceed and excel (AUS))
7
6
Ottamae (12)
5/4F
T: David Vandyke
R: Ryan Maloney (55.5)
5/4F
5m i am invincible (AUS) x sister samantha (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
6.3
30/1
T: Paul Butterworth
R: Brooke Ainsworth (55)
30/1
Race 9 - Ipswich Carpet Court Plate-C1 (1200m)
Class: Class 1 Track: Soft(5) Time: 1:10.57 (34.97)
Prizemoney: $35,000
1
Amiche (11)
4/9F
T: David Vandyke
R: M Hellyer (57.5)
4/9F
3f nicconi (AUS) x meerlust (AUS) (johannesburg (USA))
Winning siblings: Baccarat Baby, Duais,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
2.8
11/2
T: David Murphy
R: Boris Thornton (59.5)
11/2
3c bullet train (GB) x faille (AUS) (cape cross (IRE))
3
4.6
9/2
T: K M Schweida
R: James Orman (59.5)
9/2
3g dane shadow (AUS) x sweet as (AUS) (monashee mountain (USA))
4
5.9
20/1
T: R L Heathcote
R: J Byrne (58)
20/1
5
6.7
25/1
T: L M Clarke
R: R Fradd (59.5)
25/1
3g hussonet (USA) x daft (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
6
7.7
40/1
T: S J Morrisey
R: Taylor Marshall (57.5)
40/1
3f spirit of boom (AUS) x regal tier (AUS) (royal academy (USA))
7
8.2
100/1
T: Ms T Cotsiopoulos
R: Adam Spinks (58)
100/1
5m raheeb (AUS) x certain blaze (AUS) (blazing saddles (AUS))
8
11.2
50/1
T: I P Prizeman
R: Dale Smith (59.5)
50/1
3g albrecht (AUS) x magistra (NZ) (swiss ace (AUS))
9
17.2
100/1
T: Ms T Cotsiopoulos
R: A Spinks (58)
100/1
5m mulaazem (AUS) x monaco princess (AUS) (king's best (USA))
Race 10 - River 94.9fm Hcp (C2) (1350m)
Class: Class 2 Track: Soft(5) Time: 1:21.32 (35.87)
Prizemoney: $35,000
1
3/1F
T: B J Smith
R: L V Cassidy (57)
3/1F
5g nom du jeu (NZ) x glass half full (NZ) (van nistelrooy (USA))
Winning siblings: Order Again,
This nick: 4 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
9/2
T: P & W Hulbert
R: Adin Thompson (56)
9/2
3g manhattan rain (AUS) x beggin (AUS) (benicio (AUS))
3
2.8
25/1
T: P Duff
R: Dale Smith (55)
25/1
5m rothesay (AUS) x sagarmatha (AUS) (octagonal (NZ))
4
3.2
Axella (4)
4/1
T: M J Dunn
R: James Orman (57)
4/1
4m stratum (AUS) x swiss current (USA) (swiss yodeler (USA))
5
3.5
40/1
T: S L Smith
R: M Hellyer (55)
40/1
5g raheeb (AUS) x dantina (AUS) (dantibes (AUS))
6
3.7
16/1
T: Tony Georgieff
R: M R Du Plessis (55)
16/1
4m bernardini (USA) x mango daiquiri (NZ) (cape cross (IRE))
7
5
14/1
T: T J Gollan
R: Boris Thornton (56.5)
14/1
4g sebring (AUS) x foible (AUS) (octagonal (NZ))
9
5.7
13/2
T: C J Waller
R: M Cahill (57)
13/2
3g savabeel (AUS) x now the world (AUS) (flying spur (AUS))
10
9
11/1
T: H J Norman
R: Ms R Palmer (55)
11/1
4m your song (AUS) x tattyam (NZ) (yamanin vital (NZ))
11
23
20/1
T: R L Heathcote
R: J Byrne (55.5)
20/1
4m all too hard (AUS) x withoutme (NZ) (lonhro (AUS))
* Nick figures are for Australasia.