Breednet Results

KEMBLA GRANGE - Thursday, May 17

Race 1 - Itc Members Raceday Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:57.26 (33.62)
Prizemoney: $30,000
1
7/4F
T: Patrick Webster
R: R Dolan (52.5)
7/4F
3f swiss ace (AUS) x symphony (AUS) (fastnet rock (AUS))
Winning siblings: Cadabra, Rinviata,
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
2.8
4/1
T: Donna Grisedale
R: J Grisedale (59)
4/1
3g i am invincible (AUS) x curtsey (AUS) (viscount (AUS))
3
4.1
50/1
T: R and L Price
R: Ms K O'Hara (56.5)
50/1
3f mastercraftsman (IRE) x in essence (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
4
4.9
15/1
T: M P Tubman
R: Ms W Costin (57.5)
15/1
6
6.7
9/4
T: Daniel Bowman
R: A Hyeronimus (58.5)
9/4
3g snitzel (AUS) x mandistana (FR) (azamour (IRE))
7
7.1
25/1
T: G R Nickson
R: J Ford (54.5)
25/1
3f choisir (AUS) x ivyrose (AUS) (strategic (AUS))
Race 2 - Nimaka Pty Ltd Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:37.59 (36.69)
Prizemoney: $30,000
1
13/4
T: J C Coyle
R: A Gibbons (57)
13/4
3f lope de vega (IRE) x charlbury (AUS) (dubawi (IRE))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
6/4F
T: Ms G Markwell
R: K S Latham (59)
6/4F
3g foxwedge (AUS) x secret cool (NZ) (one cool cat (USA))
3
0.4
7/4
T: R and L Price
R: Ms K O'Hara (57)
7/4
4m high chaparral (IRE) x high tudor (NZ) (high yield (USA))
4
0.6
6/1
T: Joseph Pride
R: J Ford (59)
6/1
3g redwood (GB) x imposingly (AUS) (zabeel (NZ))
5
9.1
66/1
T: Mervyn Bennett
R: J Grisedale (59)
66/1
4g desert king (IRE) x korvaceous (AUS) (langfuhr (CAN))
Race 3 - Tbc Distribution Mdn Hcp (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:25.09 (35.36)
Prizemoney: $30,000
1
Muse (8)
20/1
T: N Mayfield-Smith
R: J Penza (55)
20/1
4g husson (ARG) x ithinkso (AUS) (anabaa (USA))
This nick: 4 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
11/2
T: R J Quinton
R: A Adkins (57)
11/2
3f denman (AUS) x sky girl (AUS) (nuclear freeze (USA))
3
0.3
3/1
T: Ms L Dean
R: C Lever (57)
3/1
3g keep the faith (AUS) x my harmonica (AUS) (musee d'orsay (AUS))
4
0.4
25/1
T: Ms G Markwell
R: K S Latham (57)
25/1
3g rothesay (AUS) x thunderunder (AUS) (thunder gulch (USA))
5
0.9
10/1
T: W P Cave
R: Ms K O'Hara (57)
10/1
3f duke of marmalade (IRE) x maid of ulster (NZ) (high chaparral (IRE))
6
1.3
5/2F
T: R L Pearse
R: B McDougall (55)
5/2F
5g reset (AUS) x commands a smile (AUS) (commands (AUS))
7
1.8
Nicoya (9)
20/1
T: J C Coyle
R: Ms J Taylor (55)
20/1
3f trusting (AUS) x rica picante (AUS) (canadian silver (CAN))
8
2.6
12/1
T: T Sergi
R: Ms R Freeman-Key (55.5)
12/1
9
2.8
8/1
T: Clare Cunningham
R: R Hutchings (57.5)
8/1
4g bryannbo's gift (NZ) x vee for victory (NZ) (victory dance (IRE))
10
4.1
7/1
T: M W Lewis
R: Tim Clark (59)
7/1
3g pierro (AUS) x dare to dance (NZ) (pins (AUS))
Race 4 - Tatama Pty Ltd Hcp (C2) (1400m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:23.90 (35.09)
Prizemoney: $30,000
1
5/4F
T: James Cummings
R: G Schofield (57.5)
5/4F
3f street cry (IRE) x mousseline (AUS) (strategic (AUS))
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.5
8/1
T: Jason Edwards
R: J Penza (55)
8/1
3
0.9
7/1
T: J C Coyle
R: Ms K O'Hara (54.5)
7/1
4
1.1
11/4
T: James Cummings
R: B Shinn (60.5)
11/4
3g sepoy (AUS) x nanda kot (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
1.4
25/1
T: Ms B Joseph and P A Jones
R: M A Cahill (54)
25/1
3f moshe (AUS) x hops (AUS) (galileo (IRE))
6
2.4
20/1
T: Ms D Scott
R: Mitchell Bell (55.5)
20/1
4g congrats (USA) x forever hailey (AUS) (more than ready (USA))
7
2.8
200/1
T: Shari-Lea Hitchcock
R: J Grisedale (54)
200/1
6m duke of marmalade (IRE) x pussycat doll (AUS) (tale of the cat (USA))
8
3.1
30/1
T: N Mayfield-Smith
R: Qin Yong (50)
30/1
4g pendragon (NZ) x initial (AUS) (flying spur (AUS))
9
3.3
13/2
T: Ms G Englebrecht
R: A Hyeronimus (57)
13/2
3f hinchinbrook (AUS) x wreckage (AUS) (zeditave (AUS))
Race 5 - Hollymount Bloodstock Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:10.99 (34.40)
Prizemoney: $30,000
1
Tonsor (6)
5/2
T: Matthew Smith
R: J B McDonald (59)
5/2
Winning siblings: Brazilica, Zrinski,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
3
Picaro (12)
5/1
T: G Portelli
R: B Shinn (56.5)
5/1
2g pierro (AUS) x sookie (AUS) (casino prince (AUS))
2020 Inglis Australian Easter Yearling Sale
$360,000
Vendor: Newgate Farm, Aberdeen
Buyer: Laurel Oak Bloodstock (FBAA) / Grant Bloodstock
3
3.1
5/4F
T: James Cummings
R: G Schofield (59)
5/4F
3g street cry (IRE) x clothing (AUS) (commands (AUS))
4
4.4
Chorus (7)
30/1
T: Joseph Pride
R: C W Brown (57)
30/1
3f snitzel (AUS) x cherokee echo (USA) (cherokee run (USA))
5
5.7
12/1
T: C E Conners
R: J Parr (59)
12/1
3g lonhro (AUS) x harmony hall (NZ) (minardi (USA))
6
5.9
25/1
T: P Cheers
R: Ms K O'Hara (57)
25/1
4m henrythenavigator (USA) x daydream express (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
7
6
100/1
T: G Portelli
R: A Hyeronimus (59)
100/1
3g dane shadow (AUS) x madrilena (AUS) (woodman (USA))
8
6.5
Havelka (10)
15/1
T: B Joseph and P and M Jones
R: M A Cahill (57)
15/1
9
7.5
8/1
T: R A Freedman
R: Q Krogh (59)
8/1
4g smart missile (AUS) x alalunga (USA) (machiavellian (USA))
Race 6 - Dean Industrial Pty Ltd (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(4) Time: 1:10.15 (34.74)
Prizemoney: $30,000
1
3/1F
T: M, W and J Hawkes
R: K Jennings (60.5)
3/1F
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
10/1
T: Ms G Englebrecht
R: A Hyeronimus (60)
10/1
4g choisir (AUS) x surprise bid (AUS) (general nediym (AUS))
3
1.4
3/1
T: W P Cave
R: Ms K O'Hara (57.5)
3/1
3f lope de vega (IRE) x daydream express (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
4
1.8
16/1
T: K A Lees
R: Travis Wolfgram (54)
16/1
5
2
13/2
T: J A O'Shea
R: J B McDonald (61)
13/2
6
2.3
40/1
T: Ms G Markwell
R: Brock Ryan (52.5)
40/1
7g strategic (AUS) x choose to dream (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
2.4
14/1
T: M P Tubman
R: Ms W Costin (60)
14/1
5h redoute's choice (AUS) x kishkat (AUS) (spinning world (USA))
8
2.5
6/1
T: Luke Hilton
R: Jean Van Overmeire (58.5)
6/1
9
3.5
60/1
T: G G Hall
R: J Penza (57.5)
60/1
8g husson (ARG) x dream machine (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
10
3.6
30/1
T: R and L Price
R: Peter Wells (56)
30/1
6m henny hughes (USA) x dashie diva (AUS) (dash for cash (AUS))
11
4.1
12/1
T: R and L Price
R: A Adkins (55.5)
12/1
3f so you think (NZ) x libor lady (USA) (exchange rate (USA))
12
5.1
Kotinos (10)
25/1
T: Nick Mitchell
R: A Gibbons (59)
25/1
4g congrats (USA) x kalamata (AUS) (desert prince (IRE))
13
5.2
40/1
T: Ms G Markwell
R: K S Latham (60.5)
40/1
7g dubai's choice (AUS) x seesaw (AUS) (sea swell (AUS))
Race 7 - Anytime Fitness Albion Pk-Bm67 (1600m)
Class: Benchmark 67 Track: Good(4) Time: 1:36.96 (35.64)
Prizemoney: $30,000
1
8/1
T: Ms K Gavenlock
R: A Gibbons (60)
8/1
4g youthful legs (USA) x nikkirina (AUS) (beautiful crown (USA))
Winning siblings: Casirina, Fancy Nickers, Little Nikkas,
This nick: 8 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.5
Swiss (10)
14/1
T: Edward O'Rourke
R: A Hyeronimus (55.5)
14/1
3f delago deluxe (AUS) x sweet ransom (AUS) (red ransom (USA))
2018 Inglis Australian Weanling Sale
$14,000
Vendor: Newhaven Park, Boorowa
Buyer: Sydney Civil Communications
3
2
11/8F
T: James Cummings
R: G Schofield (59)
11/8F
3f street cry (IRE) x grilse (USA) (rahy (USA))
4
3.8
12/1
T: J G Sargent
R: J B McDonald (56)
12/1
2g high chaparral (IRE) x gliding (AUS) (flying spur (AUS))
5
5.3
3/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: J Parr (58)
3/1
3g sebring (AUS) x cute emily (AUS) (choisir (AUS))
6
5.4
16/1
T: C J Waller
R: Jean Van Overmeire (58.5)
16/1
7
6.2
25/1
T: R J Quinton
R: A Adkins (55)
25/1
4m casino prince (AUS) x angel's breath (AUS) (tale of the cat (USA))
8
6.5
Bolord (6)
15/2
T: Ms G Markwell
R: C Lever (57.5)
15/2
6g god's own (AUS) x vintrack (AUS) (blackfriars (AUS))
9
7.8
16/1
T: C J Waller
R: C W Brown (56.5)
16/1
10
19.6
100/1
T: W T Prain
R: Ms W Costin (58.5)
100/1
6g valixir (IRE) x misty dawn (AUS) (mister c. (USA))
Race 8 - Kembla Grange Plate (C1) (2000m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 2:05.03 (34.86)
Prizemoney: $30,000
1
3/1
T: K J Parker
R: J Penza (55)
3/1
3g tartan bearer (IRE) x cupcakes (AUS) (anabaa (USA))
Winning siblings: One Tuff Cupcake, Tickets On Her,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3
9/4F
T: C J Waller
R: B Shinn (55.5)
9/4F
3f snitzel (AUS) x st. katherine (AUS) (barathea (IRE))
3
3.8
15/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: R Brewer (59)
15/1
4g uncle mo (USA) x rocking rhonda (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
4.1
9/4
T: C J Waller
R: G Schofield (55.5)
9/4
3f reliable man (GB) x black cat (NZ) (black minnaloushe (USA))
5
5.4
80/1
T: Ms G Markwell
R: J Grisedale (57)
80/1
5m new approach (IRE) x choose to dream (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
5.5
100/1
T: K J Parker
R: J Ford (54)
100/1
7
8.8
Myriads (13)
40/1
T: Stirling Osland
R: C W Brown (54)
40/1
3f bernardini (USA) x ekali (AUS) (torrential (USA))
8
10.3
9/1
T: W J Gavenlock
R: J B McDonald (59)
9/1
4g fastnet rock (AUS) x delta girl (NZ) (general nediym (AUS))
9
10.5
8/1
T: D A Williams
R: J Parr (59)
8/1
5g new approach (IRE) x doctrine (GB) (barathea (IRE))
10
12.3
100/1
T: S B Hill
R: P Scorse (53.5)
100/1
4g congrats (USA) x dolphicate (AUS) (dolphin street (FR))
11
13.3
30/1
T: B Joseph and P and M Jones
R: M A Cahill (54)
30/1
3f manhattan rain (AUS) x choisie (AUS) (choisir (AUS))
* Nick figures are for Australasia.