Breednet Results

KEMBLA GRANGE - Saturday, August 4

Race 1 - Jan & Colin's 60th Anniv.-Bm66 (1200m)
Class: Benchmark 66 Track: Good(3) Time: 1:11.67 (33.55)
Prizemoney: $30,000
1
15/8
T: Ms G Markwell
R: C Lever (59.5)
15/8
4g salade (AUS) x dane island (AUS) (danewin (AUS))
Winning siblings: Thousand Island,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
13/2
T: Donna Grisedale
R: J Grisedale (59)
13/2
7g street cry (IRE) x original choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
1
4/1
T: Shari-Lea Hitchcock
R: J Penza (57)
4/1
4
1.1
11/8F
T: R J Quinton
R: Mitchell Bell (59)
11/8F
5g dream ahead (USA) x double crossing (AUS) (giant's causeway (USA))
5
1.9
12/1
T: Ms W Ings
R: B Griffiths (54)
12/1
5m smart missile (AUS) x leonina (AUS) (snippets (AUS))
Race 2 - Berkeley Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:10.51 (34.03)
Prizemoney: $30,000
1
Spin (6)
1/10F
T: P and P Snowden
R: Mitchell Bell (56.5)
1/10F
3c i am invincible (AUS) x roulettes (AUS) (flying spur (AUS))
This nick: 29 runners; 26 winners; 3 SW. Details
2
3.8
16/1
T: Ms G Markwell
R: K S Latham (59)
16/1
4g rothesay (AUS) x thunderunder (AUS) (thunder gulch (USA))
3
4
30/1
T: J G Sargent
R: J Penza (59)
30/1
4g helmet (AUS) x royal reign (NZ) (viscount (AUS))
4
4.1
40/1
T: Ms G Markwell
R: C Lever (59)
40/1
5g moshe (AUS) x bonsai babe (AUS) (viscount (AUS))
5
5.1
30/1
T: R and L Price
R: Josh Adams (59)
30/1
6g teofilo (IRE) x grand juror (AUS) (zeditave (AUS))
6
5.5
7/1
T: J C Coyle
R: D McLellan (59)
7/1
Race 3 - Wollongong Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 0:57.24 (33.61)
Prizemoney: $30,000
1
11/1
T: Ms A Turner and M Poletti
R: Peter Wells (57)
11/1
3g super easy (NZ) x spectacular (NZ) (spectatorial (AUS))
This nick: 5 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.3
12/1
T: R and L Price
R: Josh Adams (57)
12/1
3
2.5
12/1
T: Ms G Markwell
R: Ms J Taylor (55)
12/1
3f salade (AUS) x seesaw (AUS) (sea swell (AUS))
4
2.6
4/11F
T: G A Ryan
R: C Reith (55)
4/11F
3f snitzel (AUS) x anadan (AUS) (anabaa (USA))
5
3.4
20/1
T: T R Martin
R: L Magorrian (55)
20/1
3f fighting sun (AUS) x multiple wins (USA) (sea salute (USA))
6
6.7
50/1
T: Matthew Smith
R: Ms R Prest (54)
50/1
3f spirit of boom (AUS) x mrs mango (AUS) (langfuhr (CAN))
7
7.1
10/1
T: Mark Newnham
R: K Jennings (57)
10/1
3g shamexpress (NZ) x diamantaire (NZ) (montjeu (IRE))
8
7.2
12/1
T: James Cummings
R: J Penza (55)
12/1
3f albrecht (AUS) x teenager (AUS) (canny lad (AUS))
Race 4 - Audrey Ashford Memorial-Bm64 (2400m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 2:31.89 (36.56)
Prizemoney: $30,000
1
7/2
T: P and P Snowden
R: A Layt (59.5)
7/2
5g more than ready (USA) x prerequisite (AUS) (charge forward (AUS))
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
3/1F
T: Ms M Harrison
R: J Grisedale (57.5)
3/1F
5m trotamondo (CHI) x accademia (AUS) (royal academy (USA))
3
1.1
15/4
T: J H Manzelmann
R: J Penza (57)
15/4
6g high chaparral (IRE) x mithila (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
1.5
10/1
T: S I Singleton
R: Ms J Taylor (57)
10/1
7g teofilo (IRE) x from thewitnessbox (AUS) (dash for cash (AUS))
5
2
8/1
T: Jamie Thomsen
R: G Buckley (54.5)
8/1
6m danewin (AUS) x elegy (USA) (diesis (GB))
6
4.8
12/1
T: Ms G Markwell
R: S Pollard (54)
12/1
6m new approach (IRE) x choose to dream (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
5.8
13/4
T: Matthew Dale
R: R Hutchings (61)
13/4
8g pentire (GB) x noubeel (NZ) (zabeel (NZ))
Race 5 - J Savides 11th Celebration-C1 (1400m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:24.16 (35.27)
Prizemoney: $30,000
1
4/1
T: G W Murray
R: G Buckley (55)
4/1
4m poet's voice (GB) x augusta celebre (AUS) (peintre celebre (USA))
Winning siblings: Ashiana, Dulani, Jaykay,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
11/8F
T: Mark Newnham
R: K Jennings (59)
11/8F
4m so you think (NZ) x goolash (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
1.2
14/1
T: Ms G Markwell
R: Ms J Taylor (54)
14/1
5m bon hoffa (AUS) x syrian steel (AUS) (dash for cash (AUS))
4
2.2
15/2
T: R and L Price
R: J Grisedale (54.5)
15/2
6m thorn park (AUS) x halleys (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
3.2
13/2
T: Matthew Dale
R: Ms K Nisbet (55)
13/2
6
3.4
11/2
T: David Pfieffer
R: Mitchell Bell (56)
11/2
3f al maher (AUS) x grand acclaim (AUS) (piccolo (GB))
7
8.4
10/1
T: Matthew Dale
R: C Reith (56)
10/1
4m commands (AUS) x royal mask (AUS) (royal academy (USA))
Race 6 - Robert O'Shea 70th Birthday-C1 (1400m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:24.53 (35.70)
Prizemoney: $30,000
1
7/4F
T: P and P Snowden
R: C Reith (56)
7/4F
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.1
11/2
T: P and P Snowden
R: K Jennings (56)
11/2
3g not a single doubt (AUS) x more stories (AUS) (more than ready (USA))
3
0.5
15/4
T: Ms G Markwell
R: S Pollard (59)
15/4
4g shrapnel (AUS) x belle esteem (AUS) (high regard (AUS))
4
0.7
25/1
T: M and D Kearney
R: Josh Adams (54)
25/1
5g oamaru force (AUS) x frilly milly (AUS) (military plume (NZ))
5
4.5
25/1
T: Shari-Lea Hitchcock
R: J Grisedale (54)
25/1
5g tickets (AUS) x corelli miss (AUS) (general nediym (AUS))
6
4.6
Bobbio (3)
3/1
T: John Thompson
R: P Scorse (54.5)
3/1
3c snitzel (AUS) x rockin babe (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
7
7.1
7/1
T: David Payne
R: Mitchell Bell (58)
7/1
3g the factor (USA) x angel's breath (AUS) (tale of the cat (USA))
Race 7 - Illawarra Turf Club Mdn Hcp (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:25.21 (35.12)
Prizemoney: $30,000
1
6/1
T: J C Coyle
R: Ms J Taylor (56.5)
6/1
5m tickets (AUS) x hymn (AUS) (palace music (USA))
Winning siblings: Mai Gomeroi, Pray For Me, Young Money,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
7/4F
T: J G Sargent
R: J Penza (57)
7/4F
3g power (GB) x game duchess (AUS) (montjeu (IRE))
2019 NZB Karaka Book 1
$105,000
Vendor: Cambridge Stud
Buyer: Bruce Perry Bloodstock (BAFNZ)
3
2.1
5/2
T: C J Waller
R: C Lever (57.5)
5/2
4m redoute's choice (AUS) x pure beauty (AUS) (elusive quality (USA))
4
2.3
9/2
T: C J Waller
R: L Magorrian (57.5)
9/2
4g nicconi (AUS) x rhythm beat (NZ) (pentire (GB))
5
2.4
50/1
T: Peter D Green
R: Josh Adams (59)
50/1
5g redoute's choice (AUS) x kidman (AUS) (quest for fame (GB))
6
2.9
Reagan (8)
7/1
T: David Payne
R: C Reith (56)
7/1
3g all american (AUS) x merlene de lago (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
4.7
30/1
T: John Thompson
R: P Scorse (54.5)
30/1
3c shocking (AUS) x rixi (AUS) (strategic (AUS))
8
5.2
11/1
T: Shari-Lea Hitchcock
R: J Grisedale (56)
11/1
6m choisir (AUS) x pussycat doll (AUS) (tale of the cat (USA))
Race 8 - Kembla Grange Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:11.12 (33.78)
Prizemoney: $30,000
1
5/2F
T: P and P Snowden
R: C Reith (55.5)
5/2F
3f i am invincible (AUS) x furline (AUS) (tale of the cat (USA))
Winning siblings: Sasso Corbaro, Smart Manoeuvre,
This nick: 9 runners; 8 winners; 1 SW. Details
2
2.3
13/4
T: P and P Snowden
R: A Layt (58)
13/4
4m pierro (AUS) x steps to the beat (AUS) (fastnet rock (AUS))
3
3.8
80/1
T: Ms G Markwell
R: K S Latham (58)
80/1
4
4.2
6/1
T: J C Coyle
R: R Brewer (58)
6/1
4m teofilo (IRE) x so much joy (AUS) (red ransom (USA))
5
5
12/1
T: James Cummings
R: G Buckley (55.5)
12/1
3f exceed and excel (AUS) x segue (AUS) (ad valorem (USA))
6
5.5
5/2F
T: R J Quinton
R: Mitchell Bell (55.5)
5/2F
3f mossman (AUS) x lucrezia (NZ) (zabeel (NZ))
7
6
10/1
T: James Cummings
R: J Penza (55.5)
10/1
3f lonhro (AUS) x nanda kot (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
6.2
20/1
T: C J Waller
R: L Magorrian (58)
20/1
9
8
40/1
T: John Thompson
R: B Spriggs (55.5)
40/1
3f your song (AUS) x river lantern (AUS) (artie schiller (USA))
* Nick figures are for Australasia.