Breednet Results

KYNETON - Sunday, February 1

Race 1 - Glen Erin Group Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Dead Time: 1:11.73
Prizemoney: $12,000
1
11/4
T: A J VASIL
R: D YENDALL (56.00)
11/4
4m fantastic light (USA) x lollies (NZ) (straight strike (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/2F
T: D T O'BRIEN
R: S W ARNOLD (57.50)
5/2F
3g clangalang (AUS) x final deal (AUS) (final card (AUS))
3
0.8
5/2F
T: M J ELLERTON
R: A MALLYON (58.00)
5/2F
4
4
30/1
T: MS G GILLIS
R: T BARRY (55.50)
30/1
5
6.5
20/1
T: S G HOPE
R: C McCALLUM (55.00)
20/1
4g mister c. (USA) x western roll (AUS) (best western (AUS))
6
7.5
16/1
T: A J VASIL
R: ASHLEY THOMPSON (51.50)
16/1
3f rock of gibraltar (IRE) x opal (NZ) (sky chase (NZ))
7
7.7
6/1
T: P G MOODY
R: MS L J MEECH (57.50)
6/1
3c hold that tiger (USA) x pitch (AUS) (at talaq (USA))
8
9
25/1
T: COLIN SCORGIE
R: C NICOLL (52.50)
25/1
3f over (AUS) x pampered (AUS) (canny lad (AUS))
9
15.5
9/1
T: P G MOODY
R: J BENBOW (57.50)
9/1
Race 2 - Mantra Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Dead Time: 1:05.65
Prizemoney: $12,000
1
6/1
T: G EURELL
R: NICHOLAS RYAN (57.00)
6/1
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
2/5F
T: D A HAYES
R: B RAWILLER (57.00)
2/5F
3g elusive quality (USA) x river express (AUS) (blazing sword (AUS))
3
2.3
30/1
T: B J BARNES
R: MS N BERIMAN (55.00)
30/1
3f court of jewels (NZ) x catagor (AUS) (rancher (AUS))
4
4.2
10/1
T: JASON WARREN
R: B MELHAM (57.00)
10/1
3g dash for cash (AUS) x pure and honest (AUS) (honour and glory (USA))
5
4.4
25/1
T: T C WEBB
R: K SANDERSON (57.00)
25/1
3g lujain (USA) x vegas show (AUS) (keltrice (AUS))
6
4.7
25/1
T: M W LAURIE
R: DUNCAN MILLER (53.00)
25/1
3f street cry (IRE) x she's all business (NZ) (amazing dancer (USA))
7
7.2
16/1
T: G J DENDLE
R: N MEHMET (55.00)
16/1
3f hemingway (IRE) x harems (AUS) (desert prince (IRE))
8
7.7
14/1
T: P CLOHESY
R: T BARRY (55.00)
14/1
3f saithor (USA) x la cadeau (AUS) (seventh hussar (FR))
9
8.2
AMEIKA (7)
7/1
T: L J CORSTENS
R: J BALDOCK (55.00)
7/1
3f johannesburg (USA) x rockellen (AUS) (rancho ruler (AUS))
10
8.4
30/1
T: N J DYER
R: C DIXON (53.00)
30/1
3f barton gate (AUS) x clowning around (AUS) (rory's jester (AUS))
11
8.5
12/1
T: B O COX
R: S W ARNOLD (57.00)
12/1
3g danzero (AUS) x wake up sam (AUS) (noalcoholic (FR))
12
12.8
PRIMAL (14)
40/1
T: B O COX
R: D YENDALL (55.00)
40/1
3f par (NZ) x sprightly light (AUS) (spectacular spy (USA))
Race 3 - Hygain Mdn Plate (1450m)
Class: Maiden Track: Dead Time: 1:29.55
Prizemoney: $12,000
1
8/11F
T: C F HYLAND
R: NICHOLAS RYAN (56.50)
8/11F
3f spartacus (IRE) x cattleya (NZ) (tale of the cat (USA))
Winning siblings: Capacia,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
15/2
T: B COZAMANIS
R: M PEGUS (57.00)
15/2
3
0.8
2/1
T: M G PRICE
R: D MOOR (56.50)
2/1
3f bel esprit (AUS) x macedon dancer (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
1.7
20/1
T: G M BEEVER
R: D YENDALL (57.00)
20/1
5
2.5
20/1
T: B R BARRY
R: MS N BERIMAN (56.50)
20/1
3f stargazer (NZ) x spunkie (AUS) (el moxie (USA))
6
2.6
8/1
T: D T O'BRIEN
R: S W ARNOLD (56.50)
8/1
3f court of jewels (NZ) x kaaptive walk (AUS) (kaaptive edition (NZ))
7
10.6
25/1
T: JODY THOMPSON
R: ASHLEY THOMPSON (53.00)
25/1
4m johannesburg (USA) x red coronet (AUS) (red anchor (NZ))
8
13.6
40/1
T: D R BURGESS
R: C DIXON (55.00)
40/1
Race 4 - Schweppes Mdn Plate (1450m)
Class: Maiden Track: Dead Time: 1:28.82
Prizemoney: $12,000
1
7/4
T: M C KENT
R: B RAWILLER (58.00)
7/4
4g johannesburg (USA) x matriculate (NZ) (honor grades (USA))
Winning siblings: Secret Liberty,
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
6/1
T: L J CORSTENS
R: J BALDOCK (55.50)
6/1
3
0.5
12/1
T: MS N BURKE
R: B HIGGINS (56.00)
12/1
4h grass wonder (USA) x pink lady (AUS) (rory's jester (AUS))
4
0.7
6/4F
T: D T O'BRIEN
R: S W ARNOLD (57.50)
6/4F
3g choisir (AUS) x bellaraabi (AUS) (at talaq (USA))
5
2.5
12/1
T: M G PRICE
R: N MEHMET (57.50)
12/1
3g pentire (GB) x golden dawn (NZ) (gold brose (AUS))
6
2.6
7/1
T: M J ELLERTON
R: A MALLYON (57.50)
7/1
3g tale of the cat (USA) x maximova (AUS) (rory's jester (AUS))
7
3.4
9/1
T: KEITH BOURKE
R: T BARRY (58.00)
9/1
4g bianconi (USA) x joffa belle (AUS) (special agent (AUS))
8
10.4
50/1
T: N J DYER
R: C DIXON (56.00)
50/1
4g indyson (AUS) x kingston macayla (AUS) (kingston rule (USA))
9
15.4
66/1
T: J W GILLIGAN
R: MS N BERIMAN (57.50)
66/1
Race 5 - 3aw Country Challenge Hcp (72) (1450m)
Class: Restricted 72 Track: Good Time: 1:27.88
Prizemoney: $17,500
1
RECORD (2)
7/1
T: R G HORE-LACY
R: M PEGUS (58.00)
7/1
Winning siblings: How Fast, Twelve Up, Virvacity,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
5/1
T: N J DYER
R: D YENDALL (55.00)
5/1
3
0.3
3/1F
T: C V KELLY
R: C A ROBERTSON (55.00)
3/1F
3g high rolling (AUS) x besta nikki (AUS) (jackson square (AUS))
4
1.1
5/1
T: B O COX
R: J BALDOCK (54.00)
5/1
4g desert sun (GB) x currency (AUS) (shalford (IRE))
5
1.2
20/1
T: N J DYER
R: C DIXON (56.00)
20/1
6g mujahid (USA) x palmyra bay (AUS) (semipalatinsk (USA))
6
1.4
4/1
T: D A HAYES
R: MS L J MEECH (53.00)
4/1
4m snowland (AUS) x south sea pearl (AUS) (danehill (USA))
7
1.9
9/2
T: B J MCCARTHY
R: MS N BERIMAN (57.00)
9/2
8
2.7
ELMORE (4)
20/1
T: LUKE OLIVER
R: B MELHAM (55.50)
20/1
5g testa rossa (AUS) x razero (AUS) (danzero (AUS))
9
6.2
7/2
T: D T O'BRIEN
R: DUNCAN MILLER (51.50)
7/2
Race 6 - N M I T Woodend Cup (2000m)
Class: Open Track: Good Time: 2:04.73
Prizemoney: $22,500
1
5/1
T: L J LAKE
R: J FRY (52.00)
5/1
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
7/2
T: P J WHITE
R: D GAUCI (53.50)
7/2
6h redoute's choice (AUS) x la tristia (NZ) (sir tristram (IRE))
3
0.8
12/1
T: C V KELLY
R: C A ROBERTSON (53.50)
12/1
4
4.9
8/1
T: C F HYLAND
R: B RAWILLER (60.50)
8/1
8g danewin (AUS) x dancing colour (AUS) (varick (USA))
5
5.9
80/1
T: E C BATT
R: MS M WALTERS (51.00)
80/1
8g marscay (AUS) x miss java (IRE) (persian bold (IRE))
6
6.7
15/4
T: PATRICK PAYNE
R: MS C PACE (60.00)
15/4
6g cape cross (IRE) x set up (NZ) (zabeel (NZ))
7
8.2
16/1
T: N J DYER
R: C DIXON (53.00)
16/1
7g desert sun (GB) x bluebird lady (AUS) (bluebird (USA))
8
8.3
11/4F
T: HEATH CONNERS
R: D MOOR (56.50)
11/4F
7g desert sun (GB) x on hallowed ground (AUS) (don't say halo (USA))
9
8.8
12/1
T: R E LAING
R: MS J DA ROSE (54.50)
12/1
6g ebony grosve (NZ) x stretto (NZ) (dance floor (USA))
10
10.8
15/1
T: D C HARRISON
R: W R DAVIS (53.00)
15/1
6g city on a hill (USA) x mohaves lass (NZ) (top innings (AUS))
11
11.8
12/1
T: N J DYER
R: D YENDALL (53.00)
12/1
6m desert sun (GB) x leisurely (AUS) (comeram (FR))
Race 7 - Hanging Rock Winery Hcp (62) (1850m)
Class: Restricted 62 Track: Good Time: 1:55.23
Prizemoney: $12,000
1
11/2
T: A B DYNON
R: A MALLYON (58.00)
11/2
5g commands (AUS) x silver jubilee (AUS) (quest for fame (GB))
This nick: 46 runners; 32 winners; 6 SW. Details
2
0.8
3/1F
T: D A HAYES
R: B RAWILLER (56.00)
3/1F
4m jeune (GB) x lady paxmat (AUS) (will dancer (FR))
3
3.8
ACAMAR (9)
6/1
T: RICKY MAUND
R: M PEGUS (55.50)
6/1
4m rancho ruler (AUS) x achernar (AUS) (umatilla (NZ))
4
5.4
8/1
T: G A THORNTON
R: M PUMPA (56.00)
8/1
5g ladoni (GB) x ashling (AUS) (common grounds (GB))
5
6.4
13/4
T: D K WEIR
R: J FRY (55.00)
13/4
4g hemingway (IRE) x whiskey chaser (AUS) (whiskey road (USA))
6
6.6
14/1
T: R D GRIFFITHS
R: I CULLIVER (58.00)
14/1
6g strategic (AUS) x sundance girl (AUS) (crown jester (AUS))
7
6.7
9/1
T: M C KENT
R: MS M WALTERS (52.00)
9/1
5m galileo (IRE) x lurelin (AUS) (lure (USA))
8
6.9
40/1
T: A G WILLIAMS
R: C DIXON (53.00)
40/1
7m star pyramul (AUS) x mention (AUS) (comeram (FR))
9
7.1
16/1
T: G J DENDLE
R: N MEHMET (53.00)
16/1
4m testa rossa (AUS) x sorella (AUS) (euclase (AUS))
10
9.4
66/1
T: D T CURRAN
R: MS N BERIMAN (57.50)
66/1
7g fort morgan (USA) x accustomed (USA) (dust commander (USA))
11
9.6
12/1
T: S SMILLIE
R: T BARRY (56.50)
12/1
12
9.8
20/1
T: R J GAWLEY
R: MS L J MEECH (53.00)
20/1
5m principality (AUS) x intrepid flight (AUS) (prince of birds (USA))
13
11.1
30/1
T: CHARMAINE BARNES
R: D MOOR (54.50)
30/1
6m real quiet (USA) x zedique (AUS) (zeditave (AUS))
14
14.6
20/1
T: MS J KRIKAS
R: D YENDALL (55.50)
20/1
6g bellotto (USA) x karpat (AUS) (curravilla (IRE))
Race 8 - Melbourne Golf Academy Hcp-68 (1200m)
Class: Restricted 68 Track: Good Time: 1:10.81
Prizemoney: $12,000
1
9/2
T: D R SUTTON
R: K SANDERSON (56.00)
9/2
Winning siblings: Mini Delago,
This nick: 146 runners; 104 winners; 7 SW. Details
2
0.4
15/4
T: G M BEEVER
R: D YENDALL (57.00)
15/4
3
0.5
JIMODA (12)
8/1
T: R G SYMONS
R: D GAUCI (55.00)
8/1
5m jugah (USA) x thimoda (NZ) (touching wood (USA))
4
0.8
10/1
T: G A THORNTON
R: B MELHAM (56.00)
10/1
5g bellotto (USA) x powery miss (AUS) (the pug (GB))
5
2.1
14/1
T: MS S NAYLOR
R: RYAN MALONEY (55.50)
14/1
5g desert prince (IRE) x jacinth (AUS) (last tycoon (IRE))
6
2.4
20/1
T: B C HEARPS
R: C A ROBERTSON (57.00)
20/1
6g air de france (USA) x vouch (AUS) (twig moss (FR))
7
2.7
7/1
T: B O COX
R: M PEGUS (56.50)
7/1
8
2.8
14/1
T: L J CORSTENS
R: J BALDOCK (55.50)
14/1
4g orientate (USA) x ishkala (NZ) (zabeel (NZ))
9
3.8
4/1
T: PATRICK PAYNE
R: M PUMPA (55.50)
4/1
4m delago brom (AUS) x serrulate (AUS) (noalcoholic (FR))
10
4.3
7/2F
T: C F HYLAND
R: B RAWILLER (57.00)
7/2F
5g danewin (AUS) x nice choice (GB) (touching wood (USA))
11
5.3
16/1
T: G M MOLONEY
R: D MOOR (56.50)
16/1
5g monde bleu (GB) x inspired lass (AUS) (victory prince (AUS))
* Nick figures are for Australasia.