Breednet Results

KYNETON - Thursday, December 7

Race 1 - Bet365 Mdn Plate (1469m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:28.22 (36.32)
Prizemoney: $25,000
1
15/8F
T: D K Weir
R: Ben Allen (55)
15/8F
3f big brown (USA) x cosmic beam (AUS) (geiger counter (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.5
11/1
T: J F Rattle
R: D W Stackhouse (56.5)
11/1
3
4
14/1
T: Ted Grogan
R: B Higgins (56.5)
14/1
5m bradbury's luck (AUS) x she's double gold (USA) (golden missile (USA))
4
4.1
16/1
T: Jerome Hunter
R: Thomas Stockdale (55)
16/1
3g bernardini (USA) x la sangre (AUS) (fastnet rock (AUS))
5
4.8
30/1
T: Logan McGill
R: Michael Poy (51)
30/1
3f host (CHI) x primitiva (NZ) (traditionally (USA))
6
6.3
7/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (55)
7/2
3f star witness (AUS) x scenes (AUS) (scenic (IRE))
7
8.3
9/4
T: M C Kent
R: Ethan Brown (58.5)
9/4
4g star witness (AUS) x twitter (AUS) (kendor (FR))
8
10.8
20/1
T: G A Osborne
R: Ms N Beriman (56.5)
20/1
5m mint lane (USA) x snow maker (AUS) (timber country (USA))
9
13.6
150/1
T: Ms A Goble
R: Tahlia Hope (55)
150/1
6m stanford (AUS) x kilinski (AUS) (western symphony (USA))
Race 2 - Prendergast Earthmoving Mdn (1112m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:05.82 (34.76)
Prizemoney: $25,000
1
11/4F
T: Jerome Hunter
R: Thomas Stockdale (53)
11/4F
3f denman (AUS) x spectrum's image (AUS) (spectrum (IRE))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
Simcha (12)
100/1
T: G Philpot
R: J Keating (58.5)
100/1
4g strategic (AUS) x happy henrietta (AUS) (mr. henrysee (USA))
3
1.5
16/1
T: Luke Oliver
R: D W Stackhouse (58.5)
16/1
5g shinzig (AUS) x cross town traffic (AUS) (secret savings (USA))
4
1.7
14/1
T: Mitchell Beer
R: Ethan Brown (58.5)
14/1
4g bel esprit (AUS) x firestorm baby (AUS) (keltrice (AUS))
5
2.5
7/2
T: M, W and J Hawkes
R: Craig Williams (55)
7/2
6
2.8
6/1
T: J A McLean
R: D Moor (55)
6/1
3f testa rossa (AUS) x scarcity (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
3.2
11/1
T: Luke Oliver
R: Ms N Beriman (55)
11/1
3f not a single doubt (AUS) x amo la nonna (AUS) (show a heart (AUS))
8
3.9
7/2
T: Jason Warren
R: Ben Allen (57)
7/2
3g smart missile (AUS) x withoutme (NZ) (lonhro (AUS))
9
6.2
40/1
T: Pat Cannon
R: Leticia Griffin (53)
40/1
3g equiano (FR) x d'amico (AUS) (dangerous (AUS))
10
9.4
50/1
T: A R Coffey
R: Jacob Rule (58.5)
50/1
4g domesday (AUS) x blue collar jill (AUS) (perugino (USA))
Race 3 - Bet365 Mdn Plate (1112m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:05.50 (35.80)
Prizemoney: $25,000
1
5/4F
T: M G Price
R: M J Dee (55)
5/4F
3f o'reilly (NZ) x futoon (AUS) (elusive quality (USA))
This nick: 5 runners; 4 winners; 2 SW. Details
2
0.2
25/1
T: C F Hyland
R: C J Parish (55)
25/1
3f equiano (FR) x piece of the sky (AUS) (hurricane sky (AUS))
3
0.4
5/4F
T: G Eurell
R: Ms N Beriman (56.5)
5/4F
4m husson (ARG) x cassini contest (AUS) (danehill dancer (IRE))
4
0.6
12/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (57)
12/1
3g casino prince (AUS) x thundarosa (AUS) (thunder gulch (USA))
5
2.1
25/1
T: Dean Krongold
R: Ben Allen (55)
25/1
3f dream ahead (USA) x cheyne walk (USA) (royal academy (USA))
6
5.1
100/1
T: M Sell
R: C Nicoll (58.5)
100/1
4g elvstroem (AUS) x mummacass (AUS) (alannan (USA))
7
6.3
60/1
T: Peter Williams
R: D Moor (56.5)
60/1
4m hidden dragon (AUS) x jetonova (NZ) (jetball (AUS))
8
6.8
20/1
T: T D Kelly
R: C A Robertson (58.5)
20/1
5g wanted (AUS) x la viscomtessa (AUS) (viscount (AUS))
9
7
50/1
T: Shay Keating
R: Lucinda Doodt (53)
50/1
3f reward for effort (AUS) x miss moneyeater (AUS) (danehill dancer (IRE))
10
10.3
66/1
T: Ms D Chapman
R: M J Walker (58.5)
66/1
4g wanted (AUS) x chelsey's image (USA) (holy bull (USA))
Race 4 - Glen Erin Mdn Plate (1875m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:58.25 (35.34)
Prizemoney: $25,000
1
11/8F
T: M C Kent
R: Craig Williams (58.5)
11/8F
4g sepoy (AUS) x florentina (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Fasano, Villa Carlotta,
This nick: 31 runners; 20 winners; 1 SW. Details
2
4.3
5/2
T: Andrew Cameron
R: M J Walker (58.5)
5/2
4g al maher (AUS) x golden edict (USA) (empire maker (USA))
3
4.6
9/1
T: John McArdle
R: M J Dee (57)
9/1
3g needs further (AUS) x ecosse (AUS) (west quest (CAN))
4
6
150/1
T: Gary Bridges
R: Michael Poy (54.5)
150/1
5g domesday (AUS) x ziva (AUS) (zabeel (NZ))
5
7.3
12/1
T: Jason Warren
R: Ben Allen (57)
12/1
3g commands (AUS) x shemiyra (IRE) (in the wings (GB))
6
9
Telford (10)
30/1
T: Ms L Derecourt
R: Declan Bates (58.5)
30/1
7
12.3
7/1
T: D K Weir
R: Ethan Brown (58.5)
7/1
4g high chaparral (IRE) x optimism (GB) (motivator (GB))
8
13.5
Joseph (6)
12/1
T: R K Challis
R: C J Parish (58.5)
12/1
6g strategic (AUS) x rosa gallica (AUS) (redoute's choice (AUS))
9
13.7
80/1
T: Jamie Edwards
R: Damien Thornton (58.5)
80/1
5g high chaparral (IRE) x sorenstam (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
13.9
25/1
T: Patrick Payne
R: B Higgins (55.5)
25/1
3f monaco consul (NZ) x deep forest (NZ) (don eduardo (NZ))
11
14.7
200/1
T: Stephen Field
R: Chelsea Hall (58.5)
200/1
4g runs to win (AUS) x banditos (AUS) (perugino (USA))
12
19.7
200/1
T: M Sell
R: Thomas Stockdale (53)
200/1
3f von costa de hero (AUS) x silesia (AUS) (king of prussia (AUS))
Race 5 - Miranda Park Stud (Bm58) (1469m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:28.95 (36.62)
Prizemoney: $18,000
1
6/1
T: Ms W Kelly
R: B Higgins (61)
6/1
5g bon hoffa (AUS) x ribollita (AUS) (kenny's best pal (AUS))
Winning siblings: I'm Ablaze, Judestar,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
15/4
T: R E Laing
R: Harry Grace (58)
15/4
4g so you think (NZ) x staten island (NZ) (more than ready (USA))
3
0.3
9/2
T: Brent Stanley
R: L Currie (60)
9/2
4g savabeel (AUS) x jack's girl (NZ) (shovhog (AUS))
4
0.4
11/4F
T: D K Weir
R: Jack Hill (57.5)
11/4F
5m teofilo (IRE) x lindenhof (AUS) (octagonal (NZ))
5
0.5
7/1
T: B A Gentle
R: C J Parish (57)
7/1
6
0.9
10/1
T: Ms U Clarke
R: Ben Allen (57)
10/1
4m o'lonhro (AUS) x quickpit (AUS) (sandpit (BRZ))
7
3.1
100/1
T: Ted Grogan
R: C Nicoll (54)
100/1
8
3.2
16/1
T: N J Dyer
R: J Keating (56.5)
16/1
9
4.2
Canova (9)
16/1
T: Mark C Webb
R: C A Robertson (55)
16/1
10
34.2
100/1
T: G A James
R: Michael Poy (52)
100/1
5g al maher (AUS) x pomme de here (AUS) (dehere (USA))
Race 6 - Debortoli Hcp (C1) (1112m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:05.14 (35.30)
Prizemoney: $25,000
1
11/2
T: M Sell
R: C A Robertson (59)
11/2
4m krupt (AUS) x latina (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
Winning siblings: La Maestra,
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.8
15/2
T: L J Lake
R: Jarrod Fry (57.5)
15/2
4m o'lonhro (AUS) x arch of capri (AUS) (archway (IRE))
3
1.9
10/1
T: Matthew Cumani
R: D Moor (58)
10/1
4
2.8
30/1
T: N J Dyer
R: J R Todd (57)
30/1
5m real saga (AUS) x galena lodge (AUS) (grand lodge (USA))
5
3
10/1
T: P C Bartlett
R: Michael Poy (56)
10/1
5m redente (AUS) x piazzo (AUS) (bianconi (USA))
6
3.3
4/1
T: Daniel Bowman
R: Tahlia Hope (57.5)
4/1
7
3.7
25/1
T: Ms A Macpherson
R: D W Stackhouse (57)
25/1
4m helmet (AUS) x raid (NZ) (pins (AUS))
8
4.5
5/4F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Lachlan King (55.5)
5/4F
3f equiano (FR) x plus jamais (AUS) (redoute's choice (AUS))
9
16.5
100/1
T: C J Cassar
R: Ms N Beriman (57)
100/1
5m viking ruler (AUS) x golden aurora (AUS) (rancho ruler (AUS))
Race 7 - Ray White R/E Romsey (Bm58) (1112m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 1:05.66 (35.44)
Prizemoney: $18,000
1
9/2
T: Dean Krongold
R: Michael Poy (56.5)
9/2
5g showcasing (GB) x tantara (NZ) (soviet star (USA))
Winning siblings: Hekabe, Nine Pin,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
7/2
T: M Sell
R: C A Robertson (58)
7/2
3
1.1
12/1
T: Nicole Dickson
R: Harry Grace (57.5)
12/1
8g excites (AUS) x elysian hera (NZ) (stravinsky (USA))
4
3.1
15/4
T: Pat Cannon
R: D Moor (55)
15/4
4m wanted (AUS) x west of katrina (USA) (gone west (USA))
5
4.3
5/2F
T: Mitchell Freedman
R: A Mallyon (61.5)
5/2F
4g skilled (AUS) x unguarded moment (AUS) (gold ace (AUS))
6
5.1
16/1
T: Nathan Hobson
R: Chelsea Hall (57)
16/1
5m reward for effort (AUS) x exocet miss (AUS) (general nediym (AUS))
7
5.8
50/1
T: A G Paterson
R: Jacob Rule (57.5)
50/1
5g all american (AUS) x debra's joy (AUS) (danehill (USA))
9
7
150/1
T: Lee Hunter
R: Ryusei Sakai (52.5)
150/1
7g jet spur (AUS) x sky bar (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
8.3
60/1
T: C J Cassar
R: Ms N Beriman (58)
60/1
11
14.3
100/1
T: G Brunsdon
R: Lee Smith (54.5)
100/1
3g dangerous (AUS) x banned (AUS) (lake coniston (IRE))
Race 8 - Jay Bourke Memorial (Bm64) (2025m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 2:05.60 (37.18)
Prizemoney: $25,000
1
11/2
T: G Eurell
R: Damien Thornton (59)
11/2
6g starcraft (NZ) x intierra (NZ) (zabeel (NZ))
Winning siblings: Applecross, Cairndow,
This nick: 8 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
2
7/1
T: Dan O'Sullivan
R: Ben Allen (59.5)
7/1
6g dylan thomas (IRE) x gilded asset (NZ) (gilded time (USA))
3
4.3
7/2
T: M G Price
R: M J Dee (58.5)
7/2
4g authorized (IRE) x abeni (AUS) (flying spur (AUS))
4
4.6
16/1
T: T and K O'Sullivan
R: Declan Bates (60.5)
16/1
7g alamosa (NZ) x alapia (NZ) (pins (AUS))
5
4.8
16/1
T: A R Coffey
R: Lachlan King (56)
16/1
8g reset (AUS) x mica's pride (AUS) (bite the bullet (USA))
6
5.2
7/2F
T: Peter Gelagotis
R: D W Stackhouse (58)
7/2F
5r wanted (AUS) x georgia (AUS) (naturalism (NZ))
7
5.3
10/1
T: L and T Corstens
R: L Currie (58.5)
10/1
4g roman emperor (NZ) x nordice (AUS) (danehill dancer (IRE))
8
5.4
11/2
T: M D Moroney
R: Jordan Childs (58.5)
11/2
9
5.5
66/1
T: M Sell
R: Thomas Stockdale (52)
66/1
5g shinzig (AUS) x zatrice (AUS) (keltrice (AUS))
10
8
16/1
T: M D Moroney
R: R McLeod (58.5)
16/1
11
9.5
Nassi (10)
40/1
T: Ms A Macpherson
R: Tahlia Hope (54)
40/1
7g danerich (AUS) x nassi angel (NZ) (nassipour (USA))
12
14.5
100/1
T: G C Strang
R: J R Todd (54)
100/1
7g stockade (AUS) x ariose belle (AUS) (singspiel (IRE))
13
26.5
200/1
T: Stephen Field
R: Chelsea Hall (54)
200/1
7g testafiable (AUS) x palixandre (AUS) (pine circle (USA))
Race 9 - The Last Legg Stakes (Bm64) (1212m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:11.86 (35.12)
Prizemoney: $25,000
1
12/1
T: D K Weir
R: C J Parish (56.5)
12/1
4m magnus (AUS) x flowerdrum (USA) (mister baileys (GB))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.8
15/1
T: Ms A Macpherson
R: D W Stackhouse (60)
15/1
7g magnus (AUS) x oakdale joolz (NZ) (zabeel (NZ))
3
2.6
12/1
T: Patrick Payne
R: Tahlia Hope (57.5)
12/1
5g savabeel (AUS) x queen of lions (NZ) (king of kings (IRE))
4
4
15/1
T: Dean Krongold
R: Jordan Childs (60.5)
15/1
5g big brown (USA) x smart arch (AUS) (archway (IRE))
5
5.5
9/1
T: Ms M Lawson
R: Harry Grace (58)
9/1
4g ilovethiscity (AUS) x silkesong (AUS) (commands (AUS))
6
6.7
9/4F
T: M G Price
R: M J Walker (57)
9/4F
4m time thief (AUS) x six o'clock rock (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
7
9.5
Rosti (6)
7/1
T: G Eurell
R: Damien Thornton (60)
7/1
4g snitzel (AUS) x crevice (USA) (gulch (USA))
8
21.5
Flypast (10)
50/1
T: K Hickmott
R: Ryusei Sakai (55.5)
50/1
3g street boss (USA) x fly to win (AUS) (danewin (AUS))
* Nick figures are for Australasia.