Breednet Results

MILDURA - Monday, May 22

Race 1 - Hygain Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:05.97 (35.56)
Prizemoney: $20,000
1
11/4
T: S Fliedner
R: Damien Thornton (58.5)
11/4
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
10/9F
T: Scott Brunton
R: W Egan (58.5)
10/9F
3g magic albert (AUS) x karalee (AUS) (o'reilly (NZ))
3
2.1
5/1
T: Ms J Duncan
R: Ms H McKechnie (56.5)
5/1
4
3.2
7/1
T: T G Williams
R: Ms G Cartwright (54.5)
7/1
5m lago delight (AUS) x natural effects (NZ) (magic of sydney (AUS))
5
4.5
25/1
T: R J Waddell
R: Lucinda Doodt (53.5)
25/1
6
6.2
Go Rev (2)
50/1
T: H W Marsden
R: J Potter (58.5)
50/1
6g diogenes (AUS) x centaloof (NZ) (centaine (AUS))
7
6.7
15/1
T: H W Marsden
R: H Coffey (56.5)
15/1
4m bon hoffa (AUS) x prospector's joy (AUS) (flying spur (AUS))
8
11.5
100/1
T: R J Gard
R: Justin Huxtable (54.5)
100/1
4m town of dragon (AUS) x insomniace (AUS) (gold ace (AUS))
Race 2 - Ladbrokes Odds Boost Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:12.37 (36.40)
Prizemoney: $20,000
1
Melsan (7)
9/2
T: R W Smerdon
R: S Cahill (56)
9/2
3f god's own (AUS) x la rev (AUS) (mr. henrysee (USA))
Winning siblings: Big Four, Humble Power, Miss Reveal,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.4
4/1
T: D K Weir
R: D Yendall (58)
4/1
3g zacinto (GB) x elyzabel (NZ) (kaapstad (NZ))
3
0.5
20/1
T: C V Kelly
R: J Potter (58)
20/1
3g skilled (AUS) x look jonathan (AUS) (armidale (AUS))
4
1.2
5/2F
T: M S Minervini
R: Ms K Bishop (56)
5/2F
3f tickets (AUS) x military band (AUS) (general nediym (AUS))
5
1.6
Ahiga (1)
30/1
T: D I Dodson
R: Justin Huxtable (56)
30/1
3g uncle mo (USA) x lady orio (AUS) (more than ready (USA))
6
3.4
100/1
T: Peter Williams
R: J Keating (56)
100/1
3f hidden dragon (AUS) x jetonova (NZ) (jetball (AUS))
7
4.1
9/1
T: Ms A Richardson
R: W Egan (58)
9/1
3g magic albert (AUS) x bavarian belle (AUS) (clangalang (AUS))
8
4.9
100/1
T: L, D and T Wells
R: P T Holmes (56)
100/1
3f moshe (AUS) x comic opera (AUS) (singspiel (IRE))
9
6.4
12/1
T: D K Weir
R: H Coffey (56)
12/1
3f kaphero (AUS) x our option (AUS) (final card (AUS))
10
7.6
8/1
T: T and K O'Sullivan
R: Ms H McKechnie (56)
8/1
3f uncle mo (USA) x french lace (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
11
9.6
15/2
T: S Fliedner
R: Damien Thornton (58)
15/2
3g reward for effort (AUS) x last minute (AUS) (encosta de lago (AUS))
12
24.6
66/1
T: Ms H Burns
R: Ms C Puls (58)
66/1
Race 3 - Tac Plan Now Home Later Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:25.39 (36.40)
Prizemoney: $20,000
1
20/1
T: S G Padman
R: S Cahill (58.5)
20/1
4g charge forward (AUS) x little flower (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Hussy By Choice, Lughaat, Rosenet,
This nick: 41 runners; 29 winners; 2 SW. Details
2
2.3
20/1
T: Jarrod Robinson
R: J Keating (58.5)
20/1
3g elvstroem (AUS) x swordane (AUS) (dangerous (AUS))
3
2.8
13/2
T: Scott Brunton
R: W Egan (58.5)
13/2
4
2.9
11/8F
T: S Fliedner
R: Damien Thornton (56.5)
11/8F
4m commands (AUS) x villa igea (AUS) (papal power (USA))
5
5.4
40/1
T: A R Coffey
R: H Coffey (56.5)
40/1
3f reward for effort (AUS) x my fashion (AUS) (snippetson (AUS))
6
5.9
12/1
T: D K Weir
R: D Yendall (56.5)
12/1
3f artie schiller (USA) x bombira blue (AUS) (danehill dancer (IRE))
7
6
50/1
T: Samantha Molino
R: Ms K Bishop (56.5)
50/1
4m written tycoon (AUS) x slinky nandina (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
8
6.1
25/1
T: Ms H Burns
R: Ms C Puls (58.5)
25/1
4g stryker (AUS) x majestic harmony (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
6.2
4/1
T: S Morrish
R: Jordan Childs (58.5)
4/1
3g trusting (AUS) x fairy gumnut (AUS) (danasinga (AUS))
10
7.5
12/1
T: T D Kelly
R: Ms H McKechnie (58.5)
12/1
5g testa rossa (AUS) x vestry (AUS) (marscay (AUS))
11
9
14/1
T: S Fliedner
R: Chelsea Hall (52.5)
14/1
2f pluck (USA) x eliane (AUS) (red ransom (USA))
12
12.2
60/1
T: T and K O'Sullivan
R: Jessica Eaton (55.5)
60/1
3g congrats (USA) x quillionaire (NZ) (entrepreneur (GB))
13
12.3
100/1
T: Colette Cooper
R: J Potter (58.5)
100/1
Race 4 - Trentham Estate Mdn Plate (2000m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 2:07.04 (37.08)
Prizemoney: $20,000
1
5/1
T: Matthew Cumani
R: Jordan Childs (56.5)
5/1
4m raise the flag (GB) x etah (NZ) (danasinga (AUS))
Winning siblings: Amuse, Redeemer, Sniper,
This nick: 3 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.3
1/1F
T: D K Weir
R: D Yendall (58.5)
1/1F
3g ladoni (GB) x regal heights (NZ) (zabeel (NZ))
3
4.6
60/1
T: Leslie McDonald
R: B Claridge (58.5)
60/1
5g wadham hill (AUS) x traditional blues (AUS) (traditional means (AUS))
4
4.7
13/2
T: R G Symons
R: Ms H McKechnie (58.5)
13/2
3g hard spun (USA) x dorothy's shoes (USA) (rainbow quest (USA))
5
7.8
100/1
T: S R Turner
R: Justin Huxtable (56.5)
100/1
3g skilled (AUS) x psappha (AUS) (with class (CAN))
6
8.6
100/1
T: Nathan Hobson
R: Ms G Cartwright (56.5)
100/1
3g not a single doubt (AUS) x dazzling gazelle (AUS) (more than ready (USA))
7
9.8
8/1
T: S G Padman
R: S Cahill (56.5)
8/1
8
10.1
30/1
T: C V Kelly
R: Dean Holland (58.5)
30/1
4g redente (AUS) x anglayse (NZ) (beau zam (NZ))
9
11.6
20/1
T: D I Dodson
R: Chelsea Hall (55)
20/1
10
11.8
150/1
T: Ms A Curran
R: Damien Thornton (56.5)
150/1
3f anacheeva (AUS) x tango music (AUS) (palace music (USA))
11
12.1
7/1
T: Patrick Payne
R: H Coffey (56.5)
7/1
3f new approach (IRE) x rare radiance (AUS) (geiger counter (USA))
12
24.1
30/1
T: Shawn Mathrick
R: Juana Andreou (56.5)
30/1
13
44.1
100/1
T: Erin Maher
R: J Keating (56.5)
100/1
3f red arrow (AUS) x charlotte larousse (AUS) (king charlemagne (USA))
Race 5 - Mildura Truck Centre (Bm58) (2000m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 2:06.80 (36.72)
Prizemoney: $16,000
1
9/2
T: D I Dodson
R: Jordan Childs (58)
9/2
4m lookin at lucky (USA) x by any means (NZ) (stravinsky (USA))
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.5
11/2
T: T G Williams
R: Dean Holland (60.5)
11/2
4g mossman (AUS) x marmoso (AUS) (marscay (AUS))
3
2.5
10/1
T: Patrick Payne
R: W Egan (61.5)
10/1
4g sufficient (NZ) x boulevardofdreams (NZ) (daggers drawn (USA))
4
2.6
15/4F
T: S Fliedner
R: H Coffey (60)
15/4F
5g written tycoon (AUS) x vatana (AUS) (maldini (AUS))
5
2.7
12/1
T: Ms K Byrnes
R: S Cahill (56.5)
12/1
4m domesday (AUS) x blume (AUS) (fastnet rock (AUS))
6
3.7
11/1
T: Ms A Shillito
R: Justin Huxtable (60)
11/1
7g golden snake (USA) x dame meghna (AUS) (lord seymour (IRE))
7
4.7
6/1
T: Nathan Hobson
R: D Yendall (61)
6/1
8
4.9
80/1
T: Ms N Bruggemann
R: Ms K Bishop (57)
80/1
5g good journey (USA) x amerigoround (AUS) (hennessy (USA))
9
6.1
100/1
T: A R Coffey
R: Ms H McKechnie (55.5)
100/1
10
6.3
100/1
T: G and K Gooch
R: Lucinda Doodt (53.5)
100/1
4g bernardini (USA) x picture puzzle (USA) (gone west (USA))
11
8.3
50/1
T: Julie Hodder
R: J Potter (58.5)
50/1
5m red arrow (AUS) x rozelle (NZ) (casual lies (USA))
12
9.3
7/1
T: Shawn Mathrick
R: Juana Andreou (57.5)
7/1
5m hold that tiger (USA) x my hoaks (AUS) (manner hill (AUS))
13
12.8
20/1
T: Ms A Curran
R: Damien Thornton (60)
20/1
6g bernardini (USA) x news academy (AUS) (royal academy (USA))
14
12.9
30/1
T: Noel Watson
R: Chelsea Hall (52.5)
30/1
Race 6 - Sunraysia Daily (Bm58) (1000m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 0:59.23 (35.16)
Prizemoney: $16,000
1
Kloss (2)
20/1
T: Leslie McDonald
R: B Claridge (59)
20/1
4m stratum (AUS) x brillante fillette (AUS) (desert king (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
5/1
T: Collin Fletcher
R: W Egan (58)
5/1
3
1.3
5/1
T: T and K O'Sullivan
R: Ms H McKechnie (60)
5/1
4g dash for cash (AUS) x cazzuma (AUS) (umatilla (NZ))
4
1.5
13/4F
T: Nathan Hobson
R: D Yendall (54)
13/4F
4m statue of liberty (USA) x keluca (AUS) (keltrice (AUS))
5
1.8
40/1
T: B A Murray
R: B Vale (56.5)
40/1
5g anton pillar (AUS) x wee miss jack (AUS) (hold that tiger (USA))
6
2.2
9/2
T: Ms K Byrnes
R: Jemma Frew (55)
9/2
4g street boss (USA) x elvsbery (AUS) (elvstroem (AUS))
7
2.4
9/1
T: H W Marsden
R: J Potter (57.5)
9/1
8
3.9
5/1
T: C V Kelly
R: Jordan Childs (58)
5/1
7g god's own (AUS) x red sequin (AUS) (clay hero (AUS))
9
4.1
10/1
T: Nathan Hobson
R: Ms G Cartwright (55)
10/1
5g husson (ARG) x broadway (AUS) (desert prince (IRE))
10
6.1
40/1
T: R J Gard
R: Justin Huxtable (55.5)
40/1
6g purrealist (AUS) x la cimbali (NZ) (justice prevails (AUS))
Race 7 - Euston Club Resort (Bm64) (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:11.07 (35.36)
Prizemoney: $20,000
1
15/2
T: G A O'Brien
R: W Egan (60)
15/2
4g lope de vega (IRE) x fudge delight (AUS) (lago delight (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
10/1
T: Ms A Shillito
R: Justin Huxtable (60)
10/1
5g big brown (USA) x la parfaite (AUS) (dehere (USA))
3
3.8
Alaska (2)
11/1
T: C V Kelly
R: Lucinda Doodt (58.5)
11/1
4
4.7
66/1
T: B A Murray
R: Dean Holland (58)
66/1
5
5.1
2/1F
T: J A McLean
R: Jordan Childs (60)
2/1F
4g equiano (FR) x simply rossa (AUS) (testa rossa (AUS))
6
5.3
7/2
T: A R Coffey
R: H Coffey (59)
7/2
4g bon hoffa (AUS) x ice (AUS) (high rolling (AUS))
7
5.8
25/1
T: T and K O'Sullivan
R: Ms C Puls (58)
25/1
4g sharkbite (AUS) x takook (AUS) (keltrice (AUS))
8
6
80/1
T: Noel Watson
R: Chelsea Hall (57)
80/1
5g floral pegasus (AUS) x ever special (AUS) (palace music (USA))
9
6.2
9/2
T: Dean Krongold
R: Damien Thornton (58)
9/2
4m hard spun (USA) x alrosa (AUS) (bigstone (IRE))
10
7.7
25/1
T: D I Dodson
R: Ms H McKechnie (58.5)
25/1
6m bon hoffa (AUS) x so like silk (AUS) (never undercharge (AUS))
11
9.5
16/1
T: M Cornish and Ms D Gaskin
R: B Vale (58)
16/1
5g dash for cash (AUS) x misura (AUS) (encosta de lago (AUS))
12
14.5
60/1
T: R J Mutimer
R: P T Holmes (56.5)
60/1
4m ad valorem (USA) x golden zen (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
Race 8 - The Bottle - O (Bm58) (1300m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 1:17.82 (37.08)
Prizemoney: $16,000
1
12/1
T: M Cornish and Ms D Gaskin
R: Dean Holland (57)
12/1
5g churchill downs (AUS) x miss boss (AUS) (bellotto (USA))
Winning siblings: Miss Boogie,
This nick: 5 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
4/1
T: D I Dodson
R: Jordan Childs (59.5)
4/1
3
0.5
11/4
T: Colette Cooper
R: J Potter (61.5)
11/4
7g keltrice (AUS) x yamemma (AUS) (molokai prince (AUS))
4
1
4/1
T: S G Padman
R: S Cahill (60.5)
4/1
5g valixir (IRE) x nouvello rossa (AUS) (testa rossa (AUS))
5
1.7
25/1
T: Ms N Bruggemann
R: Ms K Bishop (56)
25/1
5m manhattan rain (AUS) x edge of eternity (AUS) (show a heart (AUS))
6
2.5
5/2F
T: Dean Krongold
R: H Coffey (60.5)
5/2F
4g showcasing (GB) x tantara (NZ) (soviet star (USA))
7
3.7
25/1
T: Noel Watson
R: Chelsea Hall (54)
25/1
6m giacosa (AUS) x strange lady (AUS) (distorted humor (USA))
8
3.9
20/1
T: Nathan Hobson
R: Ms C Puls (56)
20/1
6g dylan thomas (IRE) x shimmy (AUS) (royal academy (USA))
9
4.4
25/1
T: A R Coffey
R: Ms G Cartwright (53)
25/1
5m saxon (AUS) x wungong melody (AUS) (bletchley park (IRE))
10
7.4
50/1
T: S A Clarke
R: Justin Huxtable (54.5)
50/1
4g scaredee cat (NZ) x sandhill belle (AUS) (bel esprit (AUS))
* Nick figures are for Australasia.