Breednet Results

MOE - Sunday, February 19

Race 1 - Dynamic Powder Coaters Mdn (1114m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:06.28 (35.14)
Prizemoney: $20,000
1
7/2
T: C Maher
R: Chris Symons (56)
7/2
3f hard spun (USA) x radha rani (AUS) (delago brom (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
7/1
T: D T O'Brien
R: M J Allen (58)
7/1
3g snitzel (AUS) x inthemix (AUS) (easy rocking (AUS))
3
0.9
13/8F
T: L and T Corstens
R: N Callow (58)
13/8F
3g domesday (AUS) x leveller (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
1.2
8/1
T: E Jusufovic
R: Chris Caserta (54)
8/1
3f hinchinbrook (AUS) x capto (AUS) (octagonal (NZ))
5
2.5
9/2
T: J W Price
R: B Higgins (58)
9/2
3g toorak toff (AUS) x okiato (AUS) (flying spur (AUS))
6
4.2
40/1
T: Mark Stephenson
R: Alan Creighton (56)
40/1
3f red arrow (AUS) x uma quatra (AUS) (umatilla (NZ))
7
6.5
10/1
T: Ms L Gillett
R: Ms N Beriman (56)
10/1
3f ilovethiscity (AUS) x no objection (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
Race 2 - Ata Celebrates 50 Years Mdn (1114m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:06.73 (35.76)
Prizemoney: $20,000
1
5/4F
T: B R Fox
R: B Higgins (58.5)
5/4F
4g kaphero (AUS) x law of logic (AUS) (zeditave (AUS))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.8
25/1
T: R Cluning
R: Chelsea Hall (55)
25/1
4m bon hoffa (AUS) x news academy (AUS) (royal academy (USA))
3
3.6
40/1
T: M Farrugia
R: A Lynch (58.5)
40/1
4
4.5
15/4
T: Peter Gelagotis
R: Chris Symons (58.5)
15/4
4r wanted (AUS) x georgia (AUS) (naturalism (NZ))
5
4.9
10/1
T: D Binaisse
R: R T Tremsal (58.5)
10/1
4g equiano (FR) x stings (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
6
5
16/1
T: L and T Corstens
R: Brooke Sweeney (56)
16/1
5m von costa de hero (AUS) x miss badoura (AUS) (kingston rule (USA))
7
6.7
30/1
T: Adam Bodey
R: Jye McNeil (58.5)
30/1
4g hard spun (USA) x bella strega (AUS) (bianconi (USA))
8
6.8
20/1
T: J F Luttrell
R: Rose Pearson (55.5)
20/1
4g town of dragon (AUS) x port tasha (AUS) (portland pirate (AUS))
9
6.9
9/2
T: N J Harnett
R: N Callow (58.5)
9/2
4g kaphero (AUS) x dazzling firebird (NZ) (stravinsky (USA))
10
7.7
20/1
T: D P Blackshaw
R: Ms N Beriman (58.5)
20/1
Race 3 - Gippsland Motor Group Mdn (1623m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:41.25 (38.12)
Prizemoney: $20,000
1
12/1
T: J T Gunning
R: Chris Symons (56.5)
12/1
4m beneteau (AUS) x triple salchow (AUS) (citidancer (IRE))
Winning siblings: Daymo, Solchow, Truvic,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
15/8F
T: Craig Blackshaw
R: N Callow (58.5)
15/8F
4g foreplay (AUS) x simonova (AUS) (special bond (AUS))
3
2.1
8/1
T: R L Smith
R: J Benbow (58.5)
8/1
6g olympus (AUS) x mel's glory (AUS) (honour and glory (USA))
4
2.2
3/1
T: Jackson Pallot
R: Jye McNeil (58.5)
3/1
5g road to rock (AUS) x vestvagoy (NZ) (victory dance (IRE))
5
4.2
Zama (12)
9/1
T: P G Carey
R: R McLeod (56)
9/1
3f congrats (USA) x willow (AUS) (woodman (USA))
6
4.7
20/1
T: E V Musgrove
R: A Lynch (58.5)
20/1
4g redoute's choice (AUS) x panorama ridge (USA) (empire maker (USA))
7
4.8
40/1
T: K J Fythe
R: Juana Andreou (55)
40/1
3g adam (AUS) x hussana (AUS) (hussonet (USA))
8
4.9
6/1
T: G W McGreal
R: B Werner (58.5)
6/1
4g edenwold (CAN) x snapwood (NZ) (bin ajwaad (IRE))
9
7.4
20/1
T: M Farrugia
R: Chris Caserta (56.5)
20/1
4g vital equine (IRE) x monarquia (AUS) (royal academy (USA))
10
10.9
100/1
T: Troy and John Kilgower
R: Chelsea Hall (57)
100/1
4g elvstroem (AUS) x better toy (AUS) (toy pindarri (NZ))
Race 4 - Gippsland Motor Group (Bm58) (2439m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(5) Time: 2:36.52 (37.68)
Prizemoney: $16,000
1
9/4F
T: J T Gunning
R: B Higgins (58)
9/4F
4g duke of marmalade (IRE) x on par (AUS) (carnegie (IRE))
Winning siblings: Delshay, Easy Tiger, Hyperbole, Prato,
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.3
15/2
T: E V Musgrove
R: R McLeod (60)
15/2
8g darci brahma (NZ) x dominant (NZ) (deputy governor (USA))
2014 NZB Premier Yearling Sale
Vendor: The Oaks Stud
Buyer: Psd$45,000 Res$60,000
2014 NZB Ready To Run Sale
Vendor: Kilmore Farm
Buyer: Psd, Res $40,000
3
2.4
7/2
T: Paul and Tracey Templeton
R: M J Allen (60)
7/2
4g nom du jeu (NZ) x las vegas lass (NZ) (desert king (IRE))
4
2.8
3/1
T: J W Bridgman
R: N Callow (61)
3/1
4g street sense (USA) x marheta (AUS) (al maher (AUS))
5
5.3
7/1
T: C F Butcher
R: Chris Symons (57)
7/1
4g host (CHI) x soorena (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
6.6
12/1
T: G L Payne
R: Tahlia Hope (55)
12/1
4m elvstroem (AUS) x marlee's star (AUS) (canny lad (AUS))
7
9.3
25/1
T: A Rosolini
R: Ms Yoko Ota (54)
25/1
6g shinzig (AUS) x french resistence (AUS) (peintre celebre (USA))
8
9.5
66/1
T: Kelvin Southey
R: Stephen Brown Jnr (57.5)
66/1
6g rakti (GB) x princess of oz (AUS) (starmaker (AUS))
9
12
66/1
T: Todd Balfour
R: Juana Andreou (56)
66/1
10
20
25/1
T: B G Purcell
R: J Benbow (55)
25/1
Race 5 - Monacellars (Bm58) (2439m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(5) Time: 2:36.03 (36.54)
Prizemoney: $16,000
1
4/1
T: Greg Hayes
R: A Lynch (60)
4/1
6g testafiable (AUS) x nancy's gold dream (USA) (valid appeal (USA))
Winning siblings: Beyondagoldendream,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.8
2/1F
T: Richard Laming
R: M J Allen (58)
2/1F
5g face value (AUS) x mesmerising (AUS) (beautiful crown (USA))
3
6.6
8/1
T: Ms M Cid
R: Alan Creighton (57)
8/1
4
7.2
12/1
T: Chris Diplock
R: Ms N Beriman (54.5)
12/1
4m elvstroem (AUS) x hurricane run (AUS) (hurricane sky (AUS))
5
10
80/1
T: E V Musgrove
R: J Benbow (54)
80/1
8g elvstroem (AUS) x mont fay (NZ) (montjeu (IRE))
6
10.1
11/4
T: Margot McDougal
R: Chris Symons (59.5)
11/4
5g sirius slew (CAN) x belinda miss (AUS) (steel heart (NZ))
7
10.2
20/1
T: G M Carson
R: Chris Caserta (52)
20/1
8
12.9
60/1
T: B I Stanaway
R: M Carson (56)
60/1
6g istidaad (USA) x fashion (NZ) (volksraad (GB))
9
15.4
25/1
T: E V Musgrove
R: R McLeod (60)
25/1
10
16.7
9/1
T: Jaymee Cockram
R: B Higgins (61)
9/1
7g yamanin vital (NZ) x ears carol (NZ) (carolingian (AUS))
Race 6 - Nextra Moe Lotto (Bm58) (1114m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(5) Time: 1:07.43 (36.34)
Prizemoney: $16,000
1
5/1
T: L and T Corstens
R: N Callow (58.5)
5/1
4m starcraft (NZ) x shantreusse (AUS) (danehill (USA))
Winning siblings: Startreusse,
This nick: 35 runners; 27 winners; 1 SW. Details
2
1.3
4/1
T: E V Musgrove
R: A Lynch (61)
4/1
6m el hermano (NZ) x penash (NZ) (pentire (GB))
3
2.6
7/1
T: Jackson Pallot
R: Ms N Beriman (55)
7/1
4
3.2
Canova (9)
40/1
T: Jim Cerchi Jnr
R: R McLeod (57)
40/1
5
5.2
6/1
T: Ms A Johnston
R: M J Allen (60)
6/1
3g congrats (USA) x arziki (AUS) (tale of the cat (USA))
6
5.7
15/2
T: Kasey Wilson
R: Chris Symons (59.5)
15/2
4g desert king (IRE) x proven deb (AUS) (proven valour (AUS))
7
6.5
8/1
T: Ms L Shand
R: Chris Caserta (55)
8/1
8
6.7
15/4F
T: Mark Stephenson
R: Alan Creighton (60.5)
15/4F
9
6.8
12/1
T: I R Hutchins
R: Jordan Grob (59)
12/1
6g god's own (AUS) x happen (AUS) (zeditave (AUS))
Race 7 - Stirloch (Bm58) (1623m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(6) Time: 1:41.61 (37.34)
Prizemoney: $16,000
1
8/1
T: Scott Brunton
R: Ms J Payne (54.5)
8/1
4m ready's image (USA) x mrs shine (AUS) (marquetry (USA))
Winning siblings: Confiero, Robust Momentum, Shopping List,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
4/1
T: Rod Grantley
R: N Callow (58)
4/1
3
2.4
15/2
T: Paul and Tracey Templeton
R: M J Allen (57.5)
15/2
8g arazi (USA) x arteo (AUS) (desert style (IRE))
4
3.1
11/8F
T: L and T Corstens
R: Chris Symons (58)
11/8F
4m mossman (AUS) x media storm (AUS) (flying spur (AUS))
5
6.1
11/1
T: Leighton Colgrave
R: Jordan Grob (57.5)
11/1
6
6.2
12/1
T: S Gandy
R: Stephen Brown Jnr (57)
12/1
3f smart missile (AUS) x flushed (AUS) (redding (NZ))
7
6.9
80/1
T: S Reynolds
R: Jye McNeil (56.5)
80/1
8g kempinsky (AUS) x oh joy (AUS) (ark regal (NZ))
8
7.9
Zuhayr (8)
25/1
T: A Rosolini
R: J Benbow (58)
25/1
7g zabeel (NZ) x couriette (USA) (danzig (USA))
9
8.2
150/1
T: Tabitha Cunningham
R: Ms J Da Rose (57.5)
150/1
5m raheeb (AUS) x countess ricardo (AUS) (stargazer (NZ))
10
9.5
40/1
T: R K Beecroft
R: Chris Caserta (53.5)
40/1
7g charge forward (AUS) x chosen option (AUS) (salmon leap (USA))
11
9.7
12/1
T: Wez Hunter
R: Alan Creighton (61)
12/1
3c stratum (AUS) x zipstream (AUS) (distant music (USA))
12
9.8
30/1
T: C F Butcher
R: B Higgins (60)
30/1
Race 8 - Win Network (Bm64) (1214m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(6) Time: 1:14.52 (36.06)
Prizemoney: $20,000
1
13/8F
T: R E Laing
R: N Callow (60.5)
13/8F
Winning siblings: Isla Tristana,
This nick: 6 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
2.5
10/1
T: E V Musgrove
R: A Lynch (60)
10/1
11g desert sun (GB) x lismore (AUS) (chimes square (AUS))
3
3.3
6/1
T: J W Price
R: B Higgins (56.5)
6/1
4m zuberi (AUS) x spinnerina (AUS) (spinning world (USA))
4
3.4
7/1
T: R J Coombes
R: Alan Creighton (56)
7/1
5m keltrice (AUS) x dolphin serenade (AUS) (dolphin street (FR))
5
3.6
11/1
T: R J Stephens
R: B Werner (58.5)
11/1
5g i am invincible (AUS) x somethingbeautiful (AUS) (nuclear freeze (USA))
6
3.7
10/1
T: M Farrugia
R: Chris Symons (56)
10/1
7g soldier's tale (USA) x maple opera (NZ) (st. hilarion (USA))
7
3.9
9/1
T: D K Weir
R: Jye McNeil (56.5)
9/1
3f sebring (AUS) x momentously (AUS) (monashee mountain (USA))
8
4
9/1
T: L and T Corstens
R: Brooke Sweeney (56)
9/1
4m bushranger (IRE) x susie jane (AUS) (king of kings (IRE))
9
4.1
Aagas (2)
50/1
T: Todd Balfour
R: Juana Andreou (58.5)
50/1
5g golden snake (USA) x brindabella (AUS) (bellotto (USA))
10
9.1
25/1
T: Rhiannon Schiffer
R: M J Allen (60.5)
25/1
10g reset (AUS) x belgo (AUS) (marscay (AUS))
* Nick figures are for Australasia.