Breednet Results

MOE - Monday, April 9

Race 1 - Win Network Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:59.20 (34.66)
Prizemoney: $22,000
1
7/4
T: B J McCarthy
R: Ethan Brown (58)
7/4
5m lonhro (AUS) x inscrutable (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Jennevee, Push Pause,
This nick: 34 runners; 29 winners; 2 SW. Details
2
1.3
Sfilza (6)
13/8F
T: R E Laing
R: N Callow (57.5)
13/8F
3f danerich (AUS) x slewsay (AUS) (sirius slew (CAN))
3
3.6
10/1
T: G B Andrews
R: Juana Andreou (56)
10/1
4m magnus (AUS) x counteract (AUS) (geiger counter (USA))
4
3.8
3/1
T: R Cluning
R: Ms N Beriman (57.5)
3/1
3f all american (AUS) x flying hope (AUS) (flying spur (AUS))
5
6
10/1
T: T G Sutherland
R: Mikaela Lawrence (55)
10/1
4m street sense (USA) x gold country (AUS) (timber country (USA))
Race 2 - Colli's Hair Design Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:06.48 (35.66)
Prizemoney: $22,000
1
5/2
T: Chris Calthorpe
R: N Callow (56)
5/2
3f poet's voice (GB) x bella vichy (AUS) (bahamian bounty (GB))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
6/1
T: B A Craven
R: Michael Poy (56.5)
6/1
6g u s ranger (USA) x she's palatable (NZ) (palatable (USA))
3
3.1
7/4F
T: G W Egan
R: J Mott (58.5)
7/4F
5g shinzig (AUS) x cross town traffic (AUS) (secret savings (USA))
4
3.1
100/1
T: Ms A Bennett
R: Lester Grace (56.5)
100/1
5
3.3
14/1
T: G T Jolly
R: Harry Grace (55.5)
14/1
5g excellent art (GB) x huntingdacash (AUS) (dash for cash (AUS))
6
3.5
20/1
T: Mitchell Beer
R: Ms N Beriman (56.5)
20/1
7
3.6
6/1
T: Ms G Johnstone
R: Clayton Douglas (58.5)
6/1
4g astronomer royal (USA) x no other (AUS) (street cry (IRE))
8
4.6
12/1
T: Jim Cerchi Jnr
R: B Park (58.5)
12/1
5g wanted (AUS) x royal magenta (AUS) (royal academy (USA))
9
16.6
Dazolt (2)
60/1
T: B J McCarthy
R: Ethan Brown (58.5)
60/1
4g jet spur (AUS) x count price (AUS) (geiger counter (USA))
Race 3 - Tycass Excavation Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:12.99 (36.46)
Prizemoney: $22,000
1
11/8F
T: R D Griffiths
R: Jye McNeil (57)
11/8F
3f hard spun (USA) x country fable (AUS) (bernardini (USA))
Winning siblings: Fact Or Fable,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
20/1
T: Patrick Keane
R: B Higgins (57)
20/1
3f toorak toff (AUS) x melody d'amour (NZ) (centaine (AUS))
3
0.4
Nanita (6)
20/1
T: Ms J Crompton
R: Patrick Moloney (57)
20/1
4
2.6
12/1
T: Logan McGill
R: Clayton Douglas (57)
12/1
3f domesday (AUS) x my southern bell (NZ) (octagonal (NZ))
5
3.2
60/1
T: Byron Cozamanis
R: J Noonan (57)
60/1
3f stryker (AUS) x tenita mimani (AUS) (tayasu tsuyoshi (JPN))
6
7.4
11/1
T: R E Laing
R: N Callow (57)
11/1
3f danerich (AUS) x characterise (AUS) (stratum (AUS))
7
7.8
100/1
T: Rachael Cunningham
R: Michael Poy (55)
100/1
3f alert (ARG) x splendid tiara (AUS) (beautiful crown (USA))
8
10.3
5/1
T: Michael Whitehouse
R: Nathan Punch (55.5)
5/1
3f husson (ARG) x madison park (AUS) (perugino (USA))
100
0
2/1
T: Henry Dwyer
R: J Mott (57)
2/1
3f written tycoon (AUS) x jive lady (AUS) (distant music (USA))
Race 4 - Nextra Moe Mdn Plate (2050m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 2:08.12 (37.38)
Prizemoney: $22,000
1
7/4F
T: M C Kent
R: N Callow (58)
7/4F
3g azamour (IRE) x press leak (USA) (rock of gibraltar (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
9/2
T: G W Egan
R: J Mott (58)
9/2
3g ilovethiscity (AUS) x zero ice (AUS) (danzero (AUS))
3
4.8
11/4
T: Ebony Tucker
R: Michael Poy (56.5)
11/4
4g danesis (IRE) x jubilant spirit (AUS) (hurricane sky (AUS))
4
7
Ingenue (10)
150/1
T: Chris Calthorpe
R: Chris Caserta (56)
150/1
3f phenomenons (AUS) x bubs (NZ) (rossini (USA))
5
7.7
9/1
T: Kelvin Southey
R: J Noonan (58)
9/1
3g anacheeva (AUS) x princess of oz (AUS) (starmaker (AUS))
6
8
15/4
T: Greg Hayes
R: Ms N Beriman (58)
15/4
3g pierro (AUS) x with love (AUS) (favorite trick (USA))
7
9.2
50/1
T: R W Harrison
R: C Quilty (56.5)
50/1
4m bel esprit (AUS) x apalachicola (AUS) (noalcoholic (FR))
8
17.2
20/1
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (56)
20/1
3f tavistock (NZ) x pierian (NZ) (montjeu (IRE))
9
19.4
100/1
T: Ms K Hill
R: B Higgins (58.5)
100/1
6g zariz (AUS) x miss ebony (AUS) (sir laurence (NZ))
10
34.4
300/1
T: Tim Hughes
R: Ms G Cartwright (56.5)
300/1
3g hussonet (USA) x origami miss (AUS) (helissio (FR))
Race 5 - Butchers On George (Bm58) (1600m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:38.95 (36.08)
Prizemoney: $18,000
1
8/1
T: D J McCarthy
R: Ms G Cartwright (60.5)
8/1
6g written tycoon (AUS) x stay in honour (AUS) (honours list (IRE))
Winning siblings: Just Orm, Letitrippotatochip,
This nick: 20 runners; 15 winners; 1 SW. Details
2
0.2
7/2
T: Byron Cozamanis
R: Chris Caserta (59.5)
7/2
3
1.5
15/1
T: L M Childs
R: Michael Poy (57.5)
15/1
5g widden valley (AUS) x rimmel (AUS) (big tram (NZ))
4
1.6
3/1F
T: C Maher and D Eustace
R: Zac Spain (59)
3/1F
5
2.4
25/1
T: Anthony Freedman
R: M Aitken (57)
25/1
3g high chaparral (IRE) x moussaieff (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
3.1
7/2
T: Ms A Bennett
R: Nathan Punch (56)
7/2
7
3.3
20/1
T: C G Murray
R: Chelsea Hall (54.5)
20/1
7m moscow ballet (IRE) x daam lies (AUS) (mukddaam (USA))
8
11.3
9/2
T: Luke Oliver
R: Harry Grace (60.5)
9/2
6g masked assassin (AUS) x quiet fun (AUS) (honours list (IRE))
9
19.3
16/1
T: G W Browney
R: Liam Riordan (57)
16/1
4g so you think (NZ) x my chestnut girl (USA) (horse chestnut (SAF))
Race 6 - Crackerjack Commun. (Bm58) (1000m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 0:59.99 (35.26)
Prizemoney: $18,000
1
9/2
T: Grant Kluske
R: Clayton Douglas (59.5)
9/2
5m turffontein (AUS) x lominata (AUS) (esperero (USA))
Winning siblings: Corcovado, Surpass Natural,
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
16/1
T: R J Besanko
R: B Higgins (58.5)
16/1
3
1.2
7/1
T: I R Hutchins
R: Patrick Moloney (56)
7/1
8g estambul (ARG) x queen falvelon (AUS) (falvelon (AUS))
4
1.3
3/1
T: N J Harnett
R: R McLeod (60)
3/1
11g pins (AUS) x anza belle (NZ) (centaine (AUS))
5
4.2
25/1
T: T Kilgower
R: Nathan Punch (52.5)
25/1
10g happy giggle (AUS) x dream till dawn (AUS) (night shift (USA))
6
4.3
10/9F
T: M G Price
R: Ms G Cartwright (57.5)
10/9F
3f star witness (AUS) x bella moxie (AUS) (el moxie (USA))
7
6.3
Ragtime (10)
150/1
T: N T Robb
R: Jacques Luxe (54)
150/1
7m benicio (AUS) x evil sisters (NZ) (stravinsky (USA))
8
7.8
20/1
T: G A Osborne
R: Mikaela Lawrence (54.5)
20/1
5g floral pegasus (AUS) x snacking (AUS) (bletchley park (IRE))
Race 7 - Changing Seasons Hcp (C1) (2050m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 2:07.64 (36.42)
Prizemoney: $20,000
1
7/4
T: D K Weir
R: J Mott (57.5)
7/4
3f so you think (NZ) x leica ding (AUS) (redding (NZ))
Winning siblings: Right You Are,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.4
11/2
T: Peter Gelagotis
R: R McLeod (59)
11/2
4g castledale (IRE) x hot 'n' moss (NZ) (strategic image (AUS))
3
1.7
11/8F
T: Shawn Mathrick
R: N Callow (60)
11/8F
3g all too hard (AUS) x wood lane (IRE) (sadler's wells (USA))
4
5.4
16/1
T: R E Laing
R: Lester Grace (55)
16/1
4g denman (AUS) x temair (AUS) (song of tara (IRE))
5
7.1
150/1
T: E V Musgrove
R: Ms N Beriman (54)
150/1
8g high chaparral (IRE) x the lions roar (NZ) (western symphony (USA))
6
7.2
40/1
T: C F Butcher
R: Nathan Punch (52.5)
40/1
5g host (CHI) x soorena (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
7.7
40/1
T: C G Murray
R: Ms G Cartwright (55.5)
40/1
5g statue of liberty (USA) x export lady (AUS) (export price (FR))
8
8
25/1
T: A L Douch
R: Chris Caserta (54)
25/1
5m reward for effort (AUS) x encargo (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
10
25/1
T: Anthony Freedman
R: Jye McNeil (56.5)
25/1
3f so you think (NZ) x quantum leap (AUS) (regal classic (CAN))
10
25
14/1
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (58.5)
14/1
3g ocean park (NZ) x best of all (GER) (dylan thomas (IRE))
Race 8 - Moe Optical (Bm58) (1200m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:13.08 (36.84)
Prizemoney: $18,000
1
9/2
T: Anthony Freedman
R: Jye McNeil (60)
9/2
3g choisir (AUS) x it's all right (AUS) (general nediym (AUS))
This nick: 15 runners; 9 winners; 0 SW. Details
2
0.3
20/1
T: R Cluning
R: Ms N Beriman (54.5)
20/1
5m bushranger (IRE) x susie jane (AUS) (king of kings (IRE))
3
1.6
13/2
T: J F Moloney
R: Chelsea Hall (57.5)
13/2
4m equiano (FR) x portline (AUS) (portland pirate (AUS))
4
1.8
40/1
T: Ms A Bennett
R: J Mott (58.5)
40/1
6g u s ranger (USA) x chichen itza (NZ) (kaapstad (NZ))
5
3.1
30/1
T: Michelle Huddart
R: M Aitken (57)
30/1
7g gallant guru (AUS) x personal column (NZ) (personal escort (USA))
6
3.3
Aluf (3)
3/1
T: Jamie Edwards
R: N Callow (61)
3/1
4g moshe (AUS) x cazzuma (AUS) (umatilla (NZ))
7
3.5
100/1
T: T Kilgower
R: Chris Caserta (54)
100/1
7g tale of the cat (USA) x aver (AUS) (bubble gum fellow (JPN))
8
3.7
11/1
T: L Xuereb
R: Liam Riordan (58.5)
11/1
9
3.9
100/1
T: T Kilgower
R: Nathan Punch (52.5)
100/1
4m seventh reason (AUS) x umasari (AUS) (umatilla (NZ))
10
4.1
40/1
T: Ms C Martindale
R: B Higgins (60.5)
40/1
4g captain gerrard (IRE) x magic benbara (AUS) (king of kings (IRE))
11
5.1
11/4F
T: R E Laing
R: Harry Grace (58.5)
11/4F
3g snitzel (AUS) x for your eyes only (AUS) (bletchley park (IRE))
12
6.1
11/2
T: D J Walkley
R: Ms G Cartwright (60)
11/2
10g gallo di ferro (USA) x warts and all (AUS) (john's hero (AUS))
13
12.1
150/1
T: N T Robb
R: Mikaela Lawrence (51)
150/1
6g mossman (AUS) x hyperinflation (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
* Nick figures are for Australasia.