Breednet Results

MOONEE VALLEY - Saturday, August 20

Race 1 - Rangedale (Bm96) (2500m)
Class: Benchmark 96 Track: Soft(6) Time: 2:40.91 (38.90)
Prizemoney: $80,000
1
14/1
T: Richard Laming
R: C Newitt (54)
14/1
7g danehill dancer (IRE) x akuna bay (USA) (mr. prospector (USA))
This nick: 5 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
5/4F
T: D K Weir
R: Craig Williams (55)
5/4F
7g seul amour (NZ) x willisa (AUS) (vite cheval (NZ))
3
6.8
8/1
T: M C Kent
R: M J Walker (54)
8/1
6m alamosa (NZ) x russian (USA) (tribunal (USA))
4
12.3
9/2
T: T and K O'Sullivan
R: L Currie (54)
9/2
5
14.1
5/2
T: D K Weir
R: Beau Mertens (59)
5/2
7h singspiel (IRE) x first (GB) (highest honor (FR))
6
15.1
150/1
T: M A Bell
R: Ms J Cameron (54)
150/1
Race 2 - Skm Recycling (Bm78) (1600m)
Class: Benchmark 78 Track: Soft(6) Time: 1:38.86 (36.52)
Prizemoney: $60,000
1
11/4F
T: R W Smerdon
R: D Dunn (54.5)
11/4F
6g grand reve (AUS) x dream lady (AUS) (testa rossa (AUS))
Winning siblings: Hurry Up Harry,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
2.3
10/1
T: R F Cameron
R: Damian Lane (55)
10/1
6g authorized (IRE) x pyramid girl (AUS) (brief truce (USA))
3
2.8
6/1
T: Lee and Anthony Freedman
R: Beau Mertens (54)
6/1
5g medaglia d'oro (USA) x magestique (AUS) (giant's causeway (USA))
4
3.6
11/2
T: C J Waller
R: M J Walker (59)
11/2
5m pins (AUS) x grande ballare (AUS) (giant's causeway (USA))
5
4.9
7/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (58.5)
7/1
6g arch (USA) x zappeuse (USA) (kingmambo (USA))
6
5
7/1
T: D K Weir
R: Jordan Childs (57)
7/1
5g shamardal (USA) x ratukidul (FR) (danehill (USA))
7
7
Lahqa (3)
13/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Dylan Dunn (57)
13/2
4m stratum (AUS) x sky risks (FR) (take risks (FR))
8
17
9/1
T: L and T Corstens
R: D Oliver (59)
9/1
6g amalfi (NZ) x i'm alice (AUS) (flying spur (AUS))
Race 3 - Dr Sheahan (Bm90) (1200m)
Class: Benchmark 90 Track: Soft(6) Time: 1:13.01 (36.74)
Prizemoney: $70,000
1
6/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Damian Lane (56.5)
6/1
4m sebring (AUS) x polska (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Seaburge, Toyetic, Waltzing Wodka,
This nick: 74 runners; 46 winners; 5 SW. Details
2
0.5
8/1
T: Henry Dwyer
R: Chris Symons (54)
8/1
5m econsul (NZ) x simply the best (NZ) (kingdom bay (NZ))
4
1.2
7/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Craig Williams (54)
7/1
5
1.4
7/2F
T: D K Weir
R: B Rawiller (57.5)
7/2F
5m fastnet rock (AUS) x rock diva (AUS) (woodman (USA))
6
1.5
15/4
T: C J Waller
R: B Melham (57.5)
15/4
7
2.5
16/1
T: R W Smerdon
R: Regan Bayliss (54.5)
16/1
6m rock of gibraltar (IRE) x sky cat (AUS) (giant's causeway (USA))
8
8.5
15/2
T: Mitchell Freedman
R: Jake Bayliss (52)
15/2
9
8.7
20/1
T: R W Smerdon
R: Ben Thompson (52)
20/1
5m bernardini (USA) x dawn almighty (AUS) (danehill (USA))
10
19.7
20/1
T: M J Mehegan
R: Ms J Payne (51)
20/1
4m king of prussia (AUS) x miss eileen (AUS) (lion hunter (AUS))
Race 4 - Cleanaway Plate (1200m)
Class: Open Track: Soft(6) Time: 1:13.37 (35.55)
Prizemoney: $80,000
1
11/2
T: L and T Corstens
R: S W Arnold (56.5)
11/2
3f bel esprit (AUS) x amoroso (AUS) (revoque (IRE))
Winning siblings: Andaz, Arinosa, Onerous,
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.1
8/1
T: Henry Dwyer
R: Craig Williams (55)
8/1
3f stratum (AUS) x tan tat de lago (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
1.4
4/1
T: R W Smerdon
R: Nicholas Hall (55)
4/1
3f sebring (AUS) x tigress lily (AUS) (snitzel (AUS))
2019 Inglis Classic Yearling Sale
$120,000
Vendor: Widden Stud, Widden Valley
Buyer: Orbis Bloodstock Pty Ltd
4
1.5
Zamzam (1)
9/4F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Damian Lane (56.5)
9/4F
5
3.3
10/1
T: M G Price
R: C Newitt (55)
10/1
3f magnus (AUS) x tristabeel (AUS) (zabeel (NZ))
6
3.5
80/1
T: S J Webb
R: M J Walker (55)
80/1
7
5.3
6/1
T: M M Laurie
R: B Melham (55)
6/1
3f ilovethiscity (AUS) x moondreamer (IRE) (danehill (USA))
8
6.6
Dezuri (11)
66/1
T: S J Webb
R: L Currie (55)
66/1
3f denman (AUS) x delovely (AUS) (canny lad (AUS))
9
9.6
9/1
T: Ms W Kelly
R: D Oliver (55)
9/1
3f street boss (USA) x monkey see (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
Race 5 - Essendon Nissan McKenzie Stks (1200m) LR
Class: Open Track: Soft(6) Time: 1:12.68 (35.68)
Prizemoney: $120,000
1
5/4F
T: D K Weir
R: D Yendall (55)
5/4F
3c dream ahead (USA) x la bella rose (AUS) (shamardal (USA))
Winning siblings: The Felon,
This nick: 4 runners; 4 winners; 2 SW. Details
2
1
7/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: L Currie (55)
7/2
3
2.8
9/2
T: C Maher
R: Nicholas Hall (56.5)
9/2
4
5.8
20/1
T: L and T Corstens
R: D Dunn (55)
20/1
3c master of design (AUS) x pimento (AUS) (royal academy (USA))
5
6.6
4/1
T: D T O'Brien
R: D Oliver (55)
4/1
3c stratum (AUS) x sprung (USA) (grand slam (USA))
6
8.1
40/1
T: R E Laing
R: K Forrester (55)
40/1
3c canford cliffs (IRE) x sorenstam (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
20.1
40/1
T: M G Price
R: C Newitt (55)
40/1
3c exceed and excel (AUS) x canyonville (NZ) (black minnaloushe (USA))
Race 6 - Mayoral Charity Community Hcp (2040m)
Class: Open Track: Soft(6) Time: 2:07.45 (37.42)
Prizemoney: $90,000
1
11/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (55.5)
11/2
7g new approach (IRE) x daring aim (GB) (daylami (IRE))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
15/4F
T: M Ellerton and S Zahra
R: Ben Thompson (53.5)
15/4F
7g pins (AUS) x zarvana (NZ) (zabeel (NZ))
3
1
4/1
T: M G Price
R: Jye McNeil (52.5)
4/1
5m commands (AUS) x paris tryst (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
4
2.5
11/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Chris Symons (54)
11/1
5
2.9
7/1
T: M D Moroney
R: Jake Bayliss (53)
7/1
7g pins (AUS) x stanica (NZ) (zabeel (NZ))
6
6.2
9/2
T: D K Weir
R: Craig Williams (55.5)
9/2
7g denon (USA) x four kisses (AUS) (danehill dancer (IRE))
7
8.2
11/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (53.5)
11/2
8
9.5
16/1
T: D K Weir
R: D Yendall (54)
16/1
7g aussie rules (USA) x tibouchina (IRE) (daylami (IRE))
9
9.7
66/1
T: R W Smerdon
R: D Dunn (54)
66/1
7g bernardini (USA) x eliza dane (AUS) (danehill (USA))
Race 7 - Westar Trucks Isuzu Hcp (1500m)
Class: Open Track: Soft(6) Time: 1:31.34 (36.90)
Prizemoney: $90,000
1
13/2
T: D K Weir
R: Jordan Childs (55.5)
13/2
7g clangalang (AUS) x florian (AUS) (aliocha (USA))
Winning siblings: Destiny's Girl, Wardell, Written Notes,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
3
9/10F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: D Dunn (54)
9/10F
5g oasis dream (GB) x plante rare (IRE) (giant's causeway (USA))
3
3.2
25/1
T: D K Weir
R: D Yendall (54)
25/1
5g shirocco (GER) x missy dancer (GB) (shareef dancer (USA))
4
4.5
8/1
T: M G Price
R: Beau Mertens (52.5)
8/1
7g hussonet (USA) x olympic halo (AUS) (danzero (AUS))
5
4.9
8/1
T: T and K O'Sullivan
R: L Currie (54)
8/1
6g churchill downs (AUS) x song dynasty (AUS) (unbridled's song (USA))
6
5
20/1
T: Aaron Purcell
R: D Oliver (56)
20/1
6g adlerflug (GER) x swish (GER) (monsun (GER))
7
5.8
66/1
T: D K Weir
R: Craig Williams (54)
66/1
7m zabeel (NZ) x princess quillo (AUS) (zoffany (USA))
8
6
8/1
T: Robert Hickmott
R: Katelyn Mallyon (57)
8/1
7g dansili (GB) x moonstone (GB) (dalakhani (IRE))
9
9
15/1
T: C Maher
R: M J Walker (54)
15/1
5g darci brahma (NZ) x upstaged (AUS) (in the wings (GB))
10
34
40/1
T: T J Hughes Jnr
R: Ben Thompson (52)
40/1
5g nicconi (AUS) x dressed to impress (AUS) (turtle island (IRE))
Race 8 - 1print Carlyon Stakes (1000m) LR
Class: Open Track: Soft(5) Time: 0:59.82 (35.02)
Prizemoney: $120,000
1
15/8F
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (57)
15/8F
4m lonhro (AUS) x dancing heather (AUS) (danzero (AUS))
Winning siblings: Dalaalaat, Hill Of Grange, Tessneem,
This nick: 13 runners; 10 winners; 2 SW. Details
2
0.5
Viddora (14)
9/2
T: Lloyd Kennewell
R: J Bowditch (55)
9/2
3
1.5
8/1
T: E Jusufovic
R: C Newitt (56)
8/1
4
2.5
12/1
T: A J Vasil
R: A Mallyon (56)
12/1
9g brief truce (USA) x general resolve (AUS) (general nediym (AUS))
5
3.3
50/1
T: Russell Osborne
R: Jye McNeil (54)
50/1
7m hillman (AUS) x lion's kiss (AUS) (lion cavern (USA))
6
3.4
9/1
T: R W Smerdon
R: Nicholas Hall (55)
9/1
7
4.2
Shiraz (1)
4/1
T: Tony McEvoy
R: L Currie (58)
4/1
7g zariz (AUS) x moville slipper (AUS) (moville dancer (AUS))
8
6
25/1
T: Ms L Tolson and Ms L Proctor
R: M J Walker (57)
25/1
4h star witness (AUS) x sprung (USA) (grand slam (USA))
9
6.8
Iconic (4)
30/1
T: Mark Riley
R: S Baster (57)
30/1
6g bel esprit (AUS) x danavia (AUS) (danehill (USA))
10
9.3
20/1
T: S McKee and E Chippendale
R: D Dunn (58)
20/1
5h swiss ace (AUS) x derrydane (NZ) (danehill (USA))
Race 9 - William Hill (Bm90) (1200m)
Class: Benchmark 90 Track: Soft(5) Time: 1:12.63 (37.34)
Prizemoney: $70,000
1
16/1
T: Ms L Tolson and Ms L Proctor
R: M J Walker (54.5)
16/1
5g magic albert (AUS) x saucy tales (NZ) (tale of the cat (USA))
Winning siblings: Bustaringer,
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
3
0.2
7/1
T: D K Weir
R: D Yendall (56)
7/1
4h sebring (AUS) x soleil royale (AUS) (french deputy (USA))
4
0.3
20/1
T: Ms C Heffernan
R: S Baster (56)
20/1
7g danerich (AUS) x stage crossing (AUS) (lacryma cristi (IRE))
5
1.8
Magicus (18)
9/4F
T: C J Waller
R: Craig Williams (54)
9/4F
6
1.9
9/1
T: D K Weir
R: Nicholas Hall (57.5)
9/1
7g magnus (AUS) x vain hill (AUS) (danehill (USA))
7
2
14/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (60)
14/1
5g wanted (AUS) x hard rider (NZ) (maroof (USA))
8
2.2
14/1
T: M G Price
R: Beau Mertens (58)
14/1
9g choisir (AUS) x la bella dame (AUS) (royal academy (USA))
9
3
Runsati (15)
15/2
T: Bryan Maher
R: Ben Thompson (53)
15/2
6g churchill downs (AUS) x osati (IRE) (octagonal (NZ))
10
3.1
Solsay (7)
100/1
T: K G McCartin
R: Jake Bayliss (56)
100/1
9g mosayter (USA) x fimdal (AUS) (fimiston (AUS))
11
3.5
20/1
T: Andrew Noblet
R: Dylan Dunn (59)
20/1
7g excites (AUS) x famous painter (AUS) (peintre celebre (USA))
12
4.3
Shaf (6)
8/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (57)
8/1
5g wanted (AUS) x jade diva (AUS) (jade robbery (USA))
13
11.3
40/1
T: C Maher
R: Jordan Childs (58.5)
40/1
7g hard spun (USA) x romalpa (AUS) (last tycoon (IRE))
* Nick figures are for Australasia.