Breednet Results

MOONEE VALLEY - Friday, December 7

Race 1 - Opus Group Plate (1000m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 0:58.25 (33.81)
Prizemoney: $40,000
1
10/1
T: D T O'Brien
R: D Oliver (57)
10/1
2f sebring (AUS) x leone chiara (AUS) (lion hunter (AUS))
This nick: 4 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.3
13/4
T: Matthew Cumani
R: Jordan Childs (57)
13/4
2f choisir (AUS) x calcatta (AUS) (tale of the cat (USA))
3
1.8
10/1
T: T Busuttin and N Young
R: Ben Allen (57)
10/1
4
2.1
7/4F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Craig Williams (57)
7/4F
2f per incanto (USA) x maraaseem (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
3.6
5/1
T: P and P Snowden
R: B Melham (57)
5/1
6
8.1
Aten (1)
15/2
T: Tony McEvoy
R: L Currie (57)
15/2
2f fighting sun (AUS) x somethin' leicajem (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
7
9.1
16/1
T: Anthony Freedman
R: Jye McNeil (57)
16/1
2f more than ready (USA) x elfina (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
11.3
30/1
T: John McArdle
R: J Mott (57)
30/1
Race 2 - Dynamic Welding (Bm64) (1500m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:31.06 (36.15)
Prizemoney: $40,000
1
5/2F
T: D K Weir
R: John Allen (60)
5/2F
3c declaration of war (USA) x kristeva (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Bumgarner,
This nick: 8 runners; 8 winners; 2 SW. Details
2
0.3
11/4
T: D R Brideoake
R: L Currie (59.5)
11/4
3c street boss (USA) x revives (AUS) (commands (AUS))
3
2.1
3/1
T: R D Griffiths
R: Ms L J Meech (59)
3/1
3c snitzel (AUS) x royal glow (AUS) (king's best (USA))
4
3.3
12/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damien Thornton (57)
12/1
3f sebring (AUS) x kulgrinda (AUS) (exceed and excel (AUS))
5
3.8
8/1
T: S V Brown
R: B Melham (57)
8/1
3f bel esprit (AUS) x dish (AUS) (more than ready (USA))
6
8.8
15/2
T: Jerome Hunter
R: Ethan Brown (56)
15/2
3f epaulette (AUS) x melted (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
18.8
Bromes (1)
25/1
T: J F Moloney
R: Patrick Moloney (60)
25/1
3g big brown (USA) x mesmerize me (AUS) (al maher (AUS))
Race 3 - Msc Signs Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:10.42 (34.23)
Prizemoney: $30,000
1
Sora (12)
11/4
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Fred W Kersley (53)
11/4
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
2.3
Plenty (6)
8/1
T: C J Waller
R: B Melham (57)
8/1
3g zoustar (AUS) x ubiquity (AUS) (hurricane sky (AUS))
3
4.1
9/4
T: L and T Corstens
R: S Baster (55)
9/4
3f foxwedge (AUS) x bella vedera (AUS) (secret savings (USA))
4
6.5
30/1
T: Brent Stanley
R: Craig Williams (56.5)
30/1
4m savabeel (AUS) x treasure the cross (IRE) (cape cross (IRE))
5
7
30/1
T: P J Sullivan
R: Tahlia Hope (53.5)
30/1
5m stratum (AUS) x alisa free (AUS) (favorite trick (USA))
6
9
15/8F
T: R D Griffiths
R: Jye McNeil (55)
15/8F
3f hinchinbrook (AUS) x angel of avalon (AUS) (tale of the cat (USA))
7
9.7
100/1
T: Tim Hughes
R: Aaron Mitchell (58.5)
100/1
4g tavistock (NZ) x shartiz (NZ) (centaine (AUS))
8
9.8
20/1
T: Robert Hickmott
R: Lachlan King (55.5)
20/1
9
11.8
Donald (5)
66/1
T: Ms D Wynne
R: Ms S Wynne (57)
66/1
3g benfica (AUS) x terrera (AUS) (intergaze (AUS))
10
12.6
100/1
T: Nathan Hobson
R: Chelsea Macfarlane (55.5)
100/1
5g torch relay (AUS) x gold stream (AUS) (elvstroem (AUS))
Race 4 - Daemco (Bm64) (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:38.96 (34.24)
Prizemoney: $40,000
1
15/1
T: Robert Kingston
R: Jessica Eaton (56.5)
15/1
4m excelebration (IRE) x vereza (NZ) (zabeel (NZ))
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.1
5/1
T: Matthew Brown
R: Chelsea Macfarlane (55.5)
5/1
4m moshe (AUS) x waikato cat (NZ) (scaredee cat (NZ))
3
0.3
Kaimu (10)
5/1
T: Brent Stanley
R: B Melham (58)
5/1
4m medaglia d'oro (USA) x kaimana (USA) (tale of the cat (USA))
4
2.5
11/2
T: N A Blackiston
R: J Bowditch (57.5)
11/2
4m savabeel (AUS) x lightning spur (AUS) (flying spur (AUS))
5
2.9
20/1
T: Archie Alexander
R: Lucinda Doodt (57)
20/1
4m snitzel (AUS) x game serena (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
3.2
15/4F
T: D K Weir
R: John Allen (59)
15/4F
4m symboli kris s (USA) x mejiro audrey (JPN) (special week (JPN))
7
3.3
7/1
T: Declan Maher
R: Craig Williams (58.5)
7/1
4m ad valorem (USA) x petitions (AUS) (canny lad (AUS))
8
3.4
10/1
T: D T O'Brien
R: D Oliver (58.5)
10/1
4m o'reilly (NZ) x splitsecond (NZ) (pins (AUS))
9
4.4
5/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Fred W Kersley (57.5)
5/1
4m sebring (AUS) x earthsea (FR) (machiavellian (USA))
10
5.7
40/1
T: D J McCarthy
R: Tahlia Hope (57)
40/1
Race 5 - Ladbrokes 55 Second Chall-Bm64 (955m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 0:55.43 (33.85)
Prizemoney: $55,000
1
12/1
T: Chris Diplock
R: Chris Caserta (57)
12/1
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
7/2
T: T J Hughes Jnr
R: Patrick Moloney (59)
7/2
4g magnus (AUS) x dux of the class (AUS) (royal academy (USA))
3
0.5
5/4F
T: John McArdle
R: J Mott (57)
5/4F
3f squamosa (AUS) x bianslick (AUS) (bianconi (USA))
4
1
Kapara (3)
16/1
T: Ms M Croston
R: J Maskiell (60)
16/1
5g kaphero (AUS) x arcamah (AUS) (mukaddamah (USA))
5
1.2
15/2
T: Nathan Hobson
R: Chelsea Macfarlane (61.5)
15/2
6
3.4
Shir (6)
6/1
T: D T O'Brien
R: D Oliver (59)
6/1
4g sepoy (AUS) x leone chiara (AUS) (lion hunter (AUS))
7
3.6
40/1
T: Matthew Brown
R: Nathan Punch (53)
40/1
7m reset (AUS) x ginspiel (AUS) (singspiel (IRE))
8
5.1
20/1
T: K L Corstens
R: Chelsea Hall (57.5)
20/1
9
6.6
20/1
T: Ms A Macpherson
R: Lachlan King (55)
20/1
5m helmet (AUS) x raid (NZ) (pins (AUS))
Race 6 - Premiair (Bm70) (1200m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 1:10.04 (34.43)
Prizemoney: $50,000
1
15/8F
T: Ms K Edwards
R: Craig Williams (58)
15/8F
4g castledale (IRE) x run roxy run (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
Winning siblings: Ethan Rom,
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
3.3
40/1
T: P A Preusker
R: Jordan Childs (58)
40/1
3
4.1
20/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Fred W Kersley (59)
20/1
5g smart missile (AUS) x jannah (AUS) (carnegie (IRE))
4
4.2
Goethe (7)
20/1
T: M C Kent
R: Ethan Brown (58)
20/1
5g bel esprit (AUS) x solarco (AUS) (desert sun (GB))
5
4.3
13/4
T: Brent Stanley
R: Ms G Cartwright (57.5)
13/4
5g so you think (NZ) x professionelle (NZ) (centaine (AUS))
6
4.4
20/1
T: P A Chow
R: Lachlan King (56.5)
20/1
6g written tycoon (AUS) x martina star (AUS) (bletchencore (AUS))
7
6.4
9/2
T: M, W and J Hawkes
R: D Oliver (59)
9/2
8
6.8
12/1
T: Matthew Smith
R: John Allen (61)
12/1
9
7
30/1
T: W F Francis and G Kent
R: Liam Riordan (57)
30/1
5g husson (ARG) x aadelaidee (AUS) (keltrice (AUS))
10
8
Bolek (10)
15/2
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (58.5)
15/2
4g swift alliance (AUS) x dal dal (AUS) (encosta de lago (AUS))
11
8.4
30/1
T: M M Laurie
R: M J Dee (58)
30/1
4g equiano (FR) x silkstone special (AUS) (special bond (AUS))
Race 7 - Ascend Sales Trophies (Bm70) (1200m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 1:10.35 (34.68)
Prizemoney: $50,000
1
2/1F
T: L and T Corstens
R: Dylan Dunn (58)
2/1F
4m high chaparral (IRE) x divine secret (AUS) (thunder gulch (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.2
2/1
T: Lee and Shannon Hope
R: Jye McNeil (55)
2/1
3f exceed and excel (AUS) x our golden dream (USA) (medaglia d'oro (USA))
3
1.5
8/1
T: D K Weir
R: John Allen (58)
8/1
4m redoute's choice (AUS) x deposition (AUS) (mr. innocent (AUS))
4
1.6
10/1
T: S A Dwyer
R: Ms N Beriman (59.5)
10/1
5m savabeel (AUS) x madam marju (NZ) (marju (IRE))
5
1.8
10/1
T: Matthew Cumani
R: D Oliver (57.5)
10/1
4m reward for effort (AUS) x lady la bend (AUS) (refuse to bend (IRE))
6
2.6
8/1
T: Luke Oliver
R: B Melham (57.5)
8/1
7
2.7
Ensuing (10)
40/1
T: Andrew Noblet
R: D W Stackhouse (57)
40/1
6m street sense (USA) x subsequential (AUS) (second empire (IRE))
8
7.4
25/1
T: G A Osborne
R: Ms L J Meech (59.5)
25/1
5m real saga (AUS) x klairzero (AUS) (danzero (AUS))
9
7.6
20/1
T: M T Quadara
R: J Baldock (60.5)
20/1
4m danerich (AUS) x all stitched up (AUS) (fuji kiseki (JPN))
Race 8 - Coast To Coast (Bm70) (2040m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 2:06.17 (35.99)
Prizemoney: $50,000
1
60/1
T: G A Daffy
R: Ethan Brown (57.5)
60/1
7m lago delight (AUS) x annamalia (AUS) (lacryma cristi (IRE))
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1
4/1
T: D T O'Brien
R: Craig Williams (58)
4/1
4m savabeel (AUS) x lego (NZ) (o'reilly (NZ))
3
2
3/1F
T: M G Price
R: Lachlan King (57.5)
3/1F
4m fastnet rock (AUS) x palacio de cristal (AUS) (encosta de lago (AUS))
2019 MM Gold Coast Yearling Sale
Vendor: Baramul Stud Widden Valley NSW
Buyer: Psd $240000 Res $250000
2021 MM March Online Sale
$13,000
4
2.7
9/1
T: Rachael Cunningham
R: Ben Allen (56.5)
9/1
5
4.5
10/1
T: M Cornish and Ms D Gaskin
R: Dean Holland (55)
10/1
5m high chaparral (IRE) x suppose (USA) (danehill (USA))
6
5.5
8/1
T: G M Begg
R: Damien Thornton (55)
8/1
4m americain (USA) x lunar lights (AUS) (bianconi (USA))
7
6.2
16/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: S Baster (59.5)
16/1
8
6.3
15/2
T: Jody Thompson
R: Jye McNeil (58.5)
15/2
9
7.1
30/1
T: Robert Kingston
R: J Noonan (55.5)
30/1
5m sepoy (AUS) x red rioja (IRE) (king's theatre (IRE))
10
9.8
20/1
T: K M Keys
R: L Currie (57)
20/1
4m all too hard (AUS) x jewelled (NZ) (zabeel (NZ))
11
13.8
Fern (9)
5/1
T: J F Moloney
R: B Melham (56.5)
5/1
4m high chaparral (IRE) x gawne (AUS) (flying spur (AUS))
* Nick figures are for Australasia.