Breednet Results

MOREE - Sunday, November 10

Race 1 - Armidale Jockey Club Mdn Hcp (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:25.48 (36.08)
Prizemoney: $22,000
1
2/1
T: T S Howlett
R: Ms M Weir (58)
2/1
4g bullet train (GB) x flying attitude (AUS) (one cool cat (USA))
Winning siblings: Stay Sassy, With Attitude,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4
2/1F
T: Ms S Grills
R: Brooke Stower (57.5)
2/1F
4g dundeel (NZ) x darkling (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
5
7/1
T: Troy O'Neile
R: N Tomizawa (58)
7/1
3g deep field (AUS) x enshraah (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
4
6.2
12/1
T: Nick Mitchell
R: Yvette Lewis (55.5)
12/1
7g beneteau (AUS) x blond rocket (AUS) (rory's jester (AUS))
5
6.4
Steven (6)
7/2
T: Nick Mitchell
R: Leah Kilner (57.5)
7/2
5g annenkov (IRE) x unbridled secret (AUS) (unbridled's song (USA))
6
15.5
11/1
T: P J Cunningham
R: Ms J Worley (57.5)
11/1
5g more than great (AUS) x gee gee (AUS) (king's theatre (IRE))
Race 2 - Barry Bird Memorial (Bm58) (2175m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 2:14.45 (35.58)
Prizemoney: $22,000
1
2/1F
T: Ms J Clement
R: Ms M Weir (57.5)
2/1F
6g dubleo (USA) x obeys (AUS) (commands (AUS))
Winning siblings: Southern Orders,
This nick: 6 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.5
13/4
T: Kelly Smith
R: Brooke Stower (54)
13/4
8g back the crown (AUS) x truthful (AUS) (fantastic light (USA))
3
2.8
10/1
T: Gavin Groth
R: J Pracey-Holmes (56.5)
10/1
5m magic albert (AUS) x lady starstruck (AUS) (mr. henrysee (USA))
4
4.5
9/4
T: T S Howlett
R: Ms B Hodder (57)
9/4
5m mosayter (USA) x leica mirage (AUS) (desert prince (IRE))
5
9.1
7/2
T: Peter G Sinclair
R: Yvette Lewis (60.5)
7/2
Race 3 - Send It Down Huey Mdn Plate (950m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:54.46 (33.69)
Prizemoney: $22,000
1
6/1
T: P J Cunningham
R: Ms J Worley (57)
6/1
4m all too hard (AUS) x cast your vote (AUS) (more than ready (USA))
Winning siblings: Thousandkissesdeep,
This nick: 42 runners; 31 winners; 2 SW. Details
2
1.3
9/10F
T: Peter G Sinclair
R: Brooke Stower (57)
9/10F
4m camelot (GB) x pan's flute (AUS) (lonhro (AUS))
3
5.6
8/1
T: Sally Torrens
R: Ms B Hodder (55.5)
8/1
3f supreme class (AUS) x not so subtle (AUS) (agnes world (USA))
4
6
10/1
T: Ms J Clement
R: Ms M Weir (57.5)
10/1
3g rubick (AUS) x bellasinga (AUS) (danasinga (AUS))
5
8.2
14/1
T: J A Sylvester
R: J Pracey-Holmes (57.5)
14/1
3g pluck (USA) x happens (AUS) (barathea (IRE))
6
8.4
15/4
T: Ms S Grills
R: Yvette Lewis (55.5)
15/4
3g savabeel (AUS) x midnight reigns (AUS) (holy roman emperor (IRE))
7
10.4
150/1
T: Scott Barker
R: N Tomizawa (57)
150/1
8
18.4
40/1
T: Ms J Clement
R: Ms R Murray (57)
40/1
4m dixie prospect (USA) x youthful al (AUS) (youthful legs (USA))
Race 4 - Neville Schmidt Memorial Hcp (1300m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:15.86 (34.22)
Prizemoney: $22,000
1
7/2
T: Ms J Clement
R: Ms M Weir (54.5)
7/2
Winning siblings: Tango Time,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
Beacon (2)
9/10F
T: Peter G Sinclair
R: Brooke Stower (59)
9/10F
5g lonhro (AUS) x luce del mare (AUS) (fastnet rock (AUS))
3
1.5
30/1
T: D S Smith
R: G Snowden (55.5)
30/1
8g frisco view (USA) x excellent ann (AUS) (touch of vanity (AUS))
4
2.3
6/1
T: Ms S Grills
R: Yvette Lewis (53)
6/1
5
2.9
13/2
T: M K Mason
R: J Pracey-Holmes (56.5)
13/2
7g all american (AUS) x monocular (AUS) (fuji kiseki (JPN))
6
6.7
Ayham (4)
12/1
T: Kelly Smith
R: Ms J Worley (56)
12/1
8g eavesdropper (USA) x depot (USA) (alysheba (USA))
7
8.2
16/1
T: S W Edmonds
R: N Tomizawa (54)
16/1
Race 5 - Love Local Hcp (C2) (950m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 0:54.46 (33.78)
Prizemoney: $22,000
1
40/1
T: Ms S Grills
R: Ms M Weir (54)
40/1
5m mutawaajid (AUS) x olivia grace (AUS) (falvelon (AUS))
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
25/1
T: D S Smith
R: Ms J Worley (55)
25/1
4g swift alliance (AUS) x quiet gift (AUS) (real quiet (USA))
3
1
10/1
T: I P Cook
R: Leah Kilner (56.5)
10/1
5g nicconi (AUS) x solvini (NZ) (bertolini (USA))
4
1.2
Swoop (4)
5/2
T: Peter G Sinclair
R: Ms B Hodder (56)
5/2
4g unencumbered (AUS) x katique (AUS) (danzero (AUS))
5
1.8
14/1
T: Peter G Sinclair
R: Brooke Stower (55.5)
14/1
7g denman (AUS) x captivating (AUS) (canny lad (AUS))
6
2
11/8F
T: N Dixon
R: Emily Atkinson (56.5)
11/8F
3g unencumbered (AUS) x zellindi (AUS) (bel esprit (AUS))
7
3.1
16/1
T: C R Dixon
R: Yvette Lewis (53)
16/1
8
3.4
50/1
T: Sally Torrens
R: Ms R Murray (54.5)
50/1
9
3.7
9/2
T: Gavin Groth
R: J Pracey-Holmes (59)
9/2
5g stratum (AUS) x azwa (AUS) (haafhd (GB))
Race 6 - Brooker Trading Moree (Bm58) (1400m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 1:24.83 (34.69)
Prizemoney: $22,000
1
8/11F
T: Peter G Sinclair
R: Ms R Murray (61)
8/11F
4g dream ahead (USA) x salwa (AUS) (al maher (AUS))
Winning siblings: Leave Ya Numba, Mamzar, Saaher,
This nick: 10 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
0.4
9/1
T: Gavin Groth
R: J Pracey-Holmes (59)
9/1
6g casino prince (AUS) x sunday star (AUS) (canny lad (AUS))
3
1.9
10/1
T: Peter G Sinclair
R: Emily Atkinson (56)
10/1
7g danerich (AUS) x filigree (AUS) (gilded time (USA))
4
2.8
Davor (8)
10/1
T: Gavin Groth
R: Ms B Hodder (56.5)
10/1
7g bernardini (USA) x doojah (AUS) (danewin (AUS))
5
3.3
13/2
T: Peter G Sinclair
R: Brooke Stower (59.5)
13/2
8g i am invincible (AUS) x dynamic lass (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
5.4
40/1
T: R J Knight
R: G Snowden (54)
40/1
6g high chaparral (IRE) x lacada siren (AUS) (giant's causeway (USA))
7
5.6
11/2
T: C R Dixon
R: N Tomizawa (60.5)
11/2
10g pure theatre (AUS) x sun river (IRE) (last tycoon (IRE))
Race 7 - Picone Bookmaking Hcp (C1) (1300m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:17.11 (34.97)
Prizemoney: $22,000
1
13/4
T: Peter G Sinclair
R: Brooke Stower (54.5)
13/4
3f dawn approach (IRE) x naeb (AUS) (red ransom (USA))
Winning siblings: Croix De Vie,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3
30/1
T: P J Cunningham
R: Ms J Worley (55)
30/1
5m animal kingdom (USA) x hannigan rules (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
3
3.1
10/1
T: A J Foran
R: Ms R Murray (54.5)
10/1
4
5.7
9/4F
T: Peter G Sinclair
R: Emily Atkinson (53)
9/4F
5g denman (AUS) x iron lace (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
6.6
3/1
T: Gavin Groth
R: J Pracey-Holmes (57)
3/1
5m equiano (FR) x the gorgon (AUS) (street cry (IRE))
6
7
12/1
T: C K Martin
R: Ms B Hodder (58)
12/1
6g bryannbo's gift (NZ) x vee for victory (NZ) (victory dance (IRE))
7
9.2
60/1
T: Nathan Sinclair
R: G Snowden (55)
60/1
5g roadhog (AUS) x hussey an dheas (AUS) (hussonet (USA))
8
9.3
10/1
T: Ms S Grills
R: Yvette Lewis (53)
10/1
9
10.6
20/1
T: P R Clarke
R: Ms M Weir (54.5)
20/1
5g zariz (AUS) x mother's eyes (AUS) (danehill dancer (IRE))
10
10.7
50/1
T: R J Knight
R: N Tomizawa (54.5)
50/1
6g skilled (AUS) x unguarded moment (AUS) (gold ace (AUS))
11
11.2
40/1
T: R J Hilton
R: Leah Kilner (54.5)
40/1
4m tycoon ruler (AUS) x lady primm (AUS) (canny lad (AUS))
* Nick figures are for Australasia.