Breednet Results

MORNINGTON - Monday, November 19

Race 1 - Steller Mdn Hwt Plate (2045m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 2:15.33 (35.17)
Prizemoney: $23,000
1
Lesedi (8)
11/8F
T: R E Laing
R: Thomas Sadler (65.5)
11/8F
3f polanski (AUS) x diamond broker (AUS) (last tycoon (IRE))
Winning siblings: Deals 'N' Diamonds, On The Bid,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/1
T: Ms C Alderson
R: J Mott (66.5)
5/1
3
2
30/1
T: Sarah Robbins
R: P Hamblin (68.5)
30/1
4g red arrow (AUS) x moderna (AUS) (arena (AUS))
4
2.1
11/4
T: Robert Kingston
R: T Ryan (65)
11/4
3f declaration of war (USA) x fusaichi rose (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
5
2.4
13/2
T: P and C Hyland
R: Lee Horner (68.5)
13/2
4g reward for effort (AUS) x samana (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
3.9
10/1
T: Kelvin Southey
R: Nathan Newton (68.5)
10/1
4g anacheeva (AUS) x princess of oz (AUS) (starmaker (AUS))
7
4.1
Laheeb (3)
40/1
T: B I Stanaway
R: R O'Sullivan (68.5)
40/1
4g street cry (IRE) x reggae (IRE) (danehill (USA))
8
4.4
30/1
T: B I Stanaway
R: E J Farr (66.5)
30/1
7m istidaad (USA) x javaloushe (NZ) (black minnaloushe (USA))
Race 2 - Progress Signs Hwt (Bm58) (2450m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 2:35.63 (35.36)
Prizemoney: $20,000
1
Negasi (3)
1/2F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: J Mott (70)
1/2F
Winning siblings: Bellx, Dusty Jack, Greensborough,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
20/1
T: Wayne Walters
R: P Hamblin (64)
20/1
6m lucky unicorn (AUS) x zabex (AUS) (zabeel (NZ))
3
5.2
11/2
T: D R Brideoake
R: Clayton Douglas (70)
11/2
4g street boss (USA) x revives (AUS) (commands (AUS))
4
6.4
100/1
T: B I Stanaway
R: E J Farr (64)
100/1
6h good journey (USA) x cuplet (AUS) (will dancer (FR))
5
8
14/1
T: Charlotte Littlefield
R: Lee Horner (69.5)
14/1
5g danesis (IRE) x cindy's arch (AUS) (archway (IRE))
6
8.4
20/1
T: G T Murphy
R: R Cully (67)
20/1
5g amadeus wolf (GB) x kiss me again (AUS) (brief truce (USA))
7
9.4
100/1
T: B I Stanaway
R: R O'Sullivan (64)
100/1
9g pentire (GB) x clarissa (NZ) (zabeel (NZ))
8
13.7
4/1
T: M G Price
R: T Ryan (69)
4/1
4m savabeel (AUS) x splendid (NZ) (o'reilly (NZ))
Race 3 - McLeod Trees Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 0:58.37 (33.82)
Prizemoney: $23,000
1
4/13F
T: R D Griffiths
R: A Mallyon (57)
4/13F
3f duporth (AUS) x morwell (AUS) (royal academy (USA))
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
2
4/1
T: G A Osborne
R: Ms L J Meech (57)
4/1
3f smart missile (AUS) x spirit of carbine (AUS) (danehill dancer (IRE))
3
6
30/1
T: P and C Hyland
R: Jye McNeil (57)
30/1
3f mulaazem (AUS) x schussing (AUS) (gonski (AUS))
4
8.7
15/1
T: A B Logan
R: N Callow (57)
15/1
3f god's own (AUS) x djandoubi (NZ) (guillotine (NZ))
5
12
11/1
T: S P Nichols
R: Clayton Douglas (57)
11/1
Race 4 - The Big Screen Co. Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:10.76 (35.28)
Prizemoney: $23,000
1
4/1
T: Logan McGill
R: Clayton Douglas (58.5)
4/1
5g lonhro (AUS) x merge (AUS) (commands (AUS))
Winning siblings: Lion's Share,
This nick: 52 runners; 39 winners; 5 SW. Details
2
1.3
4/1
T: R D Griffiths
R: A Mallyon (57)
4/1
3g fiorente (IRE) x ellas (AUS) (canny lad (AUS))
3
2.3
5/2F
T: Ms S Trolove
R: Ben Thompson (58.5)
5/2F
4
4
Hunch (8)
15/2
T: Ms A Johnston
R: J Maskiell (57)
15/2
3g hinchinbrook (AUS) x miss tipsy topsy (AUS) (spinning world (USA))
5
4.7
Mylex (11)
7/2
T: G D Stewart
R: Lachlan King (56.5)
7/2
4m lucas cranach (GER) x mylelu (AUS) (el qahira (NZ))
6
6
9/1
T: M G Price
R: N Callow (57)
9/1
3g fighting sun (AUS) x imaginaire (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
7
8.5
16/1
T: I R Hutchins
R: Patrick Moloney (58.5)
16/1
5g reward for effort (AUS) x intoxicat (AUS) (giant's causeway (USA))
Race 5 - Rmbl Investments (Bm58) (1200m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 1:10.94 (34.40)
Prizemoney: $20,000
1
2/1F
T: D R Brideoake
R: Rose Pearson (55.5)
2/1F
7g aussie rules (USA) x crimson joy (AUS) (red ransom (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
13/2
T: Ms A Blackburn
R: Ms G Cartwright (57)
13/2
7g crystal finale (AUS) x miss chloe (AUS) (principality (AUS))
3
2.5
20/1
T: Logan McGill
R: Ethan Brown (58)
20/1
5g host (CHI) x jestemma (AUS) (rory's jester (AUS))
4
2.6
14/1
T: Ms R Waymouth
R: Nathan Punch (58)
14/1
6g daliapour (IRE) x college beauty (AUS) (spectrum (IRE))
5
2.7
20/1
T: G M Walker
R: Chelsea Macfarlane (55)
20/1
6m bianconi (USA) x road to dundee (AUS) (picnicker (AUS))
6
3.4
15/2
T: J L Wilson
R: Lachlan King (59.5)
15/2
7g hard spun (USA) x dame fortune (NZ) (yamanin vital (NZ))
7
5.4
9/4
T: P J White
R: Michael Poy (56)
9/4
5g floral pegasus (AUS) x brangelina (AUS) (bianconi (USA))
8
6.2
8/1
T: Chris Meagher
R: Jessica Eaton (57)
8/1
7m real saga (AUS) x atali (USA) (cherokee run (USA))
Race 6 - Mornington Auto Group Hcp (C1) (1500m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:30.95 (34.44)
Prizemoney: $20,000
1
4/5F
T: Robert Kingston
R: Jessica Eaton (57.5)
4/5F
4g americain (USA) x on tour (AUS) (stratum (AUS))
Winning siblings: Sweet Jazz,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
15/8
T: G M Begg
R: Jordan Childs (56)
15/8
4m americain (USA) x lunar lights (AUS) (bianconi (USA))
3
2.9
4/1
T: Richard Laming
R: Ms J Payne (58)
4/1
4g reliable man (GB) x mahamaya (NZ) (bahhare (USA))
4
3.1
25/1
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (54)
25/1
5
15.1
80/1
T: R C Manning
R: Chelsea Hall (54)
80/1
6g onemorenomore (AUS) x danapali (IRE) (danehill (USA))
Race 7 - Highview Accounting Morn.-Bm58 (1500m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 1:32.06 (35.69)
Prizemoney: $20,000
1
5/2
T: Richard Laming
R: J Maskiell (61.5)
5/2
5m roman emperor (NZ) x elusive storm (AUS) (elusive quality (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
10/9F
T: Declan Maher
R: Teodore Nugent (59.5)
10/9F
4m ad valorem (USA) x petitions (AUS) (canny lad (AUS))
3
1.4
8/1
T: J W Honeysett
R: Alana Kelly (59)
8/1
9m danbird (AUS) x forever fun (AUS) (over (AUS))
4
1.5
60/1
T: Peter Ioannou
R: Jessica Eaton (53.5)
60/1
5m shinzig (AUS) x lisas lago (AUS) (lago delight (AUS))
5
3
9/1
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (61)
9/1
5m alamosa (NZ) x prey (AUS) (montjeu (IRE))
6
3.2
80/1
T: R C Manning
R: Chelsea Hall (54)
80/1
5m therock (AUS) x star of coureuse (AUS) (starcraft (NZ))
7
3.3
66/1
T: R Gillahan
R: Ms J Payne (55)
66/1
5m keep the faith (AUS) x shahana (AUS) (danehill dancer (IRE))
8
3.4
13/2
T: A L Douch
R: Nathan Punch (55.5)
13/2
6m reward for effort (AUS) x encargo (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
5.7
40/1
T: C G Murray
R: Harry Grace (58)
40/1
Race 8 - Surdex Sheet & Coil (Bm58) (1000m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 0:57.71 (33.77)
Prizemoney: $20,000
1
20/1
T: G A Osborne
R: Ms L J Meech (58)
20/1
5m testafiable (AUS) x chardonnay and ice (AUS) (southern appeal (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.5
5/4F
T: R D Griffiths
R: Jye McNeil (59.5)
5/4F
4m redoute's choice (AUS) x cherief (AUS) (french deputy (USA))
3
2
9/2
T: S P Nichols
R: Clayton Douglas (60)
9/2
2018 Inglis Premier Yearling Sale Book 2
Vendor: Phoenix Broodmare Farm, Euroa
Buyer: Withdrawn
4
2.2
10/1
T: Susie Wells
R: B Park (59.5)
10/1
5
2.4
9/4
T: John McArdle
R: J Mott (60)
9/4
3c statue of liberty (USA) x miss doopsy (AUS) (bite the bullet (USA))
6
4.1
50/1
T: Logan McGill
R: Chris Symons (58.5)
50/1
4g falvelon (AUS) x puppetry (AUS) (keep the faith (AUS))
7
4.9
20/1
T: R J Besanko
R: D W Stackhouse (58)
20/1
8
5
20/1
T: Ms R Waymouth
R: Chelsea Macfarlane (52.5)
20/1
4m per incanto (USA) x waitui belle (NZ) (cape cross (IRE))
9
13
150/1
T: Peter Ioannou
R: Nathan Punch (52.5)
150/1
5m shinzig (AUS) x i'm taken (AUS) (cape cross (IRE))
* Nick figures are for Australasia.