Breednet Results

MORNINGTON - Wednesday, January 1

Race 1 - Evergreen Turf Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:59.04 (34.42)
Prizemoney: $23,000
1
13/4
T: D T O'Brien
R: J Watson (56.5)
13/4
Winning siblings: Albert Of Monaco, Express Point,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.5
7/2
T: S P Nichols
R: J Noonan (56.5)
7/2
3f spirit of boom (AUS) x daddys little girl (AUS) (general nediym (AUS))
2019 MM Gold Coast Yearling Sale
$130,000
Vendor: Eureka Stud Cambooya Qld
Buyer: Lindsay Park Racing/Andrew Williams Bstock
3
4.3
4/1
T: P Stokes
R: D W Stackhouse (56.5)
4/1
3f dissident (AUS) x maid for me (AUS) (belong to me (USA))
4
5.7
16/1
T: Chris Diplock
R: Ben Allen (58)
16/1
4m fiorente (IRE) x reset rosie (NZ) (reset (AUS))
5
6.2
12/1
T: Ms L Tolson & Ms L Proctor
R: Matthew Cartwright (55)
12/1
5m magnus (AUS) x france soir (CHI) (rich man's gold (USA))
6
6.6
5/2F
T: Anthony Freedman
R: Dean Holland (56.5)
5/2F
3f shooting to win (AUS) x wildwood dancer (AUS) (exceed and excel (AUS))
7
6.7
66/1
T: C G Murray
R: Dylan Dunn (58)
66/1
4m squamosa (AUS) x chevere (AUS) (fubu (AUS))
8
8
16/1
T: Byron Cozamanis
R: Chris Symons (56.5)
16/1
3f zoustar (AUS) x all sewn up (AUS) (choisir (AUS))
9
17
30/1
T: R J Blacker
R: Clayton Douglas (58)
30/1
Race 2 - Modtech Mdn Plate (1500m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:31.55 (36.36)
Prizemoney: $23,000
1
Bellx (13)
30/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: C J Parish (56)
30/1
3f rock hero (AUS) x aythreeeighty (NZ) (scenic (IRE))
Winning siblings: Dusty Jack, Greensborough, Negasi,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
20/1
T: S P Nichols
R: Clayton Douglas (58)
20/1
3g skilled (AUS) x gypsy marauder (AUS) (marauding (NZ))
3
2.2
9/4F
T: James Cummings
R: Ben Allen (58)
9/4F
3g medaglia d'oro (USA) x virago (AUS) (danehill (USA))
4
2.4
13/4
T: Ms H Powell
R: D W Stackhouse (58)
13/4
5
2.9
50/1
T: Matthew Brown
R: Jack Martin (58)
50/1
3g zoffany (IRE) x taste's sis (USA) (marquetry (USA))
6
4.2
8/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: J Maskiell (58)
8/1
3c all american (AUS) x enthrall (AUS) (flying spur (AUS))
7
4.4
60/1
T: R G Symons
R: Laura Lafferty (55)
60/1
3g redente (AUS) x livid (AUS) (luskin star (AUS))
8
6.6
16/1
T: M D Moroney
R: Dylan Dunn (58)
16/1
3g glass harmonium (IRE) x gowana (AUS) (more than ready (USA))
9
6.8
10/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: Rossa Ryan (58)
10/1
3g magnus (AUS) x darkwood lodge (AUS) (grand lodge (USA))
10
7.6
9/2
T: M Ellerton & S Zahra
R: Chris Symons (56)
9/2
11
8.8
100/1
T: Craig Blackshaw
R: Dean Holland (58)
100/1
3c dissident (AUS) x love ends (AUS) (domesday (AUS))
12
18.8
30/1
T: D T O'Brien
R: J Watson (58)
30/1
13
18.9
20/1
T: Henry Dwyer
R: J Noonan (58)
20/1
3g fighting sun (AUS) x chunky chocolate (AUS) (hold that tiger (USA))
Race 3 - McLeod Trees (Bm64) (1500m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:30.27 (36.12)
Prizemoney: $22,000
1
5/2
T: Jerome Hunter
R: Jaden Lloyd (58)
5/2
4m camelot (GB) x catching moonbeams (IRE) (danehill (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.5
15/2
T: K L Corstens
R: Clayton Douglas (58)
15/2
4g bon hoffa (AUS) x idria (AUS) (gold ace (AUS))
3
3.3
13/8F
T: Patrick Payne
R: Ben Allen (60.5)
13/8F
4
3.4
11/2
T: Matthew Brown
R: J Maskiell (58.5)
11/2
5m reset (AUS) x purgerous (AUS) (dangerous (AUS))
5
6.1
Maazle (5)
9/1
T: Mark C Webb
R: D W Stackhouse (57.5)
9/1
5g elzaam (AUS) x sarchi lodge (AUS) (grand lodge (USA))
6
6.8
15/2
T: Saab Hasan
R: Jack Martin (56.5)
15/2
7g turffontein (AUS) x ready charm (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
9.3
30/1
T: K M Keys
R: Dean Holland (54)
30/1
6m domesday (AUS) x vestabaa (AUS) (anabaa (USA))
Race 4 - Progress Signs Hcp (C1) (1600m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:38.65 (36.22)
Prizemoney: $22,000
1
4/6F
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: D W Stackhouse (58.5)
4/6F
3g zoustar (AUS) x golden penny (AUS) (blevic (AUS))
Winning siblings: Argenteus, Helpeny,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
9/2
T: J P Salanitri
R: Dean Holland (54.5)
9/2
3f casino prince (AUS) x queen's ransom (AUS) (red ransom (USA))
3
0.3
9/1
T: Jason Warren
R: Jack Martin (56)
9/1
4m fiorente (IRE) x lunar gold (AUS) (fomalhaut (USA))
4
0.6
9/2
T: Ms C Alderson
R: Jaden Lloyd (51)
9/2
5m cape cross (IRE) x permeate (GB) (rail link (GB))
5
1.6
20/1
T: Jack Laing
R: J Maskiell (57)
20/1
4g unencumbered (AUS) x miss jinx (AUS) (flying spur (AUS))
6
5.3
30/1
T: Ms R Kelly
R: Chris Symons (57)
30/1
7
7.1
16/1
T: S P Nichols
R: Clayton Douglas (57.5)
16/1
3g wordsmith (AUS) x on toast (AUS) (magic albert (AUS))
Race 5 - Mercedes-Benz Mornington-Bm58 (2000m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 2:06.81 (36.58)
Prizemoney: $22,000
1
3/1
T: M D Moroney
R: J Noonan (60.5)
3/1
4g reliable man (GB) x blinding (NZ) (black minnaloushe (USA))
Winning siblings: Pentelligentsia,
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2018 NZB Karaka - Book 1
$160,000
Vendor: Highden Park
Buyer: Mr DC Ellis
2
1.8
7/4F
T: M D Moroney
R: D W Stackhouse (60.5)
7/4F
4g high chaparral (IRE) x runaway princess (AUS) (royal academy (USA))
3
2.8
11/1
T: R D Griffiths
R: M J Allen (61)
11/1
6g snitzel (AUS) x lady annaliese (NZ) (groom dancer (USA))
4
3.1
8/1
T: C G Murray
R: Dean Holland (54)
8/1
5
3.6
30/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: C J Parish (54)
30/1
4m all american (AUS) x leximadeleine (AUS) (flying spur (AUS))
6
5.6
13/4
T: C Maher & D Eustace
R: Matthew Cartwright (57.5)
13/4
3g unencumbered (AUS) x chartilla (AUS) (king charlemagne (USA))
7
6.1
20/1
T: C F Butcher
R: Jack Martin (55.5)
20/1
5g anacheeva (AUS) x julinsky (AUS) (kempinsky (AUS))
8
10.1
10/1
T: Henry Dwyer
R: Laura Lafferty (55.5)
10/1
6g raise the flag (GB) x enzed (NZ) (anziyan (USA))
Race 6 - Mornington Car & Tyre (Bm70) (1000m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 0:58.95 (33.72)
Prizemoney: $22,000
1
7/4F
T: P Stokes
R: Ben Allen (60.5)
7/4F
3g charm spirit (IRE) x bryony (AUS) (fastnet rock (AUS))
Winning siblings: Chichibu,
This nick: 10 runners; 6 winners; 1 SW. Details
2019 MM Gold Coast Yearling Sale
$280,000
Vendor: Widden Stud Widden Valley NSW
Buyer: Ciaron Maher Bloodstock Pty Ltd
2
0.5
Salome (5)
15/8
T: C Maher & D Eustace
R: Matthew Cartwright (51)
15/8
3f unencumbered (AUS) x maybe i (AUS) (red ransom (USA))
3
1.3
9/2
T: Shane Stockdale
R: Laura Lafferty (53)
9/2
3f toronado (IRE) x quinta lago (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
2
11/2
T: Ms C Alderson
R: Jaden Lloyd (51)
11/2
3f more than ready (USA) x emanday (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
4.7
15/2
T: R D Griffiths
R: Dean Holland (54)
15/2
3f street boss (USA) x country fable (AUS) (bernardini (USA))
Race 7 - Musk Creek Farm (Bm64) (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:10.88 (35.72)
Prizemoney: $22,000
1
4/13F
T: D R Brideoake
R: D W Stackhouse (59)
4/13F
4m written tycoon (AUS) x umaquest (AUS) (umatilla (NZ))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.5
15/4
T: Ms C Alderson
R: Clayton Douglas (59)
15/4
3
4
11/1
T: P Stokes
R: Ben Allen (59.5)
11/1
4m foxwedge (AUS) x bardego (AUS) (barathea (IRE))
4
4.7
50/1
T: A W Keenan
R: Laura Lafferty (53)
50/1
4m bel esprit (AUS) x elvirago (AUS) (savoire vivre (GB))
5
4.9
Mylex (10)
50/1
T: G D Stewart
R: C J Parish (55)
50/1
5m lucas cranach (GER) x mylelu (AUS) (el qahira (NZ))
6
5.9
14/1
T: Ms N Burke
R: J Noonan (57.5)
14/1
7
6.7
Tootz (7)
20/1
T: Jack Laing
R: J Maskiell (58)
20/1
5m zizou (AUS) x rock and roll (AUS) (fastnet rock (AUS))
* Nick figures are for Australasia.