Breednet Results

MORPHETTVILLE - Saturday, May 20

Race 1 - Campolina Stud (Bm75) (1200m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(4) Time: 1:10.41 (34.93)
Prizemoney: $100,000
1
15/2
T: Henry Dwyer
R: M Zahra (60)
15/2
4g stratum (AUS) x tan tat de lago (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 36 runners; 23 winners; 1 SW. Details
2
0.1
1/1F
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Ms C Lindop (55.5)
1/1F
3g so you think (NZ) x modonna (AUS) (more than ready (USA))
3
1.9
20/1
T: Symon Wilde
R: D Oliver (58.5)
20/1
4g floral pegasus (AUS) x insomniac (AUS) (danehill (USA))
4
2
30/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Todd Pannell (59.5)
30/1
5
2.1
50/1
T: Michael Hickmott
R: S Cahill (57.5)
50/1
5g street cry (IRE) x come hither (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
2.2
100/1
T: Ms N Bruggemann
R: Ms K Bishop (55.5)
100/1
6m wadham hill (AUS) x libby's lass (AUS) (statue of liberty (USA))
7
2.7
11/1
T: R W Smerdon
R: Damian Lane (58)
11/1
4g equiano (FR) x join the dance (NZ) (stravinsky (USA))
8
3.4
9/1
T: G V Richards
R: D Dunn (56.5)
9/1
4g monaco consul (NZ) x swan river (AUS) (danehill dancer (IRE))
8
3.4
10/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: S Baster (54.5)
10/1
4m astronomer royal (USA) x buckle my shoe (AUS) (rory's jester (AUS))
10
4.2
100/1
T: Grant Young
R: Anna Jordsjo (54)
100/1
4g rothesay (AUS) x raise a vain (AUS) (kenvain (AUS))
11
4.6
16/1
T: Tony McEvoy
R: Damien Thornton (56.5)
16/1
4g henny hughes (USA) x charlotte de belle (AUS) (secret savings (USA))
12
4.8
100/1
T: S Burford
R: C J Parish (57.5)
100/1
6g econsul (NZ) x kirka (AUS) (devaraja (NZ))
13
4.9
25/1
T: P Stokes
R: Craig Williams (55)
25/1
4g casino prince (AUS) x mary d'or (FR) (verglas (IRE))
14
5
50/1
T: D R Jolly
R: Jamie Kah (58)
50/1
15
5.5
40/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: J Holder (58)
40/1
6g hard spun (USA) x counter sue (AUS) (geiger counter (USA))
16
5.8
30/1
T: D B Aldridge
R: Ms E Finnegan (58)
30/1
6m blevic (AUS) x brinkley lass (AUS) (amen brother (USA))
17
7.9
Barood (21)
66/1
T: Ms S Murphy
R: L Currie (56)
66/1
4h choisir (AUS) x gold anthem (AUS) (made of gold (USA))
18
8.8
Idatwo (7)
8/1
T: T Dansie and Ms N Storr
R: S Price (58)
8/1
5g captain gerrard (IRE) x desiring (NZ) (o'reilly (NZ))
19
11
80/1
T: R M Irons
R: J Bowditch (56.5)
80/1
5m time thief (AUS) x tulavar (AUS) (show a heart (AUS))
Race 2 - National Stakes (1200m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:10.48 (34.44)
Prizemoney: $200,000
1
9/1
T: John McArdle
R: Craig Williams (55.5)
9/1
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2020 MM Adelaide Yearling Sale
$140,000
Vendor: Armidale Stud, Carrick, Tas
Buyer: Sue Murphy
2
1.3
Booker (7)
9/10F
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (55.5)
9/10F
2f written tycoon (AUS) x noondie (AUS) (flying spur (AUS))
3
2.1
9/1
T: P Stokes
R: N Callow (55.5)
9/1
2f sepoy (AUS) x the good wife (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
2.4
14/1
T: P Stokes
R: L Nolen (57.5)
14/1
2g all american (AUS) x rekindled glory (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
2.9
40/1
T: R E Laing
R: D Oliver (57.5)
40/1
2c street cry (IRE) x evilweb (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
3.2
4/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: D Dunn (55.5)
4/1
2f purrealist (AUS) x enthrall (AUS) (flying spur (AUS))
7
5.4
20/1
T: Jon O'Connor
R: J Holder (57.5)
20/1
2g your song (AUS) x tabulated (AUS) (exceed and excel (AUS))
8
6.9
16/1
T: P Morgan
R: Ms L J Meech (57.5)
16/1
2g all american (AUS) x illusionist (AUS) (favorite trick (USA))
9
29.7
Mintha (10)
10/1
T: Tony McEvoy
R: Damien Thornton (55.5)
10/1
2f redoute's choice (AUS) x hades (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 3 - Mittys Port Adelaide Cup (2500m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:39.36 (35.02)
Prizemoney: $150,000
1
4/1
T: Tony McEvoy
R: Damien Thornton (54)
4/1
6g testa rossa (AUS) x silk shantung (AUS) (elusive quality (USA))
This nick: 5 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
0.8
12/10F
T: D K Weir
R: Damian Lane (59)
12/10F
6g high chaparral (IRE) x tamso (USA) (seeking the gold (USA))
3
3.8
6/1
T: D K Weir
R: D Yendall (54)
6/1
5m raise the flag (GB) x emerald fire (NZ) (honor grades (USA))
4
4.8
40/1
T: Nick Smart
R: Jamie Kah (54)
40/1
5
5.3
12/1
T: Tony McEvoy
R: Ms L J Meech (54)
12/1
6
6.4
8/1
T: Matthew Cumani
R: Craig Williams (57.5)
8/1
5h galileo (IRE) x grey lilas (IRE) (danehill (USA))
7
6.7
100/1
T: J E Hickmott
R: J Bowditch (54)
100/1
7g casino prince (AUS) x sam's belle (AUS) (spinning world (USA))
8
7
65/10
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Ms C Lindop (54)
65/10
9
8
100/1
T: Grant Young
R: P Gatt (54)
100/1
5g blevic (AUS) x exalted blaze (AUS) (tayasu tsuyoshi (JPN))
10
8.2
14/1
T: Patrick Payne
R: J Holder (54)
14/1
6g shinko king (IRE) x outraging (NZ) (fiesta star (AUS))
11
9.8
100/1
T: Stephen Theodore
R: S Baster (54)
100/1
4m mossman (AUS) x sassybella (NZ) (viking ruler (AUS))
12
9.9
66/1
T: Grant Young
R: Anna Jordsjo (54)
66/1
5g flying spur (AUS) x witwatersrand (IRE) (unfuwain (USA))
13
11.1
150/1
T: Scott Trenowden
R: B Claridge (54)
150/1
4m excellent art (GB) x sally awe (AUS) (last tycoon (IRE))
Race 4 - Ubet Sa Fillies Classic (2500m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:37.45 (36.61)
Prizemoney: $175,000
1
22/10F
T: S J Webb
R: M Zahra (56)
22/10F
3f anacheeva (AUS) x sacha royale (AUS) (fasliyev (USA))
Winning siblings: Chasson, Flying Genius,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
3
6/1
T: D K Weir
R: Damian Lane (56)
6/1
3f raise the flag (GB) x notable (NZ) (danzighill (AUS))
3
3.4
15/2
T: John McArdle
R: D Dunn (56)
15/2
3f so you think (NZ) x satirical lady (AUS) (giant's causeway (USA))
4
4.4
30/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (56)
30/1
3f host (CHI) x young doctor (AUS) (jeune (GB))
6
5
8/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Ms C Lindop (56)
8/1
3f rebel raider (AUS) x reliability (AUS) (kurofune (USA))
7
5.1
12/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: N Callow (56)
12/1
3f sebring (AUS) x sundaze (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
5.9
100/1
T: Lee and Anthony Freedman
R: B Melham (56)
100/1
9
6.1
30/1
T: A D Mathews
R: Craig Williams (56)
30/1
3f fastnet rock (AUS) x dizelle (AUS) (zabeel (NZ))
10
6.2
15/2
T: R W Smerdon
R: L Nolen (56)
15/2
3f redwood (GB) x merci grand (AUS) (choisir (AUS))
11
6.7
50/1
T: D K Weir
R: D Yendall (56)
50/1
3f authorized (IRE) x acatabove (AUS) (catbird (AUS))
12
10.4
40/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: S Baster (56)
40/1
3f al maher (AUS) x espalita (AUS) (esperero (USA))
13
10.5
7/1
T: G Lowry and G Cullen
R: P Gatt (56)
7/1
3f savabeel (AUS) x elusive dreams (NZ) (elusive city (USA))
14
23.1
200/1
T: F G Finnegan
R: A Lynch (56)
200/1
3f shocking (AUS) x eileen dubh (NZ) (storm creek (USA))
16
29
60/1
T: M D Moroney
R: L Currie (56)
60/1
Race 5 - 7 News Centaurea Stakes (2019m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:07.02 (34.71)
Prizemoney: $125,000
1
Exocet (13)
8/1
T: Anthony Freedman
R: Craig Williams (53)
8/1
3f smart missile (AUS) x crillon (NZ) (zabeel (NZ))
Winning siblings: Hediard, Ready For Victory,
This nick: 23 runners; 16 winners; 1 SW. Details
2
0.4
6/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: S Baster (55.5)
6/1
4m wanted (AUS) x patronyme (AUS) (more than ready (USA))
3
0.6
28/10F
T: Ms S Jaensch
R: Ms E Finnegan (55.5)
28/10F
4m domesday (AUS) x generous tristana (NZ) (generous (IRE))
4
2.8
8/1
T: M J Dunn
R: M Zahra (55.5)
8/1
6
3.1
25/1
T: M C Kent
R: N Callow (55.5)
25/1
5m clangalang (AUS) x umansky (AUS) (umatilla (NZ))
7
5.3
16/1
T: Will Clarken
R: Ms L J Meech (55.5)
16/1
6m keep the faith (AUS) x bella bellucci (AUS) (flying spur (AUS))
8
5.6
200/1
T: B D Brook
R: Ms K Bishop (53)
200/1
3f artie schiller (USA) x pipkin (AUS) (gallo di ferro (USA))
9
5.7
60/1
T: R G Symons
R: L Currie (55.5)
60/1
6m savabeel (AUS) x tennessee moon (GB) (darshaan (GB))
10
5.8
Loveitt (10)
50/1
T: Tony McEvoy
R: Damien Thornton (55.5)
50/1
5m sebring (AUS) x god love it (AUS) (st. covet (AUS))
11
6.5
40/1
T: A J Edmonds
R: J Bowditch (55.5)
40/1
5m street cry (IRE) x lucida (AUS) (danehill (USA))
12
7.5
32/10
T: D K Weir
R: Damian Lane (57.5)
32/10
6m viscount (AUS) x eight roses (AUS) (bellotto (USA))
13
8.8
20/1
T: P Stokes
R: L Nolen (55.5)
20/1
4m pendragon (NZ) x cool and chic (NZ) (montjeu (IRE))
Race 6 - Hughes Limousines R A Lee Stks (1600m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:36.05 (34.39)
Prizemoney: $250,000
1
22/10
T: D K Weir
R: B Rawiller (57.5)
22/10
6g primus (AUS) x she's a knockout (AUS) (kingston rule (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.8
Hooked (2)
2/1F
T: R W Smerdon
R: L Nolen (57.5)
2/1F
3
3.3
35/10
T: M D Moroney
R: M Zahra (55.5)
35/10
7g pins (AUS) x stanica (NZ) (zabeel (NZ))
4
4
16/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: J Holder (53.5)
16/1
4m lookin at lucky (USA) x choice of colours (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
4.6
16/1
T: Ms S Jaensch
R: Ms E Finnegan (55)
16/1
5g churchill downs (AUS) x canchita (AUS) (canny lad (AUS))
6
5.1
7/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Ms C Lindop (55.5)
7/1
4g new approach (IRE) x queen's kiss (AUS) (french deputy (USA))
7
6.8
11/1
T: D K Weir
R: Damian Lane (54.5)
11/1
6m canny lad (AUS) x st anna (AUS) (umatilla (NZ))
8
8.1
80/1
T: Grant Young
R: Anna Jordsjo (55)
80/1
7g snitzel (AUS) x starnet (AUS) (last tycoon (IRE))
9
9.6
40/1
T: Tony McEvoy
R: Damien Thornton (55)
40/1
7g american post (GB) x kourka (FR) (keos (USA))
10
12.6
40/1
T: M M Laurie
R: L Currie (55)
40/1
5g reset (AUS) x glowing tribute (AUS) (zeditave (AUS))
Race 7 - Darley Goodwood (1200m) Gr1
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:09.34 (34.13)
Prizemoney: $1,000,000
1
35/10
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Craig Williams (56.5)
35/10
4g lope de vega (IRE) x admirable (AUS) (magic albert (AUS))
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.8
30/1
T: R E Laing
R: D Yendall (52)
30/1
3
1.2
60/1
T: L A Creek
R: J Holder (55.5)
60/1
4
1.7
6/1
T: M G Price
R: D Oliver (56.5)
6/1
4m not a single doubt (AUS) x negotiate (AUS) (red ransom (USA))
5
2
25/1
T: Anthony Freedman
R: M Pegus (56)
25/1
4h lope de vega (IRE) x fast fleet (AUS) (fastnet rock (AUS))
6
2.5
20/1
T: Tony McEvoy
R: L Currie (57)
20/1
3g duporth (AUS) x heyington honey (AUS) (general nediym (AUS))
7
2.6
3/1F
T: D K Weir
R: B Rawiller (59)
3/1F
8
2.8
100/1
T: W F Francis and G Kent
R: Jamie Kah (54.5)
100/1
9
3.1
16/1
T: J A O'Shea
R: D Dunn (54.5)
16/1
5g fastnet rock (AUS) x volcada (NZ) (stravinsky (USA))
10
3.3
40/1
T: M G Price
R: M Zahra (55.5)
40/1
4g savabeel (AUS) x fledgling (NZ) (captain rio (GB))
11
3.7
30/1
T: Brent Stanley
R: S Baster (53.5)
30/1
3f bel esprit (AUS) x amoroso (AUS) (revoque (IRE))
12
4
14/1
T: D K Weir
R: L Nolen (55.5)
14/1
13
4.2
16/1
T: Peter Gelagotis
R: A Darmanin (57)
16/1
14
4.8
30/1
T: D K Weir
R: Damian Lane (56)
30/1
4h street cry (IRE) x rabsha (AUS) (dehere (USA))
15
5
50/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (57.5)
50/1
4g nicconi (AUS) x alqwah (IRE) (danehill (USA))
16
5.1
9/1
T: Peter Gelagotis
R: B Melham (59)
9/1
5g magnus (AUS) x tennessee morn (AUS) (bletchingly (AUS))
17
5.3
100/1
T: R R Jolly
R: N Callow (56)
100/1
8g hussonet (USA) x one in a million (AUS) (redoute's choice (AUS))
18
5.4
25/1
T: Henry Dwyer
R: J Bowditch (54.5)
25/1
19
6.9
30/1
T: P Morgan
R: Ms L J Meech (54.5)
30/1
5g all american (AUS) x saint's review (IRE) (saint ballado (CAN))
20
7
Riziz (12)
60/1
T: K M Sweeney
R: Todd Pannell (55.5)
60/1
8g zariz (AUS) x priya (AUS) (covetous (AUS))
Race 8 - Ubet Proud Miss Stakes (1200m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:10.21 (34.05)
Prizemoney: $175,000
1
Fuhryk (10)
14/10F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Craig Williams (55.5)
14/10F
3f star witness (AUS) x fuhrnatic (AUS) (langfuhr (CAN))
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
1.3
11/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M Zahra (58)
11/1
4m pendragon (NZ) x forever rafter (USA) (delineator (USA))
3
1.7
Ravi (4)
3/1
T: P and P Snowden
R: D Dunn (56)
3/1
4
2.1
80/1
T: J D Sadler
R: Ms L J Meech (55.5)
80/1
5m shamardal (USA) x jolie's shinju (JPN) (jolie's halo (USA))
5
2.3
16/1
T: P Stokes
R: Ms E Finnegan (55.5)
16/1
6
3.1
Schism (12)
10/1
T: Aaron Purcell
R: L Nolen (55.5)
10/1
4m reaan (AUS) x dara seans (AUS) (giant's causeway (USA))
7
3.2
14/1
T: Sam Pritchard-Gordon
R: B Melham (55.5)
14/1
5m al maher (AUS) x sadlers brigg (NZ) (montjeu (IRE))
8
3.3
40/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Ms C Lindop (54)
40/1
3f new approach (IRE) x starmon (NZ) (monolith (AUS))
10
4.4
60/1
T: L A Jarvis
R: Raquel Clark (55.5)
60/1
4m solo flyer (AUS) x blow the budget (AUS) (luskin star (AUS))
11
4.7
11/1
T: D K Weir
R: Damian Lane (55.5)
11/1
6m pivotal (GB) x fermion (IRE) (sadler's wells (USA))
12
6.3
66/1
T: D E Magro
R: J Maund (55.5)
66/1
4m hard spun (USA) x dutch harbor (AUS) (rubiton (AUS))
13
6.7
60/1
T: G P Moody
R: Jamie Kah (55.5)
60/1
14
6.8
7/1
T: P Stokes
R: N Callow (56.5)
7/1
3f hinchinbrook (AUS) x ennerdale (GB) (singspiel (IRE))
15
9.2
100/1
T: W F Francis and G Kent
R: Anna Jordsjo (55.5)
100/1
16
12.4
40/1
T: Paul Murray
R: S Baster (55.5)
40/1
5m good journey (USA) x mistifies (AUS) (perugino (USA))
* Nick figures are for Australasia.