Breednet Results

NEWCASTLE - Friday, March 9

Race 1 - Wedding & Event Hire Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:10.66 (33.81)
Prizemoney: $30,000
1
5/2
T: Ms K Waugh
R: Tim Clark (59)
5/2
4g star witness (AUS) x la fantastique (AUS) (fantastic light (USA))
Winning siblings: Legal Girl,
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1.8
2/1F
T: J A O'Shea
R: B Avdulla (56.5)
2/1F
3f street cry (IRE) x sister madly (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
3.3
7/2
T: Edward O'Rourke
R: J Bowman (56.5)
7/2
4
3.5
40/1
T: Grant Young
R: J R Collett (58.5)
40/1
3g malibu moon (USA) x ciguaraya (USA) (latent heat (USA))
5
4.4
6/1
T: Ms W Ings
R: Chelsea Ings (54)
6/1
4m smart missile (AUS) x leonina (AUS) (snippets (AUS))
Race 2 - Peoplefusion Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:24.23 (33.44)
Prizemoney: $30,000
1
5/1
T: Ms W Roche
R: Rachel King (59)
5/1
4g hinchinbrook (AUS) x red centre (AUS) (rubiton (AUS))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.5
5/2F
T: John Thompson
R: J Bowman (57)
5/2F
3f snitzel (AUS) x sunset coast (AUS) (dubleo (USA))
3
3.5
Sporty (8)
3/1
T: M, W and J Hawkes
R: B Avdulla (56.5)
3/1
3f all too hard (AUS) x with my (AUS) (covetous (AUS))
4
3.8
11/2
T: John Thompson
R: K McEvoy (56)
11/2
5
4.6
30/1
T: J G Sargent
R: K S Latham (59)
30/1
4g raise the flag (GB) x the cloud (NZ) (classic fame (USA))
6
5
13/2
T: D J Nugent
R: B Spriggs (57.5)
13/2
7
6.4
8/1
T: John Thompson
R: J R Collett (57.5)
8/1
3g savabeel (AUS) x on broadway (NZ) (pins (AUS))
8
6.5
16/1
T: John W Ramsey
R: G Buckley (56.5)
16/1
9
7.1
100/1
T: P Cheers
R: J Penza (55)
100/1
4g starcraft (NZ) x japari (NZ) (deputy governor (USA))
Race 3 - Tjs Services Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:36.71 (35.76)
Prizemoney: $30,000
1
9/2
T: C J Waller
R: J Bowman (56.5)
9/2
3f snitzel (AUS) x st. katherine (AUS) (barathea (IRE))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
4/6F
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (59)
4/6F
4g helmet (AUS) x nepal (AUS) (quest for fame (GB))
3
1.8
16/1
T: Patrick Webster
R: J R Collett (56.5)
16/1
3f big brown (USA) x piculet (AUS) (timber country (USA))
4
2.5
14/1
T: J A O'Shea
R: B Avdulla (58.5)
14/1
3g savabeel (AUS) x belle fleur (NZ) (danzero (AUS))
5
4.4
100/1
T: Ryan Balfour
R: A Adkins (58.5)
100/1
3g street cry (IRE) x verse (AUS) (quest for fame (GB))
6
6
7/2
T: David Joice
R: A Hyeronimus (58.5)
7/2
3g makfi (GB) x asterie (GB) (sadler's wells (USA))
7
10.7
60/1
T: T S Howlett
R: Jean Van Overmeire (55.5)
60/1
8
12.3
40/1
T: C Karakatsanis
R: Tim Clark (56.5)
40/1
3f americain (USA) x teralani (AUS) (danehill dancer (IRE))
9
15.3
100/1
T: P Cheers
R: J Penza (56.5)
100/1
3f al maher (AUS) x daguetta (AUS) (fuji kiseki (JPN))
Race 4 - Advanced Pest Control Plate-C1 (2300m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 2:24.17 (34.79)
Prizemoney: $30,000
1
10/1
T: T S Howlett
R: Ms M Weir (54.5)
10/1
3g dreamscape (AUS) x devilina (AUS) (anabaa (USA))
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.5
7/4
T: A and E Cummings
R: A Adkins (57.5)
7/4
3g pierro (AUS) x hurtle myrtle (AUS) (dane shadow (AUS))
3
1
All Man (10)
20/1
T: N D Dellar
R: Tim Clark (55)
20/1
3g all too hard (AUS) x timbourina (AUS) (timber country (USA))
4
1.3
20/1
T: Brooke Somers
R: J Ford (57)
20/1
4m cape blanco (IRE) x opus four (NZ) (stravinsky (USA))
5
3.5
5/4F
T: P A Banks
R: J Bowman (59)
5/4F
5g dubawi (IRE) x clara bow (IRE) (sadler's wells (USA))
6
5.2
7/1
T: David Payne
R: A Hyeronimus (57.5)
7/1
3g animal kingdom (USA) x frenchs forest (AUS) (french deputy (USA))
7
6.9
100/1
T: Mark Hatch
R: J Penza (55)
100/1
3g americain (USA) x northeast note (NZ) (stravinsky (USA))
8
8
30/1
T: G L Woodward
R: Rachel Hunt (56)
30/1
5g amadeus wolf (GB) x so unique (NZ) (fuji kiseki (JPN))
9
14.5
25/1
T: P H Bloomfield
R: Ms R Murray (59)
25/1
4g medaglia d'oro (USA) x diatreme (AUS) (diatribe (AUS))
10
14.7
100/1
T: Matthew J Stephens
R: M Paget (59)
100/1
5g time thief (AUS) x remember pru (AUS) (bletchingly (AUS))
11
15.8
200/1
T: Simon Casey
R: Adam Spinks (51.5)
200/1
4m uncle mo (USA) x ready for more (AUS) (more than ready (USA))
Race 5 - Kam-Cool Refrigeration Hcp (1400m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:24.04 (34.94)
Prizemoney: $35,000
1
8/1
T: Clare Cunningham
R: J R Collett (54)
8/1
2f krupt (AUS) x shezout (AUS) (secret savings (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
Osorno (1)
5/1
T: James Cummings
R: J Bowman (58.5)
5/1
2g exceed and excel (AUS) x antillanca (AUS) (street cry (IRE))
3
2.2
4/1
T: Mark Newnham
R: Tim Clark (55)
4/1
2f stratum (AUS) x rippled (GB) (dalakhani (IRE))
4
2.3
11/4F
T: James Cummings
R: B Avdulla (56.5)
11/4F
2f denman (AUS) x runes (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
2.6
50/1
T: Ms W Roche
R: Rachel King (56)
50/1
2c more than ready (USA) x vittoria (NZ) (postponed (USA))
6
2.8
15/4
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (56.5)
15/4
2c exceed and excel (AUS) x sharp susan (USA) (touch gold (USA))
7
3.4
9/1
T: K R Parsons
R: J Parr (56)
9/1
2g so you think (NZ) x doubtfilly (AUS) (not a single doubt (AUS))
8
5.3
66/1
T: David Payne
R: A Hyeronimus (56.5)
66/1
2g all too hard (AUS) x husskila (NZ) (hussonet (USA))
9
5.4
25/1
T: John W Ramsey
R: G Schofield (54.5)
25/1
2f congrats (USA) x fitness (AUS) (more than ready (USA))
10
6.3
40/1
T: G A Ryan
R: Jean Van Overmeire (54.5)
40/1
2c redoute's choice (AUS) x timbourina (AUS) (timber country (USA))
11
8.3
25/1
T: David Payne
R: C Reith (56.5)
25/1
2g all too hard (AUS) x rock me baby (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
Race 6 - Newmarket Hcp (1400m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:22.74 (33.58)
Prizemoney: $150,000
1
11/4F
T: Mark Newnham
R: Rachel King (54)
11/4F
Winning siblings: Under Wraps,
This nick: 32 runners; 20 winners; 3 SW. Details
2017 NZB Festival Yearling Sale
$30,000
Vendor: Seaton Park Ltd
Buyer: Wexford Stables
2016 NZB National Weanling Broodmare and Mixed Sale - Weanlings
Vendor: Little Avondale Stud
Buyer: Withdrawn
2
1
5/1
T: C J Waller
R: Tim Clark (54)
5/1
3
1.2
Shiraz (3)
16/1
T: Ms K Waugh
R: A Adkins (55)
16/1
8g zariz (AUS) x moville slipper (AUS) (moville dancer (AUS))
4
1.8
25/1
T: James Cummings
R: J Penza (55)
25/1
5g medaglia d'oro (USA) x diamondrella (GB) (rock of gibraltar (IRE))
5
2
10/1
T: R E Ollerton
R: C Reith (54)
10/1
5g snippetson (AUS) x cute and cuddly (AUS) (danehill dancer (IRE))
6
3.3
9/2
T: John Thompson
R: B Avdulla (54)
9/2
7
4
9/1
T: James Cummings
R: G Schofield (57)
9/1
6g holy roman emperor (IRE) x love valentine (IRE) (fruits of love (USA))
8
5.7
150/1
T: A G Scorse
R: G Buckley (54)
150/1
5g floral dynamite (AUS) x late declaration (AUS) (halo homewrecker (USA))
9
6
9/1
T: K A Lees
R: J Bowman (58)
9/1
6g savabeel (AUS) x ebony babe (NZ) (ebony grosve (NZ))
10
7.9
Artlee (8)
9/2
T: K A Lees
R: J R Collett (54)
9/2
7g excellent art (GB) x danelee dancer (AUS) (danehill dancer (IRE))
Race 7 - Guardian Safety Solutions-Bm80 (900m)
Class: Benchmark 80 Track: Good(4) Time: 0:50.91 (32.39)
Prizemoney: $30,000
1
2/1F
T: R A Freedman
R: S Guymer (60.5)
2/1F
5g roman emperor (NZ) x miss hinze (AUS) (shrewdy (AUS))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
Fabry (3)
30/1
T: R N Godbolt
R: R Thompson (60)
30/1
6g mutawaajid (AUS) x ozone sand (USA) (l'enjoleur (CAN))
3
1.7
8/1
T: Robyn Anderson
R: J Parr (57)
8/1
5g nadeem (AUS) x morecambe bay (AUS) (diatribe (AUS))
4
2.2
5/2
T: B A Partelle
R: Tim Clark (54)
5/2
4g sepoy (AUS) x further (AUS) (more than ready (USA))
5
3.3
150/1
T: Colt Prosser
R: Ms M Weir (51)
150/1
8g hidden dragon (AUS) x mountain of love (AUS) (monashee mountain (USA))
6
3.8
80/1
T: Ken Tynan
R: Kellie Holding (53.5)
80/1
11g marwina (AUS) x danse pas (AUS) (danehill dancer (IRE))
7
4.3
20/1
T: Andrew Robinson
R: Ms R Murray (54)
20/1
8
5.1
30/1
T: R N Godbolt
R: M Paget (55)
30/1
4m dream ahead (USA) x al hanoof (AUS) (saint ballado (CAN))
9
5.7
7/2
T: Ms K Buchanan
R: Travis Wolfgram (55.5)
7/2
4g nicconi (AUS) x belle of honour (NZ) (honour and glory (USA))
10
5.9
20/1
T: Benjamin Smith
R: Ms L Day (60.5)
20/1
7g lonhro (AUS) x proclaim (NZ) (quest for fame (GB))
11
6
150/1
T: Grant Allard
R: S Lisnyy (54)
150/1
4m ready's image (USA) x ikhlas (IRE) (lahib (USA))
12
9.9
25/1
T: D R Mirfin
R: A Adkins (54)
25/1
7m ready's image (USA) x danzability (AUS) (danehill dancer (IRE))
13
13.2
50/1
T: Colt Prosser
R: Ms B Hodder (54)
50/1
7m husson (ARG) x rink (AUS) (danzero (AUS))
Race 8 - H L Mullane (Bm70) (1200m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:10.91 (33.59)
Prizemoney: $30,000
1
5/2F
T: K A Lees
R: J Parr (58)
5/2F
Winning siblings: Tawfiq Lass,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/2
T: John Thompson
R: J R Collett (56.5)
5/2
3f casino prince (AUS) x dorothy evelyn (AUS) (royal academy (USA))
3
2.7
40/1
T: G F Drury
R: J Penza (54)
40/1
4
3.4
100/1
T: Aleacia Bennett
R: Ms R Murray (54)
100/1
8g elusive city (USA) x luna tudor (AUS) (military plume (NZ))
5
4
8/1
T: B A Partelle
R: C Lever (57)
8/1
4m foxwedge (AUS) x claystone (AUS) (zabeel (NZ))
6
5
50/1
T: G W Moore
R: A Adkins (57.5)
50/1
3g swiss ace (AUS) x bacio del vinto (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
5.1
8/1
T: Clare Cunningham
R: G Schofield (58)
8/1
8
5.7
11/2
T: T J Gollan
R: K McEvoy (56)
11/2
3f smart missile (AUS) x eureka moment (AUS) (general nediym (AUS))
9
6.6
100/1
T: R R Milligan
R: Ms L Day (51)
100/1
5m recapitalize (AUS) x firefly magic (AUS) (magic albert (AUS))
10
7.1
50/1
T: R R Milligan
R: Chloe Baker (55.5)
50/1
4m ad valorem (USA) x beata (AUS) (rory's jester (AUS))
11
8.4
60/1
T: Ms K Gavenlock
R: G Buckley (56.5)
60/1
4g youthful legs (USA) x nikkirina (AUS) (beautiful crown (USA))
12
8.7
11/1
T: M J Dunn
R: Jean Van Overmeire (57.5)
11/1
4m commands (AUS) x fleet riane (AUS) (barely a moment (AUS))
13
9.3
100/1
T: A G Scorse
R: R Thompson (58)
100/1
7g nadeem (AUS) x antonicheva (IRE) (sadler's wells (USA))
14
9.5
14/1
T: J A Sylvester
R: J Bowman (56.5)
14/1
3g domesday (AUS) x always loyal (AUS) (bradbury's luck (AUS))
* Nick figures are for Australasia.