Breednet Results

NEWCASTLE - Friday, March 8

Race 1 - Starr Facilities Services Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:24.77 (33.13)
Prizemoney: $35,000
1
9/4
T: Ms W Roche
R: Tommy Berry (58.5)
9/4
4g choisir (AUS) x mizzen lass (USA) (grand slam (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
11/8F
T: John Thompson
R: B Shinn (58.5)
11/8F
3f all too hard (AUS) x she's a fox (AUS) (fastnet rock (AUS))
3
1.5
9/1
T: Natalie Jarvis
R: G Schofield (58)
9/1
3g dream ahead (USA) x you or me (AUS) (more than ready (USA))
4
3.6
2/1
T: G A Ryan
R: B Prebble (59)
2/1
3c lonhro (AUS) x armed for action (AUS) (exceed and excel (AUS))
5
10.3
100/1
T: K J Lantry
R: Ashley Morgan (57)
100/1
3c poet's voice (GB) x fain (AUS) (quest for fame (GB))
Race 2 - Moet & Chandon Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:10.06 (33.53)
Prizemoney: $35,000
1
8/1
T: K A Lees
R: B Avdulla (57)
8/1
This nick: 15 runners; 10 winners; 1 SW. Details
2
1.3
7/2
T: A J Cummings
R: Tommy Berry (58.5)
7/2
3g denman (AUS) x watchme (AUS) (bel esprit (AUS))
3
2.3
5/2
T: Lauri Parker
R: A Hyeronimus (58.5)
5/2
3g snitzel (AUS) x seaside home (USA) (storm cat (USA))
4
4
4/1
T: J A O'Shea
R: S Clipperton (58.5)
4/1
3g denman (AUS) x alpena rosea (NZ) (thorn park (AUS))
5
6.1
2/1F
T: Ms K Waugh
R: J R Collett (57)
2/1F
4m bel esprit (AUS) x miss monashee (AUS) (monashee mountain (USA))
Race 3 - Reward Hospitality N'cle (C1) (2300m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 2:24.62 (34.25)
Prizemoney: $35,000
1
9/2
T: David Pfieffer
R: B Shinn (59)
9/2
Winning siblings: Lady Of The Law, Special Silk,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
150/1
T: L J Hatch
R: Mitchell Bell (59)
150/1
4g excelebration (IRE) x saranah gold (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
1.8
9/2
T: Adam Duggan
R: Jenny Duggan (57.5)
9/2
4
1.9
9/4F
T: A J Cummings
R: G Schofield (57.5)
9/4F
3g dalghar (FR) x extra celestial (AUS) (danehill dancer (IRE))
5
2
60/1
T: A D Smith
R: G Buckley (57)
60/1
4m excites (AUS) x tansgirl (AUS) (orientate (USA))
6
3.6
5/2
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (57)
5/2
4m high chaparral (IRE) x justa babe (AUS) (flying spur (AUS))
7
4.5
100/1
T: D Lane
R: D McLellan (56.5)
100/1
4g americain (USA) x northeast note (NZ) (stravinsky (USA))
8
13
15/4
T: John Thompson
R: B Avdulla (57.5)
15/4
3g shocking (AUS) x rixi (AUS) (strategic (AUS))
Race 4 - Guardian Safety Solutions Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:37.85 (33.90)
Prizemoney: $35,000
1
30/1
T: L W Curtis
R: K S Latham (58.5)
30/1
3g pierro (AUS) x walk alone (AUS) (honour and glory (USA))
Winning siblings: Coventry, Toroso, You'll Never,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
11/2
T: R J Quinton
R: Mitchell Bell (56.5)
11/2
3
0.3
8/11F
T: K A Lees
R: A Gibbons (59)
8/11F
4g rip van winkle (IRE) x sandie (NZ) (footstepsinthesand (GB))
4
0.4
8/1
T: J A O'Shea
R: S Clipperton (58.5)
8/1
3g camelot (GB) x harvest queen (AUS) (arena (AUS))
5
0.8
11/4
T: Ms K Gavenlock
R: B Avdulla (58.5)
11/4
3g pierro (AUS) x majestic music (AUS) (al maher (AUS))
6
6.1
60/1
T: J C Coyle
R: Tim Clark (59)
60/1
7
6.6
60/1
T: B J Ratcliff
R: G Schofield (58.5)
60/1
3g dare to dream (IRE) x kim heaven (AUS) (shamardal (USA))
8
10.8
60/1
T: L J Bridge
R: Chris C Williams (56)
60/1
4g denman (AUS) x wedlock (AUS) (giant's causeway (USA))
9
19.8
60/1
T: A J Cummings
R: Tommy Berry (59)
60/1
4g road to rock (AUS) x dhariat (NZ) (faltaat (USA))
100
50/1
T: J M Austin
R: Ms K Adams (58.5)
50/1
3g epaulette (AUS) x lajoie (AUS) (spinning world (USA))
Race 5 - Kam-Cool Refrig Posthaste-Bm78 (900m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(4) Time: 0:50.40 (32.44)
Prizemoney: $35,000
1
9/1
T: S J Gleeson
R: Ms M Weir (56)
9/1
7g beautiful crown (USA) x la petite coquette (AUS) (invincible spirit (IRE))
Winning siblings: Lana's Magic, Lightning Lockie,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
7/1
T: G Portelli
R: J R Collett (55)
7/1
5g stratum (AUS) x miss victory (ARG) (numerous (USA))
3
1.5
Gunnaza (11)
16/1
T: Mick O'Neill
R: A Gibbons (54)
16/1
8g za-im (GB) x baby doll (AUS) (royal troubador (NZ))
4
1.8
6/4F
T: Ms K Buchanan
R: Tommy Berry (59)
6/4F
4g i am invincible (AUS) x la capone (AUS) (untouchable (AUS))
5
2.3
5/1
T: P M Perry
R: S Guymer (55.5)
5/1
6g written tycoon (AUS) x fighting fragrance (AUS) (general nediym (AUS))
6
4.2
5/1
T: John W Ramsey
R: G Buckley (55)
5/1
4m dream ahead (USA) x lady be great (AUS) (charge forward (AUS))
7
5
11/1
T: G K White
R: Ms A Borg (54)
11/1
6m hidden dragon (AUS) x royal drink (AUS) (pride of kellina (AUS))
8
5.4
25/1
T: D Lane
R: Jake Hull (56.5)
25/1
5g hard spun (USA) x jasmine rose (AUS) (carnegie (IRE))
9
6.4
16/1
T: D I Atkins
R: Ms L Day (51)
16/1
5g ready as (AUS) x calabrese (AUS) (danehill star (AUS))
10
6.7
Pel (4)
100/1
T: P M Farrell
R: Jenny Duggan (55)
100/1
5m i am invincible (AUS) x pixel (AUS) (eagle eyed (USA))
11
8
100/1
T: Bryan Dixon
R: Ms R Murray (54)
100/1
6g star witness (AUS) x magsaya (AUS) (danehill dancer (IRE))
Race 6 - Prime Seven Beaumont Hcp (1400m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:23.51 (35.09)
Prizemoney: $40,000
1
7/2
T: G A Ryan
R: B Prebble (58.5)
7/2
2c sebring (AUS) x prairie star (NZ) (high chaparral (IRE))
Winning siblings: Holy Freeze, Leotie,
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.3
11/8F
T: P and P Snowden
R: S Clipperton (57)
11/8F
2c deep field (AUS) x caesar's princess (AUS) (exceed and excel (AUS))
3
3.6
13/2
T: J A O'Shea
R: J Parr (56.5)
13/2
2c tavistock (NZ) x lithograph (USA) (echo of light (GB))
4
3.9
20/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (54.5)
20/1
2f pierro (AUS) x rose of sharon (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
5.3
25/1
T: P and P Snowden
R: B Avdulla (56.5)
25/1
2c hallowed crown (AUS) x miss lombardi (AUS) (testa rossa (AUS))
6
5.4
Stooge (11)
20/1
T: P M Perry
R: A Hyeronimus (56.5)
20/1
2c uncle mo (USA) x awe inspiring (IRE) (montjeu (IRE))
7
5.5
Mesmer (8)
9/2
T: Mark Newnham
R: Tommy Berry (56.5)
9/2
2g sepoy (AUS) x mesmereyeser (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
6.2
150/1
T: P M Perry
R: S Guymer (54)
150/1
9
6.4
80/1
T: G D Hickman
R: J R Collett (56.5)
80/1
2g dundeel (NZ) x allaboutus (AUS) (arena (AUS))
10
6.6
30/1
T: Paul Messara
R: Ashley Morgan (57.5)
30/1
2g toronado (IRE) x push and shove (AUS) (not a single doubt (AUS))
11
16.7
Galaxy (4)
50/1
T: Ms W Roche
R: Mitchell Bell (57)
50/1
2g cluster (AUS) x patsy girl (AUS) (oratorio (IRE))
300
11/1
T: James Cummings
R: B Shinn (56.5)
11/1
2g exceed and excel (AUS) x transfers (AUS) (street cry (IRE))
Race 7 - Suez Newcastle Newmarket Hcp (1400m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:21.79 (33.52)
Prizemoney: $160,000
1
12/1
T: K A Lees
R: B Avdulla (55.5)
12/1
Winning siblings: Famechon Baroness, Mega Heart, Oh Romeo,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.1
13/8F
T: James Cummings
R: B Shinn (56)
13/8F
4m street cry (IRE) x retsina (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
1.1
7/1
T: K A Lees
R: J R Collett (57.5)
7/1
4
1.4
6/1
T: Mark Newnham
R: Rachel King (58)
6/1
5
1.8
13/4
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (59)
13/4
4h fastnet rock (AUS) x rose of cimmaron (AUS) (bite the bullet (USA))
6
3
16/1
T: R and M Freedman
R: Tommy Berry (54)
16/1
7
3.2
40/1
T: J C Coyle
R: A Hyeronimus (54)
40/1
5m beneteau (AUS) x nonsensical (AUS) (hussonet (USA))
8
3.4
100/1
T: W T Wilkes
R: A Gibbons (54)
100/1
9
4
80/1
T: C J Waller
R: J Ford (54)
80/1
4g rock 'n' pop (AUS) x soph (NZ) (lord ballina (AUS))
10
8.1
100/1
T: Jay Hopkins
R: Ashley Morgan (54)
100/1
9g southern image (USA) x frantoio (AUS) (danehill (USA))
11
10.7
15/1
T: Bjorn Baker
R: R Thompson (54)
15/1
3g dundeel (NZ) x cerberus gal (AUS) (general nediym (AUS))
200
14/1
T: Matthew Smith
R: C W Brown (54)
14/1
6g dansili (GB) x golden stream (IRE) (sadler's wells (USA))
Race 8 - Pro-Ride Services Cond. (Bm64) (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:10.18 (33.93)
Prizemoney: $40,000
1
11/8F
T: R R Milligan
R: Tim Clark (57)
11/8F
3f arlington (AUS) x firefly magic (AUS) (magic albert (AUS))
Winning siblings: Capital Magic, Magic Arli,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.1
12/1
T: A J Denham
R: J R Collett (57.5)
12/1
3f exceed and excel (AUS) x ilze (NZ) (lord ballina (AUS))
3
1.1
3/1
T: W J Gavenlock
R: J Parr (57)
3/1
4m star witness (AUS) x lost weekend (AUS) (canny lad (AUS))
4
2.6
30/1
T: B G Lawrence
R: Jenny Duggan (55.5)
30/1
7m murphy's blu boy (AUS) x beneficial (AUS) (high yield (USA))
5
2.8
8/1
T: T J Bartley
R: G Buckley (60)
8/1
4m drumbeats (AUS) x larenco (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
4.3
6/1
T: M D Griffith
R: B Avdulla (59.5)
6/1
7
4.6
Mimic (5)
14/1
T: K A Lees
R: A Gibbons (58.5)
14/1
3f medaglia d'oro (USA) x jade diva (AUS) (jade robbery (USA))
8
5.8
66/1
T: K J Lantry
R: Ms L Day (55)
66/1
4m excites (AUS) x moorfysh (NZ) (ishiguru (USA))
9
7
11/1
T: John W Ramsey
R: R Thompson (59)
11/1
10
7.1
80/1
T: P M Perry
R: S Guymer (55.5)
80/1
5m zoffany (IRE) x just pamela (AUS) (thunder gulch (USA))
* Nick figures are for Australasia.