Breednet Results

NEWCASTLE - Saturday, July 4

Race 1 - Hunter Breast Cancer Hcp (1600m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:37.70 (35.29)
Prizemoney: $35,000
1
9/4
T: Matthew Vella
R: C Lever (61)
9/4
2c criterion (NZ) x flaming (NZ) (bachelor duke (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.8
12/1
T: David Payne
R: G Schofield (55)
12/1
2f pride of dubai (AUS) x daisy lane (AUS) (not a single doubt (AUS))
3
3.2
5/4F
T: G Waterhouse & A Bott
R: L Magorrian (59)
5/4F
4
4.1
80/1
T: Matthew Vella
R: Mitchell Bell (55.5)
80/1
5
5
3/1
T: P M Perry
R: C G O'Brien (59)
3/1
2g dundeel (NZ) x opportunity (NZ) (redoute's choice (AUS))
6
6.2
25/1
T: S I Singleton
R: Billy Cray (55)
25/1
2g outreach (AUS) x misa eire (AUS) (genuine (JPN))
7
8.3
100/1
T: R T Dawson
R: Cejay Graham (53)
100/1
2f bull point (AUS) x harada miss (AUS) (haradasun (AUS))
8
11.6
30/1
T: J C Deamer
R: A Gibbons (55)
30/1
2f all too hard (AUS) x polly (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
Race 2 - Tab-Long May We Play Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:23.79 (35.18)
Prizemoney: $35,000
1
6/4F
T: C J Waller
R: L Magorrian (59)
6/4F
3g uncle mo (USA) x took (USA) (giant's causeway (USA))
Winning siblings: Taken High,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
15/2
T: Patrick Webster
R: B Griffiths (55)
15/2
4m redoute's choice (AUS) x savannah river (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
2.2
11/2
T: R & M Freedman
R: K S Latham (56.5)
11/2
2c written tycoon (AUS) x title holder (AUS) (magic albert (AUS))
4
2.9
13/2
T: Lindsey Kennedy
R: R Hutchings (59)
13/2
3g sheer talent (AUS) x armagnac (AUS) (hennessy (USA))
5
5.4
20/1
T: Ms K Waugh
R: A Gibbons (59)
20/1
3g show a heart (AUS) x tender truce (AUS) (brief truce (USA))
6
10.2
20/1
T: C E Conners
R: S Guymer (56.5)
20/1
2g eurozone (AUS) x she's red hot (AUS) (red ransom (USA))
Race 3 - Sharp Electronics Group Hcp-C2 (1300m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:17.89 (34.45)
Prizemoney: $35,000
1
9/10F
T: Nathan Doyle
R: K Jennings (57.5)
9/10F
3g snitzel (AUS) x twilight royale (AUS) (testa rossa (AUS))
Winning siblings: Royal Hale,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1.3
15/4
T: Jason & Lucy Attard
R: K S Latham (60.5)
15/4
4g uncle mo (USA) x reiby regina (AUS) (commands (AUS))
3
1.6
Favra (2)
9/1
T: G A Ryan
R: C Lever (59)
9/1
3g dissident (AUS) x gleams (AUS) (northern meteor (AUS))
4
3.2
25/1
T: Ms K Waugh
R: G Buckley (55.5)
25/1
3f eurozone (AUS) x rink (AUS) (danzero (AUS))
5
4.1
Titus (9)
9/1
T: P M Perry
R: Tom Sherry (54)
9/1
5g excites (AUS) x indrani (AUS) (commands (AUS))
6
7.1
8/1
T: Brad Widdup
R: G Schofield (55)
8/1
2f showcasing (GB) x venus bay (NZ) (o'reilly (NZ))
7
8.4
Toomai (4)
10/1
T: C J Waller
R: L Magorrian (57.5)
10/1
3f shooting to win (AUS) x mrs kipling (AUS) (exceed and excel (AUS))
8
9
Stoked (7)
25/1
T: Bjorn Baker
R: Mitchell Bell (55)
25/1
Race 4 - Australian Bloodstock (Bm70) (1400m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:23.92 (33.25)
Prizemoney: $35,000
1
Strawb (8)
2/5F
T: Nathan Doyle
R: Mitchell Bell (56)
2/5F
4m fastnet rock (AUS) x joy toy (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Born To Play, Fred, State Of Play, Toyshop,
This nick: 91 runners; 63 winners; 2 SW. Details
2
3.3
7/1
T: Ms K Waugh
R: Tom Sherry (56)
7/1
4g manhattan rain (AUS) x the flying nun (AUS) (flying spur (AUS))
3
3.4
10/1
T: Nathan Doyle
R: K Jennings (60.5)
10/1
4g your song (AUS) x nayana (AUS) (iglesia (AUS))
4
4.4
10/1
T: P M Perry
R: C G O'Brien (58)
10/1
3g uncle mo (USA) x carcassonne (AUS) (testa rossa (AUS))
5
4.9
40/1
T: S Thomas
R: Ms R Murray (58)
40/1
6m love conquers all (AUS) x lekhani (IRE) (imperial ballet (IRE))
6
5.8
13/2
T: K A Lees
R: A Gibbons (59.5)
13/2
4g domesday (AUS) x sexy siren (AUS) (excites (AUS))
7
16.4
100/1
T: T S Howlett
R: J Ford (55.5)
100/1
5g dreamscape (AUS) x devilina (AUS) (anabaa (USA))
Race 5 - New Zealand Bloodstock Mdn (900m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:53.06 (34.09)
Prizemoney: $35,000
1
11/1
T: G R Nickson
R: K S Latham (59)
11/1
3c war (AUS) x emmaagh (AUS) (regal classic (CAN))
Winning siblings: Calianco, Easyone, Figtree, Hurrara, Missyaluke,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
8/11F
T: Stephen O'Halloran
R: Ms W Costin (54.5)
8/11F
2f exceed and excel (AUS) x gamba (AUS) (elusive quality (USA))
3
1.8
40/1
T: P M Perry
R: A Layt (54.5)
40/1
2f fastnet rock (AUS) x jupiter (NZ) (astronomer royal (USA))
4
1.9
12/1
T: Tanya Randell
R: Tom Sherry (55.5)
12/1
3f animal kingdom (USA) x beyond the end (AUS) (belong to me (USA))
5
2
8/1
T: T J Bartley
R: Ms R Murray (57)
8/1
6
3.1
60/1
T: S J Gleeson
R: B Griffiths (57)
60/1
3g zoffany (IRE) x minchetta (AUS) (universal prince (AUS))
7
4.6
Porz (6)
150/1
T: Nicole Hudson
R: S Guymer (57)
150/1
4m fast 'n' famous (AUS) x prime possum (AUS) (california dane (AUS))
8
6.8
5/1
T: Bjorn Baker
R: A B Collett (54.5)
5/1
2f i am invincible (AUS) x crystal rock (AUS) (fastnet rock (AUS))
9
7.2
7/1
T: G A Ryan
R: J Ford (57)
7/1
3f time for war (AUS) x dark envy (AUS) (dane shadow (AUS))
10
9.4
40/1
T: P M Perry
R: C G O'Brien (56.5)
40/1
2g epaulette (AUS) x mad about you (AUS) (northern meteor (AUS))
Race 6 - Reward Hospitality Mdn Hcp (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:12.50 (34.47)
Prizemoney: $35,000
1
4/5F
T: G D Hickman
R: K S Latham (57)
4/5F
3g uncle mo (USA) x pinezero (AUS) (danzero (AUS))
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.2
30/1
T: M J Dwyer
R: Mitchell Bell (55)
30/1
5g dane shadow (AUS) x sonette (AUS) (hussonet (USA))
3
0.4
5/2
T: Lauri Parker
R: Cejay Graham (53)
5/2
3g uncle mo (USA) x goldam (AUS) (twining (USA))
4
2.2
60/1
T: Ms D Lumsden
R: Shane Arnold (55)
60/1
5g where's that tiger (USA) x honour zip (AUS) (honours list (IRE))
5
2.7
9/2
T: D Lane
R: G Buckley (58.5)
9/2
6g redoute's choice (AUS) x montana sunset (AUS) (more than ready (USA))
6
2.8
60/1
T: D J Nugent
R: G Schofield (55)
60/1
7
3.2
Modify (10)
100/1
T: A P Ball
R: S Guymer (55)
100/1
3f sidestep (AUS) x refix (AUS) (reset (AUS))
8
7.7
12/1
T: J D Cooper
R: C Lever (59)
12/1
3g soldier hollow (GB) x alisar (GER) (oasis dream (GB))
9
8.8
150/1
T: Mark Cross
R: Elissa Meredith (51)
150/1
3g canford cliffs (IRE) x la strada (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 7 - Red Funnel (Bm64) (1880m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:54.63 (35.40)
Prizemoney: $35,000
1
13/8F
T: Mark Newnham
R: Tom Sherry (56.5)
13/8F
3g savabeel (AUS) x dreamer (NZ) (more than ready (USA))
This nick: 5 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2019 NZB Karaka Book 1
Vendor: Little Avondale Stud
Buyer: Withdrawn
2019 NZB Ready To Run Sale
Vendor: Surrey Farm
Buyer: Psd, Res $150,000
2
4
30/1
T: J C Coyle
R: A B Collett (56.5)
30/1
4m dream ahead (USA) x jungfrau (AUS) (commands (AUS))
2018 MM Adelaide Yearling Sale
$18,000
Vendor: Mill Park Stud Meningie SA
Buyer: Grand Syndicates
2017 MM National Weanling Sale
$11,000
Vendor: Tareena Bloodstock Tinonee NSW
Buyer: Hancock Quality Bloodstock (FBAA)
3
4.3
11/1
T: C J Waller
R: L Magorrian (56)
11/1
3f sebring (AUS) x mcivor silk (AUS) (fastnet rock (AUS))
4
4.5
9/1
T: C J Waller
R: Mitchell Bell (59.5)
9/1
4g galileo (IRE) x honour bright (IRE) (danehill (USA))
5
4.7
Momack (5)
11/4
T: R & M Freedman
R: K S Latham (59.5)
11/4
3g uncle mo (USA) x delovely (AUS) (canny lad (AUS))
6
6.3
50/1
T: C J Waller
R: C Waddell (53.5)
50/1
3g savabeel (AUS) x registered nurse (USA) (unbridled's song (USA))
7
8.2
40/1
T: Ms K Waugh
R: B Griffiths (59.5)
40/1
6g galileo (IRE) x charlotte bronte (GB) (danehill dancer (IRE))
8
9.2
20/1
T: J G Sargent
R: J Ford (61)
20/1
4g so you think (NZ) x popcorn charley (AUS) (redoute's choice (AUS))
9
9.5
10/1
T: S I Singleton
R: Billy Cray (56.5)
10/1
4m roman emperor (NZ) x holy one (AUS) (redoute's choice (AUS))
10
10.4
Seporto (16)
30/1
T: C E Conners
R: S Guymer (56)
30/1
3g sepoy (AUS) x miss portofino (AUS) (flying spur (AUS))
11
11.6
Duclair (10)
50/1
T: P & P Snowden
R: A Layt (57)
50/1
3g snitzel (AUS) x quackquack (AUS) (starcraft (NZ))
12
13.9
16/1
T: J A O'Shea
R: C Lever (58)
16/1
4h not a single doubt (AUS) x quiet maggy (USA) (quiet american (USA))
13
14.4
25/1
T: John Thompson
R: R Hutchings (57)
25/1
4g bernardini (USA) x carlarossa (AUS) (testa rossa (AUS))
14
68.8
80/1
T: Allan Kehoe
R: K Jennings (57)
80/1
8g nothin' leica dane (AUS) x polychrome (AUS) (masterclass (USA))
Race 8 - Yarraman Park Hcp (C1) (1500m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:31.00 (35.75)
Prizemoney: $35,000
1
13/4
T: R & M Freedman
R: K S Latham (59)
13/4
4g acclamation (GB) x aquarius star (IRE) (danehill dancer (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
8/1
T: C J Waller
R: C Lever (57)
8/1
3f frankel (GB) x roz (GB) (teofilo (IRE))
3
0.2
9/1
T: Joseph Pride
R: J Ford (55)
9/1
4g redoute's choice (AUS) x beauty belle (AUS) (ideal planet (AUS))
4
0.6
8/1
T: Ms K Waugh
R: G Buckley (55)
8/1
3f sebring (AUS) x princess jewels (NZ) (quest for fame (GB))
5
1
Louder (10)
16/1
T: Brad Widdup
R: G Schofield (55)
16/1
6
1.1
9/1
T: K A Lees
R: Tom Sherry (58.5)
9/1
3f savabeel (AUS) x rush (NZ) (o'reilly (NZ))
7
1.2
40/1
T: Clare Cunningham
R: A B Collett (55)
40/1
8
1.3
5/2F
T: G Waterhouse & A Bott
R: K Jennings (59.5)
5/2F
9
2.7
12/1
T: C J Waller
R: C Waddell (56)
12/1
3g per incanto (USA) x one love (NZ) (danasinga (AUS))
10
7.9
8/1
T: C J Waller
R: L Magorrian (57.5)
8/1
3f dissident (AUS) x ostentatious (AUS) (shamardal (USA))
* Nick figures are for Australasia.