Breednet Results

NOWRA - Sunday, October 21

Race 1 - Mollymook Golf Club Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:03.20 (34.41)
Prizemoney: $22,000
1
15/2
T: T J Robinson
R: J Penza (57)
15/2
4m stryker (AUS) x allinfrontofher (AUS) (street cry (IRE))
Winning siblings: Kuttamurra Al,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.8
5/1
T: R and L Price
R: Ms K O'Hara (59)
5/1
4g sepoy (AUS) x leamington (USA) (pleasant tap (USA))
3
3.3
13/4
T: David Pfieffer
R: Jean Van Overmeire (59)
13/4
4g elvstroem (AUS) x annexation (AUS) (anabaa (USA))
4
4.3
11/1
T: J C Coyle
R: Ms J Taylor (59)
11/1
4g nicconi (AUS) x beauty kit (AUS) (tale of the cat (USA))
5
5.6
15/8F
T: Mark Newnham
R: R Dolan (55)
15/8F
3g congrats (USA) x danasierra (AUS) (danehill (USA))
6
7.1
6/1
T: R and L Price
R: A Hyeronimus (59)
6/1
5g pendragon (NZ) x popcorn charley (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
7.4
30/1
T: Michael Gatty
R: J Grisedale (59)
30/1
8
8.4
15/1
T: J C Coyle
R: Ms W Costin (57)
15/1
4m benfica (AUS) x diva (AUS) (shrewdy (AUS))
9
14.7
150/1
T: J Rolfe
R: S Guymer (57)
150/1
4m bearcat (AUS) x shrewd princess (AUS) (shrewdy (AUS))
Race 2 - Lighthouse Plumbing Hcp (C2) (1400m)
Class: Class 2 Track: Soft(7) Time: 1:23.89 (35.73)
Prizemoney: $22,000
1
5/2
T: Allan Kehoe
R: Ms K O'Hara (54.5)
5/2
4g zizou (AUS) x solysombra (AUS) (iglesia (AUS))
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.1
7/2
T: J C Coyle
R: Ms W Costin (55)
7/2
5m time thief (AUS) x siraiki (AUS) (singspiel (IRE))
3
2.4
4/1
T: Matthew Smith
R: Ms R Prest (54)
4/1
3f spirit of boom (AUS) x mrs mango (AUS) (langfuhr (CAN))
4
3.1
25/1
T: Mark De Montfort
R: Ms J Taylor (54)
25/1
6g sebring (AUS) x gingerbread (AUS) (kempinsky (AUS))
5
3.9
Elkano (1)
7/4F
T: Clare Cunningham
R: C Lever (59)
7/4F
4g lonhro (AUS) x fupeg angel (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
6
16.4
14/1
T: Greg Stephens
R: R Dolan (54)
14/1
5g pluck (USA) x zaheerina (AUS) (desert king (IRE))
Race 3 - Milton Iga-Eddie Latta Mem.-C1 (1200m)
Class: Class 1 Track: Soft(7) Time: 1:10.20 (35.36)
Prizemoney: $22,000
1
12/1
T: F J Walden
R: S Guymer (55.5)
12/1
7g niello (AUS) x fawaakeh (USA) (lyphard (USA))
Winning siblings: Cape D'amore,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
1/2F
T: R and L Clarke
R: J Penza (57.5)
1/2F
4m casino prince (AUS) x kartini (AUS) (canny lad (AUS))
3
0.3
15/2
T: Aaron Clarke
R: A Layt (56.5)
15/2
6m bon hoffa (AUS) x seriana (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
4
0.4
7/1
T: Mark De Montfort
R: Ms J Taylor (56)
7/1
4g dreamscape (AUS) x anton (AUS) (antonius pius (USA))
5
2.2
5/1
T: Allan Kehoe
R: A Hyeronimus (58.5)
5/1
4m foxwedge (AUS) x mermaid island (IRE) (mujadil (USA))
6
3.5
50/1
T: J Khalifeh
R: Ms K Nisbet (54)
50/1
5m zoffany (IRE) x larenco (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
9
100/1
T: Scott Wade
R: J Grisedale (54)
100/1
5m haradasun (AUS) x bundles of cash (AUS) (secret savings (USA))
8
13.3
66/1
T: Barry Gleeson
R: G Castillo (54.5)
66/1
7m hayden (AUS) x clearer now (AUS) (maizcay (AUS))
Race 4 - Ulladulla Chinese Rest. Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:23.61 (36.23)
Prizemoney: $22,000
1
5/4F
T: A and E Cummings
R: J Penza (59)
5/4F
4g teofilo (IRE) x mycup runneth over (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Spilt,
This nick: 11 runners; 9 winners; 2 SW. Details
2
0.1
7/1
T: Mark Newnham
R: R Dolan (53)
7/1
3f sebring (AUS) x asylum seeker (SAF) (count dubois (GB))
3
1.9
3/1
T: David Pfieffer
R: Jean Van Overmeire (56.5)
3/1
3g denman (AUS) x miss provocative (AUS) (flying spur (AUS))
4
4.9
16/1
T: Michael Gatty
R: J Grisedale (59)
16/1
4g starspangledbanner (AUS) x lady's light (USA) (toolighttoquit (USA))
5
5.9
25/1
T: J C Coyle
R: Ms K O'Hara (56.5)
25/1
6
6.3
9/2
T: Matthew Smith
R: Ms R Prest (54.5)
9/2
7
6.5
66/1
T: John Thompson
R: A Hyeronimus (56.5)
66/1
3g bernardini (USA) x carlarossa (AUS) (testa rossa (AUS))
8
6.7
Legit (11)
20/1
T: Matthew Smith
R: S Guymer (54.5)
20/1
3f sepoy (AUS) x miss independent (AUS) (choisir (AUS))
9
13.5
Myvatn (9)
30/1
T: S C Jones
R: Ms J Taylor (56.5)
30/1
Race 5 - Elders Ins.-B Murray Mem-Bm58 (1600m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(7) Time: 1:38.19 (36.58)
Prizemoney: $22,000
1
20/1
T: Steven Wilson
R: A Layt (54.5)
20/1
7g street cry (IRE) x high school (GB) (sadler's wells (USA))
Winning siblings: Benenden, Elucidation, Giggleswick,
This nick: 7 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
0.2
Saarim (12)
25/1
T: Warren Ganderton
R: R Dolan (52.5)
25/1
5g fastnet rock (AUS) x sayuri san (AUS) (fuji kiseki (JPN))
2018 Inglis Australian Easter Yearling Sale
$200,000
Vendor: Segenhoe Stud Australia Pty Ltd, Scone
Buyer: McEvoy Mitchell Racing Pty Ltd
3
0.3
Bolord (1)
14/1
T: Ms G Markwell
R: C Lever (61)
14/1
7g god's own (AUS) x vintrack (AUS) (blackfriars (AUS))
4
0.4
2/1F
T: John Thompson
R: Qin Yong (58)
2/1F
6g dalakhani (IRE) x siren's song (IRE) (azamour (IRE))
5
0.9
Delude (8)
4/1
T: Tash Burleigh
R: R Bensley (57.5)
4/1
6
1.1
10/1
T: Matthew Smith
R: Jean Van Overmeire (61)
10/1
5g helmet (AUS) x paris in the fall (IRE) (sadler's wells (USA))
7
1.2
20/1
T: Matthew Smith
R: Ms R Prest (58)
20/1
7g pins (AUS) x boundless (NZ) (van nistelrooy (USA))
8
2.5
9/1
T: J C Coyle
R: Ms J Taylor (59.5)
9/1
5m tickets (AUS) x hymn (AUS) (palace music (USA))
9
2.7
8/1
T: Ms G Englebrecht
R: A Hyeronimus (57)
8/1
5g snippetson (AUS) x quibble (AUS) (zabeel (NZ))
10
2.9
25/1
T: T J Robinson
R: B P Ward (58.5)
25/1
4g pierro (AUS) x rosnaree (IRE) (danehill (USA))
11
3.4
10/1
T: T and P Vigouroux
R: J Penza (58.5)
10/1
4g foxwedge (AUS) x dahleah (AUS) (flying spur (AUS))
12
3.5
Prying (13)
25/1
T: Amy Usher
R: S Guymer (54)
25/1
13
3.9
60/1
T: P J Korn
R: J Grisedale (54)
60/1
7m red element (AUS) x extension of life (AUS) (flying spur (AUS))
Race 6 - Mollymook Cup (Bm66) (1200m)
Class: Benchmark 66 Track: Soft(7) Time: 1:09.97 (35.20)
Prizemoney: $27,000
1
5/2
T: R and L Price
R: Ms W Costin (54)
5/2
6m ad valorem (USA) x vo vixen (AUS) (carnegie (IRE))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
5/2F
T: M F Van Gestel
R: J Penza (59.5)
5/2F
4g benfica (AUS) x brookton dawn (AUS) (testa rossa (AUS))
3
0.2
20/1
T: G W Murray
R: A Layt (55.5)
20/1
6g oratorio (IRE) x scorpio spirit (AUS) (mukaddamah (USA))
4
0.7
15/2
T: G W Murray
R: A Hyeronimus (55.5)
15/2
5m danerich (AUS) x scores (AUS) (hussonet (USA))
5
1.2
13/2
T: G W Murray
R: Ms C Gravener (62.5)
13/2
6g oratorio (IRE) x magical misty (AUS) (magic albert (AUS))
6
2.5
20/1
T: Ms G Markwell
R: C Lever (60)
20/1
8g dubai's choice (AUS) x seesaw (AUS) (sea swell (AUS))
7
2.7
50/1
T: T and P Vigouroux
R: Qin Yong (58)
50/1
9g danroad (AUS) x cherkassy (NZ) (sudurka (AUS))
8
3.7
4/1
T: T J Robinson
R: J Grisedale (56)
4/1
5m mossman (AUS) x bella arena (AUS) (arena (AUS))
9
13.7
14/1
T: G Backhouse
R: S Guymer (59)
14/1
4m rogano (AUS) x betty's belle (AUS) (tale of the cat (USA))
Race 7 - Tierney Breed And Race Mdn Hcp (1200m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:10.19 (34.83)
Prizemoney: $22,000
1
5/2F
T: T and P Vigouroux
R: Ms W Costin (56)
5/2F
4g zariz (AUS) x scenic review (AUS) (scenic (IRE))
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
5.8
11/4
T: R A Freedman
R: Ms K Nisbet (55)
11/4
4m all american (AUS) x diamond delight (AUS) (break the vault (AUS))
3
6
7/2
T: Matthew Smith
R: Ms R Prest (55)
7/2
3f all american (AUS) x reverenza (AUS) (commands (AUS))
4
6.9
30/1
T: J W Van Duren
R: S Guymer (55)
30/1
3f bearcat (AUS) x poppy (AUS) (tsigane (FR))
5
7
Pinetti (13)
8/1
T: Greg Stephens
R: B P Ward (55)
8/1
4g magic albert (AUS) x torrini (AUS) (danzero (AUS))
6
7.5
66/1
T: Scott Wade
R: J Grisedale (55)
66/1
7m o'lonhro (AUS) x barbie (AUS) (kenny's best pal (AUS))
7
7.6
9/2
T: Rick Worthington
R: C Lever (56)
9/2
4m so you think (NZ) x sila jasak (NZ) (cullen (AUS))
8
9.4
20/1
T: Warren Ganderton
R: A Layt (55)
20/1
6m excellent art (GB) x tiaralae (AUS) (beautiful crown (USA))
9
17.4
30/1
T: M J Dunn
R: J Penza (55)
30/1
3f pluck (USA) x i dream (AUS) (choisir (AUS))
* Nick figures are for Australasia.