Breednet Results

PAKENHAM PARK SYNTHETIC - Sunday, September 18

Race 1 - Pakenhamracing.Com.Au Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:39.56 (35.84)
Prizemoney: $23,000
1
20/1
T: N A Blackiston
R: M J Walker (56)
20/1
3f mastercraftsman (IRE) x imperial dragon (NZ) (high chaparral (IRE))
Winning siblings: Dragons Den, Judy's Song,
This nick: 10 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
0.5
6/4F
T: R W Smerdon
R: D Dunn (58)
6/4F
3
1.8
4/1
T: T Busuttin and N Young
R: Nicholas Hall (58)
4/1
3c fastnet rock (AUS) x asmahan (AUS) (zabeel (NZ))
4
2.7
8/1
T: M M Laurie
R: Chris Symons (56)
8/1
3f stryker (AUS) x ransom rouge (AUS) (red ransom (USA))
5
4
11/2
T: Shea Eden
R: L Nolen (58)
11/2
3g stryker (AUS) x royale harmony (AUS) (choisir (AUS))
6
4.7
20/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (56)
20/1
3f sebring (AUS) x sundaze (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
5.7
100/1
T: R W Smerdon
R: D W Stackhouse (58)
100/1
3g reward for effort (AUS) x dalayel (NZ) (stravinsky (USA))
8
5.8
Glitch (2)
16/1
T: M G Price
R: C Newitt (58)
16/1
3g redoute's choice (AUS) x miss match (ARG) (indygo shiner (USA))
9
6
16/1
T: D T O'Brien
R: D Oliver (56)
16/1
10
6.5
25/1
T: R D Griffiths
R: M J Allen (58)
25/1
3g kaphero (AUS) x divine faith (AUS) (falbrav (IRE))
11
9.5
16/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (56)
16/1
3f domesday (AUS) x magic summer (AUS) (magic albert (AUS))
Race 2 - Bruce Clough Mazda Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 0:59.72
Prizemoney: $23,000
1
15/4
T: D R Brideoake
R: Ryan Maloney (54.5)
15/4
3f not a single doubt (AUS) x rulable (AUS) (kingston rule (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
8/1
T: S J Webb
R: Ben Thompson (54)
8/1
3f magnus (AUS) x marryatville (AUS) (orpen (USA))
3
0.5
7/2
T: Ms M Cunningham
R: Brandon Stockdale (54.5)
7/2
3g husson (ARG) x cash crazy (AUS) (secret savings (USA))
4
1.7
9/2
T: S J Webb
R: Nicholas Hall (56)
9/2
5
2.5
3/1F
T: D K Weir
R: Craig Williams (54)
3/1F
3f artie schiller (USA) x karedane (AUS) (danehill dancer (IRE))
6
3.5
100/1
T: Ms K Murphy
R: C R Brown (58.5)
100/1
7
4.7
11/2
T: R W Smerdon
R: D Dunn (56)
11/2
3g husson (ARG) x catalyst (USA) (tabasco cat (USA))
8
5.1
100/1
T: C F Butcher
R: R N Booth (58.5)
100/1
5g more than ready (USA) x secover (AUS) (danehill (USA))
9
6.9
30/1
T: D K Weir
R: Jack Hill (56)
30/1
10
7.1
40/1
T: G M Moloney
R: Patrick Moloney (54)
40/1
3f kaphero (AUS) x new years eve (AUS) (street cry (IRE))
Race 3 - Polytrack Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 0:58.94
Prizemoney: $23,000
1
11/4
T: R W Smerdon
R: D Dunn (56)
11/4
Winning siblings: Belle Of Clonmel, Master Albert,
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.8
11/1
T: D K Weir
R: Damian Lane (56)
11/1
3c sepoy (AUS) x ten churros (USA) (high brite (USA))
3
3.3
1/1F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: D Oliver (56)
1/1F
3c fastnet rock (AUS) x scandinavia (AUS) (snippets (AUS))
4
4
Dezuri (9)
14/1
T: S J Webb
R: Ryan Maloney (54.5)
14/1
3f denman (AUS) x delovely (AUS) (canny lad (AUS))
5
5.7
40/1
T: D R Brideoake
R: Craig Williams (54)
40/1
3f jet spur (AUS) x merry shinko (AUS) (shinko forest (IRE))
6
5.9
20/1
T: R D Griffiths
R: Jye McNeil (56)
20/1
3g commands (AUS) x how discreet (AUS) (dubai destination (USA))
7
7.4
100/1
T: R J Besanko
R: A Lynch (58.5)
100/1
5h lonhro (AUS) x selwan (USA) (mt. livermore (USA))
8
9.7
9/2
T: M G Price
R: Jake Bayliss (54)
9/2
3f sebring (AUS) x hurl (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 4 - Schweppes Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:13.42
Prizemoney: $23,000
1
12/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M J Walker (56)
12/1
3c fastnet rock (AUS) x cats whisker (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
This nick: 41 runners; 27 winners; 4 SW. Details
2
0.8
8/1
T: T Busuttin and N Young
R: Patrick Moloney (54)
8/1
3f cape blanco (IRE) x teardrop island (NZ) (fastnet rock (AUS))
3
1.2
5/1
T: D K Weir
R: Jack Hill (56.5)
5/1
4m new approach (IRE) x change of class (AUS) (masterclass (USA))
4
2.4
5/2
T: C W Little
R: L Nolen (58.5)
5/2
4g bianconi (USA) x winter dawn (AUS) (zabeel (NZ))
5
2.6
30/1
T: Bryan Maher
R: Tahlia Hope (56.5)
30/1
5g churchill downs (AUS) x osati (IRE) (octagonal (NZ))
6
3.3
8/1
T: M T Leonard
R: John Allen (58.5)
8/1
6g bel esprit (AUS) x ziplicity (AUS) (tierce (AUS))
7
4.3
Om Nom (12)
2/1F
T: M C Kent
R: Craig Williams (54)
2/1F
3f onemorenomore (AUS) x testagame (AUS) (testa rossa (AUS))
8
4.8
20/1
T: R E Laing
R: K Forrester (56.5)
20/1
4m mossman (AUS) x st kiara (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
5
100/1
T: Len Ablett
R: B Werner (58.5)
100/1
6g volitant (AUS) x spiritofglory (AUS) (switch in time (IRE))
10
6
100/1
T: Norman Waymouth
R: D W Stackhouse (58.5)
100/1
6g snippetson (AUS) x miss dubai (AUS) (dubai destination (USA))
11
18
100/1
T: Ms K Murphy
R: C R Brown (58.5)
100/1
Race 5 - Officer Grain Store Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:27.18
Prizemoney: $23,000
1
6/1
T: Lee and Anthony Freedman
R: D Dunn (54)
6/1
Winning siblings: Glamarama Girl, The Garret,
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.3
10/1
T: N A Blackiston
R: M J Walker (56.5)
10/1
4m shocking (AUS) x sentura (NZ) (volksraad (GB))
3
3.1
10/9F
T: G Eurell
R: D Oliver (56)
10/9F
3g high chaparral (IRE) x danaupair (NZ) (danasinga (AUS))
4
4
66/1
T: D C Harrison
R: Jake Bayliss (56.5)
66/1
4m elvstroem (AUS) x fayrouz (AUS) (sovereign red (NZ))
5
4.3
9/2
T: Heath Conners
R: Chris Symons (56)
9/2
3c star witness (AUS) x hollywell (AUS) (refuse to bend (IRE))
6
4.7
Hussor (5)
8/1
T: R D Griffiths
R: Nicholas Hall (56)
8/1
3g husson (ARG) x soorena (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
5.1
15/2
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (54.5)
15/2
3f northern meteor (AUS) x riptide (AUS) (exceed and excel (AUS))
8
11.1
66/1
T: D M Noonan
R: D W Stackhouse (58.5)
66/1
5g god's own (AUS) x thoressa (AUS) (hurricane sky (AUS))
9
13.6
100/1
T: B G Purcell
R: Ben Thompson (58.5)
100/1
4g ladoni (GB) x elva (AUS) (ron bon (USA))
Race 6 - Book Now For Pakenham Cup Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:27.24 (35.28)
Prizemoney: $23,000
1
1/1F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (54)
1/1F
This nick: 61 runners; 40 winners; 7 SW. Details
2
0.2
Murphy (2)
2/1
T: M C Kent
R: L Nolen (58.5)
2/1
4g amadeus wolf (GB) x bossinova (AUS) (perugino (USA))
3
3.2
20/1
T: C Maher
R: L Currie (56)
20/1
3g alamosa (NZ) x mahamaya (NZ) (bahhare (USA))
4
4.7
100/1
T: K M Keys
R: Jye McNeil (56)
100/1
5
5.1
7/1
T: G Eurell
R: D Oliver (56)
7/1
3g reset (AUS) x amy may (AUS) (dehere (USA))
6
7.8
12/1
T: R D Griffiths
R: C Newitt (56.5)
12/1
4m more than ready (USA) x sublime girl (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
9.3
100/1
T: I M Pankhurst
R: Ms G Cartwright (53.5)
100/1
7m god's own (AUS) x miss bud (AUS) (hennessy (USA))
8
9.7
66/1
T: R E Laing
R: K Forrester (54)
66/1
9
24.7
20/1
T: N A Blackiston
R: M J Walker (56)
20/1
3g exceed and excel (AUS) x amazoom (AUS) (last tycoon (IRE))
Race 7 - Trainer Allotment On Sale-Bm84 (2200m)
Class: Benchmark 84 Track: Synthetic Time: 2:20.16
Prizemoney: $30,000
1
13/8F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M J Walker (55)
13/8F
5g snitzel (AUS) x forestress (AUS) (woodman (USA))
Winning siblings: Bianshee, Easy,
This nick: 13 runners; 9 winners; 1 SW. Details
2
0.2
5/2
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (57)
5/2
5g monsun (GER) x venetian beauty (USA) (lear fan (USA))
3
1.5
25/1
T: P J White
R: Ms G Cartwright (51)
25/1
4
5.4
7/1
T: Tony McEvoy
R: Dylan Dunn (58)
7/1
6g guillotine (NZ) x star blinka (NZ) (zabeel (NZ))
5
5.9
11/2
T: D R Brideoake
R: Ryan Maloney (54.5)
11/2
6
10.9
66/1
T: Aaron Purcell
R: C Newitt (54.5)
66/1
9g diamond green (FR) x schonbein (IRE) (persian heights (GB))
7
11
5/1
T: T Busuttin and N Young
R: D Dunn (54.5)
5/1
6m pentire (GB) x posing zero (AUS) (danzero (AUS))
Race 8 - X X X X Gold (Bm64) (1000m)
Class: Benchmark 64 Track: Synthetic Time: 0:59.15
Prizemoney: $23,000
1
Matty (6)
7/4F
T: M Ellerton and S Zahra
R: A Mallyon (57)
7/4F
3g nicconi (AUS) x casual friday (AUS) (tale of the cat (USA))
Winning siblings: Lucky Cat,
This nick: 7 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
2.8
9/1
T: Dan O'Sullivan
R: Leticia Griffin (56)
9/1
3
4.1
20/1
T: G R Webb
R: Ms G Cartwright (56)
20/1
6g delago brom (AUS) x dynasty ark (AUS) (ark regal (NZ))
4
5.5
20/1
T: D K Weir
R: Jack Hill (56.5)
20/1
4m turffontein (AUS) x unshushable (AUS) (real quiet (USA))
5
6.2
20/1
T: P T Hyland
R: Ryan Maloney (57)
20/1
4h bushranger (IRE) x french fox (AUS) (dash for cash (AUS))
6
6.6
4/1
T: G Brunsdon
R: Ms L J Meech (58)
4/1
5m bel esprit (AUS) x absorb (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
6.8
80/1
T: R J Blacker
R: D Moor (54)
80/1
8
7
3/1
T: D C Harrison
R: Tahlia Hope (58)
3/1
5g statue of liberty (USA) x hiramasa (AUS) (king of kings (IRE))
9
15
100/1
T: M Beer and M Hinton
R: M Aitken (52)
100/1
5m u s ranger (USA) x plaisir de gain (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
10
16
8/1
T: Byron Cozamanis
R: C Newitt (56)
8/1
Race 9 - Prc Functions & Events (Bm64) (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Synthetic Time: 1:12.68
Prizemoney: $23,000
1
Colerne (10)
3/1
T: C W Little
R: D Oliver (57.5)
3/1
4m redoute's choice (AUS) x you can't say that (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
This nick: 13 runners; 10 winners; 1 SW. Details
2
1.3
5/2F
T: Henry Dwyer
R: M Aitken (59)
5/2F
4g kaphero (AUS) x apologies (AUS) (giant's causeway (USA))
3
1.5
9/1
T: D C Harrison
R: Tahlia Hope (57.5)
9/1
8m elvstroem (AUS) x fayrouz (AUS) (sovereign red (NZ))
4
2.2
8/1
T: M A Kavanagh
R: S Baster (59.5)
8/1
5g fastnet rock (AUS) x hips don't lie (NZ) (stravinsky (USA))
5
2.3
3/1
T: Shea Eden
R: D Dunn (56.5)
3/1
4m stratum (AUS) x betterthanblushing (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
6
25/1
T: L and T Corstens
R: D Moor (58.5)
25/1
4m bushranger (IRE) x susie jane (AUS) (king of kings (IRE))
7
6.3
80/1
T: Paul and Tracey Templeton
R: Jarrod Fry (62)
80/1
6g grey swallow (IRE) x template (AUS) (thunder gulch (USA))
8
6.7
Neona (8)
60/1
T: Jason Hunter
R: J Keating (58)
60/1
8g ne coupez pas (USA) x kimona (AUS) (royal academy (USA))
9
11
10/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (56)
10/1
4m magnus (AUS) x midnight blues (AUS) (distant music (USA))
10
11.5
12/1
T: P T Hyland
R: Ryan Maloney (58.5)
12/1
Race 10 - Racing.Com (Bm70) (1400m)
Class: Benchmark 70 Track: Synthetic Time: 1:24.93
Prizemoney: $30,000
1
5/2F
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (56.5)
5/2F
3c so you think (NZ) x pontiana (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Dragon Leap, Montia,
This nick: 32 runners; 24 winners; 3 SW. Details
2
2
11/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (58.5)
11/1
4g hard spun (USA) x razor blade (AUS) (blazing sword (AUS))
3
3.3
5/2F
T: T Busuttin and N Young
R: B Melham (57.5)
5/2F
3g bullbars (AUS) x pica pica (NZ) (stravinsky (USA))
4
4
15/2
T: M G Price
R: Nicholas Hall (58)
15/2
5
4.1
20/1
T: G B Andrews
R: Jordan Grob (61)
20/1
6g bel esprit (AUS) x my fair lago (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
4.6
15/1
T: Mark C Webb
R: M J Walker (59)
15/1
5m golden snake (USA) x olivia's dream (AUS) (kenny's best pal (AUS))
7
5
20/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Stephen Brown Jnr (58)
20/1
6g northern meteor (AUS) x sovereign song (AUS) (palace music (USA))
8
6
20/1
T: M A Kavanagh
R: S Baster (59)
20/1
5g written tycoon (AUS) x stay in honour (AUS) (honours list (IRE))
9
6.5
60/1
T: A H Parker
R: D W Stackhouse (58)
60/1
5g street cry (IRE) x high school (GB) (sadler's wells (USA))
10
6.7
4/1
T: Tony McEvoy
R: L Currie (58.5)
4/1
4g nicconi (AUS) x chocaholic (AUS) (general nediym (AUS))
11
26.7
30/1
T: R W Smerdon
R: Ryan Maloney (58)
30/1
5g viscount (AUS) x betty's belle (AUS) (tale of the cat (USA))
* Nick figures are for Australasia.