Breednet Results

PORT LINCOLN - Thursday, December 31

Race 1 - Port Lincoln Real Estate Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:00.25
Prizemoney: $19,300
1
20/1
T: Ms J Branford
R: Todd Pannell (58)
20/1
5g kuroshio (AUS) x fair look (AUS) (bianconi (USA))
Winning siblings: Je Suis Prest, O'lordy,
This nick: 6 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2017 Inglis Great Southern Weanling Sale
Vendor: Diamond Park Breeding & Racing, Longwarry
Buyer: Withdrawn
2
2.5
22/10
T: M A White
R: R J Hurdle (56)
22/10
6m good journey (USA) x dubloons (AUS) (made of gold (USA))
3
5.5
14/10F
T: Ms S Williams
R: Ms C Jones (56)
14/10F
4m star witness (AUS) x encapsulate (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
6.9
12/1
T: J Dunn & K Bishop
R: Ms C Lions (56)
12/1
5m sweet orange (USA) x loominsky (NZ) (stravinsky (USA))
5
7.2
8/1
T: G D Searle
R: D Caboche (56)
8/1
4m warhorse (NZ) x skewiff (AUS) (mookta (AUS))
6
7.6
Bados (1)
30/1
T: J Dunn & K Bishop
R: Eran Boyd (58)
30/1
5g barbados (AUS) x as discreet (AUS) (saratoga springs (CAN))
7
10.2
20/1
T: D K Carrison
R: Lizzie Annells (53)
20/1
4m dedline (AUS) x crystal voyager (AUS) (strategic (AUS))
8
10.4
100/1
T: Annette Harder
R: Scarlet So (55)
100/1
5g clangalang (AUS) x go blue (AUS) (ark regal (NZ))
9
12.9
5/1
T: B P Clarke
R: Ms S Metcalfe (52.5)
5/1
3f good journey (USA) x los rios (AUS) (exceed and excel (AUS))
Race 2 - K&K Cooling Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:00.38
Prizemoney: $19,300
1
25/10F
T: J E Hickmott
R: Ms C Jones (58)
25/10F
4g magnus (AUS) x rubyraja (AUS) (devaraja (NZ))
Winning siblings: Abohar, Rubytoo, Tea Tree Gully,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.8
10/1
T: J Dunn & K Bishop
R: Ms S Metcalfe (54.5)
10/1
3g zebedee (GB) x chaste away (AUS) (blevic (AUS))
3
2.2
4/1
T: G D Searle
R: D Caboche (55)
4/1
3f akeed mofeed (GB) x royal bender (AUS) (refuse to bend (IRE))
4
2.6
45/10
T: J Dunn & K Bishop
R: Eran Boyd (56)
45/10
4m eurozone (AUS) x ekkareeza (AUS) (freeze (AUS))
5
4.4
9/1
T: D K Carrison
R: Todd Pannell (58)
9/1
5g barbados (AUS) x fuse wire (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
6
4.7
4/1
T: Megan Gillespie
R: R J Hurdle (56)
4/1
5m magnus (AUS) x family portrait (AUS) (excellent art (GB))
7
7.5
100/1
T: Ryan Dawson
R: Lizzie Annells (53)
100/1
5m poet's voice (GB) x falling in love (AUS) (danehill dancer (IRE))
8
9.7
15/2
T: Byron J Cozamanis
R: Kayla Crowther (56)
15/2
4m zoustar (AUS) x all sewn up (AUS) (choisir (AUS))
9
12.3
80/1
T: Annette Harder
R: Ms C Lions (56)
80/1
5m clangalang (AUS) x rule the ring (AUS) (danzig connection (USA))
Race 3 - Avis Port Lincoln (Bm80) (1210m)
Class: Benchmark 80 Track: Good(4) Time: 1:14.04
Prizemoney: $21,800
1
18/10F
T: T G Trenowden
R: Ms C Lions (55)
18/10F
8g hard spun (USA) x februarytwelve (AUS) (snippets (AUS))
This nick: 8 runners; 8 winners; 2 SW. Details
2
0.4
22/10
T: Grant Kluske
R: Margaret Collett (52)
22/10
8m turffontein (AUS) x lominata (AUS) (esperero (USA))
3
1.2
35/10
T: R J King
R: Lizzie Annells (57)
35/10
7m typhon (AUS) x merry cash (AUS) (real cash (USA))
4
1.8
15/2
T: J Dunn & K Bishop
R: Eran Boyd (54)
15/2
12g rock of gibraltar (IRE) x tintagel head (AUS) (rory's jester (AUS))
5
3.3
5/1
T: B P Clarke
R: Ms S Metcalfe (52)
5/1
7g reaan (AUS) x scene in pink (AUS) (blevic (AUS))
6
7.7
100/1
T: Melinda Kay Dohnt
R: Kayla Crowther (54)
100/1
9g hemingway (IRE) x dancing darl (AUS) (danehill dancer (IRE))
7
14.2
150/1
T: Brian Lear
R: Scarlet So (51)
150/1
4g nova sofala (AUS) x elantra (AUS) (brief truce (USA))
Race 4 - Lincoln Sand Supplies (Bm60) (1210m)
Class: Benchmark 60 Track: Good(4) Time: 1:15.32
Prizemoney: $21,800
1
5/1
T: G D Searle
R: D Caboche (59.5)
5/1
3g scissor kick (AUS) x mai gluck (GB) (invincible spirit (IRE))
Winning siblings: Swahili Mai,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
1/1F
T: Simon Drewitt
R: Todd Pannell (60)
1/1F
3f outreach (AUS) x isador amore (AUS) (hidden dragon (AUS))
3
0.7
7/1
T: D S Courtney
R: Margaret Collett (56.5)
7/1
3f delago deluxe (AUS) x alex (AUS) (choisir (AUS))
4
3.7
35/10
T: Brian Lear
R: Eran Boyd (60)
35/10
3f barbados (AUS) x mega queen (AUS) (comet (AUS))
5
3.9
10/1
T: Ms J Branford
R: R J Hurdle (56.5)
10/1
6
9.7
100/1
T: Jackie Stoetzer
R: Ms S Metcalfe (53.5)
100/1
3f el roca (AUS) x ready and able (AUS) (more than ready (USA))
7
30
Typar (5)
66/1
T: T Haddy
R: Scarlet So (54.5)
66/1
3f typhon (AUS) x lowpar (AUS) (padre (AUS))
99
Conge (7)
15/1
T: D K Carrison
R: Lizzie Annells (53)
15/1
3f warhorse (NZ) x tiny belle (AUS) (danehill (USA))
Race 5 - Hygain-Feeding Champions-Bm54 (1390m)
Class: Benchmark 54 Track: Good(4) Time: 1:26.47
Prizemoney: $21,800
1
8/1
T: J Dunn & K Bishop
R: Eran Boyd (59.5)
8/1
7g commands (AUS) x upper echelon (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
Winning siblings: Eschiele,
This nick: 6 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
1.5
35/10
T: D K Carrison
R: Todd Pannell (59.5)
35/10
5g rock face (AUS) x marilouise (AUS) (commands (AUS))
3
2.8
5/1
T: G D Searle
R: D Caboche (57.5)
5/1
4m the factor (USA) x oubliette (USA) (el prado (IRE))
4
3.7
Onward (1)
22/10F
T: M A White
R: R J Hurdle (60)
22/10F
10g danerich (AUS) x flag of pride (AUS) (personal flag (USA))
5
5.3
5/1
T: Jackie Stoetzer
R: Ms S Metcalfe (55)
5/1
4g albrecht (AUS) x abel miss (AUS) (magic albert (AUS))
6
7
45/10
T: D S Courtney
R: Kayla Crowther (55.5)
45/10
5g declaration of war (USA) x flying empress (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
7
7.6
100/1
T: T Haddy
R: Scarlet So (52.5)
100/1
5g bullet train (GB) x shezalago (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
8.3
30/1
T: J Dunn & K Bishop
R: Ms C Lions (57.5)
30/1
8m rothesay (AUS) x paris return (USA) (cozzene (USA))
Race 6 - Mittys (Bm54) (1390m)
Class: Benchmark 54 Track: Good(4) Time: 1:26.57
Prizemoney: $21,800
1
4/1
T: D S Courtney
R: Ms C Lions (56.5)
4/1
7g lonhro (AUS) x tactless (AUS) (commands (AUS))
Winning siblings: Awkward, Catapult,
This nick: 54 runners; 39 winners; 5 SW. Details
2
2
16/1
T: M A White
R: D Caboche (55.5)
16/1
3
2.4
5/1
T: M P Cornell
R: Margaret Collett (54)
5/1
7g myboycharlie (IRE) x ducey du (AUS) (royal academy (USA))
4
3.8
9/1
T: J E Hickmott
R: Ms C Jones (57.5)
9/1
8m magnus (AUS) x elusive burst (AUS) (elusive city (USA))
5
5.1
11/1
T: R J King
R: Todd Pannell (57.5)
11/1
5m skilled (AUS) x rivington pike (AUS) (dash for cash (AUS))
6
5.2
20/1
T: J Dunn & K Bishop
R: Ms S Metcalfe (52)
20/1
4m smart missile (AUS) x atatood (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
5.3
4/1
T: J Dunn & K Bishop
R: Eran Boyd (59.5)
4/1
7g ilovethiscity (AUS) x wasn't it good (AUS) (grand lodge (USA))
8
8.3
2/1F
T: D J McMahon
R: R J Hurdle (60)
2/1F
Race 7 - Mitavite - Nutrition (Bm64) (1390m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:26.57
Prizemoney: $21,800
1
8/1
T: Ms J Branford
R: Kayla Crowther (60.5)
8/1
5g epaulette (AUS) x rocella (AUS) (dehere (USA))
Winning siblings: Aerobatic Warrior, San Vittorio,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.3
22/10F
T: D J McMahon
R: R J Hurdle (56)
22/10F
3
0.7
8/1
T: Ms J Branford
R: Ms C Jones (61.5)
8/1
5g burgundy (NZ) x the nightingale (NZ) (stravinsky (USA))
4
1.5
35/10
T: Simon Drewitt
R: Todd Pannell (57)
35/10
5
2.7
15/2
T: J Dunn & K Bishop
R: Eran Boyd (59)
15/2
5g albrecht (AUS) x fearless babe (AUS) (royal academy (USA))
6
2.9
20/1
T: Grant Kluske
R: Ms C Lions (54.5)
20/1
5m akeed mofeed (GB) x pipkin (AUS) (gallo di ferro (USA))
7
3.2
4/1
T: G D Searle
R: D Caboche (56)
4/1
5g chatline (AUS) x concrete lady (AUS) (snippetson (AUS))
8
3.4
14/1
T: M A White
R: Ms S Metcalfe (54.5)
14/1
7g reaan (AUS) x crazy deputy (AUS) (french deputy (USA))
Race 8 - Lincoln Estate Wines (Bm64) (1960m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 2:03.64
Prizemoney: $21,800
1
25/1
T: Ryan Dawson
R: Ms C Lions (60)
25/1
10g danehill dancer (IRE) x helena molony (IRE) (sadler's wells (USA))
This nick: 22 runners; 16 winners; 2 SW. Details
2
0.4
11/1
T: Simon Drewitt
R: Ms C Jones (56.5)
11/1
5m americain (USA) x my caper (AUS) (cape cross (IRE))
3
4.9
6/1
T: Simon Drewitt
R: Scarlet So (51.5)
6/1
5g niconoise (AUS) x symphorosa (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
4
5.8
2/1F
T: Grant Kluske
R: R J Hurdle (57.5)
2/1F
7g clangalang (AUS) x shezout (AUS) (secret savings (USA))
5
6.3
50/1
T: Byron J Cozamanis
R: Kayla Crowther (55.5)
50/1
7g mint lane (USA) x desert lassy (AUS) (desert king (IRE))
6
7.3
30/1
T: Ms S Williams
R: D Mc Whinney (58.5)
30/1
6g manhattan rain (AUS) x opaque (AUS) (lord seymour (IRE))
7
8.4
30/1
T: G D Searle
R: D Caboche (60)
30/1
6g purrealist (AUS) x deluga lass (AUS) (magnus (AUS))
8
8.9
30/1
T: Ryan Dawson
R: Margaret Collett (52)
30/1
9
12.5
40/1
T: R J King
R: Ms S Metcalfe (55.5)
40/1
4g de beers (NZ) x artful terra (AUS) (citizen kane (ARG))
10
14.2
12/1
T: J Dunn & K Bishop
R: Eran Boyd (55.5)
12/1
11
14.7
4/1
T: J Dunn & K Bishop
R: Todd Pannell (60)
4/1
5g redwood (GB) x buttonhook (NZ) (encosta de lago (AUS))
Race 9 - Bk & Bj Southam Tv (Bm54) (1000m)
Class: Benchmark 54 Track: Good(4) Time: 1:00.04
Prizemoney: $21,800
1
32/10
T: T G Trenowden
R: Ms C Lions (56)
32/10
5m pluck (USA) x gonski girl (AUS) (gonski (AUS))
Winning siblings: Moski,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.5
16/1
T: J Dunn & K Bishop
R: R J Hurdle (56)
16/1
3f zebedee (GB) x monica kate (AUS) (face value (AUS))
3
2.7
14/1
T: R J King
R: Lizzie Annells (54)
14/1
5m kuroshio (AUS) x la tahaa (NZ) (pins (AUS))
4
2.8
6/1
T: J Dunn & K Bishop
R: Eran Boyd (56.5)
6/1
5m statue of liberty (USA) x anley (AUS) (snaadee (USA))
5
4.4
5/1
T: J Dunn & K Bishop
R: Todd Pannell (58)
5/1
8g raheeb (AUS) x daft (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
6
5
11/1
T: Allan Jarvis
R: Ms S Metcalfe (52)
11/1
6m equiano (FR) x check in time (AUS) (blevic (AUS))
7
5.1
28/10F
T: Jackie Stoetzer
R: Ms C Jones (59.5)
28/10F
9g mint lane (USA) x bright bead (AUS) (scenic (IRE))
8
5.2
8/1
T: D K Carrison
R: Kayla Crowther (55)
8/1
5m hussonet (USA) x song of songs (AUS) (danehill (USA))
9
6.7
30/1
T: Ms T Kropej
R: Scarlet So (53)
30/1
10
6.8
30/1
T: J Dunn & K Bishop
R: D Caboche (60)
30/1
4g purrealist (AUS) x traverse (AUS) (good journey (USA))
Race 10 - Happy Maccas New Year (Bm58) (1210m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:14.11
Prizemoney: $21,800
1
8/1
T: G D Searle
R: D Caboche (58.5)
8/1
5m ambidexter (AUS) x romandrama (AUS) (bellotto (USA))
Winning siblings: Kalo Taxithi, The Kununurra Kid, Zalmona,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2
28/10F
T: Ms J Branford
R: R J Hurdle (58.5)
28/10F
4g typhon (AUS) x artfulino (AUS) (esquilino (AUS))
3
2.8
9/1
T: J Dunn & K Bishop
R: Ms S Metcalfe (56)
9/1
6g bullet train (GB) x pinged (NZ) (pins (AUS))
4
4.7
4/1
T: T R Montgomerie
R: Ms C Jones (58.5)
4/1
5m al maher (AUS) x kissable (AUS) (exceed and excel (AUS))
5
5.1
12/1
T: Ms S Williams
R: Eran Boyd (57.5)
12/1
6
5.3
35/10
T: Byron J Cozamanis
R: Kayla Crowther (59.5)
35/10
5g king of danes (AUS) x miss aberdeen (AUS) (mustin lake (USA))
7
7.4
25/1
T: J Dunn & K Bishop
R: Ms C Lions (59.5)
25/1
8
9.3
25/1
T: Brian Lear
R: Margaret Collett (58)
25/1
7g so you think (NZ) x mont tremblant (USA) (st jovite (USA))
9
10.7
8/1
T: D K Carrison
R: Todd Pannell (58.5)
8/1
7g monaco consul (NZ) x tale of harmony (AUS) (tale of the cat (USA))
10
13.7
40/1
T: D K Carrison
R: Lizzie Annells (55.5)
40/1
* Nick figures are for Australasia.