Breednet Results

RANDWICK-KENSINGTON - Wednesday, October 17

Race 1 - Sydney Spring Racing (Bm64) (1300m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(6) Time: 1:18.79 (34.58)
Prizemoney: $50,000
1
3/1
T: C J Waller
R: S R Weatherley (58.5)
3/1
3f street boss (USA) x so unique (NZ) (fuji kiseki (JPN))
Winning siblings: Mozart's Work, So Danso,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.3
5/4F
T: P and P Snowden
R: C W Brown (60)
5/4F
3f redoute's choice (AUS) x fate rules (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
2.5
3/1
T: M P Quinn
R: R Dolan (50)
3/1
3g shamus award (AUS) x asia winds (IRE) (machiavellian (USA))
4
3.2
5/1
T: C J Waller
R: J Bowman (59)
5/1
3g zacinto (GB) x i've got rhythm (AUS) (mossman (AUS))
Race 2 - Vancouver @ Coolmore Aust. Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:04.74 (34.83)
Prizemoney: $50,000
1
1/2F
T: C J Waller
R: J Bowman (56)
1/2F
Winning siblings: Tonsor, Zrinski,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
2
8/1
T: G W Moore
R: Tim Clark (57.5)
8/1
3c zoustar (AUS) x any wonder (AUS) (fasliyev (USA))
3
3.3
4/1
T: L J Bridge
R: J R Collett (58)
4/1
3g i am invincible (AUS) x ambers waltz (AUS) (danehill dancer (IRE))
4
3.4
20/1
T: G R Nickson
R: A Banks (53.5)
20/1
3f tapit (USA) x leinan (USA) (ready's image (USA))
5
5.4
10/1
T: Joseph Pride
R: J Ford (56)
10/1
3f fighting sun (AUS) x head over heels (AUS) (fastnet rock (AUS))
Race 3 - Bowermans Furniture (Bm76) (1550m)
Class: Benchmark 76 Track: Soft(5) Time: 1:34.09 (35.53)
Prizemoney: $50,000
1
9/10F
T: C J Waller
R: S R Weatherley (59)
9/10F
4m savabeel (AUS) x chilled out (NZ) (anabaa (USA))
This nick: 9 runners; 9 winners; 1 SW. Details
2019 NZB Karaka Book 1
$425,000
Vendor: Waikato Stud Ltd
Buyer: Waikato Bloodstock (BAFNZ)
2
2
4/1
T: C J Waller
R: J Bowman (57.5)
4/1
4m pierro (AUS) x courting destiny (IRE) (noverre (USA))
3
2.2
10/1
T: G McFarlane
R: Rachel Hunt (56.5)
10/1
5m wanted (AUS) x french resistence (AUS) (peintre celebre (USA))
4
2.7
7/1
T: Patrick Webster
R: Ms M Weir (51)
7/1
4m big brown (USA) x piculet (AUS) (timber country (USA))
5
3.3
15/1
T: J N Englebrecht
R: G Buckley (56.5)
15/1
9m any given saturday (USA) x expozay (AUS) (naturalism (NZ))
6
5.8
8/1
T: B K McDonald
R: Jean Van Overmeire (59)
8/1
7
7.3
15/1
T: D A Williams
R: Ms K O'Hara (53)
15/1
6m o'lonhro (AUS) x fair look (AUS) (bianconi (USA))
Race 4 - Farewell Encosta De Lago-Bm70 (1550m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(5) Time: 1:32.65 (35.84)
Prizemoney: $50,000
1
3/1
T: A and E Cummings
R: Tim Clark (60)
3/1
4g pendragon (NZ) x zazabelle (NZ) (zabeel (NZ))
This nick: 13 runners; 9 winners; 1 SW. Details
2
2.8
8/1
T: M, W and J Hawkes
R: C W Brown (56.5)
8/1
4g all too hard (AUS) x there's only one (AUS) (testa rossa (AUS))
3
2.9
9/4F
T: C J Waller
R: S R Weatherley (56)
9/4F
4m fastnet rock (AUS) x little surfer girl (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
4.3
9/1
T: J C Coyle
R: Ms K O'Hara (60.5)
9/1
5g nicconi (AUS) x tangerine (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
5.7
Cliff (8)
7/2
T: J M Cleary
R: Josh Adams (56)
7/2
6
7
40/1
T: J M Austin
R: Ms K Adams (58.5)
40/1
8g elvstroem (AUS) x opaline (AUS) (jade robbery (USA))
7
8.1
20/1
T: Clare Cunningham
R: A Adkins (53)
20/1
8g mutawaajid (AUS) x yomna (AUS) (true hero (USA))
8
10.8
30/1
T: John Thompson
R: J Parr (59)
30/1
7g bel danoro (AUS) x makeeba (AUS) (dehere (USA))
9
11.6
Volpe (3)
11/1
T: D A Williams
R: J R Collett (60)
11/1
5g foxwedge (AUS) x rash promise (AUS) (more than ready (USA))
Race 5 - Anz Bloodstock News (Bm70) (1300m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(5) Time: 1:18.50 (35.65)
Prizemoney: $50,000
1
9/1
T: John Thompson
R: B Spriggs (58)
9/1
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
11/4
T: C J Waller
R: Jean Van Overmeire (61)
11/4
5m written tycoon (AUS) x hidden savings (AUS) (secret savings (USA))
3
1.3
Nai'a (4)
15/2
T: James Cummings
R: J Bowman (59)
15/2
4m lonhro (AUS) x maka ena (AUS) (exceed and excel (AUS))
4
1.7
30/1
T: R J Nutman
R: C Lever (56.5)
30/1
5m per incanto (USA) x deep pockets (NZ) (jungle pocket (JPN))
5
4
2/1F
T: Michelle Ritchie
R: J Penza (56)
2/1F
5m duporth (AUS) x baby boom (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
4.2
11/1
T: C J Waller
R: C W Brown (57)
11/1
4m high chaparral (IRE) x we betcha (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
5.6
12/1
T: Bjorn Baker
R: J R Collett (59)
12/1
4m savabeel (AUS) x sitting pretty (NZ) (o'reilly (NZ))
8
6.4
14/1
T: Allan Kehoe
R: A Hyeronimus (57)
14/1
4m toorak toff (AUS) x aadelaidee (AUS) (keltrice (AUS))
9
8.4
20/1
T: G McFarlane
R: C Reith (57.5)
20/1
10
9.4
60/1
T: G W Murray
R: J Grisedale (59)
60/1
6m krupt (AUS) x in good faith (AUS) (bureaucracy (NZ))
11
9.6
25/1
T: J C Coyle
R: S R Weatherley (59.5)
25/1
6m ad valorem (USA) x summer touch (AUS) (foreplay (AUS))
Race 6 - The Agency Real Estate (Bm76) (1800m)
Class: Benchmark 76 Track: Soft(6) Time: 1:51.07 (37.15)
Prizemoney: $50,000
1
4/13F
T: C J Waller
R: J Bowman (60)
4/13F
4m street cry (IRE) x tuesday joy (NZ) (carnegie (IRE))
This nick: 9 runners; 9 winners; 1 SW. Details
2
0.8
50/1
T: C J Waller
R: S R Weatherley (56.5)
50/1
6g galileo (IRE) x ice mint (USA) (awesome again (CAN))
3
2.8
12/1
T: J C Deamer
R: A Gibbons (53)
12/1
5m reset (AUS) x glorious lady (AUS) (king's theatre (IRE))
4
2.9
15/1
T: C J Waller
R: C W Brown (56)
15/1
5g snitzel (AUS) x lady annaliese (NZ) (groom dancer (USA))
5
3
60/1
T: G W Murray
R: Rachel King (59)
60/1
8g darci brahma (NZ) x bye bye affair (USA) (black tie affair (IRE))
6
4.8
20/1
T: Joseph Pride
R: C Reith (59.5)
20/1
8g darci brahma (NZ) x inniskillen (NZ) (centaine (AUS))
7
5.3
20/1
T: Clare Cunningham
R: J R Collett (56.5)
20/1
6g keeper (AUS) x black widow (NZ) (black minnaloushe (USA))
8
6.3
20/1
T: M C Conners
R: Ms J Taylor (56)
20/1
9
22.3
16/1
T: C J Waller
R: Tim Clark (54.5)
16/1
6g makfi (GB) x priorities (NZ) (zabeel (NZ))
10
22.9
100/1
T: Matthew Dale
R: A Hyeronimus (58)
100/1
7g zabeel (NZ) x prized gem (NZ) (prized (USA))
Race 7 - Tab.Com.Au (Bm76) (1300m)
Class: Benchmark 76 Track: Soft(6) Time: 1:18.25 (36.14)
Prizemoney: $50,000
1
6/1
T: Joseph Pride
R: J Parr (60.5)
6/1
5g northern meteor (AUS) x nishaani (NZ) (gold brose (AUS))
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.3
15/4
T: L J Bridge
R: Rachel Hunt (55.5)
15/4
5g congrats (USA) x siren (AUS) (more than ready (USA))
3
2.1
Regent (9)
30/1
T: James Cummings
R: J R Collett (58)
30/1
4g lonhro (AUS) x wild queen (AUS) (loup sauvage (USA))
4
2.2
9/2
T: C J Waller
R: J Bowman (59)
9/2
5g fastnet rock (AUS) x star satire (NZ) (volksraad (GB))
5
2.5
6/1
T: James Cummings
R: Tim Clark (60.5)
6/1
4g lonhro (AUS) x ringstrasse (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
2.8
Gitan (12)
12/1
T: Jean Dubois
R: Jean Van Overmeire (54.5)
12/1
5g equiano (FR) x flying spice (AUS) (flying spur (AUS))
7
3
14/1
T: James Cummings
R: J Penza (59.5)
14/1
6g street cry (IRE) x estee (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
3.1
40/1
T: G Portelli
R: J Grisedale (57.5)
40/1
5g sebring (AUS) x princess gemma (AUS) (dr fong (USA))
8
3.1
Deity (8)
3/1F
T: James Cummings
R: Rachel King (58)
3/1F
4m exceed and excel (AUS) x divine madonna (AUS) (hurricane sky (AUS))
10
26.1
Rhomlo (13)
80/1
T: N J Olive
R: J Ford (53)
80/1
7g dylan thomas (IRE) x glove puppet (AUS) (toy pindarri (NZ))
Race 8 - Australian Turf Club (Bm70) (1100m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(6) Time: 1:04.92 (35.89)
Prizemoney: $50,000
1
15/4
T: J A O'Shea
R: R Dolan (56.5)
15/4
4m foxwedge (AUS) x runway runaway (AUS) (starcraft (NZ))
Winning siblings: Bleu Zebra, Catwalk,
This nick: 7 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
0.8
12/1
T: Matthew Dale
R: J Parr (60)
12/1
3
1
11/1
T: J and G Lee
R: J P Morris (58)
11/1
6m tickets (AUS) x crimson joy (AUS) (red ransom (USA))
4
1.3
7/2F
T: James Cummings
R: Tim Clark (60.5)
7/2F
4m sepoy (AUS) x disciplined (AUS) (anabaa (USA))
5
1.7
6/1
T: John Thompson
R: P Scorse (58)
6/1
4g duporth (AUS) x mollycat (AUS) (catbird (AUS))
6
2.4
25/1
T: J C Deamer
R: C Reith (59)
25/1
7g magic albert (AUS) x sri lanka (AUS) (sri pekan (USA))
7
2.6
10/1
T: Joseph Pride
R: J Ford (60)
10/1
4g duporth (AUS) x zalinda (NZ) (zabeel (NZ))
8
5.3
7/1
T: G K White
R: C W Brown (60.5)
7/1
5m snitzel (AUS) x peace academy (AUS) (royal academy (USA))
9
5.7
11/1
T: A and E Cummings
R: Rachel King (56)
11/1
4g your song (AUS) x spirit of grace (AUS) (dr. grace (NZ))
10
6.1
150/1
T: T S Howlett
R: Ms M Weir (57.5)
150/1
11
10.2
Phuket (4)
11/1
T: A J Denham
R: J R Collett (60.5)
11/1
5g medaglia d'oro (USA) x aziani (AUS) (fasliyev (USA))
12
12
150/1
T: J and G Lee
R: J Innes Jnr (53)
150/1
4g niagara (AUS) x miss prickle (NZ) (thorn park (AUS))
* Nick figures are for Australasia.