Breednet Results

RANDWICK - Saturday, January 26

Race 1 - Australian Turf Club Hcp (1000m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 0:56.55 (34.13)
Prizemoney: $125,000
1
15/2
T: G Waterhouse and A Bott
R: B Shinn (56.5)
15/2
2c dawn approach (IRE) x raja lane (AUS) (devaraja (NZ))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
3.3
Aussie (4)
4/1
T: P and P Snowden
R: J Bowman (56.5)
4/1
2c snitzel (AUS) x gold anthem (AUS) (made of gold (USA))
2021 Inglis Australian Easter Yearling Sale
Vendor: Lime Country Thoroughbreds Pty Ltd, Burradoo
Buyer: Passed in - $ 400,000
3
3.5
12/1
T: James Cummings
R: C Reith (57.5)
12/1
2c exceed and excel (AUS) x dazzler (AUS) (more than ready (USA))
4
4.9
9/1
T: J G Sargent
R: T Marquand (56)
9/1
2f the factor (USA) x wild soiree (USA) (fusaichi pegasus (USA))
5
5.7
20/1
T: C J Waller
R: G Schofield (54.5)
20/1
2f zoustar (AUS) x french penn (AUS) (noverre (USA))
6
6.9
Estrado (11)
100/1
T: G Portelli
R: Rachel King (54.5)
100/1
2f stratum (AUS) x infinito (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
7
Pancho (7)
60/1
T: C J Waller
R: B Avdulla (56.5)
60/1
2c dissident (AUS) x novel dancer (AUS) (written tycoon (AUS))
8
7.3
9/4F
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (58)
9/4F
2f i am invincible (AUS) x catalonia (AUS) (flying spur (AUS))
9
7.7
50/1
T: G Portelli
R: J R Collett (57)
50/1
2c deep field (AUS) x exhibit (AUS) (octagonal (NZ))
10
7.8
Colada (5)
14/1
T: G A Ryan
R: B Prebble (56.5)
14/1
11
7.9
7/1
T: M P Quinn
R: A Adkins (54.5)
7/1
2f bianconi (USA) x sakhra (AUS) (fastnet rock (AUS))
12
8
40/1
T: N E Layt
R: A Hyeronimus (56.5)
40/1
2c deep field (AUS) x royal babe (AUS) (rory's jester (AUS))
13
9.7
40/1
T: Todd Smart
R: Billy Owen (55.5)
40/1
2c whittington (AUS) x gee trump (AUS) (last tycoon (IRE))
14
9.9
10/1
T: Matthew Smith
R: J Ford (54.5)
10/1
2f unencumbered (AUS) x in need i am (AUS) (general nediym (AUS))
Race 2 - Tab Highway Hcp (C2) (1100m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:02.25 (33.68)
Prizemoney: $75,000
1
5/2
T: Ms G Williams
R: A Hyeronimus (56.5)
5/2
Winning siblings: Bird Of Night, Delaval,
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
4.5
8/1
T: D R Mirfin
R: J R Collett (59)
8/1
3
5.5
Zardoro (19)
20/1
T: T J Robinson
R: Rachel King (54.5)
20/1
5g medaglia d'oro (USA) x zarock (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
4
5.7
14/1
T: W J Gavenlock
R: A Adkins (53.5)
14/1
4m star witness (AUS) x lost weekend (AUS) (canny lad (AUS))
5
5.9
25/1
T: N J Olive
R: Billy Owen (55.5)
25/1
3g hinchinbrook (AUS) x loulou (AUS) (strategic (AUS))
6
6
30/1
T: D A Williams
R: C W Brown (59)
30/1
4g pierro (AUS) x no looking back (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
6.1
9/4F
T: M J Dunn
R: B Avdulla (57.5)
9/4F
4m real saga (AUS) x charmana star (AUS) (skilful star (AUS))
8
6.2
8/1
T: D A Williams
R: T Marquand (60.5)
8/1
4g nicconi (AUS) x familial (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
6.9
12/1
T: D A Williams
R: B Shinn (58)
12/1
4m snippetson (AUS) x bluelake (AUS) (delago brom (AUS))
10
7.6
15/1
T: R R Milligan
R: Tim Clark (56.5)
15/1
4g all american (AUS) x stormy empress (AUS) (king's best (USA))
11
7.7
30/1
T: Ms G Williams
R: Josh Adams (57.5)
30/1
12
8.6
30/1
T: Matthew Dale
R: J Ford (55)
30/1
4m exceed and excel (AUS) x girls night out (AUS) (charge forward (AUS))
13
13.7
66/1
T: D R Mirfin
R: Chris C Williams (58)
66/1
6g i am invincible (AUS) x superline (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 3 - 2019 Membership Hcp (1100m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:02.48 (34.00)
Prizemoney: $125,000
1
10/9F
T: M, W and J Hawkes
R: B Avdulla (55.5)
10/9F
3f snitzel (AUS) x found the one (AUS) (bel esprit (AUS))
Winning siblings: Dis Dah Wun, Finally Realise,
This nick: 6 runners; 6 winners; 2 SW. Details
2
1.3
11/1
T: Brad Widdup
R: C Reith (53)
11/1
3f snitzel (AUS) x alice's smart (USA) (smart strike (CAN))
2020 Inglis Australian Easter Yearling Sale Round 2
$400,000
Vendor: Edinburgh Park Stud, Wingham
Buyer: Bjorn Baker Racing / Clarke Bloodstock
2020 Inglis Australian Easter Yearling Sale
Vendor: Edinburgh Park Stud, Wingham
Buyer: Passed in - $ 400,000
3
2.8
16/1
T: G Portelli
R: R Dolan (52)
16/1
4
2.9
66/1
T: G W Murray
R: Brock Ryan (52)
66/1
3f fighting sun (AUS) x special mention (AUS) (exceed and excel (AUS))
5
3.1
11/1
T: B F Cavanough
R: J Ford (52)
11/1
3g albrecht (AUS) x footprintinthesand (AUS) (footstepsinthesand (GB))
6
3.2
11/8
T: C Maher and D Eustace
R: Ms L J Meech (59)
11/8
3c zoustar (AUS) x snow bell (FR) (kendargent (FR))
7
5.1
Nuke (6)
40/1
T: G A Ryan
R: J Innes Jnr (52)
40/1
3g smart missile (AUS) x hoist (AUS) (zeditave (AUS))
Race 4 - Summer Racing (Bm78) (1600m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(3) Time: 1:34.62 (34.79)
Prizemoney: $125,000
1
7/2
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (56.5)
7/2
4m snitzel (AUS) x gold fortune (AUS) (made of gold (USA))
This nick: 7 runners; 7 winners; 1 SW. Details
2
0.2
12/1
T: R A Freedman
R: C Reith (58)
12/1
5m star witness (AUS) x thanksgiving (NZ) (generous (IRE))
2018 MM National Yearling Sale
$65,000
Vendor: Widden Stud Widden Valley NSW
Buyer: Woodpark Stud
2018 MM Gold Coast 2YOs In Training Sale
Vendor: Woodpark Stud Mittagong NSW
Buyer: Psd $170000 Res $200000
3
1.7
11/8F
T: C J Waller
R: J Bowman (58.5)
11/8F
4m street cry (IRE) x joy of flight (AUS) (flying spur (AUS))
4
1.9
12/1
T: C J Waller
R: C W Brown (56.5)
12/1
5
2.3
13/2
T: D R Brideoake
R: A Mallyon (58)
13/2
4m al maher (AUS) x pantenny (AUS) (canny lad (AUS))
6
2.9
Strome (8)
25/1
T: G Portelli
R: T Marquand (57.5)
25/1
4m smart missile (AUS) x lateral (AUS) (stratum (AUS))
7
4.3
8/1
T: G Portelli
R: R Dolan (58.5)
8/1
4m nicconi (AUS) x gold licence (AUS) (hussonet (USA))
8
4.4
50/1
T: G K White
R: J R Collett (60)
50/1
5m dane shadow (AUS) x ruby ransom (AUS) (red ransom (USA))
9
5.3
100/1
T: Doug Gorrel
R: J Ford (58)
100/1
6m excellent art (GB) x severo (AUS) (danzero (AUS))
10
5.8
16/1
T: Bjorn Baker
R: A Hyeronimus (57.5)
16/1
4m savabeel (AUS) x sitting pretty (NZ) (o'reilly (NZ))
Race 5 - Happy 18th B-Day T Norris-Bm88 (2000m)
Class: Benchmark 88 Track: Good(3) Time: 2:01.78 (36.15)
Prizemoney: $125,000
1
12/1
T: B Joseph and P and M Jones
R: Rachel King (52)
12/1
5g pendragon (NZ) x mercury lady (NZ) (o'reilly (NZ))
Winning siblings: Merc, Roman, Solar Sky,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2
7/2
T: P and P Snowden
R: Tim Clark (53.5)
7/2
4g smart missile (AUS) x iguana jo (USA) (dynaformer (USA))
3
2.2
6/1
T: J A O'Shea
R: T Marquand (57.5)
6/1
5g dark angel (IRE) x beraviyna (IRE) (zamindar (USA))
4
2.4
10/9F
T: C J Waller
R: B Avdulla (55)
10/9F
4g so you think (NZ) x rhode island red (USA) (tale of the cat (USA))
5
7.1
8/1
T: Joseph Pride
R: R Dolan (51)
8/1
6g denman (AUS) x honorjeu (NZ) (montjeu (IRE))
6
8.3
9/1
T: C J Waller
R: J Bowman (56)
9/1
5g al maher (AUS) x power of love (NZ) (bahhare (USA))
7
8.7
30/1
T: C J Waller
R: C W Brown (53.5)
30/1
6g dubawi (IRE) x shaarfa (USA) (dynaformer (USA))
8
10.9
50/1
T: Matthew Dale
R: Billy Owen (56.5)
50/1
6g stormy atlantic (USA) x saliyna (FR) (linamix (FR))
Race 6 - Tab.Com.Au (Bm78) (1100m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(3) Time: 1:02.30 (34.33)
Prizemoney: $125,000
1
7/2
T: Brad Widdup
R: Billy Owen (56)
7/2
4g snitzel (AUS) x maid for me (AUS) (belong to me (USA))
This nick: 5 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.8
13/8F
T: Matthew Dale
R: J Ford (55.5)
13/8F
4m not a single doubt (AUS) x furla (AUS) (spartacus (AUS))
3
1
12/1
T: G D Neale
R: B Shinn (58)
12/1
5g hussonet (USA) x loose caboose (AUS) (success express (USA))
4
1.7
11/1
T: James Cummings
R: R Dolan (58)
11/1
5
1.8
Taniko (7)
11/4
T: James Cummings
R: J Bowman (57.5)
11/4
6
1.9
30/1
T: Andrew Macdonald
R: Brock Ryan (50)
30/1
4m uncle mo (USA) x emeraude (AUS) (quest for fame (GB))
7
2.3
25/1
T: Michelle Fleming
R: Rachel King (52)
25/1
5g arlington (AUS) x lion belle (AUS) (lion heart (USA))
7
2.3
40/1
T: Joseph Pride
R: Chris C Williams (55.5)
40/1
9
4.1
30/1
T: Joseph Pride
R: C W Brown (60)
30/1
7g haradasun (AUS) x niagara falls (AUS) (danehill (USA))
Race 7 - Carrington Stakes (1400m) LR
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:21.17 (34.58)
Prizemoney: $150,000
1
4/1
T: C J Waller
R: B Shinn (55.5)
4/1
8g dylan thomas (IRE) x roshanak (IRE) (spinning world (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
2.5
Flow (4)
13/4
T: James Cummings
R: J Bowman (56)
13/4
5g street cry (IRE) x glissade (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
2.7
25/1
T: C J Waller
R: C W Brown (53.5)
25/1
4g snitzel (AUS) x bramble rose (NZ) (shinko king (IRE))
4
4
Penske (11)
3/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (53)
3/1
5g sebring (AUS) x princess natural (AUS) (danehill dancer (IRE))
5
4.4
11/4F
T: C J Waller
R: G Schofield (60.5)
11/4F
7h lope de vega (IRE) x desert drama (IRE) (green desert (USA))
6
7.9
100/1
T: Matthew Dale
R: A Adkins (53)
100/1
7
8
20/1
T: John Thompson
R: T Marquand (54.5)
20/1
6g shamardal (USA) x insoumise (IRE) (galileo (IRE))
8
11
20/1
T: Mark Newnham
R: C Reith (59)
20/1
7g northern meteor (AUS) x dearness (AUS) (snippets (AUS))
9
11.6
66/1
T: D R Brideoake
R: A Mallyon (55)
66/1
8g street sense (USA) x be my person (AUS) (personal flag (USA))
10
11.7
20/1
T: C J Waller
R: J Ford (59)
20/1
8g choisir (AUS) x sacred witness (AUS) (el moxie (USA))
Race 8 - #theraces (Bm78) (1400m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(3) Time: 1:22.39 (34.53)
Prizemoney: $125,000
1
Brazen (2)
80/1
T: B F Cavanough
R: J R Collett (58.5)
80/1
6g hinchinbrook (AUS) x sirenese (AUS) (belong to me (USA))
Winning siblings: Crown Lawyer,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
15/8F
T: C J Waller
R: J Bowman (56)
15/8F
3c dundeel (NZ) x sport chic (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
0.3
5/2
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (56.5)
5/2
4g lonhro (AUS) x trisara (AUS) (dehere (USA))
5
0.6
14/1
T: Matthew Dale
R: T Marquand (55.5)
14/1
6
1.6
7/1
T: Steven O'Dea
R: B Avdulla (56.5)
7/1
4g choisir (AUS) x alacer (AUS) (more than ready (USA))
7
2.4
Domed (4)
20/1
T: John Thompson
R: B Shinn (57.5)
20/1
8
2.8
14/1
T: C J Waller
R: G Schofield (57)
14/1
4g smart missile (AUS) x lady hepburn (NZ) (more than ready (USA))
9
3.6
Gitan (11)
7/1
T: Jean Dubois
R: Billy Owen (55.5)
7/1
5g equiano (FR) x flying spice (AUS) (flying spur (AUS))
10
3.8
30/1
T: D I Atkins
R: A Adkins (59)
30/1
5g choisir (AUS) x princess tyla (AUS) (royal academy (USA))
11
8.1
100/1
T: J G Sargent
R: Brock Ryan (54)
100/1
5g rip van winkle (IRE) x sitting on a hill (NZ) (city on a hill (USA))
Race 9 - Rise Up At The C'ship (Bm88) (1600m)
Class: Benchmark 88 Track: Good(3) Time: 1:35.03 (34.59)
Prizemoney: $125,000
1
4/1
T: C J Waller
R: J Bowman (57.5)
4/1
5g darci brahma (NZ) x shalaka (AUS) (lonhro (AUS))
Winning siblings: Dark Universe, She's A Goddess,
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
2
9/4F
T: James Cummings
R: B Avdulla (57.5)
9/4F
4m street cry (IRE) x mousseline (AUS) (strategic (AUS))
3
2.5
11/4
T: C J Waller
R: B Shinn (59.5)
11/4
4g sebring (AUS) x peach tree (AUS) (bel esprit (AUS))
4
3.4
8/1
T: Bjorn Baker
R: Chris C Williams (55.5)
8/1
5g not a single doubt (AUS) x isadora (AUS) (gold fever (USA))
5
4.4
25/1
T: G A Ryan
R: Ms R Freeman-Key (54.5)
25/1
5g king cugat (USA) x vienna (AUS) (real cash (USA))
6
4.6
11/1
T: P and P Snowden
R: C Reith (57)
11/1
5g snitzel (AUS) x patronage (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
7
5.7
30/1
T: Bjorn Baker
R: G Schofield (58.5)
30/1
6g high chaparral (IRE) x truly a beauty (USA) (seeking the gold (USA))
8
6.4
10/1
T: C J Waller
R: R Dolan (50.5)
10/1
6g faltaat (USA) x zorzi (NZ) (kaapstad (NZ))
9
6.7
100/1
T: J C Coyle
R: A Hyeronimus (58.5)
100/1
10
6.8
Devlann (18)
60/1
T: D S Smith
R: Ms K O'Hara (52)
60/1
7g frisco view (USA) x excellent ann (AUS) (touch of vanity (AUS))
11
8.8
100/1
T: Matthew Smith
R: J R Collett (54)
100/1
6g tavistock (NZ) x dastaria (NZ) (stark south (USA))
* Nick figures are for Australasia.