Breednet Results

RANDWICK - Thursday, April 25

Race 1 - Light Horse Brigade Mdn Hcp (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:21.62 (34.23)
Prizemoney: $60,000
1
9/2
T: G Waterhouse and A Bott
R: Rachel King (54)
9/2
3f medaglia d'oro (USA) x love to tell (USA) (stage colony (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
3/1
T: P and P Snowden
R: Tim Clark (58.5)
3/1
3c snitzel (AUS) x vocabulary (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
3.4
11/2
T: L J Bridge
R: Chris C Williams (54)
11/2
3f bernardini (USA) x zenith (AUS) (fantastic light (USA))
4
6.7
14/1
T: A J Cummings
R: A Hyeronimus (57)
14/1
3g uncle mo (USA) x disco dancer (AUS) (danehill dancer (IRE))
5
8
16/1
T: Mark Newnham
R: R Dolan (56.5)
16/1
3g pierro (AUS) x mourasana (GB) (shirocco (GER))
6
11.8
5/4F
T: A J Cummings
R: B Shinn (57.5)
5/4F
3f redoute's choice (AUS) x eau de joie (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 2 - Armistice Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:08.78 (34.35)
Prizemoney: $60,000
1
4/6F
T: A J Cummings
R: K McEvoy (56)
4/6F
2f i am invincible (AUS) x aloha (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: De An Andretti, Hualalai, Sawaiki,
This nick: 34 runners; 27 winners; 3 SW. Details
2
3.3
Akari (1)
40/1
T: Brad Widdup
R: S Clipperton (56)
40/1
2f snitzel (AUS) x asterix (JPN) (neo universe (JPN))
2020 Inglis Australian Easter Yearling Sale
Vendor: Arrowfield Stud, Scone
Buyer: Withdrawn
3
3.5
4/1
T: C J Waller
R: J B McDonald (56)
4/1
2f redoute's choice (AUS) x madam tracy (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
4
25/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: A Hyeronimus (56)
25/1
2f redoute's choice (AUS) x princess coup (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
4.1
15/2
T: R J Quinton
R: C Reith (56)
15/2
2f snitzel (AUS) x chintz (NZ) (savabeel (AUS))
6
6.5
25/1
T: J A O'Shea
R: B Shinn (56)
25/1
2f snitzel (AUS) x gypsy tucker (AUS) (zabeel (NZ))
7
7.8
25/1
T: A Newing
R: Ms K O'Hara (56)
25/1
2f dawn approach (IRE) x just divine (AUS) (fastnet rock (AUS))
8
8.3
15/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (56)
15/1
2f not a single doubt (AUS) x msongari (AUS) (show a heart (AUS))
9
9.3
66/1
T: G Portelli
R: J R Collett (56)
66/1
2f deep field (AUS) x cathay lady (AUS) (exceed and excel (AUS))
10
10.1
66/1
T: G Portelli
R: R Dolan (54)
66/1
2f dissident (AUS) x quipster (AUS) (snippets (AUS))
11
13.4
150/1
T: M C Conners
R: Jean Van Overmeire (54)
150/1
12
37.2
66/1
T: J A O'Shea
R: J Parr (56)
66/1
2f ocean park (NZ) x more than faith (AUS) (more than ready (USA))
Race 3 - Battle Of Amiens Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:08.76 (34.39)
Prizemoney: $60,000
1
2/1F
T: C J Waller
R: J B McDonald (56)
2/1F
2c snitzel (AUS) x hollow bullet (AUS) (tayasu tsuyoshi (JPN))
Winning siblings: Correlate, Great Choice, Sizzling Bullet,
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.8
11/4
T: G Portelli
R: J R Collett (56)
11/4
2c dissident (AUS) x sweetener (AUS) (snitzel (AUS))
3
1
20/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: S Clipperton (56)
20/1
2c snitzel (AUS) x no evidence needed (AUS) (shamardal (USA))
2020 MM Gold Coast Yearling Sale
$260,000
Vendor: Baramul Stud, Widden Valley, NSW
Buyer: Gai Waterhouse & Adrian Bott Racing
4
1.1
Rari (8)
60/1
T: G D Hickman
R: J Ford (56)
60/1
2g sizzling (AUS) x elusive air (USA) (elusive quality (USA))
4
1.1
30/1
T: R J Quinton
R: C Reith (56)
30/1
6
1.3
7/2
T: J A O'Shea
R: B Shinn (56)
7/2
2c i am invincible (AUS) x ten carat rock (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
7
1.5
25/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: A Hyeronimus (56)
25/1
2c fastnet rock (AUS) x nicamorae (AUS) (more than ready (USA))
8
5.5
30/1
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (56)
30/1
9
6.5
14/1
T: M J Dunn
R: J Parr (56)
14/1
2c rubick (AUS) x humble (AUS) (exceed and excel (AUS))
10
6.6
66/1
T: David Payne
R: Jean Van Overmeire (54)
66/1
2g deep field (AUS) x gayika (AUS) (galileo (IRE))
11
8.9
8/1
T: M, W and J Hawkes
R: Tim Clark (56)
8/1
2c deep field (AUS) x never forget (FR) (westerner (GB))
12
27.1
80/1
T: G Portelli
R: R Dolan (54)
80/1
2g medaglia d'oro (USA) x fare well (AUS) (exceed and excel (AUS))
Race 4 - Beersheba (Bm72) (1600m)
Class: Benchmark 72 Track: Good(4) Time: 1:36.15 (34.56)
Prizemoney: $60,000
1
7/2
T: M C Conners
R: Billy Owen (57.5)
7/2
5m manhattan rain (AUS) x sunburnt park (AUS) (more than ready (USA))
Winning siblings: Latvian Amber,
This nick: 8 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.8
11/2
T: J C Deamer
R: R Dolan (55)
11/2
5m reset (AUS) x glorious lady (AUS) (king's theatre (IRE))
3
1
30/1
T: Jean Dubois
R: Jean Van Overmeire (56)
30/1
6m war front (USA) x amusing (USA) (distorted humor (USA))
4
1.7
2/1F
T: John Thompson
R: B Shinn (56)
2/1F
5
3.2
5/2
T: C J Waller
R: J B McDonald (57)
5/2
3f dundeel (NZ) x miss helsinki (AUS) (hussonet (USA))
6
4.5
20/1
T: J C Coyle
R: A Hyeronimus (58)
20/1
5m nicconi (AUS) x lightning cross (AUS) (cape cross (IRE))
7
7
13/2
T: R and L Price
R: Brock Ryan (50)
13/2
5m helenus (AUS) x cuban girl (AUS) (hemingway (IRE))
Race 5 - Anzac Day Cup (Bm88) (1800m)
Class: Benchmark 88 Track: Good(4) Time: 1:47.43 (34.60)
Prizemoney: $60,000
1
5/2F
T: C J Waller
R: K McEvoy (55)
5/2F
4m street cry (IRE) x tuesday joy (NZ) (carnegie (IRE))
This nick: 9 runners; 9 winners; 1 SW. Details
2
1.8
11/4
T: Ms K Waugh
R: B Shinn (58)
11/4
4g animal kingdom (USA) x princess pedrille (AUS) (desert prince (IRE))
3
4.3
7/1
T: R and M Freedman
R: C Reith (55.5)
7/1
7g empire maker (USA) x ravi's lovin (USA) (giant's causeway (USA))
4
4.9
9/1
T: G A Ryan
R: J Parr (57)
9/1
5g king cugat (USA) x vienna (AUS) (real cash (USA))
5
5.1
15/2
T: C J Waller
R: J R Collett (59)
15/2
6g lonhro (AUS) x hootenanny (AUS) (best western (AUS))
6
5.9
9/2
T: K A Lees
R: Ms S Clenton (56.5)
9/2
4m tavistock (NZ) x bagalollies (AUS) (zabeel (NZ))
7
18.3
9/1
T: K A Lees
R: J B McDonald (58)
9/1
5m nadeem (AUS) x just diamonds (NZ) (no excuse needed (GB))
Race 6 - Passchendaele (Bm70) (1200m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:09.68 (33.77)
Prizemoney: $60,000
1
11/4
T: P and P Snowden
R: C W Brown (57)
11/4
3g epaulette (AUS) x chula vista (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: They Call Me Rose,
This nick: 7 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
9/2
T: T J Bartley
R: Ms S Clenton (56.5)
9/2
3f walking or dancing (NZ) x nakedindaspa (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
1
14/1
T: R and M Freedman
R: C Reith (56.5)
14/1
3f trusting (AUS) x madeittothemoon (AUS) (magic albert (AUS))
4
2.3
2/1F
T: K A Lees
R: B Shinn (59)
2/1F
3f all too hard (AUS) x fuhrnatic (AUS) (langfuhr (CAN))
5
2.8
3/1
T: G Portelli
R: R Dolan (59)
3/1
3g sebring (AUS) x miss rendina (AUS) (elvstroem (AUS))
6
2.9
60/1
T: Bjorn Baker
R: Jean Van Overmeire (59.5)
60/1
7
3.1
30/1
T: R L Pearse
R: Rachel King (54.5)
30/1
8
4.4
25/1
T: G D Hickman
R: J B McDonald (56)
25/1
6m strada (AUS) x aubade (AUS) (mukaddamah (USA))
Race 7 - Battle Of Messines (Bm70) (1400m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:22.39 (34.07)
Prizemoney: $60,000
1
6/1
T: A J Cummings
R: K McEvoy (56)
6/1
4g smart missile (AUS) x jahre (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 39 runners; 30 winners; 1 SW. Details
2
0.8
5/4F
T: G Waterhouse and A Bott
R: A Hyeronimus (59.5)
5/4F
4g novellist (IRE) x peace of world (JPN) (sunday silence (USA))
3
0.9
9/2
T: Ms K Waugh
R: J R Collett (58.5)
9/2
5g star witness (AUS) x la fantastique (AUS) (fantastic light (USA))
2016 Inglis Great Southern Weanling Sale Platinum Session
$4,000
Vendor: Rosemont Stud, Gnarwarre
Buyer: Inglis As Agent
4
2.7
15/4
T: Patrick Webster
R: Travis Wolfgram (58)
15/4
5
3.8
100/1
T: Joseph Pride
R: C W Brown (57)
100/1
4g sufficient (NZ) x kaapdiva (NZ) (kaapstad (NZ))
6
4.8
13/2
T: Ms O Cairns
R: J Parr (60)
13/2
6g high chaparral (IRE) x sky queen (NZ) (hey baba riba (NZ))
7
5.3
Volpe (6)
40/1
T: D A Williams
R: Jean Van Overmeire (54.5)
40/1
5g foxwedge (AUS) x rash promise (AUS) (more than ready (USA))
8
6.4
25/1
T: Ms M Hopkins
R: J Ford (53)
25/1
5g spartacus (IRE) x shamozzle (AUS) (shamardal (USA))
Race 8 - Last Post (Bm74) (1000m)
Class: Benchmark 74 Track: Good(4) Time: 0:56.85 (34.13)
Prizemoney: $60,000
1
9/1
T: R S Englebrecht
R: Deanne Panya (59)
9/1
Winning siblings: My Snip, Rothmoore,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
20/1
T: Joseph Pride
R: J Ford (58.5)
20/1
5g sebring (AUS) x la goulue (AUS) (danehill dancer (IRE))
3
0.4
4/1
T: J A O'Shea
R: J Parr (61.5)
4/1
4g ocean park (NZ) x distinctive lass (AUS) (orientate (USA))
4
0.7
15/4F
T: Ms K Buchanan
R: C Reith (57)
15/4F
5
1
25/1
T: Colt Prosser
R: Mollie Partridge (56.5)
25/1
7g may'haab (AUS) x beautiful princess (AUS) (beautiful crown (USA))
6
1.3
7/1
T: R and M Freedman
R: S Clipperton (57.5)
7/1
4g your song (AUS) x find the cash (AUS) (secret savings (USA))
7
1.4
66/1
T: Ms E Potowski
R: Billy Owen (57.5)
66/1
8
2.2
12/1
T: David Pfieffer
R: J B McDonald (59.5)
12/1
6g written tycoon (AUS) x goldcraft (AUS) (honours list (IRE))
9
2.7
Omar (10)
5/1
T: G A Ryan
R: J Innes Jnr (58)
5/1
3g snitzel (AUS) x ichihara (AUS) (general nediym (AUS))
10
2.8
10/1
T: David Pfieffer
R: C W Brown (56.5)
10/1
3g not a single doubt (AUS) x golden edict (USA) (empire maker (USA))
11
5.3
20/1
T: Joseph Pride
R: R Dolan (60)
20/1
4g duporth (AUS) x zalinda (NZ) (zabeel (NZ))
12
7.1
20/1
T: S W Kendrick
R: Brock Ryan (59)
20/1
4g foxwedge (AUS) x pinocchio (AUS) (encosta de lago (AUS))
* Nick figures are for Australasia.