Breednet Results

ROCKHAMPTON - Friday, June 9

Race 1 - Intl Chef Restaurant Hcp (C2) (1200m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:11.98 (34.93)
Prizemoney: $12,000
1
4/1
T: Ms J Green
R: Ms N Summers (54.5)
4/1
3f testa rossa (AUS) x calvello (AUS) (flying spur (AUS))
This nick: 31 runners; 23 winners; 3 SW. Details
2
4.3
15/2
T: D J Schultz
R: B E Grylls (55)
15/2
3
4.8
30/1
T: Darryl Johnston
R: Michael Murphy (54.5)
30/1
4m wanted (AUS) x indian curry (AUS) (testa rossa (AUS))
4
5.1
7/2
T: Damien Rideout
R: M McGillivray (58)
7/2
5m host (CHI) x four seasons (AUS) (stravinsky (USA))
5
6.6
11/8F
T: Ricky Vale
R: Ashley Butler (57)
11/8F
4m red element (AUS) x lambent (AUS) (way of light (USA))
6
6.9
66/1
T: L H Clem
R: D J Evans (52.5)
66/1
7
10.9
9/2
T: Tim Cook
R: Zoe White (55)
9/2
4m husson (ARG) x play and miss (AUS) (scenic (IRE))
Race 2 - Battlers Cup (Bm65) (2200m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(4) Time: 2:20.84 (36.42)
Prizemoney: $12,000
1
7/4F
T: Ms R Binder
R: Zoe White (55)
7/4F
This nick: 9 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
2
15/8
T: D J Hansen
R: M Hellyer (55)
15/8
5g high chaparral (IRE) x sorrento (NZ) (just a dancer (NZ))
3
2.2
3/1
T: Shane Sigvart
R: A Coome (59.5)
3/1
6g al maher (AUS) x cambiata (FR) (alzao (USA))
4
4.2
16/1
T: Ms O Cairns
R: M Haley (54)
16/1
5
5
Munjiz (4)
10/1
T: Robert Kirkwood
R: D Simmons (54)
10/1
5g stratum (AUS) x taameer (NZ) (general nediym (AUS))
6
11
25/1
T: Tanya Parry
R: Q Krogh (52.5)
25/1
5m oratorio (IRE) x military queen (AUS) (general nediym (AUS))
Race 3 - Better On Beef Plate (C3) (1050m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:02.24 (33.72)
Prizemoney: $12,000
1
1/1F
T: D W Gardiner
R: D A Evans (57)
1/1F
4m wonderful world (AUS) x damika (AUS) (celestial dancer (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
7/1
T: J E McConachy
R: M Hellyer (59)
7/1
5g swiss ace (AUS) x vibe (AUS) (king's best (USA))
2017 NZB Select Yearling Sale
Vendor: Westbury Stud
Buyer: Psd, Res $55,000
3
3.1
Kooroc (3)
40/1
T: Christopher Maxfield
R: Zoe White (57.5)
40/1
4
3.5
9/1
T: Ricky Vale
R: Q Krogh (55.5)
9/1
4m snippetson (AUS) x farafran (IRE) (rainbow quest (USA))
5
3.7
9/4
T: Ben Currie
R: Joshua Oliver (59)
9/4
6
3.9
13/2
T: J E McConachy
R: Ashley Butler (59)
13/2
4g henrythenavigator (USA) x bundleofjoy (AUS) (fantastic light (USA))
7
6.2
100/1
T: D J Schultz
R: B E Grylls (55.5)
100/1
5m red element (AUS) x sonjara (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 4 - Paddock To Plate Hcp (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:11.66 (34.84)
Prizemoney: $12,000
1
7/2
T: Ben Currie
R: Joshua Oliver (57.5)
7/2
2g bradbury's luck (AUS) x lana belle (AUS) (fuji kiseki (JPN))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
5/4F
T: A J McMahon
R: S Galloway (61)
5/4F
2f instinction (AUS) x hennessy beau (AUS) (hennessy (USA))
3
2.6
13/2
T: Clinton Garland
R: Q Krogh (56)
13/2
4
2.7
80/1
T: Ms J Green
R: Ms N Summers (53.5)
80/1
2f duporth (AUS) x beaucoup (AUS) (choisir (AUS))
5
4
7/1
T: D J Hansen
R: M Hellyer (54)
7/1
2f longhorn (AUS) x jennacomm (AUS) (commands (AUS))
6
4.8
12/1
T: L A Wright
R: M McGillivray (55)
12/1
2f top echelon (AUS) x tidy trim (AUS) (honours list (IRE))
7
5.6
10/1
T: G D Fisher
R: Leslie Tilley (56)
10/1
2g sidereus (AUS) x miss floozy (AUS) (hussonet (USA))
8
6.9
12/1
T: L D Wanless
R: D A Evans (55.5)
12/1
2f monashee mountain (USA) x saran (AUS) (grand lodge (USA))
Race 5 - See It, Taste It, Love It Mdn (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:18.81 (36.01)
Prizemoney: $12,000
1
4/13F
T: Trinity Bannon
R: A Coome (57.5)
4/13F
4g dubleo (USA) x belves (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
Winning siblings: Cadouin, Dordogne, Operose, Perigord,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
6.5
4/1
T: J R Jackson
R: M McGillivray (57.5)
4/1
4g wonderful world (AUS) x parlour games (AUS) (palace music (USA))
3
7.3
30/1
T: W Melvin
R: B E Grylls (57.5)
30/1
5g furio (AUS) x heavenly haze (AUS) (integra (AUS))
4
9.6
30/1
T: J C Pointon
R: Leslie Tilley (55.5)
30/1
5m testa rossa (AUS) x jive (CAN) (dynaformer (USA))
5
10
8/1
T: Kelly Shaw
R: S Sheargold (55)
8/1
3f foxwedge (AUS) x show bling (AUS) (flying spur (AUS))
6
15
50/1
T: Alan Joseph Jones
R: S Galloway (57.5)
50/1
5g telesto (NZ) x ikande (AUS) (perugino (USA))
7
19.5
100/1
T: Susan Bowes
R: P Romeo (55)
100/1
3f exceedingly good (AUS) x my request (AUS) (belong to me (USA))
Race 6 - Veuve Clicquot Enclosure (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:25.17 (36.24)
Prizemoney: $12,000
1
7/2
T: K E Hansen
R: M Hellyer (56.5)
7/2
4g markane (AUS) x sequently (AUS) (sea road (AUS))
This nick: 37 runners; 21 winners; 0 SW. Details
2
1.5
16/1
T: David Reynolds
R: Ms L McCoy (55.5)
16/1
4g dash for cash (AUS) x northwood lass (AUS) (dolphin street (FR))
3
3.3
7/2F
T: J Wehlow
R: Ashley Butler (59.5)
7/2F
4g captain sonador (AUS) x yamarjie (NZ) (yamanin vital (NZ))
4
3.4
9/2
T: Geoff Elliott
R: S Sheargold (57.5)
9/2
5g keep the faith (AUS) x impinge (NZ) (generous (IRE))
5
4.2
8/1
T: P F Pengelly
R: S Galloway (55.5)
8/1
3g ferocity (AUS) x so elegant (AUS) (iglesia (AUS))
6
4.6
50/1
T: Tanya Parry
R: D Simmons (55)
50/1
5g teranaba (AUS) x splendid tiara (AUS) (beautiful crown (USA))
7
5.4
11/1
T: A J Seymour
R: B E Grylls (55.5)
11/1
4m pendragon (NZ) x kurrajong mist (AUS) (rivotious (USA))
8
6.7
100/1
T: A R Jenkinson
R: Ms N Summers (53.5)
100/1
5g onemorenomore (AUS) x viva caro (AUS) (danehill dancer (IRE))
9
8
7/2
T: T Button
R: Zoe White (54.5)
7/2
4g wicked style (USA) x savings (AUS) (iglesia (AUS))
10
8.5
12/1
T: J Wehlow
R: Leslie Tilley (56)
12/1
4m changeintheweather (USA) x la vita ebella (AUS) (northern state (USA))
Race 7 - Beef Aust 2018/2017 Tatt's Hcp (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:09.64 (34.16)
Prizemoney: $25,000
1
11/4
T: D R Ward
R: Tiffani Brooker (54.5)
11/4
5g ukok warrior (AUS) x born bright (AUS) (mighty avalanche (AUS))
Winning siblings: All My Way, Born To Hunt, Fawza, Ijubani,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
8/1
T: A Ross and T Sweeney
R: M McGillivray (54)
8/1
4m casino prince (AUS) x ausmaid (AUS) (elusive quality (USA))
3
0.8
5/2F
T: K E Hansen
R: D Hayse (55.5)
5/2F
4g casino prince (AUS) x saldiym (AUS) (general nediym (AUS))
4
2.3
7/1
T: D J Hansen
R: A Coome (61)
7/1
6g lonhro (AUS) x reverenza (AUS) (commands (AUS))
5
2.8
11/1
T: Natalie McCall
R: Alannah Fancourt (54.5)
11/1
6g show a heart (AUS) x call me kathleen (USA) (phone trick (USA))
6
3.6
66/1
T: Clinton Garland
R: D Simmons (54)
66/1
4m oratorio (IRE) x tamieka (AUS) (viscount (AUS))
7
4.1
30/1
T: Natalie McCall
R: Adam Sewell (60)
30/1
8
4.9
66/1
T: Georgina Bourke
R: Leslie Tilley (54)
66/1
9
5.7
50/1
T: Ricky Vale
R: Q Krogh (55)
50/1
7g nadeem (AUS) x our greta (AUS) (rory's jester (AUS))
10
7
12/1
T: Ms O Cairns
R: Ashley Butler (61)
12/1
8g written tycoon (AUS) x desert strike (NZ) (straight strike (USA))
11
7.1
30/1
T: Robert Kirkwood
R: M Hellyer (54)
30/1
6g street boss (USA) x apple danish (AUS) (danehill (USA))
12
8.6
13/2
T: Christopher Maxfield
R: S Sheargold (55)
13/2
4g gonski (AUS) x modest meisie (AUS) (johannesburg (USA))
13
8.9
100/1
T: David Reynolds
R: Ms L McCoy (54)
100/1
4g publishing (AUS) x kristina (AUS) (sequalo (AUS))
Race 8 - Racing At Callaghan Park (C2) (1200m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:10.19 (34.49)
Prizemoney: $12,000
1
11/4F
T: D W Gardiner
R: M McGillivray (56.5)
11/4F
4g citiwyse (AUS) x saintly trist (AUS) (st. covet (AUS))
Winning siblings: Shemardalle,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
11/1
T: Georgina Bourke
R: Ashley Butler (58)
11/1
6g redoute's choice (AUS) x cannyanna (AUS) (canny lad (AUS))
3
3.8
30/1
T: A Ross and T Sweeney
R: Tiffani Brooker (56.5)
30/1
3g captain sonador (AUS) x danish treasure (AUS) (mister kwila (AUS))
4
4.2
150/1
T: Clinton Garland
R: D Simmons (54)
150/1
3g dream ahead (USA) x desert trick (GB) (green desert (USA))
5
5
11/2
T: L D Wanless
R: D A Evans (55.5)
11/2
5
5
5/1
T: Cameron Thompson
R: Adam Sewell (58)
5/1
5g manhattan rain (AUS) x miss exxi (AUS) (exceed and excel (AUS))
7
8
12/1
T: David Reynolds
R: Ms L McCoy (55)
12/1
4g kaphero (AUS) x smytzer's magic (AUS) (monde bleu (GB))
8
8.4
7/1
T: J T Wigginton
R: Zoe White (53)
7/1
4g swift alliance (AUS) x golden orient (AUS) (royal academy (USA))
9
10.4
Erebor (9)
15/2
T: S N Rodgers
R: Alannah Fancourt (55)
15/2
3g spinning world (USA) x intelligente (AUS) (bel esprit (AUS))
10
10.5
20/1
T: Damien Rideout
R: Michael Murphy (58.5)
20/1
4g fastnet rock (AUS) x port augusta (AUS) (encosta de lago (AUS))
11
13.8
12/1
T: M and C Dore
R: M Hellyer (54.5)
12/1
4g hidden dragon (AUS) x brilliant thunder (AUS) (thunder gulch (USA))
12
15.1
20/1
T: T Button
R: Q Krogh (55)
20/1
5g pins (AUS) x ugachaka (NZ) (danasinga (AUS))
13
16.9
Kahuna (4)
60/1
T: A J Seymour
R: B E Grylls (57)
60/1
4g written tycoon (AUS) x lady somers (AUS) (belong to me (USA))
* Nick figures are for Australasia.