Breednet Results

ROSEHILL - Saturday, August 13

Race 1 - Fairfield Rsl Club (Bm81) (1400m)
Class: Benchmark 81 Track: Soft(7) Time: 1:25.20 (35.79)
Prizemoney: $85,000
1
5/4F
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (57)
5/4F
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
1.8
15/4
T: C J Waller
R: B Avdulla (57)
15/4
4m stryker (AUS) x bold moment (AUS) (fasliyev (USA))
2018 Inglis VOBIS Gold Yearling Sale
Vendor: Rushton Park, Tatura
Buyer: Withdrawn
3
2.3
7/1
T: G A Ryan
R: Tim Clark (54)
7/1
4m excellent art (GB) x surprise bid (AUS) (general nediym (AUS))
4
2.4
10/1
T: C Karakatsanis
R: James P Innes (51)
10/1
6m war pass (USA) x bella senora (AUS) (lacryma cristi (IRE))
5
7.2
25/1
T: Craig Carmody
R: Deanne Panya (52)
25/1
5m stratum (AUS) x rouge femme (AUS) (red ransom (USA))
6
8.3
9/1
T: James Cummings
R: G Schofield (59.5)
9/1
5m street cry (IRE) x cousins (AUS) (danehill (USA))
8
12.2
Anyaas (5)
10/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: B Shinn (58.5)
10/1
5m commands (AUS) x belle feline (NZ) (tale of the cat (USA))
Race 2 - C. McAlpine Tribute Highway-C2 (1100m)
Class: Class 2 Track: Soft(7) Time: 1:06.07 (35.57)
Prizemoney: $60,000
1
8/1
T: B J Ratcliff
R: S Lisnyy (53)
8/1
3f ready's image (USA) x ikhlas (IRE) (lahib (USA))
Winning siblings: Karma Force, Supreme Taiji,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
100/1
T: F M Hayes
R: James P Innes (51)
100/1
4m hinchinbrook (AUS) x humarit (AUS) (hussonet (USA))
3
0.3
Farah (5)
4/1
T: P H Bloomfield
R: Tommy Berry (55.5)
4/1
5g commands (AUS) x hot legs (AUS) (covetous (AUS))
4
0.4
8/1
T: G Prosser
R: A Adkins (52)
8/1
5g magic winner (AUS) x pauline's dancer (AUS) (danehill dancer (IRE))
5
0.7
Luxury (1)
4/1
T: D A Williams
R: K Jennings (58)
4/1
5m written tycoon (AUS) x play a hula (AUS) (brief truce (USA))
6
0.9
20/1
T: W J Dean
R: J R Collett (56.5)
20/1
6g frisco view (USA) x proud star (AUS) (skilful star (AUS))
7
1.6
11/4F
T: N E Layt
R: Ms W Costin (53)
11/4F
3f domesday (AUS) x cash for cards (AUS) (dash for cash (AUS))
8
2
11/1
T: R G Tyack
R: Tim Clark (55.5)
11/1
4g bon hoffa (AUS) x i presume (AUS) (johannesburg (USA))
9
2.2
12/1
T: Colt Prosser
R: C Reith (54)
12/1
4m congrats (USA) x book lover (AUS) (mossman (AUS))
10
2.4
20/1
T: John W Ramsey
R: Taylor Marshall (51)
20/1
3f time thief (AUS) x santa's choice (AUS) (perugino (USA))
11
4.6
50/1
T: L K Roberts
R: Deanne Panya (51)
50/1
12
6
30/1
T: J A Sylvester
R: Ms K O'Hara (54)
30/1
5m purrealist (AUS) x high esprit (AUS) (bel esprit (AUS))
13
8.2
30/1
T: Tim McIntosh
R: B Spriggs (53)
30/1
3c nicconi (AUS) x transform (AUS) (royal academy (USA))
Race 3 - Dooleys (Bm78) (2000m)
Class: Benchmark 78 Track: Soft(7) Time: 2:05.50 (35.99)
Prizemoney: $85,000
1
3/1F
T: C J Waller
R: T Angland (56)
3/1F
This nick: 12 runners; 7 winners; 1 SW. Details
2
0.1
10/1
T: C J Waller
R: Tim Clark (55)
10/1
4m stravinsky (USA) x margaux belle (NZ) (kaapstad (NZ))
3
2.4
15/2
T: C J Waller
R: R Hutchings (58.5)
15/2
4
3.4
50/1
T: K J Lantry
R: James P Innes (57)
50/1
6g henny hughes (USA) x red nile (AUS) (el qahira (NZ))
5
3.5
20/1
T: W P Cave
R: Ms K O'Hara (55)
20/1
6g benicio (AUS) x fuji cee rocks (AUS) (fuji kiseki (JPN))
6
4.6
14/1
T: C J Waller
R: K Jennings (59)
14/1
7
4.8
16/1
T: J G Sargent
R: J R Collett (55)
16/1
8
4.9
9/2
T: R J Quinton
R: A Adkins (57)
9/2
6g al maher (AUS) x constance (IRE) (machiavellian (USA))
9
6.3
7/1
T: David Payne
R: B Shinn (57)
7/1
10
7.7
30/1
T: David Payne
R: C Reith (56.5)
30/1
4g high chaparral (IRE) x fiammarosa (AUS) (danehill (USA))
11
8.1
16/1
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (58)
16/1
5g road to rock (AUS) x myladys (NZ) (kingfisher mill (USA))
12
15
16/1
T: K J Parker
R: Tommy Berry (55)
16/1
6g dubawi (IRE) x scottish amour (AUS) (whiskey road (USA))
13
87.1
8/1
T: K A Lees
R: B Avdulla (60)
8/1
8g dansili (GB) x luna wells (IRE) (sadler's wells (USA))
Race 4 - St Johns Park B.C. (Bm72) (1500m)
Class: Benchmark 72 Track: Soft(7) Time: 1:31.81 (35.90)
Prizemoney: $85,000
1
10/1
T: K J Lantry
R: James P Innes (56.5)
10/1
7g southern image (USA) x frantoio (AUS) (danehill (USA))
Winning siblings: Murranji, Pressum,
This nick: 4 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
1.5
3/1F
T: Mark Newnham
R: K Jennings (58.5)
3/1F
3
1.8
15/4
T: P and P Snowden
R: B Shinn (58)
15/4
4
2
9/1
T: C J Waller
R: R Hutchings (56)
9/1
4g authorized (IRE) x anything but love (AUS) (flying spur (AUS))
5
2.1
40/1
T: Paul Murray
R: Deanne Panya (57.5)
40/1
6g darci brahma (NZ) x bye bye affair (USA) (black tie affair (IRE))
6
2.7
50/1
T: S J Hodge
R: Taylor Marshall (53)
50/1
8g king cugat (USA) x tegan sky (AUS) (royal academy (USA))
7
3
8/1
T: C J Waller
R: T Angland (57.5)
8/1
8
4.5
8/1
T: Matthew Dale
R: Tommy Berry (58)
8/1
6g not a single doubt (AUS) x royal amarco (AUS) (royal academy (USA))
9
5
6/1
T: D Lane
R: A Adkins (58)
6/1
5g new approach (IRE) x she's a pirate (AUS) (last tycoon (IRE))
10
5.1
15/1
T: K A Lees
R: B Avdulla (58.5)
15/1
5g tamayuz (GB) x princess nala (IRE) (in the wings (GB))
11
6
Kanji (8)
30/1
T: Joseph Pride
R: Tim Clark (58)
30/1
5g haradasun (AUS) x llanga (NZ) (kashani (USA))
12
6.7
80/1
T: Terry Evans
R: S Lisnyy (54)
80/1
6g volksraad (GB) x ava (NZ) (montjeu (IRE))
13
6.9
Caton (7)
100/1
T: Ms G Markwell
R: J Parr (58)
100/1
8g reset (AUS) x mardi gras (AUS) (desert king (IRE))
Race 5 - Smithfield Rsl San Domenico (1100m) Gr3
Class: Open Track: Soft(7) Time: 1:04.39 (33.89)
Prizemoney: $150,000
1
9/4
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (56)
9/4
3c star witness (AUS) x golden delicious (AUS) (made of gold (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.3
7/2
T: G A Ryan
R: K McEvoy (56)
7/2
3
2.1
16/1
T: Joseph Pride
R: B Avdulla (54)
16/1
3f foxwedge (AUS) x twelve pack shelly (USA) (deputy storm (USA))
4
3.2
6/4F
T: P and P Snowden
R: B Shinn (60)
6/4F
3c written tycoon (AUS) x kitalpha (NZ) (fusaichi pegasus (USA))
5
5.2
20/1
T: A W Noonan
R: C Reith (58)
20/1
3c jimmy choux (NZ) x floramour (AUS) (more than ready (USA))
6
5.3
11/1
T: G W Moore
R: Tim Clark (56)
11/1
3g sebring (AUS) x bashaayer (AUS) (high yield (USA))
Race 6 - Merrylands Rsl Prem Cup Prel. (1800m)
Class: Open Track: Soft(6) Time: 1:53.40 (34.87)
Prizemoney: $85,000
1
7/2
T: J A O'Shea
R: B Avdulla (58.5)
7/2
5g street cry (IRE) x cajou (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Acaju, Korma, Yulong Peento,
This nick: 17 runners; 15 winners; 1 SW. Details
2
1.5
11/2
T: C J Waller
R: T Angland (56.5)
11/2
7g lonhro (AUS) x better alternative (AUS) (flying spur (AUS))
3
1.9
13/4F
T: C J Waller
R: K Jennings (58)
13/4F
6g duelled (AUS) x maybe yes (AUS) (last tycoon (IRE))
4
3.1
Sofin (12)
30/1
T: S D Fry
R: A Adkins (51)
30/1
6m casino prince (AUS) x tomescu (AUS) (galileo (IRE))
5
4.3
40/1
T: John Thompson
R: B Spriggs (54)
40/1
6g montjeu (IRE) x wanna (IRE) (danehill dancer (IRE))
6
4.5
7/1
T: John Thompson
R: K McEvoy (59)
7/1
6g le havre (IRE) x langrune (IRE) (fasliyev (USA))
7
5.5
15/1
T: K A Lees
R: Tommy Berry (54)
15/1
9g distorted humor (USA) x slow down (USA) (seattle slew (USA))
8
6
4/1
T: C J Waller
R: R Hutchings (58.5)
4/1
5g mastercraftsman (IRE) x trickle (NZ) (storm creek (USA))
9
7
15/1
T: M D Moroney
R: C Reith (54)
15/1
5g pentire (GB) x breeze hill (IRE) (danehill (USA))
10
7.5
14/1
T: J G Litt
R: J R Collett (54)
14/1
7m song of tara (IRE) x what a giggle (AUS) (air de france (USA))
Race 7 - Canterbury Rsl Spring Preview (1400m)
Class: Open Track: Soft(6) Time: 1:25.02 (35.10)
Prizemoney: $85,000
1
3/1F
T: G Portelli
R: Deanne Panya (51)
3/1F
5g testa rossa (AUS) x moonlight shadow (AUS) (flying spur (AUS))
Winning siblings: Flight Zone, Mojo Moon, Vanderlune,
This nick: 31 runners; 23 winners; 3 SW. Details
2
1
12/1
T: C J Waller
R: Tommy Berry (59.5)
12/1
5g high chaparral (IRE) x mingshan (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
1.1
15/4
T: Ms K Waugh
R: Tim Clark (58.5)
15/4
6g dylan thomas (IRE) x oxford princess (AUS) (magic ring (IRE))
4
3.3
10/1
T: K A Lees
R: K McEvoy (55.5)
10/1
6g street sense (USA) x saywaan (AUS) (zabeel (NZ))
6
5.1
7/2
T: C J Waller
R: R Hutchings (60)
7/2
6g dehere (USA) x so keen (NZ) (jade hunter (USA))
7
5.4
Shards (11)
15/2
T: J A O'Shea
R: B Avdulla (54)
15/2
8
6.5
Forget (6)
14/1
T: Ms K Waugh
R: T Angland (56.5)
14/1
7g exceed and excel (AUS) x mnemosyne (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
7.4
7/1
T: James Cummings
R: G Schofield (58.5)
7/1
5h medaglia d'oro (USA) x makarova (AUS) (thunder gulch (USA))
10
7.6
50/1
T: Paul Murray
R: Ms W Costin (54)
50/1
6g choisir (AUS) x see the gold (AUS) (mr. henrysee (USA))
Race 8 - Clubsnsw (Bm92) (1100m)
Class: Benchmark 92 Track: Soft(6) Time: 1:05.05 (34.88)
Prizemoney: $85,000
1
7/1
T: Ms K Waugh
R: Tim Clark (56)
7/1
7g shamardal (USA) x princess serena (USA) (unbridled's song (USA))
Winning siblings: Invincible Fresh, Puissance De Lune,
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.1
7/1
T: J A O'Shea
R: B Avdulla (57)
7/1
5g lonhro (AUS) x laleta (IRE) (danehill (USA))
3
0.3
25/1
T: K A Lees
R: A Adkins (58)
25/1
5m nadeem (AUS) x ripe plum (AUS) (spectrum (IRE))
4
0.4
Snoopy (12)
6/4F
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (54)
6/4F
4g lope de vega (IRE) x oomph (AUS) (flying spur (AUS))
5
0.5
30/1
T: C E Conners
R: Taylor Marshall (58)
30/1
9g foreplay (AUS) x daunting thought (AUS) (just awesome (AUS))
6
1.8
12/1
T: A J Denham
R: J R Collett (57)
12/1
6g strada (AUS) x winifred (AUS) (fasliyev (USA))
7
2
20/1
T: Joseph Pride
R: C Reith (54.5)
20/1
6g shamardal (USA) x pegasus (AUS) (orpen (USA))
8
2.3
4/1
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (55)
4/1
4m lonhro (AUS) x midnight joy (AUS) (zeditave (AUS))
9
2.9
100/1
T: G L Frazer
R: K Jennings (57)
100/1
9g hussonet (USA) x emmaagh (AUS) (regal classic (CAN))
10
3.8
60/1
T: Grant Allard
R: James P Innes (51)
60/1
6g mossman (AUS) x jaes jeune (AUS) (jeune (GB))
11
4
9/1
T: P and P Snowden
R: B Shinn (58.5)
9/1
6g snitzel (AUS) x sassy peg (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
12
4.7
30/1
T: G D Yorke
R: J Parr (57)
30/1
7g hidden dragon (AUS) x marcovette (AUS) (st. covet (AUS))
Race 9 - Mounties Group Handicap (1350m)
Class: Benchmark 78 Track: Soft(6) Time: 1:21.96 (35.29)
Prizemoney: $85,000
1
13/4F
T: P and P Snowden
R: B Shinn (57.5)
13/4F
This nick: 9 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.2
8/1
T: Bjorn Baker
R: Deanne Panya (58.5)
8/1
3
2.5
6/1
T: C E Conners
R: Tommy Berry (59)
6/1
5g time thief (AUS) x quadrunner (AUS) (zeditave (AUS))
4
3.7
13/2
T: John Thompson
R: T Angland (59)
13/2
7g pendragon (NZ) x ersilia (AUS) (youthful legs (USA))
5
3.9
14/1
T: J A O'Shea
R: Tim Clark (59)
14/1
5g teofilo (IRE) x sugarhoneybaby (IRE) (docksider (USA))
6
4
13/2
T: C J Bashford
R: J Parr (58)
13/2
5g zizou (AUS) x solysombra (AUS) (iglesia (AUS))
7
4.2
66/1
T: Paul Murray
R: K Jennings (59)
66/1
6g o'reilly (NZ) x charlotte's revenge (NZ) (danasinga (AUS))
8
5.6
11/2
T: Luke Pepper
R: R Hutchings (57.5)
11/2
5g sir percy (GB) x bankonher (NZ) (british banker (CAN))
9
5.7
20/1
T: Ms G Markwell
R: C Reith (59.5)
20/1
5g reset (AUS) x love buggy (AUS) (favorite trick (USA))
10
5.8
8/1
T: J C Coyle
R: J Ford (57.5)
8/1
6g sebring (AUS) x lady cay (AUS) (marscay (AUS))
11
6.1
10/1
T: G A Ryan
R: James P Innes (57)
10/1
6g more than ready (USA) x confer (AUS) (danehill (USA))
12
7.4
100/1
T: Nick Mitchell
R: J R Collett (57)
100/1
6g musket (AUS) x zirascible (NZ) (zabeel (NZ))
* Nick figures are for Australasia.