Breednet Results

ROSEHILL - Saturday, September 9

Race 1 - Schweppes (Bm76) (1500m)
Class: Benchmark 76 Track: Good(3) Time: 1:29.24 (35.24)
Prizemoney: $100,000
1
8/1
T: Bjorn Baker
R: B Shinn (60)
8/1
5m sebring (AUS) x dream 'n' believe (AUS) (shamardal (USA))
This nick: 11 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
0.1
4/1
T: G A Ryan
R: Rachel King (56.5)
4/1
3
1.1
13/2
T: S I Singleton
R: C Reith (59.5)
13/2
4m haradasun (AUS) x olympiad (AUS) (flying spur (AUS))
4
2.9
7/2
T: C J Waller
R: K McEvoy (54)
7/2
4m captain rio (GB) x midnight dip (NZ) (o'reilly (NZ))
5
3
15/2
T: K J Parker
R: L Magorrian (58)
15/2
5m pendragon (NZ) x hayaat (AUS) (montjeu (IRE))
6
3.2
30/1
T: R and L Price
R: Tim Clark (55)
30/1
7m purrealist (AUS) x traverse (AUS) (good journey (USA))
7
6.9
9/4F
T: K A Lees
R: J Bowman (60.5)
9/4F
4m nadeem (AUS) x just diamonds (NZ) (no excuse needed (GB))
Race 2 - Tab Highway (C3) (1200m)
Class: Class 3 Track: Good(3) Time: 1:09.81 (34.25)
Prizemoney: $60,000
1
6/4F
T: Melanie O'Gorman
R: C W Brown (59)
6/4F
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
7/2
T: D A Williams
R: K McEvoy (53)
7/2
4g bon hoffa (AUS) x cherry tree (AUS) (forest glow (USA))
3
4.1
40/1
T: K P Weir
R: Megan Taylor (53)
40/1
5m excites (AUS) x shannon bank (AUS) (bluebird (USA))
4
4.2
200/1
T: C Heywood
R: Ms K O'Hara (53)
200/1
5g bon hoffa (AUS) x penny run fast (AUS) (dash for cash (AUS))
5
4.4
9/2
T: B D Bellamy
R: J Bowman (57)
9/2
4g bon hoffa (AUS) x flying cassie (AUS) (volitant (AUS))
6
4.7
4/1
T: Matthew Dale
R: J Ford (55.5)
4/1
3g mossman (AUS) x lesmartre (AUS) (jugah (USA))
7
4.8
10/1
T: Kurt Goldman
R: T Angland (58)
10/1
4g bullbars (AUS) x starnet (AUS) (last tycoon (IRE))
8
7.3
40/1
T: P A Smith
R: A Adkins (51.5)
40/1
9
7.4
200/1
T: R W Steiner
R: J Innes Jnr (51)
200/1
6g lawyer (AUS) x hunger strike (AUS) (sir laurence (NZ))
10
8.4
60/1
T: D A Williams
R: Rachel King (51.5)
60/1
Race 3 - Rydges Parramatta (Bm81) (1800m)
Class: Benchmark 81 Track: Good(3) Time: 1:48.18 (34.84)
Prizemoney: $100,000
1
15/2
T: C J Waller
R: B Avdulla (55.5)
15/2
6g first defence (USA) x quickfire (GB) (dubai millennium (GB))
Winning siblings: Arch Fire,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
Imanui (11)
7/2
T: R J Quinton
R: C Reith (56.5)
7/2
5g al maher (AUS) x shirra nui (AUS) (viscount (AUS))
2018 Inglis Classic Yearling Sale
$57,500
Vendor: Yarraman Park Stud, Scone
Buyer: Boom Racing Thoroughbreds Pty Ltd
3
1.5
7/1
T: T R Martin
R: A Hyeronimus (54.5)
7/1
4
1.8
2/1F
T: C J Waller
R: J Bowman (59.5)
2/1F
5g aqlaam (GB) x sharedah (IRE) (pivotal (GB))
5
3.1
50/1
T: P and P Snowden
R: T Angland (57.5)
50/1
6
3.9
16/1
T: T R Martin
R: Ms C R Van Der Werf (54)
16/1
8g stratum (AUS) x takeiteasyedye (USA) (opening verse (USA))
7
4
8/1
T: C J Waller
R: C W Brown (58.5)
8/1
4g al maher (AUS) x power of love (NZ) (bahhare (USA))
8
6.1
60/1
T: K J Lantry
R: Rachel King (56)
60/1
7g henny hughes (USA) x red nile (AUS) (el qahira (NZ))
9
7
80/1
T: Ms K Waugh
R: A Adkins (55.5)
80/1
6g stay gold (JPN) x cosmo dearest (JPN) (meiner love (USA))
10
13.2
8/1
T: J C Coyle
R: Tim Clark (57.5)
8/1
9g king cugat (USA) x natural time (AUS) (naturalism (NZ))
11
15.1
25/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: B Shinn (58.5)
25/1
5m makfi (GB) x nightdance sun (GER) (monsun (GER))
Race 4 - Stan Fox Stakes (1500m) Gr2
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:28.46 (34.38)
Prizemoney: $200,000
1
15/4
T: G Waterhouse and A Bott
R: J Parr (56.5)
15/4
Winning siblings: Inner City Girl, Magnagem,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.8
11/1
T: James Cummings
R: J Bowman (56.5)
11/1
3c teofilo (IRE) x aforethought (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
2.8
10/9F
T: Bjorn Baker
R: Tim Clark (56.5)
10/9F
3c savabeel (AUS) x generous nature (AUS) (carnegie (IRE))
4
3.1
4/1
T: G A Ryan
R: K McEvoy (56.5)
4/1
3c snitzel (AUS) x treppes (AUS) (domesday (AUS))
5
3.2
14/1
T: David Payne
R: T Angland (56.5)
14/1
3c high chaparral (IRE) x come sunday (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
5.3
50/1
T: David Payne
R: J R Collett (56.5)
50/1
3g congrats (USA) x purrpurrlena (AUS) (catbird (AUS))
7
6
10/1
T: P M Perry
R: C W Brown (56.5)
10/1
3c choisir (AUS) x my amelia (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 5 - Theo Marks Stakes (1300m) Gr2
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:14.92 (33.57)
Prizemoney: $200,000
1
Deploy (3)
7/4F
T: G A Ryan
R: J Parr (56.5)
7/4F
5g fastnet rock (AUS) x crimson reign (AUS) (red ransom (USA))
Winning siblings: Quandialla, Red Hearts, Without Peer, Wokurna,
This nick: 22 runners; 15 winners; 1 SW. Details
2
4
4/1
T: C J Waller
R: K McEvoy (55)
4/1
4m sebring (AUS) x mrs windsor (AUS) (king's best (USA))
3
4.8
8/1
T: M, W and J Hawkes
R: B Avdulla (53.5)
8/1
5m rip van winkle (IRE) x polish princess (GB) (polish precedent (USA))
4
5.3
6/1
T: R J Quinton
R: C W Brown (56)
6/1
5
5.6
13/4
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Tim Clark (53)
13/4
5g canny lad (AUS) x juicy (AUS) (more than ready (USA))
6
6.5
10/1
T: C J Waller
R: J Bowman (57.5)
10/1
6h not a single doubt (AUS) x euchre (AUS) (final card (AUS))
7
7
66/1
T: F T Cowell
R: C G O'Brien (55.5)
66/1
8g casino prince (AUS) x buxom babe (AUS) (octagonal (NZ))
Race 6 - Sheraco Stakes (1200m) Gr3
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:09.42 (33.82)
Prizemoney: $150,000
1
Ravi (8)
13/2
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (55)
13/2
This nick: 7 runners; 6 winners; 2 SW. Details
2
2
16/1
T: R Weston and J Nisbet
R: C Reith (54)
16/1
6m shaft (AUS) x shelly sue (AUS) (marauding (NZ))
3
2.1
6/1
T: R J Quinton
R: A Adkins (56)
6/1
5m domesday (AUS) x see a victory (AUS) (mister c. (USA))
4
2.3
40/1
T: G A Ryan
R: J Ford (54)
40/1
5m star witness (AUS) x this magic moment (AUS) (magic albert (AUS))
5
2.5
3/1F
T: Bjorn Baker
R: J R Collett (55)
3/1F
5m o'reilly (NZ) x pretty (NZ) (pins (AUS))
6
3.2
4/1
T: C J Waller
R: J Bowman (57)
4/1
4m high chaparral (IRE) x irish lights (AUS) (fastnet rock (AUS))
7
3.3
20/1
T: K A Lees
R: G Schofield (56)
20/1
6m dane shadow (AUS) x madame flurry (AUS) (perugino (USA))
8
3.8
30/1
T: Joseph Pride
R: B Shinn (56)
30/1
5m beneteau (AUS) x sybarite (AUS) (last tycoon (IRE))
9
4.1
20/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Rachel King (54)
20/1
4m beneteau (AUS) x hussterics (AUS) (hussonet (USA))
10
4.5
20/1
T: P and P Snowden
R: A Hyeronimus (54)
20/1
4m manhattan rain (AUS) x gibraltar campion (NZ) (rock of gibraltar (IRE))
11
5
15/1
T: David Pfieffer
R: C W Brown (54)
15/1
5m denman (AUS) x magic zefta (AUS) (viscount (AUS))
12
5.7
11/1
T: James Cummings
R: B Avdulla (57)
11/1
5m lonhro (AUS) x portillo (AUS) (red ransom (USA))
13
9.9
66/1
T: L J Bridge
R: Tim Clark (55)
66/1
4m choisir (AUS) x zenith (AUS) (fantastic light (USA))
Race 7 - The Run To The Rose (1200m) Gr2
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:08.59 (33.71)
Prizemoney: $200,000
1
Menari (5)
5/4F
T: G A Ryan
R: J Parr (56)
5/4F
3c snitzel (AUS) x isurava (AUS) (general nediym (AUS))
Winning siblings: Deniki, Mana Manu, Sweet Ava,
This nick: 28 runners; 22 winners; 3 SW. Details
2
1.5
Pariah (4)
11/4
T: P and P Snowden
R: B Shinn (57)
11/4
3c redoute's choice (AUS) x secluded (AUS) (hussonet (USA))
3
3
Perast (11)
100/1
T: P M Perry
R: A Hyeronimus (55)
100/1
4
3.2
3/1
T: James Cummings
R: K McEvoy (55)
3/1
3c lonhro (AUS) x yavanna (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
3.4
25/1
T: K M Schweida
R: C Reith (55)
25/1
3g written tycoon (AUS) x lady somers (AUS) (belong to me (USA))
6
4.3
9/1
T: M, W and J Hawkes
R: B Avdulla (55)
9/1
3c snitzel (AUS) x mirror mirror (AUS) (dehere (USA))
7
6.7
20/1
T: P and P Snowden
R: J Bowman (58.5)
20/1
3c snitzel (AUS) x flame of sydney (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
7.9
200/1
T: Mark Newnham
R: C W Brown (57.5)
200/1
3c hinchinbrook (AUS) x maltese (AUS) (tale of the cat (USA))
9
8.4
80/1
T: C J Waller
R: T Angland (57.5)
80/1
3c snitzel (AUS) x bramble rose (NZ) (shinko king (IRE))
Race 8 - Fugen (Bm90) (1200m)
Class: Benchmark 90 Track: Good(3) Time: 1:09.21 (34.06)
Prizemoney: $100,000
1
7/2
T: C J Waller
R: G Schofield (53.5)
7/2
4m stratum (AUS) x ruth's secret (AUS) (noverre (USA))
Winning siblings: The Crimson Idol,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
1/1F
T: G A Ryan
R: B Avdulla (57.5)
1/1F
3
2
Isorich (10)
40/1
T: Wayne Seelin
R: Ms K O'Hara (55.5)
40/1
7g choisir (AUS) x a little naughty (AUS) (rustic amber (IRE))
4
3
25/1
T: Ms K Waugh
R: L Magorrian (58)
25/1
7g shaft (AUS) x sounds supreme (AUS) (supremo (USA))
5
3.5
20/1
T: G D Hickman
R: J Ford (57.5)
20/1
6g high chaparral (IRE) x honi (AUS) (marauding (NZ))
6
4.2
Mana (9)
15/2
T: C E Ritchie
R: J Bowman (56)
15/2
6g conatus (AUS) x green jade (AUS) (jade robbery (USA))
7
4.3
100/1
T: Darlene Duryea
R: C Reith (57)
100/1
8
4.5
66/1
T: Joseph Pride
R: C W Brown (57.5)
66/1
7g darci brahma (NZ) x inniskillen (NZ) (centaine (AUS))
9
5
60/1
T: M P Quinn
R: A Adkins (52)
60/1
4g pluck (USA) x final star (AUS) (delago brom (AUS))
10
5.1
12/1
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (56)
12/1
5m denman (AUS) x pampurr (AUS) (tale of the cat (USA))
11
6
14/1
T: P M Perry
R: Tim Clark (54.5)
14/1
5g star witness (AUS) x cruisy lady (AUS) (honours list (IRE))
12
9.5
100/1
T: G D Hickman
R: Rachel King (51.5)
100/1
8g reset (AUS) x more laurels (AUS) (more than ready (USA))
13
10.8
60/1
T: P M Perry
R: B Shinn (57.5)
60/1
Race 9 - Tab.Com.Au (Bm84) (1400m)
Class: Benchmark 84 Track: Good(3) Time: 1:22.55 (35.21)
Prizemoney: $100,000
1
Wayanka (11)
14/1
T: C J Waller
R: B Avdulla (55)
14/1
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
2/1F
T: James Cummings
R: T Angland (57.5)
2/1F
5h medaglia d'oro (USA) x satin kiss (USA) (seeking the gold (USA))
3
1.7
14/1
T: C J Waller
R: J Bowman (60)
14/1
4m fastnet rock (AUS) x shawnee girl (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
1.8
40/1
T: M, W and J Hawkes
R: C W Brown (53.5)
40/1
6g northern meteor (AUS) x siuya (NZ) (o'reilly (NZ))
5
2.4
60/1
T: D Lane
R: Ms C R Van Der Werf (52)
60/1
7g al samer (AUS) x larga vista (USA) (seeking the gold (USA))
6
2.5
100/1
T: John Thompson
R: C Reith (54.5)
100/1
6g bel danoro (AUS) x makeeba (AUS) (dehere (USA))
7
2.6
10/1
T: James Cummings
R: B Shinn (56.5)
10/1
4g lonhro (AUS) x iridescente (AUS) (commands (AUS))
8
3.6
50/1
T: R and L Price
R: A Adkins (51.5)
50/1
6g pendragon (NZ) x budderoo miss (AUS) (forest glow (USA))
9
4
13/2
T: Ms G Williams
R: Rachel King (51.5)
13/2
6g bon hoffa (AUS) x orchard glory (AUS) (monde bleu (GB))
10
4.1
Ebenos (7)
8/1
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (56)
8/1
11
5
15/4
T: G A Ryan
R: J Ford (57)
15/4
12
6.1
30/1
T: David Payne
R: Ms K O'Hara (57)
30/1
5g lope de vega (IRE) x la famelia (AUS) (strategic (AUS))
13
6.3
40/1
T: Jay Hopkins
R: J Innes Jnr (58.5)
40/1
8g southern image (USA) x frantoio (AUS) (danehill (USA))
14
7.2
40/1
T: C E Conners
R: J R Collett (56)
40/1
* Nick figures are for Australasia.