Breednet Results

ROSEHILL - Saturday, June 30

Race 1 - Half Yearly Membership Hcp (1400m)
Class: Open Track: Soft(7) Time: 1:26.84 (35.75)
Prizemoney: $100,000
1
9/2
T: G Portelli
R: Jean Van Overmeire (58.5)
9/2
2c medaglia d'oro (USA) x seeking attention (AUS) (exceed and excel (AUS))
This nick: 32 runners; 20 winners; 2 SW. Details
1
7/4
T: David Payne
R: J R Collett (56.5)
7/4
2g lope de vega (IRE) x skibo castle (AUS) (carnegie (IRE))
Winning siblings: Garbhan, Geileis,
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
3
0.3
6/4F
T: C J Waller
R: C W Brown (54.5)
6/4F
2f hinchinbrook (AUS) x riverina (USA) (irish river (FR))
4
2.1
8/1
T: James Cummings
R: B Avdulla (54)
8/1
2f medaglia d'oro (USA) x lumina (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
2.4
Sokudo (3)
10/1
T: P and P Snowden
R: A Adkins (55.5)
10/1
2c not a single doubt (AUS) x imoto (AUS) (bianconi (USA))
Race 2 - Tab Highway Hcp (C3) (1400m)
Class: Class 3 Track: Soft(7) Time: 1:26.82 (36.06)
Prizemoney: $60,000
1
11/2
T: M J Dunn
R: T Angland (60.5)
11/2
4g real saga (AUS) x ever after (NZ) (volksraad (GB))
Winning siblings: Eternal Heart, Forever Here,
This nick: 5 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
1.3
Cliff (7)
7/1
T: J M Cleary
R: Tim Clark (55.5)
7/1
3
2.1
Gitan (5)
15/4
T: Jean Dubois
R: Jean Van Overmeire (55)
15/4
4g equiano (FR) x flying spice (AUS) (flying spur (AUS))
4
2.2
2/1F
T: Tash Burleigh
R: C W Brown (57.5)
2/1F
4g shamardal (USA) x siren's song (IRE) (azamour (IRE))
5
3.7
Gronky (9)
12/1
T: J A Sylvester
R: Rachel King (53)
12/1
4g sebring (AUS) x mate (AUS) (dehere (USA))
6
3.8
11/1
T: J R Gask
R: B Shinn (58)
11/1
4g denman (AUS) x ya michelle (AUS) (success express (USA))
7
4.3
40/1
T: W T Wilkes
R: Ms K O'Hara (54.5)
40/1
8
5
11/1
T: Colt Prosser
R: Ms B Hodder (53)
11/1
3g star witness (AUS) x mishki (AUS) (danzero (AUS))
9
6.9
14/1
T: S G Morton
R: A Adkins (56.5)
14/1
3g smart missile (AUS) x easy tee (USA) (lil e. tee (USA))
10
12.4
60/1
T: M J Lunn
R: Q Krogh (50)
60/1
4g sebring (AUS) x take heart (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
Race 3 - #theraces (Bm80) (1500m)
Class: Benchmark 80 Track: Soft(7) Time: 1:32.57 (37.00)
Prizemoney: $100,000
1
11/2
T: C J Waller
R: B Avdulla (56.5)
11/2
3g sebring (AUS) x valentine miss (AUS) (danetime (IRE))
Winning siblings: Mozzie Monster,
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2019 MM Gold Coast Yearling Sale
$150,000
Vendor: Widden Stud Widden Valley NSW
Buyer: David Digney
2
1.3
8/1
T: C J Waller
R: B Shinn (56)
8/1
3g smart missile (AUS) x lady hepburn (NZ) (more than ready (USA))
3
1.4
9/2
T: C J Waller
R: S R Weatherley (59)
9/2
3g sebring (AUS) x peach tree (AUS) (bel esprit (AUS))
4
1.5
9/1
T: G Portelli
R: J R Collett (56.5)
9/1
3f nicconi (AUS) x gold licence (AUS) (hussonet (USA))
5
1.9
9/1
T: G A Ryan
R: Jean Van Overmeire (57)
9/1
3g all too hard (AUS) x custard (AUS) (lonhro (AUS))
6
4
12/1
T: C J Waller
R: Tim Clark (56)
12/1
3g snitzel (AUS) x angelic smile (AUS) (dehere (USA))
7
4.2
8/1
T: T R Martin
R: J Ford (53)
8/1
3g darci brahma (NZ) x queen of lions (NZ) (king of kings (IRE))
8
12.7
10/1
T: Stirling Osland
R: Rachel King (53)
10/1
3g choisir (AUS) x volcada (NZ) (stravinsky (USA))
9
13.9
7/2F
T: Ms A Turner and M Poletti
R: Peter Wells (57.5)
7/2F
3f super easy (NZ) x axislass (NZ) (straight strike (USA))
10
14.4
50/1
T: Matthew Smith
R: A Adkins (55)
50/1
3g stratum (AUS) x combat kitty (AUS) (general nediym (AUS))
Race 4 - Book Spring Now Sprint (Bm80) (1100m)
Class: Benchmark 80 Track: Soft(7) Time: 1:06.65 (35.81)
Prizemoney: $100,000
1
10/1
T: Brett Conlon
R: Q Krogh (50)
10/1
4m moshe (AUS) x gala snip (AUS) (snippets (AUS))
Winning siblings: Gala Arch, Gala Princess,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
9/1
T: Danielle Campbell
R: A Hyeronimus (56)
9/1
3
1.8
5/4F
T: Joseph Pride
R: Jean Van Overmeire (57.5)
5/4F
3f hinchinbrook (AUS) x magita (AUS) (magic albert (AUS))
4
4.2
2/1
T: J N Englebrecht
R: T Angland (59.5)
2/1
4m tickets (AUS) x stellana (AUS) (testa rossa (AUS))
5
6.3
12/1
T: R J Quinton
R: A Adkins (55.5)
12/1
6
7.7
15/2
T: K A Lees
R: B Avdulla (60.5)
15/2
5m exceed and excel (AUS) x expensive (GB) (royal applause (GB))
Race 5 - Tab Rewards (Bm75) (1800m)
Class: Benchmark 75 Track: Soft(7) Time: 1:55.01 (36.57)
Prizemoney: $100,000
1
3/1F
T: J G Sargent
R: J Ford (53)
3/1F
3f hard spun (USA) x sky trist (NZ) (sir tristram (IRE))
Winning siblings: Diadem Trist, Magnastar, Skyt, Sly Romance,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
8/1
T: Mark Newnham
R: Tim Clark (59)
8/1
3f smart missile (AUS) x essence of success (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
1.6
15/2
T: C J Waller
R: B Avdulla (59.5)
15/2
4m savabeel (AUS) x splendid (NZ) (o'reilly (NZ))
4
1.9
30/1
T: M C Conners
R: S R Weatherley (56)
30/1
5
3.2
4/1
T: J A O'Shea
R: B Shinn (56)
4/1
4m mastercraftsman (IRE) x la grande zoa (IRE) (fantastic light (USA))
6
3.3
11/1
T: J C Deamer
R: Jean Van Overmeire (53)
11/1
4m reset (AUS) x glorious lady (AUS) (king's theatre (IRE))
7
4.2
7/1
T: Joseph Pride
R: C W Brown (61)
7/1
4m host (CHI) x alazeya (AUS) (anabaa (USA))
8
5.6
14/1
T: Ms W Roche
R: Rachel King (56)
14/1
4m mossman (AUS) x kidding (AUS) (red ransom (USA))
9
6.1
12/1
T: C J Waller
R: T Angland (57)
12/1
4m street cry (IRE) x kakakakatie (AUS) (zeditave (AUS))
10
6.4
30/1
T: C J Waller
R: Ms K O'Hara (55)
30/1
5m stravinsky (USA) x margaux belle (NZ) (kaapstad (NZ))
11
9
Ticked (13)
40/1
T: Joseph Pride
R: C Reith (54)
40/1
12
16.5
30/1
T: K A Lees
R: A Adkins (54)
30/1
4m i am invincible (AUS) x sellout (AUS) (fasliyev (USA))
Race 6 - Winter Cup (2400m) LR
Class: Open Track: Soft(7) Time: 2:35.94 (37.49)
Prizemoney: $125,000
1
2/1
T: G A Ryan
R: B Avdulla (53.5)
2/1
4g street cry (IRE) x oxigenada (ARG) (ibero (ARG))
Winning siblings: Cara De Luna, I'm Trouble, Zourhea,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.5
10/1
T: Joseph Pride
R: J Ford (61)
10/1
3
3
5/1
T: C J Waller
R: C W Brown (53)
5/1
4m iffraaj (GB) x roshanak (IRE) (spinning world (USA))
4
5.9
11/2
T: K A Lees
R: Jean Van Overmeire (53)
11/2
9g dansili (GB) x luna wells (IRE) (sadler's wells (USA))
5
6.8
6/4F
T: C J Waller
R: S R Weatherley (53.5)
6/4F
5g stormy atlantic (USA) x saliyna (FR) (linamix (FR))
Race 7 - Civic Stakes (1350m) LR
Class: Open Track: Soft(7) Time: 1:21.98 (36.34)
Prizemoney: $150,000
1
40/1
T: C J Waller
R: J Ford (53)
40/1
5g nom du jeu (NZ) x tradewind (NZ) (al akbar (AUS))
Winning siblings: All Points West, Passing Time,
This nick: 4 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.1
6/1
T: John Thompson
R: B Avdulla (56.5)
6/1
5g fastnet rock (AUS) x eskimo queen (NZ) (shinko king (IRE))
3
1.6
Flow (13)
9/2
T: James Cummings
R: C W Brown (53)
9/2
4g street cry (IRE) x glissade (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
2.8
7/2F
T: M A Bell
R: K Forrester (61)
7/2F
7g dubawi (IRE) x jungle girl (NZ) (carnegie (IRE))
5
3.2
9/1
T: A W Noonan
R: C Reith (54)
9/1
4g jimmy choux (NZ) x floramour (AUS) (more than ready (USA))
6
3.4
9/1
T: C J Waller
R: B Shinn (55.5)
9/1
7
3.5
30/1
T: G Portelli
R: J R Collett (57.5)
30/1
6g testa rossa (AUS) x moonlight shadow (AUS) (flying spur (AUS))
7
3.5
40/1
T: P and P Snowden
R: A Hyeronimus (57)
40/1
5g reward for effort (AUS) x tzaress (NZ) (stravinsky (USA))
9
4.2
25/1
T: K A Lees
R: A Adkins (53)
25/1
6m dane shadow (AUS) x madame flurry (AUS) (perugino (USA))
10
4.8
20/1
T: C J Waller
R: S R Weatherley (53)
20/1
5g sebring (AUS) x bacchanal woman (AUS) (encosta de lago (AUS))
11
5.2
8/1
T: Matthew Smith
R: Rachel King (53)
8/1
12
6.7
8/1
T: C J Waller
R: Ms K O'Hara (53)
8/1
4g darci brahma (NZ) x shalaka (AUS) (lonhro (AUS))
13
6.8
20/1
T: G A Ryan
R: Tim Clark (59)
20/1
8g excites (AUS) x red obsession (AUS) (red ransom (USA))
14
6.9
50/1
T: J C Coyle
R: Ms J Taylor (53)
50/1
6m charge forward (AUS) x semitone (AUS) (dubai destination (USA))
Race 8 - Atc Owner Benefits Card (Bm79) (1500m)
Class: Benchmark 79 Track: Soft(7) Time: 1:33.93 (36.60)
Prizemoney: $100,000
1
16/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: B Avdulla (59.5)
16/1
4g snitzel (AUS) x roses 'n' wine (CAN) (broken vow (USA))
Winning siblings: Hampton Court, Lucky Fish, Mutamayel,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
66/1
T: M C Conners
R: Ms J Taylor (53)
66/1
3
0.8
30/1
T: A and E Cummings
R: A Adkins (56.5)
30/1
4g street cry (IRE) x lamarr (AUS) (quest for fame (GB))
4
1.1
5/1
T: C J Waller
R: T Angland (60)
5/1
5
1.7
13/2
T: C J Waller
R: S R Weatherley (54.5)
13/2
4g champs elysees (GB) x sailors path (GB) (new approach (IRE))
6
1.8
11/1
T: J C Coyle
R: Ms K O'Hara (56.5)
11/1
4g testa rossa (AUS) x sassybella (NZ) (viking ruler (AUS))
7
2.7
15/4F
T: T R Martin
R: A Hyeronimus (57)
15/4F
8
3.1
15/1
T: C J Waller
R: Tim Clark (60)
15/1
4g savabeel (AUS) x pingus (AUS) (falbrav (IRE))
9
3.5
Braces (7)
20/1
T: G D Hickman
R: C W Brown (59)
20/1
6g duporth (AUS) x mount juliet (NZ) (o'reilly (NZ))
10
3.8
7/1
T: C J Waller
R: B Shinn (59)
7/1
4g more than ready (USA) x astrodame (AUS) (flying spur (AUS))
11
4.5
9/1
T: P and P Snowden
R: Ms W Costin (59)
9/1
12
5.6
Invicta (12)
25/1
T: K P Parker
R: A E Denby (57)
25/1
4g rothesay (AUS) x judicious girl (AUS) (res judicata (GB))
13
6.3
20/1
T: K A Lees
R: Jean Van Overmeire (57)
20/1
14
7.5
80/1
T: P and P Snowden
R: Rachel King (54.5)
80/1
4g more than ready (USA) x prerequisite (AUS) (charge forward (AUS))
15
13.3
25/1
T: C J Waller
R: J R Collett (59)
25/1
5g hinchinbrook (AUS) x skyescent (AUS) (regal classic (CAN))
Race 9 - Sydney's West App (Bm93) (1100m)
Class: Benchmark 93 Track: Soft(7) Time: 1:06.00 (35.89)
Prizemoney: $100,000
1
10/1
T: Joseph Pride
R: A Adkins (53.5)
10/1
3g super easy (NZ) x twin town (GB) (halling (USA))
Winning siblings: Kodinhi, Nirwana Beach, Wildebeast,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.2
9/1
T: S C Jones
R: J R Collett (57)
9/1
4g nicconi (AUS) x very bright (AUS) (general nediym (AUS))
3
0.6
5/1
T: Bjorn Baker
R: Jean Van Overmeire (53)
5/1
4
0.8
12/1
T: G D Hickman
R: S R Weatherley (53.5)
12/1
6g high chaparral (IRE) x honi (AUS) (marauding (NZ))
5
3.7
Malahat (17)
11/2
T: James Cummings
R: B Avdulla (53.5)
11/2
6
4.5
16/1
T: R Weston and J Nisbet
R: Rachel King (58)
16/1
6m shaft (AUS) x shelly sue (AUS) (marauding (NZ))
7
4.9
4/1F
T: G A Ryan
R: Tim Clark (57.5)
4/1F
8
5.2
25/1
T: P and P Snowden
R: A Hyeronimus (58.5)
25/1
5g keano (NZ) x intrigues (AUS) (night shift (USA))
9
6.8
14/1
T: G McFarlane
R: C Reith (54)
14/1
5g sharkbite (AUS) x jive rock (AUS) (easy rocking (AUS))
10
7.6
50/1
T: G A Ryan
R: J Ford (57.5)
50/1
4m snitzel (AUS) x icedginger (AUS) (tale of the cat (USA))
11
8.6
66/1
T: Wayne Seelin
R: Ms J Taylor (59)
66/1
7g choisir (AUS) x a little naughty (AUS) (rustic amber (IRE))
12
10
11/2
T: Brad Widdup
R: C W Brown (54)
11/2
3c snitzel (AUS) x mirror mirror (AUS) (dehere (USA))
13
12.1
25/1
T: Ms K Waugh
R: B Shinn (59.5)
25/1
8g shamardal (USA) x princess serena (USA) (unbridled's song (USA))
14
17.5
100/1
T: J C Coyle
R: Ms K O'Hara (53)
100/1
7g excites (AUS) x sweet rory (AUS) (rory's jester (AUS))
* Nick figures are for Australasia.