Breednet Results

SANDOWN-HILLSIDE - Wednesday, January 11

Race 1 - Crown Lager Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:24.93 (34.43)
Prizemoney: $27,000
1
5/4F
T: Ms C Alderson
R: M Zahra (57)
5/4F
3g myboycharlie (IRE) x constant (AUS) (grandera (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.8
7/2
T: S Morrish
R: Jordan Childs (55)
7/2
4m congrats (USA) x heyington honey (AUS) (general nediym (AUS))
3
3.6
15/2
T: M S Hibbs
R: Jarrod Fry (56.5)
15/2
4m turffontein (AUS) x withers (AUS) (famous star (GB))
4
3.6
Cobber (1)
11/4
T: Ryan Balfour
R: D Dunn (58.5)
11/4
4g artie schiller (USA) x star of ella (AUS) (honours list (IRE))
5
4.3
50/1
T: Matthew Leek
R: Brandon Stockdale (55.5)
50/1
4g high chaparral (IRE) x danaupair (NZ) (danasinga (AUS))
6
4.8
20/1
T: K M Keys
R: Ben Thompson (55)
20/1
3g sepoy (AUS) x silvery hill (AUS) (red ransom (USA))
7
5.6
100/1
T: G C Strang
R: R N Booth (58.5)
100/1
5g primus (AUS) x daisydane (AUS) (danetrice (AUS))
8
30.6
100/1
T: Timothy Grace
R: M J Walker (58.5)
100/1
4g bianconi (USA) x cup of courage (AUS) (raise a cup (USA))
Race 2 - Yarramalong Racing Club Mdn (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:18.57 (34.08)
Prizemoney: $27,000
1
2/1F
T: M Ellerton and S Zahra
R: A Mallyon (56)
2/1F
3f stratum (AUS) x soaressa (AUS) (twining (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
16/1
T: D T O'Brien
R: D Moor (56)
16/1
3
1.6
10/1
T: C Maher
R: L Nolen (56)
10/1
4
2.7
7/1
T: Paul and Tracey Templeton
R: Jarrod Fry (58)
7/1
3g stryker (AUS) x tarn princess (AUS) (picnicker (AUS))
5
3.2
20/1
T: P G Carey
R: Jack Martin (58)
20/1
3g helenus (AUS) x starlet o'hara (AUS) (galileo (IRE))
6
3.7
10/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (58)
10/1
3g host (CHI) x jestemma (AUS) (rory's jester (AUS))
7
3.9
9/4
T: D K Weir
R: D Yendall (58)
9/4
3g moshe (AUS) x paint it black (AUS) (second empire (IRE))
8
5.4
100/1
T: M J Cerchi
R: D Dunn (58)
100/1
3g foxwedge (AUS) x irish nova (NZ) (o'reilly (NZ))
9
5.7
40/1
T: Ms C Alderson
R: Jye McNeil (58)
40/1
3g keano (NZ) x early (AUS) (more than ready (USA))
10
6.1
11/1
T: S P Nichols
R: B Melham (56)
11/1
3f salade (AUS) x general's dynasty (AUS) (general nediym (AUS))
11
7.1
100/1
T: P G Carey
R: J Noonan (58)
100/1
3g helenus (AUS) x bareback (AUS) (more than ready (USA))
Race 3 - Splashland (Bm78) (1600m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(4) Time: 1:38.68 (33.84)
Prizemoney: $40,000
1
2/1F
T: M J Williams
R: Ben Thompson (55)
2/1F
4m von costa de hero (AUS) x devon dancer (AUS) (royal academy (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
5/2
T: N A Blackiston
R: D Dunn (56.5)
5/2
5g manhattan rain (AUS) x anapine (AUS) (anabaa (USA))
2018 Inglis Scone Yearling Sale
$62,000
Vendor: Arrowfield Stud, Scone
Buyer: J Gorman
3
1.9
6/1
T: Symon Wilde
R: Jake Bayliss (54.5)
6/1
6g sebring (AUS) x sheeza classic (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
3.1
5/1
T: R D Griffiths
R: Beau Mertens (57)
5/1
8g bel esprit (AUS) x lakemba gold (AUS) (made of gold (USA))
5
4.3
66/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Ms G Cartwright (55.5)
66/1
8g flying spur (AUS) x thespian lover (AUS) (king's theatre (IRE))
6
6.1
4/1
T: T and K O'Sullivan
R: Declan Bates (57.5)
4/1
6g alamosa (NZ) x alapia (NZ) (pins (AUS))
Race 4 - Schweppes (Bm70) (1600m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:38.04 (35.41)
Prizemoney: $40,000
1
4/1
T: T J Hughes Jnr
R: Regan Bayliss (56)
4/1
3g choisir (AUS) x atlantic gold (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 48 runners; 31 winners; 6 SW. Details
2
1.3
7/2
T: M Ellerton and S Zahra
R: Chris Symons (59)
7/2
3
1.8
8/1
T: C J Waller
R: D Dunn (56.5)
8/1
3c jimmy choux (NZ) x shadow ray (JPN) (groom dancer (USA))
4
1.9
9/4F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Callan Murray (57.5)
9/4F
3g foxwedge (AUS) x te akau coup (NZ) (thorn park (AUS))
5
2.7
14/1
T: Andrew Payne
R: Jarrod Fry (57.5)
14/1
3g snippetson (AUS) x dewamar (AUS) (marscay (AUS))
6
3.4
50/1
T: D T O'Brien
R: D Moor (57)
50/1
3g snitzel (AUS) x french move (NZ) (montjeu (IRE))
7
5.2
7/2
T: M Ellerton and S Zahra
R: A Mallyon (55)
7/2
3f helmet (AUS) x vocabulary (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 5 - Thoroughbred Club (Bm64) (1800m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:51.11 (35.11)
Prizemoney: $35,000
1
16/1
T: Archie Alexander
R: Jordan Childs (57)
16/1
Winning siblings: Fromista, Pyrrolic,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
8/1
T: D K Weir
R: Ethan Brown (56.5)
8/1
5m raise the flag (GB) x emerald fire (NZ) (honor grades (USA))
3
0.5
11/4F
T: Lee and Anthony Freedman
R: Regan Bayliss (59)
11/4F
4
0.6
4/1
T: D K Weir
R: Beau Mertens (58)
4/1
4g starcraft (NZ) x allowable (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
1.3
12/1
T: M D Moroney
R: Jake Bayliss (58)
12/1
4g pentire (GB) x modern lady (NZ) (stravinsky (USA))
6
2.8
7/2
T: C W McDonald
R: M Zahra (60)
7/2
4g starcraft (NZ) x any other day (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
5.3
15/1
T: Andrew Noblet
R: D Dunn (58)
15/1
4g redoute's choice (AUS) x purde (NZ) (bahhare (USA))
8
5.6
16/1
T: Tony McEvoy
R: Sairyn Fawke (57)
16/1
5g host (CHI) x filly of choice (AUS) (end sweep (USA))
9
6.4
20/1
T: Ms M Croston
R: Jack Martin (57.5)
20/1
6g golden snake (USA) x miss glitter (AUS) (lion hunter (AUS))
10
8.4
Darebin (12)
60/1
T: E V Musgrove
R: J Mott (58)
60/1
11
8.6
14/1
T: D T O'Brien
R: D Moor (59)
14/1
4g makfi (GB) x scent of joy (AUS) (redoute's choice (AUS))
12
8.8
100/1
T: Ms C Martindale
R: Jordan Grob (52.5)
100/1
8g king de lago (AUS) x theatrette (AUS) (racer's edge (AUS))
13
10.5
200/1
T: T D Kelly
R: Ben Thompson (58)
200/1
9g barton gate (AUS) x gray o'toole (AUS) (toy pindarri (NZ))
Race 6 - Ladbrokes (Bm70) (1600m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:36.68 (36.30)
Prizemoney: $40,000
1
9/1
T: M Beer and M Hinton
R: Ethan Brown (56.5)
9/1
4m real saga (AUS) x mossvana (AUS) (mossman (AUS))
Winning siblings: Francesca Kate, Slippery Saga,
This nick: 13 runners; 7 winners; 1 SW. Details
2
0.3
5/1F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Ben Thompson (56.5)
5/1F
4m nicconi (AUS) x crazy deputy (AUS) (french deputy (USA))
3
0.4
15/2
T: John McArdle
R: Brandon Stockdale (58.5)
15/2
4m al maher (AUS) x sensational spirit (AUS) (invincible spirit (IRE))
4
1.4
Gilago (2)
60/1
T: R D Griffiths
R: Jye McNeil (60)
60/1
6m churchill downs (AUS) x encosta di nero (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
2.4
5/1F
T: D T O'Brien
R: Katelyn Mallyon (57)
5/1F
4m speed 'n' power (NZ) x madamesta (AUS) (estambul (ARG))
6
2.5
16/1
T: D K Weir
R: Beau Mertens (57.5)
16/1
7
2.6
20/1
T: T A Scanlon
R: Jordan Childs (57)
20/1
4m nicconi (AUS) x artwear (AUS) (royal academy (USA))
8
2.7
15/2
T: D K Weir
R: Jake Bayliss (56.5)
15/2
6m lonhro (AUS) x mad desire (AUS) (covetous (AUS))
9
3.2
11/2
T: M C Kent
R: L Nolen (58)
11/2
4m onemorenomore (AUS) x maloose (AUS) (redoute's choice (AUS))
10
3.4
5/1F
T: Symon Wilde
R: Melissa Julius (56.5)
5/1F
4m sebring (AUS) x four star princess (AUS) (general nediym (AUS))
11
12.4
20/1
T: R W Smerdon
R: D Dunn (58.5)
20/1
5m high chaparral (IRE) x whiffle (USA) (red ransom (USA))
12
32.4
80/1
T: Andrew Noblet
R: Regan Bayliss (56)
80/1
4m big brown (USA) x famous painter (AUS) (peintre celebre (USA))
Race 7 - Le Pine Funerals (Bm70) (1300m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:18.47 (33.65)
Prizemoney: $40,000
1
7/2
T: M A Kavanagh
R: S Baster (60)
7/2
4g statue of liberty (USA) x berryland (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Levissi, Regarding Henry, Shintaro,
This nick: 6 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.5
7/1
T: D K Weir
R: Jordan Childs (57.5)
7/1
4h bel esprit (AUS) x racy alice (AUS) (langfuhr (CAN))
3
2
5/2F
T: M G Price
R: Beau Mertens (55.5)
5/2F
4m more than ready (USA) x wager (AUS) (flying spur (AUS))
4
3
Viceroy (10)
4/1
T: Tony McEvoy
R: Sairyn Fawke (53)
4/1
4g magnus (AUS) x northpoint (AUS) (dehere (USA))
5
3.4
12/1
T: John McArdle
R: Brandon Stockdale (57.5)
12/1
6
3.6
13/2
T: M Ellerton and S Zahra
R: J Mott (59.5)
13/2
4g sebring (AUS) x fly by night (AUS) (prince of birds (USA))
7
3.8
Coram (2)
10/1
T: J D Sadler
R: M Zahra (61)
10/1
5g sebring (AUS) x hancora (FR) (septieme ciel (USA))
8
9.8
Rinaldo (11)
200/1
T: Tony Romeo
R: Ms G Cartwright (51)
200/1
6g reaan (AUS) x balsamico (AUS) (redoute's choice (AUS))
9
12.5
20/1
T: E V Musgrove
R: Jack Martin (58.5)
20/1
5g ne coupez pas (USA) x hurricane hocky (AUS) (hurricane sky (AUS))
Race 8 - Mypunter.Com (Bm64) (1400m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:24.29 (35.10)
Prizemoney: $35,000
1
9/1
T: C W McDonald
R: Regan Bayliss (60.5)
9/1
5g high chaparral (IRE) x ponte de lima (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Cardoso, Del Prado, Mahratta,
This nick: 39 runners; 30 winners; 5 SW. Details
2
1.5
9/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: S Baster (59)
9/1
3
1.7
9/2
T: C Maher
R: Ben Thompson (56.5)
9/2
4m domesday (AUS) x ashtaroth (AUS) (ashkalani (IRE))
4
3.7
7/2F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: L Nolen (58.5)
7/2F
3g written tycoon (AUS) x super bucks (AUS) (dash for cash (AUS))
5
3.9
20/1
T: John McArdle
R: J Mott (60.5)
20/1
6
4.1
16/1
T: K T Bourke
R: Jack Martin (58.5)
16/1
7
4.3
25/1
T: Byron Cozamanis
R: Thomas Sadler (56.5)
25/1
8
5
16/1
T: C J Waller
R: B Melham (60)
16/1
4g rothesay (AUS) x ten eighty (NZ) (volksraad (GB))
9
5.1
12/1
T: G Eurell
R: D Dunn (57)
12/1
10
5.3
50/1
T: Paul and Tracey Templeton
R: Brandon Stockdale (56)
50/1
5g rakti (GB) x gold delta (AUS) (encosta de lago (AUS))
11
5.4
9/1
T: Ms S Trolove
R: Jake Bayliss (58)
9/1
12
6.7
15/1
T: Lee and Anthony Freedman
R: Jordan Childs (58)
15/1
4g beneteau (AUS) x exhibit (AUS) (octagonal (NZ))
13
6.8
20/1
T: J D Sadler
R: Beau Mertens (59)
20/1
6g elvstroem (AUS) x no limit (AUS) (dr. grace (NZ))
14
7.1
10/1
T: G Eurell
R: M J Walker (59)
10/1
4g duporth (AUS) x miss finch (AUS) (al maher (AUS))
* Nick figures are for Australasia.