Breednet Results

SANDOWN-LAKESIDE - Wednesday, February 14

Race 1 - Spicer Thoroughbreds (Rs0mw) (1200m)
Class: Rest 0 Metro Wins Track: Good(3) Time: 1:13.12 (33.95)
Prizemoney: $35,000
1
10/1
T: Henry Dwyer
R: Damien Thornton (57)
10/1
Winning siblings: Arfa Crown, Hula Star, Nadeem's Melody,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
2/1F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M Zahra (57)
2/1F
2f hinchinbrook (AUS) x isola (AUS) (hussonet (USA))
3
0.3
5/2
T: Tony McEvoy
R: L Currie (57)
5/2
2f o'reilly (NZ) x bint piavonic (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
0.8
15/2
T: R E Laing
R: K Forrester (57)
15/2
2f snitzel (AUS) x gallant tess (AUS) (galileo (IRE))
5
1.5
5/1
T: D K Weir
R: Ben Allen (57)
5/1
2f all too hard (AUS) x helping hand (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
6
1.7
15/2
T: R D Griffiths
R: B Rawiller (57)
15/2
2f medaglia d'oro (USA) x gioe (AUS) (hussonet (USA))
7
5.7
30/1
T: L and T Corstens
R: Regan Bayliss (57)
30/1
2f toorak toff (AUS) x christchurch (AUS) (caerleon (USA))
Race 2 - Polytrack Mdn Plate (1300m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:19.72 (33.86)
Prizemoney: $27,000
1
2/1F
T: D K Weir
R: B Rawiller (58)
2/1F
3c so you think (NZ) x god love it (AUS) (st. covet (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.5
7/1
T: Ms C Alderson
R: M Zahra (58)
7/1
3g hard spun (USA) x charlottes mint (AUS) (planchet (AUS))
3
2
13/2
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (58)
13/2
3g o'reilly (NZ) x ziya (IRE) (lion cavern (USA))
4
3
5/2
T: Brett Conlon
R: M J Walker (58.5)
5/2
4g snippetson (AUS) x autumn zest (AUS) (king's best (USA))
5
3.7
9/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: A Mallyon (58)
9/1
3c ocean park (NZ) x glamour puss (NZ) (tale of the cat (USA))
6
4.7
9/2
T: L and T Corstens
R: S Baster (58)
9/2
3c high chaparral (IRE) x our eva (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
7
5.2
100/1
T: B A Gentle
R: C J Parish (56.5)
100/1
5m bushranger (IRE) x rosaglow (AUS) (pricelessly (USA))
Race 3 - Chandler Macleod (Bm78) (2100m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(3) Time: 2:13.14 (33.76)
Prizemoney: $40,000
1
12/1
T: Robert Kingston
R: D Dunn (54)
12/1
4m sepoy (AUS) x red rioja (IRE) (king's theatre (IRE))
Winning siblings: Alavesa,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
11/2
T: Richard Laming
R: Ms J Payne (58.5)
11/2
5m face value (AUS) x snow angel (NZ) (zabeel (NZ))
3
3.1
10/1
T: Logan McGill
R: Lachlan King (51)
10/1
4
4
50/1
T: Jarrod Robinson
R: C A Robertson (54)
50/1
5m monaco consul (NZ) x blessed mary (AUS) (god's own (AUS))
5
5.5
4/5F
T: Matthew Cumani
R: Ms S Thornton (58.5)
4/5F
5m raise the flag (GB) x etah (NZ) (danasinga (AUS))
6
6.7
20/1
T: T Kilgower
R: Ben Thompson (52.5)
20/1
5m reward for effort (AUS) x encargo (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
8
4/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Fred W Kersley (53.5)
4/1
4m host (CHI) x young doctor (AUS) (jeune (GB))
8
9.5
50/1
T: R E Laing
R: Ben Allen (54)
50/1
Race 4 - Dream Thoroughbreds (Bm64) (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:38.38 (34.75)
Prizemoney: $35,000
1
7/2
T: Archie Alexander
R: Jordan Childs (58)
7/2
4m street boss (USA) x silent eyes (GB) (montjeu (IRE))
Winning siblings: Jealice, Wolf Eyes,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
13/4
T: C J Waller
R: D Oliver (57)
13/4
4m street cry (IRE) x kosi bay (NZ) (spinning world (USA))
3
0.3
11/1
T: Nick Smart
R: Neil Farley (55)
11/1
5m host (CHI) x unbridled secret (AUS) (unbridled's song (USA))
4
1.5
20/1
T: Byron Cozamanis
R: Chris Caserta (59)
20/1
5g aztec smytzer (AUS) x squeaky beach (AUS) (gallo di ferro (USA))
5
1.9
9/1
T: D R Brideoake
R: L Nolen (59.5)
9/1
6
2.3
7/4F
T: D K Weir
R: B Rawiller (58.5)
7/4F
7
3.1
8/1
T: R D Griffiths
R: M Aitken (60)
8/1
9g bel esprit (AUS) x lakemba gold (AUS) (made of gold (USA))
Race 5 - Mitavite Summer Chal. Ht-Bm78 (1400m)
Class: Benchmark 78 Track: Firm(2) Time: 1:23.90 (33.66)
Prizemoney: $40,000
1
7/2
T: L and T Corstens
R: Ben Thompson (58)
7/2
6g commands (AUS) x royal lineup (AUS) (viscount (AUS))
This nick: 16 runners; 9 winners; 1 SW. Details
2
0.8
2/1
T: T Busuttin and N Young
R: D Dunn (54.5)
2/1
3c tavistock (NZ) x hula bar (NZ) (al akbar (AUS))
3
1.8
8/1
T: John McArdle
R: J Mott (59)
8/1
4m so you think (NZ) x satirical lady (AUS) (giant's causeway (USA))
4
1.9
15/8F
T: M G Price
R: M J Dee (57)
15/8F
4h snitzel (AUS) x song of the sun (AUS) (desert sun (GB))
5
5.1
25/1
T: Ms W Kelly
R: M J Walker (56)
25/1
7g bon hoffa (AUS) x tango to mars (AUS) (rocket to mars (AUS))
6
9.6
Abohar (5)
9/1
T: Richard Laming
R: D Oliver (58)
9/1
6m magnus (AUS) x rubyraja (AUS) (devaraja (NZ))
7
12.8
200/1
T: S B Laming
R: Ms J Payne (54.5)
200/1
7g darci brahma (NZ) x upstaged (AUS) (in the wings (GB))
8
12.9
100/1
T: T and K O'Sullivan
R: Lachlan King (58)
100/1
Race 6 - Blue Star Print Group (Bm64) (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Firm(2) Time: 1:10.94 (33.74)
Prizemoney: $40,000
1
6/1
T: S J Richards
R: Jordan Childs (59)
6/1
3g pierro (AUS) x carribean sunset (IRE) (danehill dancer (IRE))
Winning siblings: Lovani,
This nick: 7 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.2
11/4F
T: G B Andrews
R: Ben Thompson (58)
11/4F
3g bel esprit (AUS) x aquada (AUS) (flying spur (AUS))
3
0.4
5/1
T: James Cummings
R: A Mallyon (59.5)
5/1
3g lonhro (AUS) x seances (AUS) (canny lad (AUS))
4
1.1
20/1
T: D C Harrison
R: B Werner (59.5)
20/1
3g all too hard (AUS) x kalamata (AUS) (desert prince (IRE))
4
1.1
13/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Fred W Kersley (56.5)
13/2
3g snitzel (AUS) x sabanci (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
2.4
9/1
T: J P Salanitri
R: Ethan Brown (58)
9/1
3g moshe (AUS) x olympiad (AUS) (flying spur (AUS))
7
2.6
8/1
T: R D Griffiths
R: M Aitken (55)
8/1
3g written tycoon (AUS) x thisisus (NZ) (high chaparral (IRE))
8
3
20/1
T: S P Nichols
R: Lachlan King (58.5)
20/1
9
3.2
20/1
T: J F Moloney
R: M Zahra (58)
20/1
3g statue of liberty (USA) x sachariste (USA) (fusaichi pegasus (USA))
10
3.3
11/1
T: Aaron Purcell
R: L Nolen (59)
11/1
3g street cry (IRE) x villa moura (NZ) (encosta de lago (AUS))
11
6.8
66/1
T: R E Laing
R: D Oliver (56.5)
66/1
12
7.8
60/1
T: D K Weir
R: Ben Allen (59.5)
60/1
Race 7 - United Petroleum (Bm64) (1400m)
Class: Benchmark 64 Track: Firm(2) Time: 1:24.65 (33.74)
Prizemoney: $35,000
1
7/4F
T: T Busuttin and N Young
R: Ben Allen (59)
7/4F
3c o'reilly (NZ) x singing star (NZ) (danasinga (AUS))
Winning siblings: Ask Pa, Miss Selby, Randy Andy,
This nick: 52 runners; 38 winners; 1 SW. Details
2
1.8
16/1
T: Ms S Ferchie
R: S Tsaikos (58.5)
16/1
4g hard spun (USA) x universal (AUS) (secret savings (USA))
3
2
9/4
T: D K Weir
R: Ben Thompson (56.5)
9/4
4m host (CHI) x midnight reigns (AUS) (holy roman emperor (IRE))
4
2.4
60/1
T: P G Carey
R: C J Parish (59)
60/1
4g high chaparral (IRE) x our serena (AUS) (fantastic light (USA))
5
2.5
7/1
T: M G Price
R: D Oliver (58.5)
7/1
3g all too hard (AUS) x exquisite art (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
3
Rhyola (13)
15/1
T: P Morgan
R: L Nolen (57.5)
15/1
4g lope de vega (IRE) x up'n'doing (AUS) (jetball (AUS))
7
4.3
9/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Lachlan King (56.5)
9/1
5m churchill downs (AUS) x subashi (NZ) (elusive city (USA))
8
4.7
50/1
T: S B Laming
R: Ms J Payne (59.5)
50/1
9
5
16/1
T: Ms A Johnston
R: Fred W Kersley (58)
16/1
6g commands (AUS) x an chlais (AUS) (viscount (AUS))
10
8.5
12/1
T: J P Salanitri
R: Chris Caserta (58.5)
12/1
5g street boss (USA) x fearless nat (AUS) (keltrice (AUS))
Race 8 - Ladbrokes (Bm64) (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Firm(2) Time: 1:10.29 (33.83)
Prizemoney: $35,000
1
15/8F
T: M G Price
R: Chris Caserta (57.5)
15/8F
Winning siblings: Emily Margaret, Fascinate Me,
This nick: 8 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2019 NZB Karaka Book 2
$190,000
Vendor: Trelawney Stud Ltd
Buyer: RT Racing
2019 NZB Ready To Run Sale
$375,000
Vendor: Riversley Park Ltd
Buyer: Mr R Cheng
2
0.5
8/1
T: D K Weir
R: Ethan Brown (56)
8/1
4m congrats (USA) x tycoon milly (AUS) (last tycoon (IRE))
3
0.8
20/1
T: S Morrish
R: D Oliver (61)
20/1
7g trotamondo (CHI) x shahzadi (AUS) (desert king (IRE))
4
1
6/1
T: G M Begg
R: Jordan Childs (60)
6/1
4g sebring (AUS) x sorellina (AUS) (elvstroem (AUS))
5
2
20/1
T: R D Griffiths
R: Ms S Thornton (56.5)
20/1
4g commands (AUS) x exquisite (AUS) (viscount (AUS))
6
2.1
Patient (11)
9/1
T: Richard Laming
R: Ms J Payne (58.5)
9/1
5m commands (AUS) x ouija (AUS) (viscount (AUS))
7
3.3
Ajuda (13)
15/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Fred W Kersley (55.5)
15/1
4m astronomer royal (USA) x lady lisbon (AUS) (favorite trick (USA))
8
4.1
30/1
T: R D Griffiths
R: M Aitken (56.5)
30/1
7g street sense (USA) x appear (AUS) (danzero (AUS))
9
4.8
25/1
T: Brent Stanley
R: Jordan Turner (56.5)
25/1
3g your song (AUS) x express street (AUS) (street sense (USA))
10
4.9
20/1
T: S S Cunningham
R: D Dunn (59)
20/1
7g churchill downs (AUS) x mellocello (AUS) (lacryma cristi (IRE))
11
5.9
7/2
T: Tony McEvoy
R: L Currie (60.5)
7/2
4g mosayter (USA) x harkam grace (AUS) (poliuto (IRE))
* Nick figures are for Australasia.