Breednet Results

SANDOWN-LAKESIDE - Wednesday, April 11

Race 1 - Mypunter.Com Hcp (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:12.91 (34.30)
Prizemoney: $35,000
1
4/11F
T: D K Weir
R: Ben Allen (58)
4/11F
2f written tycoon (AUS) x burnished (AUS) (more than ready (USA))
Winning siblings: Athlete,
This nick: 16 runners; 12 winners; 1 SW. Details
2
0.5
8/1
T: Anthony Freedman
R: Regan Bayliss (58)
8/1
2f medaglia d'oro (USA) x south in dixie (USA) (dixie union (USA))
3
2.5
15/4
T: L and T Corstens
R: Ben Thompson (58)
15/4
2f foxwedge (AUS) x chloe (AUS) (choisir (AUS))
4
2.9
40/1
T: G A Osborne
R: N Callow (57)
40/1
2f fighting sun (AUS) x country dane (NZ) (danehill dancer (IRE))
5
6.4
20/1
T: M G Price
R: J Noonan (58)
20/1
2f bel esprit (AUS) x true peace (AUS) (brief truce (USA))
6
14.4
40/1
T: Dan O'Sullivan
R: Jye McNeil (57.5)
40/1
2f sepoy (AUS) x bowerbird (AUS) (catbird (AUS))
Race 2 - Ladbrokes Hcp (1400m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:24.88 (34.66)
Prizemoney: $35,000
1
15/1
T: Tony McEvoy
R: L Currie (57.5)
15/1
2g sizzling (AUS) x abscond (AUS) (galileo (IRE))
Winning siblings: Extreme Flight, Invincibella,
This nick: 3 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.1
8/11F
T: D K Weir
R: Damian Lane (58.5)
8/11F
2c fiorente (IRE) x rosa perlato (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
0.2
11/1
T: L and T Corstens
R: S Baster (58)
11/1
2g hinchinbrook (AUS) x danzanta (USA) (king of kings (IRE))
4
1.7
7/1
T: K M Keys
R: Craig Williams (57.5)
7/1
2g fighting sun (AUS) x pure ivy (NZ) (more than ready (USA))
5
1.8
5/1
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (59)
5/1
2g animal kingdom (USA) x salutations (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
2.3
Pure (10)
20/1
T: J F Moloney
R: Patrick Moloney (55.5)
20/1
2f pierro (AUS) x flying ruby (AUS) (rubiton (AUS))
7
8.3
16/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (57)
16/1
2c fastnet rock (AUS) x runaway jesse (AUS) (rory's jester (AUS))
8
9.5
150/1
T: R E Laing
R: N Callow (56.5)
150/1
9
15
100/1
T: D T Curran
R: Ben Thompson (57.5)
100/1
2g fighting sun (AUS) x knapton (AUS) (flying spur (AUS))
Race 3 - Clanbrooke Racing (Bm78) (2100m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(4) Time: 2:12.33 (34.65)
Prizemoney: $40,000
1
20/1
T: D T O'Brien
R: Ben Thompson (58.5)
20/1
5m excellent art (GB) x severo (AUS) (danzero (AUS))
Winning siblings: Vontaine,
This nick: 10 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.2
14/1
T: D C Harrison
R: Tahlia Hope (51)
14/1
4m dane shadow (AUS) x siphon (AUS) (lonhro (AUS))
3
0.3
5/2
T: Will Clarken
R: Damian Lane (55)
5/2
5m shocking (AUS) x musicanna (GB) (cape cross (IRE))
4
0.8
9/2
T: D K Weir
R: Liam Riordan (55)
9/2
4m commands (AUS) x so divine (NZ) (high chaparral (IRE))
5
1.2
2/1F
T: Henry Dwyer
R: Craig Williams (56.5)
2/1F
4m so you think (NZ) x zagalia (NZ) (zabeel (NZ))
6
5.2
8/1
T: Robert Hickmott
R: D Dunn (54)
8/1
5m stryker (AUS) x magic tori (AUS) (ali-royal (IRE))
7
7.2
50/1
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (54)
50/1
7m shinko king (IRE) x donaway (NZ) (star way (GB))
8
9.4
8/1
T: Ben Currie
R: Fred W Kersley (52)
8/1
Race 4 - Dream Thoroughbreds (Bm78) (2400m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(3) Time: 2:31.77 (35.59)
Prizemoney: $40,000
1
15/2
T: Matthew Cumani
R: Fred W Kersley (52)
15/2
This nick: 8 runners; 6 winners; 1 SW. Details
2
0.8
7/4F
T: E V Musgrove
R: B Melham (60.5)
7/4F
6g galileo (IRE) x golden ballet (USA) (moscow ballet (USA))
3
2.6
30/1
T: L and T Corstens
R: Ben Thompson (55.5)
30/1
6g domesday (AUS) x lady remlap (AUS) (filante (NZ))
4
4.2
8/1
T: D K Weir
R: Ethan Brown (57)
8/1
5g teofilo (IRE) x irish blessing (AUS) (suave dancer (USA))
5
5
10/1
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (54.5)
10/1
6
5.1
10/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Ms N Beriman (55)
10/1
4m host (CHI) x young doctor (AUS) (jeune (GB))
7
5.3
66/1
T: D K Weir
R: Ben Allen (59)
66/1
8g indian haven (GB) x sureyya (GER) (monsun (GER))
8
5.8
16/1
T: Wayne Walters
R: Tahlia Hope (57)
16/1
7g zabeel (NZ) x classy choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
9
5.9
4/1
T: C J Waller
R: M J Walker (59.5)
4/1
6g shamardal (USA) x zarkasha (IRE) (kahyasi (IRE))
10
7.1
12/1
T: Dan O'Sullivan
R: Damian Lane (57)
12/1
7g mount nelson (GB) x gilded asset (NZ) (gilded time (USA))
11
10.6
60/1
T: Henry Dwyer
R: M J Dee (54)
60/1
Race 5 - Blue Star Print Group (Bm64) (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:12.35 (33.38)
Prizemoney: $40,000
1
15/4
T: G M Begg
R: L Nolen (59.5)
15/4
3f written tycoon (AUS) x pontington (AUS) (delago brom (AUS))
Winning siblings: Kwai, Miss Elena,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
9/2
T: D K Weir
R: Ethan Brown (57.5)
9/2
3
1.2
7/2F
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (59.5)
7/2F
3f all too hard (AUS) x dawned (NZ) (one cool cat (USA))
5
2.3
10/1
T: Luke Oliver
R: D Moor (59.5)
10/1
6
2.7
20/1
T: R E Laing
R: M Aitken (56.5)
20/1
3f fastnet rock (AUS) x hifalutin (AUS) (peintre celebre (USA))
7
2.9
11/2
T: Ms W Kelly
R: Craig Williams (59)
11/2
3f sebring (AUS) x stylish bow (AUS) (danehill (USA))
8
4.2
11/2
T: R D Griffiths
R: B Rawiller (60)
11/2
3f sebring (AUS) x moulin rouge (AUS) (commands (AUS))
9
4.3
12/1
T: Matthew Cumani
R: Ben Thompson (58.5)
12/1
3f reward for effort (AUS) x lady la bend (AUS) (refuse to bend (IRE))
10
7.5
100/1
T: A W Waymouth
R: F Alesci (58.5)
100/1
3f reward for effort (AUS) x stagerush (AUS) (giant's causeway (USA))
Race 6 - Spicer Thoroughbreds (Bm70) (1200m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 1:11.21 (34.35)
Prizemoney: $40,000
1
2/1F
T: Julius Sandhu
R: Ethan Brown (58.5)
2/1F
4g nadeem (AUS) x ivy hall (NZ) (towkay (AUS))
Winning siblings: Ivy's Dream,
This nick: 6 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.5
6/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (59.5)
6/1
4g so you think (NZ) x savababe (NZ) (savabeel (AUS))
3
1.6
13/2
T: M D Moroney
R: Fred W Kersley (58.5)
13/2
4g zoffany (IRE) x barcelona girl (AUS) (noverre (USA))
4
2.1
12/1
T: James Cummings
R: M J Walker (59)
12/1
4m lonhro (AUS) x patpong (AUS) (royal academy (USA))
5
2.2
13/2
T: D K Weir
R: D Dunn (54)
13/2
3g star witness (AUS) x aultone (AUS) (canny lad (AUS))
6
3.9
9/1
T: Brent Stanley
R: D Oliver (59)
9/1
5g fastnet rock (AUS) x bhandara (NZ) (zabeel (NZ))
7
4.9
5/1
T: V L Malady
R: Jarrod Fry (59.5)
5/1
5g o'lonhro (AUS) x cape moss (AUS) (cape cross (IRE))
8
5.2
30/1
T: John McArdle
R: J Mott (60.5)
30/1
9
9
100/1
T: S A Dwyer
R: J Keating (60)
100/1
7g excites (AUS) x annotation (AUS) (hector protector (USA))
10
10.7
20/1
T: Tony McEvoy
R: L Currie (59)
20/1
4g sepoy (AUS) x miss mooney mooney (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 7 - Labrokes Back Yourself (Bm70) (1600m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 1:37.45 (34.42)
Prizemoney: $40,000
1
20/1
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (58.5)
20/1
3g all too hard (AUS) x climatic (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
Winning siblings: Killcareless,
This nick: 9 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
0.2
5/2F
T: Patrick Payne
R: Craig Williams (56)
5/2F
3g street boss (USA) x desert heiress (AUS) (desert king (IRE))
3
3.2
5/1
T: D K Weir
R: Damian Lane (57.5)
5/1
3g so you think (NZ) x dance on air (AUS) (perugino (USA))
4
3.4
Casares (16)
50/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damien Thornton (54)
50/1
3f encosta de lago (AUS) x halleys (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
3.6
100/1
T: P G Carey
R: R McLeod (56.5)
100/1
3g street boss (USA) x salonika (AUS) (galileo (IRE))
6
3.9
14/1
T: M G Price
R: J Noonan (56)
14/1
3g ocean park (NZ) x calgary (NZ) (danasinga (AUS))
7
4.3
13/2
T: D K Weir
R: Ben Allen (56)
13/2
3c so you think (NZ) x god love it (AUS) (st. covet (AUS))
8
4.4
8/1
T: J F Moloney
R: Ms N Beriman (56.5)
8/1
3g hinchinbrook (AUS) x deloraine (AUS) (more than ready (USA))
8
4.4
20/1
T: C J Waller
R: B Melham (55.5)
20/1
3f high chaparral (IRE) x we betcha (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
5.1
12/1
T: R T Carr
R: Fred W Kersley (56)
12/1
11
5.3
40/1
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (55)
40/1
3g street boss (USA) x absorb (AUS) (redoute's choice (AUS))
12
5.7
50/1
T: P and P Snowden
R: M J Dee (55.5)
50/1
3g sebring (AUS) x bourgogne (AUS) (choisir (AUS))
13
6.2
5/1
T: M G Price
R: M J Walker (56)
5/1
3g artie schiller (USA) x luloah (AUS) (al maher (AUS))
Race 8 - Mypunter.Com (Bm78) (1600m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(3) Time: 1:37.35 (35.22)
Prizemoney: $40,000
1
9/2
T: J F Moloney
R: Ben Thompson (58)
9/2
Winning siblings: Holy Sunday, Le Pegase,
This nick: 6 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.8
7/4F
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (58)
7/4F
5g o'reilly (NZ) x floral brook (AUS) (umatilla (NZ))
3
1.8
80/1
T: C W McDonald
R: Liam Riordan (55.5)
80/1
8g dylan thomas (IRE) x taravain (AUS) (kenvain (AUS))
4
2.5
14/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (58)
14/1
3g strategic (AUS) x on the wall (AUS) (any given saturday (USA))
5
2.7
Kazio (11)
6/1
T: C W Little
R: Craig Williams (56)
6/1
4g foreplay (AUS) x winslet (AUS) (grand lodge (USA))
6
3.9
60/1
T: Jarrod Robinson
R: R McLeod (58.5)
60/1
6g dubleo (USA) x curlew queen (AUS) (kingston rule (USA))
7
4
11/1
T: M M Laurie
R: Fred W Kersley (53.5)
11/1
4g casino prince (AUS) x jeter (AUS) (mossman (AUS))
8
4.5
20/1
T: Brent Stanley
R: Zac Spain (55)
20/1
4g savabeel (AUS) x jack's girl (NZ) (shovhog (AUS))
9
4.6
40/1
T: R E Laing
R: Chris Caserta (56.5)
40/1
6g pentire (GB) x nordic dancer (NZ) (generous (IRE))
10
4.7
80/1
T: Jamie Edwards
R: N Callow (57)
80/1
6m encosta de lago (AUS) x riva san (AUS) (any given sunday (AUS))
11
6
20/1
T: D K Weir
R: Ben Allen (58)
20/1
4g kodiac (GB) x think (FR) (marchand de sable (USA))
12
6.4
7/1
T: George Doderico
R: M J Dee (54)
7/1
13
6.7
20/1
T: D K Weir
R: Ethan Brown (56)
20/1
3g savabeel (AUS) x heat storm (AUS) (green desert (USA))
* Nick figures are for Australasia.