Breednet Results

SCONE - Monday, April 9

Race 1 - Yalumba Wines Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:24.29 (36.73)
Prizemoney: $20,000
1
3/1F
T: Ms K Buchanan
R: J Kehoe (57)
3/1F
4m dubleo (USA) x blue booty (AUS) (personal flag (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
2
20/1
T: R P Northam
R: Ms L G Henry (59)
20/1
4g oratorio (IRE) x maddi jayne (AUS) (sir debonaire (AUS))
3
2.4
11/1
T: David Pfieffer
R: Ms R Freeman-Key (58.5)
11/1
3g salade (AUS) x any joy (AUS) (magic albert (AUS))
4
3.2
9/2
T: B F Cavanough
R: Mitchell Bell (58.5)
9/2
3g all too hard (AUS) x divine rebel (NZ) (don eduardo (NZ))
5
4.2
5/1
T: R C Robb
R: B Looker (59)
5/1
4g o'reilly (NZ) x alzira (NZ) (bertolini (USA))
6
4.3
11/1
T: Melissa Dennett
R: Travis Wolfgram (57)
11/1
4m myboycharlie (IRE) x maryann (AUS) (marooned (GB))
7
4.5
Marfaz (15)
20/1
T: P M Perry
R: G M Ryan (56.5)
20/1
8
4.8
20/1
T: P N Mills
R: G Buckley (57)
20/1
6m youthful legs (USA) x harvest time (AUS) (switch in time (IRE))
9
5.1
25/1
T: Matthew Dale
R: B Spriggs (56.5)
25/1
3f foxwedge (AUS) x great notice (USA) (nureyev (USA))
10
5.4
15/4
T: K A Lees
R: A Bullock (56.5)
15/4
3f all too hard (AUS) x absolvent (AUS) (encosta de lago (AUS))
11
6.8
30/1
T: Ms K Buchanan
R: J Penza (56.5)
30/1
12
7.2
50/1
T: K A Lees
R: A Gibbons (56.5)
50/1
3f snitzel (AUS) x fashion (GER) (anabaa (USA))
13
11.7
Isabeau (11)
66/1
T: K A Lees
R: Ms L Day (54.5)
66/1
3f domesday (AUS) x mignard (AUS) (strategic (AUS))
Race 2 - The Cottage Scone Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:56.73 (33.62)
Prizemoney: $20,000
1
15/2
T: Ms J Butler
R: Travis Wolfgram (58.5)
15/2
3g haradasun (AUS) x excellent vintage (AUS) (exceed and excel (AUS))
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
2.3
7/2
T: K A Lees
R: A Bullock (58.5)
7/2
3
2.5
14/1
T: R P Northam
R: G M Ryan (55)
14/1
3f olympus (AUS) x sutton queen (AUS) (beautiful crown (USA))
4
2.9
8/1
T: Cody Morgan
R: R Dolan (56)
8/1
3g exceed and excel (AUS) x actress (AUS) (snippets (AUS))
5
3
80/1
T: Patrick Webster
R: J Penza (58.5)
80/1
3g stratum (AUS) x sweepstaking (AUS) (not a single doubt (AUS))
6
3.1
16/1
T: K A Lees
R: Ms L Day (54.5)
16/1
3f snitzel (AUS) x gemadaily (AUS) (strategic (AUS))
7
4.8
9/2
T: B F Cavanough
R: Mitchell Bell (58.5)
9/2
3g more than ready (USA) x starwish (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
5.2
16/1
T: B F Cavanough
R: G Buckley (56.5)
16/1
3f skilled (AUS) x risingdane (AUS) (danzero (AUS))
9
6.4
13/4F
T: L J Hatch
R: Ms M Weir (57)
13/4F
10
7.8
30/1
T: Ms J Clement
R: Ms R Murray (57)
30/1
3g swift alliance (AUS) x cameleica (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
11
8.2
30/1
T: J Louizos
R: Jenny Duggan (56.5)
30/1
3f mint lane (USA) x fantastic dream (AUS) (fantastic light (USA))
12
8.7
100/1
T: L J Mayfield-Smith
R: Vad Bolozhinskyi (58.5)
100/1
3g monaco consul (NZ) x susie jane (AUS) (king of kings (IRE))
13
9.7
11/1
T: Benjamin Smith
R: A Gibbons (59)
11/1
3g excites (AUS) x inmotion (AUS) (more than ready (USA))
14
14.7
80/1
T: Shane Everson
R: Shane Arnold (56.5)
80/1
3f recapitalize (AUS) x joss (AUS) (catbird (AUS))
Race 3 - Scone Inglis Yearling 14/5-C1 (1600m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:36.01 (35.07)
Prizemoney: $20,000
1
10/1
T: B F Cavanough
R: G Buckley (54)
10/1
4m high chaparral (IRE) x ion you (AUS) (geiger counter (USA))
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.8
8/1
T: K J Lantry
R: A Bullock (57.5)
8/1
3g congrats (USA) x disco dancer (AUS) (danehill dancer (IRE))
3
3
12/1
T: Brett Thompson
R: R Thompson (54)
12/1
6g intergaze (AUS) x lady coss (AUS) (youthful legs (USA))
4
3.3
30/1
T: P M Perry
R: Ms C R Van Der Werf (54)
30/1
4g congrats (USA) x arrabeea (NZ) (zabeel (NZ))
5
3.8
3/1F
T: J C Deamer
R: Mitchell Bell (58.5)
3/1F
4g ad valorem (USA) x luminata (NZ) (zabeel (NZ))
6
5.4
20/1
T: R J Gilcrist
R: Ms L Day (53)
20/1
4m ilovethiscity (AUS) x last goodbye (AUS) (last tycoon (IRE))
7
5.8
14/1
T: Sally Torrens
R: Ms R Murray (54)
14/1
4g red element (AUS) x hasty girl (AUS) (rapid man (AUS))
8
6.3
11/1
T: Ms J Bowen
R: G M Ryan (54)
11/1
5g street sense (USA) x elle (AUS) (general nediym (AUS))
9
6.5
25/1
T: Luke Hilton
R: Jenny Duggan (54)
25/1
5m excites (AUS) x evening gem (AUS) (bluebird (USA))
10
6.7
16/1
T: Andrew Robinson
R: B Looker (58)
16/1
3g animal kingdom (USA) x glenkinchie (AUS) (redoute's choice (AUS))
11
7.3
30/1
T: J R Prout
R: J Penza (58)
30/1
5g astronomer royal (USA) x mrs dee (AUS) (rocket to mars (AUS))
12
7.9
7/1
T: R and L Price
R: Ms R Freeman-Key (59)
7/1
4g myboycharlie (IRE) x ibis (AUS) (al samer (AUS))
13
10.9
100/1
T: M and D Kearney
R: R Dolan (52)
100/1
14
11.9
7/2
T: Ms M Moses
R: Vad Bolozhinskyi (55.5)
7/2
4m nicconi (AUS) x incheck (AUS) (strategic (AUS))
Race 4 - Scone Equine Hospital (Bm55) (1300m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(3) Time: 1:17.37 (34.44)
Prizemoney: $20,000
1
11/4F
T: L J Tilley
R: Kellie Holding (61)
11/4F
4g artie schiller (USA) x general chloe (AUS) (general nediym (AUS))
Winning siblings: Azzuro Bianco, Watta General,
This nick: 5 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
1.8
7/2
T: Ms J Bowen
R: G M Ryan (59)
7/2
5g oratorio (IRE) x norbows delight (AUS) (quest for fame (GB))
3
2.3
13/4
T: L E Cullen
R: Ms M Weir (56)
13/4
7g hidden dragon (AUS) x dalmaara (AUS) (almaarad (IRE))
4
2.6
20/1
T: C A Tyack
R: Ms L Day (58.5)
20/1
7g street cry (IRE) x little chloe (AUS) (danehill (USA))
5
3.7
25/1
T: S W Thompson
R: Cejay Graham (52.5)
25/1
5g choisir (AUS) x ausbred chic (AUS) (grand lodge (USA))
6
3.9
20/1
T: Ms D Lumsden
R: A Bullock (58.5)
20/1
9g all bar one (AUS) x precious lass (AUS) (ashkalani (IRE))
7
4.1
4/1
T: Allan Kehoe
R: Chris C Williams (59)
4/1
4g skilled (AUS) x fastest dash (AUS) (dash for cash (AUS))
8
5.1
20/1
T: Sally Torrens
R: Ms C R Van Der Werf (54)
20/1
9
6
20/1
T: B A Partelle
R: J Penza (54)
20/1
7g ready's image (USA) x la fleur (AUS) (flying spur (AUS))
10
7.4
30/1
T: S C Jones
R: Shane Arnold (60.5)
30/1
4g drumbeats (AUS) x river music (AUS) (distant music (USA))
11
8.2
Clip (13)
100/1
T: Adam Goldie
R: Vad Bolozhinskyi (54)
100/1
5g medaglia d'oro (USA) x trim (AUS) (lonhro (AUS))
Race 5 - Vinery Gr 1 Vendor (Bm56) (1300m)
Class: Benchmark 56 Track: Good(3) Time: 1:17.81 (34.68)
Prizemoney: $20,000
1
11/8F
T: R P Northam
R: R Dolan (60.5)
11/8F
Winning siblings: Dragon Park, Portatorio, Wuzetian,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
Swiss (2)
9/4
T: Edward O'Rourke
R: G M Ryan (61)
9/4
3f delago deluxe (AUS) x sweet ransom (AUS) (red ransom (USA))
3
0.3
10/1
T: C K Martin
R: B Spriggs (58)
10/1
4m arlington (AUS) x fasting (AUS) (anabaa (USA))
4
1.5
30/1
T: D W McCabe
R: J Kehoe (60.5)
30/1
4m shrapnel (AUS) x ellehro (AUS) (lonhro (AUS))
5
1.6
4/1
T: B G Lawrence
R: Jenny Duggan (60.5)
4/1
6m murphy's blu boy (AUS) x beneficial (AUS) (high yield (USA))
6
3.4
100/1
T: Brian Young
R: Rasit Yetimova (57)
100/1
7m dylan thomas (IRE) x lorride (AUS) (thunder gulch (USA))
7
4.2
40/1
T: Ms J Clement
R: Ms M Weir (58.5)
40/1
7m dane shadow (AUS) x fame for three (AUS) (quest for fame (GB))
8
4.6
11/1
T: John W Ramsey
R: G Buckley (60)
11/1
9
5.8
Naoko (9)
30/1
T: Connie Greig
R: Ms R Murray (58)
30/1
6m excellent art (GB) x magic world (AUS) (spinning world (USA))
Race 6 - Ranvet (Bm65) (1700m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:42.92 (34.91)
Prizemoney: $20,000
1
5/2F
T: K A Lees
R: A Bullock (55.5)
5/2F
4m so you think (NZ) x demerger (AUS) (saithor (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
11/2
T: Ms D Lumsden
R: Ms M Weir (57.5)
11/2
4g myboycharlie (IRE) x silent song (NZ) (stravinsky (USA))
3
1.2
30/1
T: L J Tilley
R: Kellie Holding (52)
30/1
7g starcraft (NZ) x sylvaner (NZ) (danasinga (AUS))
4
1.3
7/2
T: B F Cavanough
R: J Penza (57)
7/2
5g al maher (AUS) x cubana moss (AUS) (mossman (AUS))
5
2.1
8/1
T: A J Foran
R: R Thompson (54)
8/1
6
2.5
11/2
T: J C Deamer
R: Ms L Day (59)
11/2
5g excellent art (GB) x del amore (AUS) (lion hunter (AUS))
7
2.8
Marman (1)
15/2
T: D I Atkins
R: R Dolan (60.5)
15/2
6g duke of marmalade (IRE) x princess tyla (AUS) (royal academy (USA))
8
3.1
50/1
T: Sally Torrens
R: Ms C R Van Der Werf (54)
50/1
6m supreme class (AUS) x yemaya (AUS) (planchet (AUS))
9
4.5
10/1
T: S W Thompson
R: G Buckley (56)
10/1
7g valixir (IRE) x alsatia (AUS) (marauding (NZ))
10
7.9
150/1
T: Sally Torrens
R: Cejay Graham (52)
150/1
11
8.7
100/1
T: L J Jeffriess
R: Ms J Worley (57.5)
100/1
6g husson (ARG) x sun classique (AUS) (fuji kiseki (JPN))
Race 7 - Scone Cup Carnival Hcp (C3) (1100m)
Class: Class 3 Track: Good(3) Time: 1:03.06 (34.10)
Prizemoney: $20,000
1
5/2F
T: B A Partelle
R: C Lever (57.5)
5/2F
4m foxwedge (AUS) x claystone (AUS) (zabeel (NZ))
Winning siblings: Argillite, Destiny's Own, Dubawi Prince,
This nick: 15 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
1.5
7/2
T: Ms J Clement
R: Ms M Weir (52.5)
7/2
3f shrapnel (AUS) x ellehro (AUS) (lonhro (AUS))
3
2.5
12/1
T: L J Jeffriess
R: Ms J Worley (56)
12/1
5g snippetson (AUS) x black stockings (AUS) (danehill dancer (IRE))
4
4
9/2
T: Clare Cunningham
R: A Bullock (58.5)
9/2
5
5.3
7/1
T: Matthew Dale
R: R Thompson (56)
7/1
6
6.6
4/1
T: Mitchell Beer
R: G Buckley (57)
4/1
3f congrats (USA) x tenant's tiara (AUS) (beautiful crown (USA))
7
7.6
40/1
T: Andrew Robinson
R: Ms C R Van Der Werf (55)
40/1
4g reward for effort (AUS) x princess sunshine (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
7.9
Mosrai (2)
16/1
T: Ms K Buchanan
R: S Lisnyy (58.5)
16/1
4g moshe (AUS) x raising high (AUS) (secret savings (USA))
9
8
25/1
T: E and L Longmire
R: Cejay Graham (55)
25/1
3f uncle mo (USA) x red's moxie (AUS) (el moxie (USA))
Race 8 - Iron Jack Hcp (C2) (900m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 0:50.97 (33.19)
Prizemoney: $20,000
1
11/1
T: K M Schweida
R: G Buckley (54)
11/1
3f jet spur (AUS) x valerio (AUS) (strategic (AUS))
Winning siblings: Get On Board,
This nick: 15 runners; 10 winners; 0 SW. Details
2
0.3
25/1
T: L J Tilley
R: Kellie Holding (52)
25/1
4m home on the grange (AUS) x tinonee road (AUS) (proud knight (AUS))
3
0.5
1/1F
T: B A Partelle
R: A Bullock (55.5)
1/1F
3f i am invincible (AUS) x danzanta (USA) (king of kings (IRE))
3
0.5
7/2
T: K A Lees
R: A Gibbons (61.5)
7/2
4m reward for effort (AUS) x adsila (AUS) (elusive quality (USA))
5
1.8
12/1
T: G McFarlane
R: Ms M Weir (56.5)
12/1
3g benfica (AUS) x go diva go (AUS) (general nediym (AUS))
6
3.1
66/1
T: C R Dixon
R: Ms L Day (52)
66/1
8m court command (AUS) x oakfield diamond (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
7
3.3
13/4
T: Ms W Roche
R: B Spriggs (55)
13/4
5m beneteau (AUS) x madame plume (NZ) (military plume (NZ))
8
3.4
40/1
T: Mick Bath
R: Ms R Murray (54)
40/1
4m time thief (AUS) x santa's choice (AUS) (perugino (USA))
9
8.5
80/1
T: Gavin Groth
R: J Penza (54)
80/1
4m dixie prospect (USA) x see the lights (AUS) (danehill dancer (IRE))
* Nick figures are for Australasia.