Breednet Results

SUNSHINE COAST - Sunday, September 18

Race 1 - Bloomhill Volunteers Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:25.71 (36.00)
Prizemoney: $14,000
1
9/4
T: P P Jenkins
R: J Byrne (55.5)
9/4
4m tavistock (NZ) x sursum corda (NZ) (zabeel (NZ))
This nick: 87 runners; 56 winners; 8 SW. Details
2018 NZB Karaka - Book 1
Vendor: Cambridge Stud
Buyer: Psd, Res $50,000
2018 NZB Ready To Run Sale of 2YOs
Vendor: Diamond Lodge
Buyer: Psd, Res $200,000
2
1.8
5/4F
T: S W Kendrick
R: D J Browne (57.5)
5/4F
4g nom du jeu (NZ) x tibouchina (AUS) (exceed and excel (AUS))
3
3.1
9/2
T: R R Wilson
R: M Cahill (57.5)
9/2
6g bel danoro (AUS) x al yaseerah (AUS) (secret savings (USA))
4
3.3
60/1
T: P Duff
R: Hannah English (55.5)
60/1
5g manduro (GER) x so stream (ITY) (elmaamul (USA))
5
3.8
Purest (8)
5/1
T: Steven O'Dea
R: P Hammersley (55.5)
5/1
4m stratum (AUS) x chaste (AUS) (lonhro (AUS))
6
3.9
16/1
T: Ms K Stabe
R: James Orman (55.5)
16/1
4m husson (ARG) x katisam (AUS) (lonhro (AUS))
7
4
Elimbah (18)
25/1
T: John Holcombe
R: Luke Londregan (55)
25/1
3g murtajill (AUS) x miss breanna (AUS) (tobougg (IRE))
8
5.3
30/1
T: B Lineburg
R: C Dell (55.5)
30/1
6m easy rocking (AUS) x zenobia (AUS) (snaadee (USA))
9
7.6
Nelumbo (17)
25/1
T: B Herne
R: B N Stewart (57.5)
25/1
4g o'lonhro (AUS) x go petal (AUS) (archway (IRE))
10
9.4
60/1
T: Ms H Page
R: Ms S Bogenhuber (57.5)
60/1
4g nadeem (AUS) x revolutions (AUS) (spinning world (USA))
11
13.4
100/1
T: B Robinson
R: J L Taylor (55)
100/1
3g raheeb (AUS) x public holiday (AUS) (choisir (AUS))
12
13.5
50/1
T: J Casey
R: Ms S Lacy (53.5)
50/1
4m bon hoffa (AUS) x comatose (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
13
18.5
100/1
T: Darren Bell
R: Tiffani Brooker (54)
100/1
Race 2 - Bloomhill Client Services Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 0:59.17 (34.91)
Prizemoney: $14,000
1
7/2
T: S W Kendrick
R: D J Browne (57)
7/2
4g starcraft (NZ) x singles bar (AUS) (rory's jester (AUS))
Winning siblings: Rogano,
This nick: 9 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.8
9/1
T: K R Kemp
R: James Orman (56.5)
9/1
3
1.6
1/1F
T: David Vandyke
R: M Cahill (57)
1/1F
4
3.9
9/1
T: John Holcombe
R: Luke Londregan (59)
9/1
4g easy rocking (AUS) x elusive diamond (AUS) (just awesome (AUS))
5
4.4
9/2
T: Chris Munce
R: R Fradd (56.5)
9/2
4g publishing (AUS) x dodgette (AUS) (dodge (AUS))
6
6.2
11/1
T: G R Duncan
R: Ricky Johnston-Bell (54.5)
11/1
4m magnus (AUS) x nomorewastedeffort (AUS) (more than ready (USA))
7
8
25/1
T: M J Mair
R: Ms Alisha Taylor (57.5)
25/1
4g dylan thomas (IRE) x speaker (AUS) (success express (USA))
8
8.8
Jandama (11)
25/1
T: B Mason
R: Ms B Panya (52)
25/1
9
14.6
100/1
T: J Casey
R: Ms S Lacy (53.5)
100/1
100
20/1
T: P Duff
R: J Hodge (56)
20/1
5g medaglia d'oro (USA) x gwendolyn (AUS) (fairy king (USA))
Race 3 - All Computer Services Hcp (C2) (1000m)
Class: Class 2 Track: Soft(7) Time: 0:58.62 (34.77)
Prizemoney: $14,000
1
6/1
T: S A Mackinnon
R: James Orman (54.5)
6/1
4m citiwyse (AUS) x space gal (AUS) (moon rocket (JPN))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.8
9/1
T: G F Burns
R: Luke Tarrant (54)
9/1
5g tycoon ruler (AUS) x akordat (NZ) (danasinga (AUS))
2017 MM Gold Coast 2YOs In Training Sale
Vendor: Clear Mountain Fairview Pty Ltd Greenmount Qld
Buyer: Psd $18000 Res $25000
3
2.9
7/2
T: T N Miller
R: M Cahill (56)
7/2
4m wonderful world (AUS) x damika (AUS) (celestial dancer (IRE))
4
3.9
5/4F
T: S W Kendrick
R: D J Browne (57.5)
5/4F
4m nicconi (AUS) x presley purple (AUS) (elvstroem (AUS))
5
5.4
13/4
T: S W Kendrick
R: J Byrne (58)
13/4
6
7.4
Baio (9)
40/1
T: B J Snelling
R: Beau Appo (54)
40/1
5g myboycharlie (IRE) x gloravega (AUS) (honour and glory (USA))
7
7.8
16/1
T: Natalie McCall
R: Geoffrey Goold (54)
16/1
5g hidden dragon (AUS) x angela dear (AUS) (dyslexia (AUS))
8
9.3
9/1
T: P P Jenkins
R: Tiffani Brooker (55.5)
9/1
4g amadeus wolf (GB) x silent eyes (GB) (montjeu (IRE))
Race 4 - B. Jane T-Mart Maroochydore-C1 (1600m)
Class: Class 1 Track: Soft(7) Time: 1:38.76 (36.86)
Prizemoney: $14,000
1
9/1
T: R L Tipper
R: R Wiggins (56.5)
9/1
5m hidden dragon (AUS) x wayne's gold (AUS) (golden snake (USA))
Winning siblings: Lim's Lightning, Verily,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3
5/1
T: G K Taylor
R: Ms C Jokic (57)
5/1
4g choistar (AUS) x miss tacama (AUS) (clang (AUS))
3
4.3
13/8F
T: Chris Munce
R: D J Browne (59)
13/8F
4g freeze (AUS) x southern saint (IRE) (flying spur (AUS))
4
7.6
30/1
T: K E Young
R: Ms B Panya (51)
30/1
6g lion heart (USA) x crimson joy (AUS) (red ransom (USA))
5
7.8
Minsk (7)
11/4
T: K J Walker
R: N Thomas (56)
11/4
4m husson (ARG) x deboshnokov (AUS) (stravinsky (USA))
6
10.3
4/1
T: Ms K Purdy
R: N Day (56.5)
4/1
4m drumbeats (AUS) x cenotime (AUS) (gilded time (USA))
7
12.8
16/1
T: P J Evans
R: Ms S Lacy (53)
16/1
6g lonhro (AUS) x rocking rhonda (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
16.1
9/1
T: L J Gough
R: R Fradd (56.5)
9/1
5g lonhro (AUS) x rio osa (AUS) (canny lad (AUS))
Race 5 - Volvo Sunshine Coast Hcp (C3) (1800m)
Class: Class 3 Track: Soft(7) Time: 1:52.38 (38.28)
Prizemoney: $14,000
1
3/1
T: Louise White
R: R Fradd (55.5)
3/1
8g hurricane run (IRE) x mountain chain (USA) (royal academy (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
15/4
T: Brett Lunney
R: J Byrne (55.5)
15/4
6g shinko king (IRE) x cold type (NZ) (icelandic (IRE))
3
1.5
Kazan (10)
25/1
T: T J Hurley
R: Michael Murphy (52)
25/1
4
2.8
10/1
T: P Duff
R: Ms B Panya (52.5)
10/1
5g time thief (AUS) x lost cause (AUS) (giant's causeway (USA))
5
2.9
4/1
T: J G Symons and S Laxon
R: M Hellyer (54.5)
4/1
5m tavistock (NZ) x danish seaway (AUS) (danehill (USA))
6
3
7/1
T: S A Mackinnon
R: Ms S Lacy (55.5)
7/1
5m o'reilly (NZ) x chorus (NZ) (danasinga (AUS))
7
3.4
2/1F
T: Chris Jordan
R: B N Stewart (58)
2/1F
5g dylan thomas (IRE) x zatano (AUS) (king's best (USA))
8
11.9
11/1
T: L Richardson
R: G Geran (57)
11/1
9
13.7
20/1
T: E R Singh
R: P Hammersley (54.5)
20/1
5g teofilo (IRE) x dainty habit (AUS) (love a dane (AUS))
Race 6 - Sporting Chance Foundation Hcp (1200m)
Class: Open Track: Soft(7) Time: 1:12.72 (36.62)
Prizemoney: $14,000
1
Kwanza (10)
5/1
T: Louise White
R: R Fradd (54)
5/1
6g snitzel (AUS) x macedon lady (AUS) (filante (NZ))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
20/1
T: P Duff
R: Hannah English (52)
20/1
3
1.2
9/1
T: K R Kemp
R: N Tomizawa (57)
9/1
7g immovable option (IRE) x spritely chauvel (AUS) (spritely knight (AUS))
4
1.5
7/4F
T: Steven O'Dea
R: P Hammersley (54)
7/4F
6g lonhro (AUS) x proclaim (NZ) (quest for fame (GB))
5
1.7
4/1
T: M J Mair
R: M Cahill (54)
4/1
5m swiss ace (AUS) x more assertive (AUS) (zeditave (AUS))
6
1.9
16/1
T: B Robinson
R: J L Taylor (54)
16/1
7
3.2
5/1
T: T B Thomas
R: N Thomas (56)
5/1
7m top echelon (AUS) x zartacus (AUS) (spartacus (AUS))
8
4.5
15/1
T: Ben Currie
R: J Woodhouse (52.5)
15/1
7g soldier's tale (USA) x rosa brava (AUS) (thunder gulch (USA))
9
11
7/1
T: Ms L Stratton
R: Adam Sewell (52.5)
7/1
8g ad valorem (USA) x girona (AUS) (giant's causeway (USA))
10
12.5
100/1
T: B Robinson
R: Ms S Lacy (52.5)
100/1
7g oasis dream (GB) x hypoteneuse (IRE) (sadler's wells (USA))
Race 7 - Bloomhill Cancer Care Hcp (C4) (1200m)
Class: Class 4 Track: Soft(7) Time: 1:12.24 (36.11)
Prizemoney: $14,000
1
4/7F
T: David Vandyke
R: M Cahill (57.5)
4/7F
5m shamardal (USA) x la camille (AUS) (peintre celebre (USA))
This nick: 5 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
4
12/1
T: D J Hansen
R: Ms C Jokic (57.5)
12/1
2018 MM Gold Coast March Yearling Sale
$52,000
Vendor: Embrook Stables Beaudesert Qld
Buyer: Alchemy Racing Syndications
3
4.1
20/1
T: T J Dougall
R: B E Grylls (54)
20/1
4m red dazzler (AUS) x carry on kosa (AUS) (carry the flag (GB))
4
7.6
14/1
T: Chris Munce
R: Michael Murphy (53)
14/1
5m nicconi (AUS) x faisande (AUS) (quest for fame (GB))
5
8.4
30/1
T: M J Mair
R: Ms Alisha Taylor (56.5)
30/1
5g charge forward (AUS) x the spear (AUS) (lion hunter (AUS))
6
12.2
14/1
T: S W Kendrick
R: Luke Tarrant (54.5)
14/1
7
15.7
12/1
T: S W Kendrick
R: Tiffani Brooker (52.5)
12/1
5m denman (AUS) x eminently (AUS) (spectrum (IRE))
8
23
Pezenas (13)
30/1
T: Mark F Webb
R: M Hellyer (54)
30/1
9
24.3
5/1
T: Ms L Stratton
R: Adam Sewell (51.5)
5/1
5g hidden dragon (AUS) x lady road (AUS) (sea road (AUS))
Race 8 - Clinic One Hcp (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Soft(7) Time: 1:12.71 (36.07)
Prizemoney: $14,000
1
2/1F
T: Natalie McCall
R: James Orman (55.5)
2/1F
4m rothesay (AUS) x miss standfast (AUS) (show a heart (AUS))
Winning siblings: Sayrothy,
This nick: 27 runners; 21 winners; 2 SW. Details
3
2.8
7/2
T: G R Duncan
R: J Byrne (54)
7/2
4m red element (AUS) x trance (AUS) (strategic (AUS))
4
3
5/1
T: D J Roberts
R: R Fradd (54)
5/1
5m snitzel (AUS) x sharp hill (AUS) (danehill (USA))
5
6
5/1
T: Darren Bell
R: Tiffani Brooker (57)
5/1
6
6.2
Audree (5)
7/1
T: B S Baldwin
R: L V Cassidy (55)
7/1
5m nothing to lose (USA) x one last tango (AUS) (general nediym (AUS))
7
22
50/1
T: B Robinson
R: J Hoopert (54)
50/1
4m manhattan rain (AUS) x ready magic (AUS) (more than ready (USA))
* Nick figures are for Australasia.