Breednet Results

SUNSHINE COAST - Friday, September 6

Race 1 - Tab Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:58.42 (34.11)
Prizemoney: $21,000
1
3/1
T: Kristy Best
R: Adin Thompson (52.5)
3/1
3f eurozone (AUS) x rocking (AUS) (fastnet rock (AUS))
Winning siblings: Colour Of Love,
This nick: 8 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1
11/2
T: J L Johnston
R: N Thomas (57)
11/2
4m show a heart (AUS) x some joy (AUS) (my joy (AUS))
3
1.8
Sefire (15)
11/2
T: Steven O'Dea
R: Ms S Thornton (54.5)
11/2
3f sebring (AUS) x tango fire (AUS) (anabaa (USA))
4
2
7/2
T: Tony Haydon
R: M R Du Plessis (57)
7/2
4m bianconi (USA) x red emblem (AUS) (red dazzler (AUS))
5
2.3
2/1F
T: S W Kendrick
R: Ron Stewart (54.5)
2/1F
3f brazen beau (AUS) x dawn almighty (AUS) (danehill (USA))
6
4.6
50/1
T: Jon Walk
R: M Cahill (57)
50/1
4m eurozone (AUS) x mareeza (AUS) (freeze (AUS))
7
5.1
Rozeira (14)
25/1
T: Chris Munce
R: S Cormack (54.5)
25/1
3f sizzling (AUS) x elitist (AUS) (stratum (AUS))
8
5.6
100/1
T: G R Duncan
R: Adam Sewell (54.5)
100/1
3f dawn approach (IRE) x flammable (AUS) (ferocity (AUS))
9
6.3
40/1
T: T J Hurley
R: Ms T Harrison (54.5)
40/1
3f all american (AUS) x tresillian (AUS) (danehill (USA))
10
6.8
25/1
T: Jason Edwards
R: M Hellyer (57)
25/1
4m star witness (AUS) x faker (NZ) (pins (AUS))
11
16.1
100/1
T: Rob Davidson
R: Louise Dillon (54)
100/1
5m rothesay (AUS) x empress di (AUS) (octagonal (NZ))
Race 2 - All Pest Qld Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:58.25 (34.65)
Prizemoney: $21,000
1
9/2
T: Stewart Barr
R: Adin Thompson (52.5)
9/2
3g time for war (AUS) x endless shadow (AUS) (dane shadow (AUS))
Winning siblings: Martina,
This nick: 7 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.2
4/7F
T: S W Kendrick
R: M Cahill (54.5)
4/7F
3c all too hard (AUS) x l'amoureuse (AUS) (more than ready (USA))
3
0.5
25/1
T: David Fletcher
R: T K Allan (57)
25/1
6g jet spur (AUS) x rose of kings (AUS) (king of kings (IRE))
4
0.6
20/1
T: B P Phillips
R: Hannah Phillips (57)
20/1
5g cape blanco (IRE) x glamorous girl (NZ) (thorn park (AUS))
5
0.8
20/1
T: S W Kendrick
R: J Byrne (54.5)
20/1
6
1.5
Hinano (4)
11/2
T: M J Mair
R: Taylor Williams (55.5)
11/2
4g chosen to fly (AUS) x shadow princess (AUS) (ombra della sera (AUS))
7
2.3
16/1
T: Damien Batters
R: S Cormack (54.5)
16/1
8
3.3
100/1
T: J L Johnston
R: N Thomas (57)
100/1
5g collate (AUS) x discover the gold (AUS) (secret savings (USA))
9
5.5
66/1
T: I P Prizeman
R: M Hellyer (54.5)
66/1
10
10.3
66/1
T: W J Phelan
R: A Chau (57)
66/1
4g mahisara (AUS) x beatitude (AUS) (quest for fame (GB))
Race 3 - Go Transit Media Grp P/L (C4) (1400m)
Class: Class 4 Track: Good(4) Time: 1:23.99 (36.49)
Prizemoney: $21,000
1
15/2
T: B J Smith
R: Jake Bayliss (54.5)
15/2
Winning siblings: Lucy Le Roc,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
10/9F
T: S W Kendrick
R: J Byrne (59)
10/9F
5m fastnet rock (AUS) x pear tart (AUS) (dehere (USA))
2017 MM Gold Coast Yearling Sale
$320,000
Vendor: Coolmore Stud Jerry's Plains NSW
Buyer: Sun Bloodstock
3
0.8
2/1
T: Desleigh Forster
R: Daniel Griffin (59.5)
2/1
6g real saga (AUS) x ever after (NZ) (volksraad (GB))
4
3
100/1
T: R Heilbronn
R: M Hellyer (54)
100/1
7g salt lake city (USA) x shezawran (AUS) (admiralty (USA))
5
3.1
14/1
T: C A Cousins
R: Dale Smith (55.5)
14/1
6
3.3
8/1
T: Chris Munce
R: Adin Thompson (55)
8/1
7g faltaat (USA) x zorzi (NZ) (kaapstad (NZ))
7
5.8
150/1
T: Scott Barker
R: Sally Sweeney (54)
150/1
4g tycoon ruler (AUS) x what a play (AUS) (pure theatre (AUS))
8
7.1
100/1
T: P Duff
R: Mikiko Nakao (51)
100/1
6g drumbeats (AUS) x vulcania (AUS) (falvelon (AUS))
9
12.3
12/1
T: Debra Corbett
R: Hannah English (52.5)
12/1
Race 4 - Paddy Walsh Painting Hcp (60) (1200m)
Class: Restricted 60 Track: Good(4) Time: 1:12.26 (35.35)
Prizemoney: $21,000
1
6/1
T: B S Baldwin
R: M Cahill (58)
6/1
Winning siblings: Oh Boy,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
Abb Roy (10)
40/1
T: M F Hemmings
R: M Hellyer (55)
40/1
6m zariz (AUS) x highly elated (AUS) (fraar (USA))
3
2.3
6/1
T: T J Gollan
R: Alannah Fancourt (58.5)
6/1
4m shamus award (AUS) x badabing badaboom (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
2.6
5/2F
T: B J Smith
R: Boris Thornton (58.5)
5/2F
5
3.4
7/2
T: Tony Haydon
R: M R Du Plessis (58)
7/2
4m golden archer (AUS) x targa lady (AUS) (bel esprit (AUS))
6
3.8
14/1
T: P Duff
R: Ms T Harrison (56.5)
14/1
5m love conquers all (AUS) x dane peggy (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
7
4
11/1
T: Jason Edwards
R: Sheriden Tomlinson (57)
11/1
5m manhattan rain (AUS) x silver moon (AUS) (platinum scissors (AUS))
8
4.3
11/2
T: Anderson Heathcote Racing
R: Adin Thompson (55.5)
11/2
4m falvelon (AUS) x cantantes (AUS) (just awesome (AUS))
9
4.6
100/1
T: J L Johnston
R: S Cormack (54)
100/1
6m drumbeats (AUS) x prime jewel (AUS) (beautiful crown (USA))
10
5.1
12/1
T: S & A Barling
R: N Thomas (55.5)
12/1
5m dubleo (USA) x pagan county (AUS) (marechal (AUS))
11
5.4
100/1
T: M F Hemmings
R: T K Allan (54)
100/1
5m falvelon (AUS) x miss vitality (AUS) (show a heart (AUS))
Race 5 - Millennial Homes Mdn Hcp (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:11.76 (35.73)
Prizemoney: $21,000
1
8/15F
T: M J Dunn
R: J Byrne (59)
8/15F
3g better than ready (AUS) x vis a tergo (AUS) (bradbury's luck (AUS))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
11/2
T: Desleigh Forster
R: M Cahill (58)
11/2
3g rothesay (AUS) x alyssa jean (AUS) (dodge (AUS))
3
1.3
25/1
T: Tom Bourke
R: Jake Bayliss (57)
25/1
2019 MM Gold Coast March Yearling Sale
$21,000
Vendor: Lyndhurst Stud Farm Warwick Qld
Buyer: Jimmy Georgiou
4
1.7
Atzeni (2)
20/1
T: S W Kendrick
R: Daniel Griffin (58)
20/1
3c sebring (AUS) x coogee coozifa (AUS) (danzero (AUS))
5
2.2
14/1
T: B J Smith
R: S Galloway (57.5)
14/1
3g rothesay (AUS) x moncalieri (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
2.7
60/1
T: Billy Healey
R: Ms S Thornton (56)
60/1
3f epaulette (AUS) x faith in my (AUS) (savabeel (AUS))
7
5.7
13/2
T: Chris Munce
R: Ron Stewart (57)
13/2
3g spirit of boom (AUS) x koranovsky (AUS) (sunday knight (AUS))
8
5.8
60/1
T: Stewart Barr
R: Adin Thompson (56)
60/1
9
6.3
100/1
T: Kristy Best
R: Adam Sewell (57)
100/1
3g sizzling (AUS) x romona miss (AUS) (reset (AUS))
10
6.5
20/1
T: A J & T Edmonds
R: R Plumb (58)
20/1
3g zebedee (GB) x comrie (AUS) (choisir (AUS))
11
6.7
66/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: M R Du Plessis (56)
66/1
3f rothesay (AUS) x red lighter (AUS) (red element (AUS))
12
7.2
100/1
T: Chris Munce
R: S Cormack (57)
100/1
3g bernardini (USA) x family jewels (AUS) (secret savings (USA))
13
7.7
40/1
T: Wayne Stephens
R: N Thomas (58)
40/1
3g drumbeats (AUS) x cradle rock (AUS) (sequalo (AUS))
14
21.4
150/1
T: D L Heinemann
R: T K Allan (57)
150/1
3g instinction (AUS) x miss deception (AUS) (stravinsky (USA))
Race 6 - Atf Sunshine Coast Hcp (60) (1200m)
Class: Restricted 60 Track: Good(4) Time: 1:11.86 (36.13)
Prizemoney: $21,000
1
Doom (3)
9/4
T: K M Schweida
R: J Byrne (58.5)
9/4
6g natural destiny (AUS) x domina (AUS) (flying spur (AUS))
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.3
2/1F
T: M G Molander
R: Dale Smith (59)
2/1F
3
2.1
9/1
T: R L Lyford
R: Anthony Allen (58.5)
9/1
7g onemorenomore (AUS) x volted in (AUS) (rory's jester (AUS))
4
2.5
100/1
T: Cherie Vick
R: Gregory Hayes (53)
100/1
5g walking or dancing (NZ) x crooked smile (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
2.6
12/1
T: Ms M Hassam
R: M R Du Plessis (56.5)
12/1
5g easy rocking (AUS) x o'tonda (NZ) (o'reilly (NZ))
6
3.3
15/1
T: T N Miller
R: Adam Sewell (56)
15/1
5g red element (AUS) x finn class (AUS) (elvstroem (AUS))
7
5.3
100/1
T: J E Murdoch
R: T K Allan (58.5)
100/1
7g falvelon (AUS) x lady hybrow (AUS) (clang (AUS))
8
5.4
10/1
T: Paul Butterworth
R: Ms T Harrison (54)
10/1
4g citiwyse (AUS) x danzietta (AUS) (danzero (AUS))
9
5.7
12/1
T: Todd Banks
R: Adin Thompson (52)
12/1
7g artie schiller (USA) x elusive magic (AUS) (elusive quality (USA))
10
6.7
100/1
T: Kristy Best
R: A Best (57.5)
100/1
6g equiano (FR) x ponte de lima (AUS) (encosta de lago (AUS))
11
6.9
15/1
T: G J Banks
R: M Cahill (56.5)
15/1
12
7.4
200/1
T: G M Hay
R: Mikiko Nakao (51)
200/1
13
12.4
11/1
T: Robert G Smith
R: Zoe White (54)
11/1
6g red dazzler (AUS) x sorrento star (NZ) (tuscany flyer (AUS))
Race 7 - Tmg Construction Hcp (C1) (1600m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:37.81 (36.76)
Prizemoney: $30,000
1
Jarrow (6)
2/1F
T: Kacy Fogden
R: M Hellyer (56.5)
2/1F
3g tavistock (NZ) x mygoodgrace (AUS) (royal academy (USA))
Winning siblings: My Grace, Superb Daddy,
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.8
11/4
T: S W Kendrick
R: Daniel Griffin (57)
11/4
2018 Inglis Classic Yearling Sale
$55,000
Vendor: Arrowfield Stud, Scone
Buyer: Kendrick Racing / Andrew Williams Bloodstock
3
1.3
12/1
T: T J Hurley
R: Ms T Harrison (54)
12/1
5m pierro (AUS) x spurcific (AUS) (flying spur (AUS))
4
2
100/1
T: Neil Hocking
R: Adin Thompson (52)
100/1
6m jet spur (AUS) x island rose (AUS) (iglesia (AUS))
5
2.7
9/2
T: Michael Costa
R: R Plumb (59)
9/2
4g high chaparral (IRE) x dulacca diva (AUS) (lion hunter (AUS))
6
5
20/1
T: D J Hansen
R: J Byrne (56.5)
20/1
7
5.5
14/1
T: L J Gough
R: S Cormack (54)
14/1
7m excites (AUS) x secret donna (AUS) (secret savings (USA))
8
5.6
7/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: M R Du Plessis (54)
7/1
4m sizzling (AUS) x sky bar (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
8.1
40/1
T: Chris Munce
R: Ron Stewart (54.5)
40/1
4m hinchinbrook (AUS) x mystic belle (AUS) (success express (USA))
10
8.6
100/1
T: Ms W Bannerot
R: Alannah Fancourt (54)
100/1
11
8.9
12/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: Dale Smith (55)
12/1
4g real saga (AUS) x monte crystal (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
12
11.1
100/1
T: D L Heinemann
R: N Thomas (54)
100/1
13
12.4
100/1
T: G Sitek
R: Mikiko Nakao (51)
100/1
8m high chaparral (IRE) x tonality (AUS) (encosta de lago (AUS))
* Nick figures are for Australasia.