Breednet Results

SUNSHINE COAST - Friday, February 21

Race 1 - Sky Racing Mdn Plate (2200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 2:23.05 (36.19)
Prizemoney: $21,000
1
9/1
T: Ms K Loy
R: Carly Frater (57.5)
9/1
4g primus (AUS) x demon nurse (AUS) (honours list (IRE))
Winning siblings: Missy Musketeer,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
4/1
T: D J Wilcock
R: Taylor Marshall (57.5)
4/1
8g domesday (AUS) x game serena (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
2.8
15/8F
T: Ms G Heinrich
R: M Mc Gillivray (57.5)
15/8F
4g pierro (AUS) x baptism (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
3.1
7/1
T: K R Kemp
R: Minonette Kennedy (54.5)
7/1
4g al maher (AUS) x top billing (NZ) (savabeel (AUS))
5
3.6
7/2
T: Gregory Cornish
R: Adin Thompson (54)
7/2
6m parameter (AUS) x edel vanessa (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
7.1
5/1
T: P M Busuttin
R: L V Cassidy (57.5)
5/1
5g pentire (GB) x fairy oak (NZ) (high chaparral (IRE))
7
7.4
20/1
T: M F Hemmings
R: M Hellyer (55.5)
20/1
6m red element (AUS) x doors (AUS) (grand lodge (USA))
Race 2 - Sky Racing (Bm60) (2400m)
Class: Benchmark 60 Track: Good(4) Time: 2:41.08 (34.42)
Prizemoney: $21,000
1
9/4F
T: David Murphy
R: Luke Tarrant (55.5)
9/4F
4m americain (USA) x rose of dana (NZ) (volksraad (GB))
Winning siblings: Bel Burgess, Hurricane Helen,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
5/2
T: M J Lakey
R: Adin Thompson (60.5)
5/2
8g telesto (NZ) x saucy broc (AUS) (brocco (USA))
3
1.7
9/4F
T: P H Duncan
R: Ms S Lacy (57)
9/4F
7m collate (AUS) x spurring (AUS) (flying spur (AUS))
4
4.4
7/2
T: Paul Butterworth
R: L V Cassidy (58.5)
7/2
5m rothesay (AUS) x multiple wins (USA) (sea salute (USA))
Race 3 - Sky Racing Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:24.08 (36.20)
Prizemoney: $21,000
1
11/1
T: I P Prizeman
R: L V Cassidy (56)
11/1
3g albrecht (AUS) x magistra (NZ) (swiss ace (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
2/9F
T: S W Kendrick
R: M Mc Gillivray (56)
2/9F
3g sepoy (AUS) x presenting (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
3.3
10/1
T: Kristy Best
R: R Wiggins (56)
10/1
3g sizzling (AUS) x romona miss (AUS) (reset (AUS))
4
10.2
60/1
T: S A Mackinnon
R: Luke Tarrant (56)
60/1
3g bel esprit (AUS) x sable (NZ) (danasinga (AUS))
5
11.5
Meaner (3)
100/1
T: Ms T Cotsiopoulos
R: Adam Spinks (55.5)
100/1
6g sepoy (AUS) x marina lady (USA) (riverman (USA))
6
15.5
50/1
T: Bette Anne Harden
R: S Cormack (56)
50/1
3g sepoy (AUS) x ivy avenue (AUS) (teofilo (IRE))
7
20.2
13/2
T: Chris Anderson
R: B N Stewart (57)
13/2
4g sebring (AUS) x fume blanc (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
40
50/1
T: Stephen Cole
R: M Hellyer (57)
50/1
5g red element (AUS) x la redoute (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 4 - Sky Racing Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:57.54 (33.75)
Prizemoney: $21,000
1
5/2
T: Damien Batters
R: S Cormack (56)
5/2
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
Bestie (3)
4/1
T: Tony & Maddysen Sears
R: M Mc Gillivray (56)
4/1
3g spirit of boom (AUS) x she's best (AUS) (king's best (USA))
2019 MM Gold Coast March Yearling Sale
Vendor: Eureka Stud Cambooya Qld
Buyer: Psd $40000 Res $60000
3
4.8
7/2
T: Tom Bourke
R: R Wiggins (56)
7/2
4
5.1
25/1
T: Gregory Cornish
R: Taylor Marshall (57)
25/1
4g jet spur (AUS) x mishani ladyhawke (AUS) (show a heart (AUS))
5
5.6
13/8F
T: Tony Haydon
R: M R Du Plessis (56)
13/8F
3g jet spur (AUS) x great leap forward (AUS) (general nediym (AUS))
6
7.8
12/1
T: S W Kendrick
R: Luke Tarrant (56)
12/1
Race 5 - Sky Racing Hcp (C2) (1000m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 0:57.72 (33.95)
Prizemoney: $30,000
1
9/4F
T: D J Hansen
R: Luke Tarrant (59)
9/4F
4m golden archer (AUS) x titanius (NZ) (thorn park (AUS))
Winning siblings: Tobacco Road,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
9/1
T: J G Symons & S Laxon
R: L V Cassidy (57.5)
9/1
6m strategic maneuver (AUS) x the dash (AUS) (more than ready (USA))
3
3.6
11/2
T: G K Taylor
R: Dale Smith (54)
11/2
4
3.7
5/2
T: Desleigh Forster
R: M R Du Plessis (58.5)
5/2
5
3.8
8/1
T: A J & T Edmonds
R: Ron Stewart (58.5)
8/1
5m savabeel (AUS) x quest for quality (AUS) (elusive quality (USA))
6
3.9
20/1
T: Kym Afford
R: Hannah Phillips (55)
20/1
3f reizarb (AUS) x before the storm (AUS) (masterofceremonies (AUS))
7
4.1
30/1
T: L D Wanless
R: Minonette Kennedy (53)
30/1
5m monashee mountain (USA) x saran (AUS) (grand lodge (USA))
8
4.3
100/1
T: M F Hemmings
R: Corey Bayliss (54)
100/1
5m falvelon (AUS) x miss vitality (AUS) (show a heart (AUS))
9
4.8
16/1
T: Ms C Hickey
R: Adin Thompson (52.5)
16/1
6m dream ahead (USA) x listeners (AUS) (domesday (AUS))
10
5
30/1
T: M F Hemmings
R: Ms S Bogenhuber (54)
30/1
4m warhead (AUS) x london fairy (AUS) (danehill dancer (IRE))
11
5.5
Teagz (10)
20/1
T: M J Mair
R: Taylor Marshall (54)
20/1
5m mossman (AUS) x the spear (AUS) (lion hunter (AUS))
12
15.2
Halep (5)
30/1
T: Ms W Bannerot
R: Adam Sewell (56.5)
30/1
4m turffontein (AUS) x crystal cheval (AUS) (fastnet rock (AUS))
Race 6 - Sky Racing Hcp (C4) (1200m)
Class: Class 4 Track: Good(4) Time: 1:10.89 (34.71)
Prizemoney: $21,000
1
7/2
T: Natalie McCall
R: Daniel Griffin (60.5)
7/2
5g snitzel (AUS) x air's precious (AUS) (air express (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
5/2F
T: David Vandyke
R: L V Cassidy (58.5)
5/2F
4g zoustar (AUS) x princess emmy (NZ) (king's chapel (AUS))
3
1.2
Metson (2)
5/1
T: G R Duncan
R: S Cormack (58.5)
5/1
5g canford cliffs (IRE) x allegrini (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
1.3
15/4
T: A J & T Edmonds
R: M Mc Gillivray (54)
15/4
5m duporth (AUS) x gag order (AUS) (conatus (AUS))
5
3.8
13/2
T: Chris Munce
R: R Wiggins (58)
13/2
4g rothesay (AUS) x curtsey (AUS) (viscount (AUS))
6
5.6
6/1
T: Chris Anderson
R: B N Stewart (56.5)
6/1
5g sequalo (AUS) x jet star girl (AUS) (jet spur (AUS))
7
18.6
30/1
T: Lauren Abbott
R: Ms L Abbott (55.5)
30/1
6g hinchinbrook (AUS) x truly ablaze (AUS) (statue of liberty (USA))
* Nick figures are for Australasia.