Breednet Results

TAREE - Friday, August 17

Race 1 - Hicks Business Services Mdn (1250m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:15.39 (36.72)
Prizemoney: $20,000
1
9/10F
T: K A Lees
R: A Gibbons (57.5)
9/10F
3f i am invincible (AUS) x nearly did (AUS) (murtajill (AUS))
Winning siblings: Defend,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
8/1
T: M R Stitt
R: Brooke Stower (56.5)
8/1
3
2.3
7/2
T: K A Lees
R: R Thompson (56.5)
7/2
3f so you think (NZ) x gratis (AUS) (orpen (USA))
4
3.9
60/1
T: Ms J Graham
R: Ms B Hodder (55)
60/1
3f magic albert (AUS) x analie's daughter (AUS) (floral dynamite (AUS))
5
4.1
16/1
T: R R Milligan
R: P Graham (55)
16/1
4m master of design (AUS) x could be gold (AUS) (thunder gulch (USA))
6
4.4
30/1
T: B J Dodson
R: Kyle Wilson-Taylor (55.5)
30/1
4m lope de vega (IRE) x sequent (AUS) (kbenjar (AUS))
7
4.5
20/1
T: R J Davies
R: Aimee Taylor (55)
20/1
4m wanted (AUS) x chaparral lass (NZ) (high chaparral (IRE))
8
4.7
200/1
T: Ms C Rode
R: D McLellan (57)
200/1
4m dreamscape (AUS) x empire express (AUS) (royal academy (USA))
9
4.8
30/1
T: Terry Evans
R: Ms L G Cheshire (57.5)
30/1
4m magic albert (AUS) x toby bess (AUS) (king of kings (IRE))
10
5.6
30/1
T: W J Gavenlock
R: M Paget (58)
30/1
4m bernardini (USA) x big step (AUS) (honour and glory (USA))
11
6.6
30/1
T: W T Wilkes
R: B Looker (59)
30/1
4m rockaroundtheclock (AUS) x hyperspeed (AUS) (encosta de lago (AUS))
12
6.7
66/1
T: P M Perry
R: S Lisnyy (56.5)
66/1
3f skilled (AUS) x katie kerfuffle (AUS) (strategic (AUS))
13
6.8
200/1
T: Jessica McCusker
R: Josh Adams (55.5)
200/1
3f mahisara (AUS) x belonte (AUS) (filante (NZ))
14
9.8
11/1
T: J L Jarvis
R: Lexi McPherson (52)
11/1
Race 2 - Page Eleven Market/Design Mdn (1250m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:13.49 (36.03)
Prizemoney: $20,000
1
5/2F
T: M R Stitt
R: R Thompson (54)
5/2F
4g bernardini (USA) x freedom march (AUS) (flying spur (AUS))
Winning siblings: Segregation,
This nick: 14 runners; 9 winners; 0 SW. Details
2
3
4/1
T: Ms T Bateup
R: Ms J Taylor (58)
4/1
4g commands (AUS) x eskimo queen (NZ) (shinko king (IRE))
3
3.8
20/1
T: Ms J Graham
R: M McGuren (55.5)
20/1
3g harbour watch (IRE) x afraah (AUS) (danehill (USA))
4
4.6
5/1
T: W T Wilkes
R: Kyle Wilson-Taylor (57)
5/1
5g murtajill (AUS) x subtle miss (AUS) (nadeed (USA))
5
5.7
30/1
T: R J Davies
R: Ms B Hodder (54)
30/1
5g stratum (AUS) x with my (AUS) (covetous (AUS))
6
6.3
Chasin (6)
14/1
T: Sally Taylor
R: J Watkins (55.5)
14/1
7
8.7
100/1
T: W T Wilkes
R: A Gibbons (54.5)
100/1
8
9
7/1
T: Benjamin Smith
R: Josh Adams (56.5)
7/1
4g excites (AUS) x inmotion (AUS) (more than ready (USA))
9
9.4
Helsun (7)
15/4
T: K A Lees
R: D McLellan (55.5)
15/4
3g helmet (AUS) x sundaze (AUS) (redoute's choice (AUS))
10
11
150/1
T: S L Brewer
R: Cejay Graham (55.5)
150/1
4g pendragon (NZ) x casino hussler (AUS) (hussonet (USA))
11
11.2
100/1
T: A P Ball
R: B Looker (54.5)
100/1
3g hinchinbrook (AUS) x acorker (NZ) (don eduardo (NZ))
12
12.4
100/1
T: P M Perry
R: S Lisnyy (54.5)
100/1
3g myboycharlie (IRE) x splash of love (AUS) (chief's crown (USA))
13
16.5
60/1
T: Sally Taylor
R: M Paget (54.5)
60/1
14
20.6
150/1
T: R J Davies
R: Aimee Taylor (56)
150/1
4g myboycharlie (IRE) x cupro (AUS) (naturalism (NZ))
Race 3 - Eddies Fresh Chickens Plate-C1 (1600m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:38.37 (37.73)
Prizemoney: $20,000
1
2/7F
T: K A Lees
R: R Thompson (57)
2/7F
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
14/1
T: J C Deamer
R: D McLellan (57)
14/1
3
0.8
50/1
T: R N Godbolt
R: M Paget (59)
50/1
5g dalghar (FR) x out of the shadows (NZ) (black minnaloushe (USA))
4
1.1
11/1
T: Aiden St Vincent
R: Ms R Murray (57)
11/1
4m toorak toff (AUS) x she goes to rio (NZ) (captain rio (GB))
4
1.1
20/1
T: B D Bellamy
R: Josh Adams (57)
20/1
5m artie schiller (USA) x be amazed (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
1.5
100/1
T: Jeremy Smith
R: Ms M Weir (54.5)
100/1
4m rothesay (AUS) x belle asteri (AUS) (fasliyev (USA))
7
1.7
100/1
T: P Cheers
R: A Chau (57)
100/1
5m stratum (AUS) x awesome i am (USA) (awesome again (CAN))
8
1.9
150/1
T: Tom Higgins
R: R J Agnew (57)
150/1
9
3.4
100/1
T: W T Wilkes
R: Kyle Wilson-Taylor (51.5)
100/1
10
3.9
30/1
T: Nick Mitchell
R: A Gibbons (59)
30/1
5g pendragon (NZ) x ravissant (AUS) (falbrav (IRE))
11
4
30/1
T: J A Sylvester
R: Ms L Day (55.5)
30/1
5m starcraft (NZ) x lucky in love (AUS) (lucky owners (NZ))
12
4.4
20/1
T: G Prosser
R: P Graham (59)
20/1
6g starcraft (NZ) x nonsensical (AUS) (hussonet (USA))
13
8.1
150/1
T: Nick Mitchell
R: Cejay Graham (53)
150/1
5m mutawaajid (AUS) x ebtisam (AUS) (bao lack (USA))
14
13.2
200/1
T: Reginald Wilkes
R: Ms S Bogenhuber (54.5)
200/1
4m lucas cranach (GER) x zoff lea (AUS) (shrewdy (AUS))
Race 4 - Dawsons W'sale Smallgoods-Bm58 (2000m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 2:04.31 (38.03)
Prizemoney: $20,000
1
25/1
T: P Cheers
R: A Chau (54)
25/1
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
7/2
T: Allan Kehoe
R: Ms R Murray (54)
7/2
5m congrats (USA) x palo duro (AUS) (more than ready (USA))
3
1.8
20/1
T: Ms T Bateup
R: Ms J Taylor (59)
20/1
4
2.2
13/4F
T: A P Ball
R: R Thompson (56.5)
13/4F
4g prince arthur (AUS) x it's all money (AUS) (magic of money (AUS))
5
2.4
9/2
T: J C Deamer
R: D McLellan (59.5)
9/2
5m bon hoffa (AUS) x serious attitude (AUS) (king cugat (USA))
6
2.7
14/1
T: J N Englebrecht
R: S Lisnyy (58)
14/1
5m smart missile (AUS) x lapse (AUS) (thunder gulch (USA))
7
2.8
11/2
T: Ms J Hardy
R: Ms L G Cheshire (57.5)
11/2
8
2.9
13/2
T: M R Stitt
R: K Fujii (54)
13/2
9
3.8
50/1
T: K G Faulds
R: Josh Adams (55)
50/1
7g pentire (GB) x nobody listens (NZ) (kilimanjaro (GB))
10
3.9
20/1
T: R T Dawson
R: Ms L Day (60.5)
20/1
9g youthful legs (USA) x grenadier grey (AUS) (military plume (NZ))
11
5.2
30/1
T: B D Bellamy
R: Kyle Wilson-Taylor (60.5)
30/1
7g starcraft (NZ) x helluva party (AUS) (dante's fury (AUS))
12
7.9
100/1
T: S J Hodge
R: B Looker (56)
100/1
8g southern image (USA) x chocaholic (AUS) (general nediym (AUS))
Race 5 - Taree League/Sports Club-Bm58 (1000m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 0:58.61 (34.50)
Prizemoney: $20,000
1
20/1
T: R R Milligan
R: Kyle Wilson-Taylor (56.5)
20/1
5g jet spur (AUS) x spectograph (AUS) (spectrum (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
20/1
T: R R Milligan
R: Melea Castle (57.5)
20/1
6m nicconi (AUS) x yorkshire lass (AUS) (scenic (IRE))
3
0.7
Akamin (6)
7/2
T: M J Robinson
R: Ms S Bogenhuber (60)
7/2
7g akacheeta (AUS) x minma (AUS) (flying nicko (AUS))
3
0.7
7/4F
T: R N Godbolt
R: Cejay Graham (60.5)
7/4F
5
1
20/1
T: M R Stitt
R: Brooke Stower (55.5)
20/1
6
2
100/1
T: Jason Waters
R: R Spokes (62)
100/1
7g danehill dancer (IRE) x ziya (IRE) (lion cavern (USA))
7
2.1
8/1
T: W J Gavenlock
R: Ms M Weir (55.5)
8/1
8
2.2
11/2
T: Colt Prosser
R: Ms B Hodder (59.5)
11/2
6g al aseel (AUS) x articlesandorders (AUS) (street cry (IRE))
9
2.4
50/1
T: Jeremy Smith
R: D McLellan (54)
50/1
9g king cugat (USA) x crack up (AUS) (dr fong (USA))
10
2.7
30/1
T: M J Robinson
R: J Watkins (57.5)
30/1
5g super jet (USA) x tasman princess (NZ) (the jogger (USA))
11
3.1
20/1
T: K J Lantry
R: Ms L Day (55.5)
20/1
6m onemorenomore (AUS) x meddler (AUS) (elvstroem (AUS))
12
4.6
25/1
T: R N Godbolt
R: R J Agnew (61)
25/1
Race 6 - R & L Refrigeration Hcp (C1) (1000m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 0:58.12 (35.41)
Prizemoney: $20,000
1
11/4
T: J L Jarvis
R: M McGuren (55.5)
11/4
Winning siblings: Accede, In Good Time, Rose Sauvage,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1
16/1
T: R N Godbolt
R: R J Agnew (59)
16/1
5m lonhro (AUS) x talus (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
3
1.8
13/2
T: E B Holland
R: Jake Hull (59)
13/2
5g dream ballad (AUS) x crezned (AUS) (manner hill (AUS))
4
1.9
30/1
T: B J Ratcliff
R: Ms L G Cheshire (61.5)
30/1
4g sepoy (AUS) x sunset affair (AUS) (exceed and excel (AUS))
5
2.8
40/1
T: Colt Prosser
R: P Graham (54)
40/1
6m may'haab (AUS) x janie hikawai (NZ) (honor grades (USA))
6
4.1
9/10F
T: Ms J Graham
R: Ms B Hodder (56.5)
9/10F
3g foxwedge (AUS) x thebe (AUS) (galileo (IRE))
7
4.4
40/1
T: M R Stitt
R: Brooke Stower (54.5)
40/1
6m clang (AUS) x secret stash (AUS) (secret savings (USA))
8
5.2
20/1
T: Ms T Bateup
R: Ms J Taylor (54)
20/1
6g northern meteor (AUS) x falling in love (AUS) (danehill dancer (IRE))
9
5.8
14/1
T: R R Milligan
R: Melea Castle (50)
14/1
4m big brown (USA) x diamond cove (AUS) (octagonal (NZ))
10
6.5
30/1
T: J A Sylvester
R: Aimee Taylor (54)
30/1
11
7.8
Luckier (13)
150/1
T: Tom Higgins
R: S Lisnyy (54)
150/1
6m ready's image (USA) x topsinga (NZ) (danasinga (AUS))
Race 7 - Mncra/Hopkins Livermore Cup (1400m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:23.50 (36.79)
Prizemoney: $32,000
1
5/2
T: P M Perry
R: Travis Wolfgram (54.5)
5/2
4g i am invincible (AUS) x takali (AUS) (falbrav (IRE))
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.5
13/2
T: M R Stitt
R: B Looker (54.5)
13/2
4g artie schiller (USA) x osaka sun (AUS) (any given saturday (USA))
3
0.7
15/1
T: J N Englebrecht
R: P Graham (57)
15/1
8g ready's image (USA) x burford (AUS) (commands (AUS))
4
2.1
10/1
T: K A Lees
R: Ms L Day (59.5)
10/1
7g i am invincible (AUS) x graphite lass (AUS) (unbridled's song (USA))
5
3
20/1
T: B F Cavanough
R: Josh Adams (57.5)
20/1
6g commands (AUS) x boca chita (AUS) (elusive quality (USA))
6
3.5
50/1
T: Ms J Graham
R: M McGuren (58)
50/1
6g hinchinbrook (AUS) x dictatorial (USA) (thunder gulch (USA))
7
4.1
20/1
T: J M Austin
R: Jake Hull (57.5)
20/1
7g volitant (AUS) x winning odds (AUS) (danewin (AUS))
8
4.2
50/1
T: J N Englebrecht
R: S Lisnyy (54)
50/1
9m any given saturday (USA) x expozay (AUS) (naturalism (NZ))
9
4.9
5/2F
T: Steven Fell
R: A Gibbons (58)
5/2F
5g home on the grange (AUS) x crownalot (AUS) (beautiful crown (USA))
10
6.1
Wongur (13)
40/1
T: R R Milligan
R: Ms B Hodder (54)
40/1
11
6.3
8/1
T: Benjamin Smith
R: D McLellan (56)
8/1
12
7.1
Abohar (8)
25/1
T: R N Godbolt
R: M Paget (54.5)
25/1
7m magnus (AUS) x rubyraja (AUS) (devaraja (NZ))
13
8.2
40/1
T: A P Ball
R: R Thompson (54)
40/1
7g floral pegasus (AUS) x ever special (AUS) (palace music (USA))
Race 8 - Taree Truck Centre Hcp (C2) (1400m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 1:24.63 (37.70)
Prizemoney: $20,000
1
8/1
T: D Lane
R: Travis Wolfgram (54.5)
8/1
Winning siblings: Flying Comet, Star Approach,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
8/1
T: Ms J Hardy
R: Ms L G Cheshire (59.5)
8/1
6g dreamscape (AUS) x raqas (AUS) (danehill dancer (IRE))
3
0.9
10/1
T: W T Wilkes
R: A Gibbons (58.5)
10/1
5g snippetson (AUS) x missonet (AUS) (hussonet (USA))
4
1
8/1
T: K A Lees
R: D McLellan (57)
8/1
4g dream ballad (AUS) x zamunda (AUS) (bureaucracy (NZ))
5
1.1
4/1
T: W J Gavenlock
R: R Spokes (56.5)
4/1
6
1.4
60/1
T: Allan Kehoe
R: A E Denby (59)
60/1
5g may'haab (AUS) x woolwich woman (AUS) (quest for fame (GB))
7
1.5
Guided (15)
12/1
T: B J Dodson
R: Kyle Wilson-Taylor (51.5)
12/1
7g henrythenavigator (USA) x highest accolade (GB) (shirley heights (GB))
8
1.6
7/1
T: Matthew McCudden
R: M Paget (55.5)
7/1
9
2.4
25/1
T: Matthew McCudden
R: Cejay Graham (52.5)
25/1
4g eavesdropper (USA) x danetana (AUS) (danehill (USA))
10
3.4
100/1
T: Aiden St Vincent
R: Ms R Murray (57.5)
100/1
5g rothesay (AUS) x bethany (AUS) (al hareb (USA))
11
4.4
20/1
T: P Cheers
R: A Chau (54.5)
20/1
12
4.7
Caper (8)
3/1F
T: R N Godbolt
R: Josh Adams (56.5)
3/1F
4m hinchinbrook (AUS) x la camille (AUS) (peintre celebre (USA))
13
4.9
40/1
T: Colt Prosser
R: Ms B Hodder (54)
40/1
5g ready's image (USA) x fabled (NZ) (seattle dancer (USA))
14
8.3
200/1
T: R J Davies
R: Aimee Taylor (54.5)
200/1
6g high chaparral (IRE) x bella princess (AUS) (flying spur (AUS))
* Nick figures are for Australasia.